Polska

Gdzie pojechać na majówkę i uniknąć tłumów w górach?

Mężczyzna w niebieskiej kurtce i czarnych spodniach stojący nad górskim jeziorem na tle ośnieżonych szczytów.

Uwielbiasz chodzić po górach, ale zdecydowanie nie lubisz tłumów na szlakach? Zaplanuj majówkę 2023 w Alpach Julijskich, słowackich Tatrach lub rumuńskich Karpatach! Miłośnicy turystyki górskiej to przede wszystkim osoby, które szukają ciszy i spokoju oraz możliwości odcięcia się od zgiełku miast i codziennych obowiązków. Góry zapewniają to wszystko, pod warunkiem jednak, że nie musisz stać w kolejce do zdobycia szczytu!

Dlatego dzisiaj bierzemy pod lupę mniej oczywiste górskie destynacje, które zagwarantują Ci aktywny wypoczynek na Twoich zasadach.

Sprawdź, gdzie możesz się wybrać i jak się przygotować do majówkowej wyprawy!

Poznaj Alpy Julijskie – wysokie góry w Słowenii

Alpy Julijskie to część Południowych Alp Wapiennych, które rozciągają się równoleżnikowo, na długości około 100 km, od północno – wschodnich Włoch aż do Słowenii. Spora część słowackich Alp Julijskich znajduje się pod ochroną w ramach Triglavskiego Parku Narodowego. Sam Triglav (2864 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Alp Julijskich, uznawany jest przez Słoweńców za świętą górę. Jeśli wydaje Ci się, że gdzieś już ją widziałeś… to możesz mieć rację! Góra znajduje się bowiem w godle Słowenii!

Miłośnicy górskich wypraw mówią, że być w Alpach Julijskich i nie zdobyć szczytu Triglav, to jak być w Zakopanem i nie wejść na Giewont. I o ile z Giewontem mierzą się tłumy turystów, o tyle najwyższy szczyt słoweńskich Alp jest dość popularny, ale zdecydowanie nie aż tak oblegany, jak polski „śpiący rycerz”. Decydując się na wejście na Triglav nastaw się na wyprawę całodzienną, w którą warto wyruszyć przed świtem.

Widok na kamieniste zbocza gór porośnięte roślinnością i jezioro
Widok na kamieniste zbocza gór porośnięte roślinnością i jezioro.

Jednym z najchętniej wybieranych i dobrze oznakowanych szlaków jest ten zaczynający się pod schroniskiem Aljazev Dom, znajdującym się na wysokości 1015 m n.p.m., w Dolinie Vrata (tutaj możesz zostawić samochód). Następnie idziesz ferratą Tominskova Pot, przez imponujący lodowiec, aż do schroniska Triglavskiego Dom. Z tego miejsca czeka Cię już „tylko” godzinna wspinaczka na najwyższy szczyt Alp Julijskich. Zejść możesz nieco łatwiejszą ferratą pot cez Prag, a zejście i wyjście powinno zająć Ci łącznie około 12 godzin.

E-Book

Do Słowenii dojedziesz z Polski samochodem, a trasa, w zależności od województwa, z którego będziesz wyruszać, zajmie Ci około 8 – 10 godzin.

Przejdź na słowacką stronę Tatr – znajdziesz tu spokój i ciszę

Ze Słowakami dzielimy nie tylko słowiańską urodę, zamiłowanie do potraw mącznych i język, który działa rozweselająco w obydwie strony! Spora część granicy polsko – słowackiej to Tatry, czyli najwyższe polskie i słowackie góry.

Tatrami nie podzieliliśmy się równo i ich zdecydowana większość znajduje się po słowackiej stronie granicy – z 785 km2 aż 610 km2 to Tatry Słowackie. To jeden z powodów, dla których słowackie szklaki są zdecydowanie mniej zatłoczone niż polskie – po prostu Słowacy mają ich więcej!

Do Tatr Słowackich należą przede wszystkim całe Tatry Bielskie oraz południowa część Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich. To po słowackiej stronie usadowiły się: Gerlach, Wysoka czy Durny Szczyt. Zachwycające jest również całe Podtatrze Słowackie, czyli krainy etnograficzne leżące u podnóża Tatr Słowackich – Orawa, Liptów i Spisz. Zarówno parkingi, jak i jedzenie oraz noclegi należą w Słowacji do najtańszych w Europie. No i są tuż za przysłowiową miedzą! To idealny pomysł nawet na krótką majówkę.

Słowacja to nie tylko malownicze góry, Tatrzański Park Narodowy i Podtatrze Słowackie, ale również między innymi wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto Bardejów i Zamek Spiski. Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym do Słowacji, które pozwoli Ci podróżować i wspinać się bezpiecznie.

Jeśli chcesz lepiej przygotować się do podróży na Słowację, przeczytaj nasz mini przewodnik, w którym również znajdziesz informacje na temat ubezpieczenia – > https://www.axa-assistance.pl/dla-podroznikow/slowacja/

A może Mazury?

Oczywiście nie każdy lubi spędzać czas w górach. Dla osób tych przygotowaliśmy również propozycję wypoczynku pośród pięknych jezior! „Szwajcaria Mazurska” to agroturystyka na Mazurach, która powstała na bazie odrestaurowanego siedliska z 1924 roku. Podczas przebudowy gospodarze zwrócili szczególną uwagę na ekologię, komfort wypoczynku oraz nowoczesną funkcjonalność, tak aby każdy kto zdecyduje się spędzić tam swój urlop wrócił z niego zadowolony. Miejsce to powstało również z poszanowaniem tradycji architektury pruskiej przypisanej krainie mazurskiej. Oferując agroturystykę na Mazurach, „Szwajcaria Mazurska” zachwyca swoich gości niepowtarzalnymi krajobrazami i dzikością natury.

Karpaty Rumunia – góry dla osób lubiących wyzwania

Last but not least! Pod hasłem Karpaty Rumunia kryją się Karpaty Południowe, które rozciągają się od przełęczy Predeal na wschodzie, aż po przełom Żelaznej Bramy na zachodzie. Najwyższym szczytem rumuńskich Karpat jest Moldoveanu (2543 m n.p.m.) znajdujący się w Górach Fogaraskich. Karpaty w Rumunii charakteryzują wyniosłe formy z imponującymi wysokościami względnymi oraz malowniczymi przełomami i przełęczami, co w praktyce oznacza… naprawdę sporo chodzenia i wspinania się!  

Widok na częściowo oświetlone słońcem szczyty gór
Widok na częściowo oświetlone słońcem szczyty gór.

Szukając spokojnych szlaków w wysokich górach zainteresuj się Fogaraszami, które stanowią drugie najwyższe pasmo Karpat (po Tatrach, oczywiście) – to tutaj znajduje się wspomniany wyżej Moldoveanu. Malownicza grań rozciąga się na przestrzeni około 70 km i znajduje się między dwoma średniowiecznymi miasteczkami: Sybinem i Braszowem, które stanowią doskonałą bazę wypadową do górskich wędrówek oraz zapewniają: dodatkowe atrakcje w postaci licznych zabytków, dobrą komunikację, pyszne jedzenie i naprawdę przyjemne noclegi dla turystów.

Większość miłośników górskich wędrówek decyduje się na rozpoczęcie przygody z Fogaraszami w Sybinie, z którego trekking można rozpocząć na minimum 3 sposoby:

  • szlak czerwonego paska ze stacji Valea Marului – trasa bez trudności technicznych, ale ze sporymi przewyższeniami
  • szlak czerwonego krzyża z miejscowości Turnu Rosu – trasa bez trudności technicznych, ale z dużymi przewyższeniami
  • szlak czerwonego trójkąta z miejscowości Sebesu de Jos – najkrótsza i różnorodna trasa, z licznymi miejscami na biwak.

Wybierając się do Rumunii zaplanuj, jaką dokładnie trasę chcesz pokonać. Przejście całej grani doświadczonemu turyście zajmuje około 7 dni.

Zadbaj o bezpieczeństwo! Kup ubezpieczenie górskie dopasowane do Twoich potrzeb!

Jesteśmy pewni, że znasz zasady bezpiecznego uprawiania turystyki górskiej i skrupulatnie ich przestrzegasz. W góry wybierasz się w odpowiednim obuwiu i ubraniu, z zapasem wody i energetycznymi przekąskami, z telefonem i powerbankiem oraz aplikacją GOPR i TOPR.  

Przed wyjazdem zadbaj również o ubezpieczenie, dzięki któremu ewentualne nieprzewidziane zdarzenia i wypadki pozwolą Ci uzyskać dostęp do szybkiej i profesjonalnej pomocy, a jej koszty nie wydrenują Twojego portfela. Ceny ubezpieczeń turystycznych na tygodniowy wyjazd w góry dla jednej osoby zaczynają się od około 130 zł, w zależności od wariantu i ewentualnych rozszerzeń. Turystyczne ubezpieczenie AXA trekking w górach na wysokości poniżej 3500 m n.p.m. nie wymaga dokupywania dodatkowych rozszerzeń ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka.

Dowiedz się, też kiedy warto kupić ubezpieczenie w góry i na co zwrócić uwagę dobierając polisę. ->

https://www.axa-assistance.pl/aktualnosci/porady/ubezpieczenie-w-gory-kiedy-wybrac-i-na-co-zwracac-uwage/

* Artykuł powstał przy współpracy z Axa

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Rowerem wzdłuż Bałtyku r10 Świnoujście Hel Morze Bałtyckie
BałtykPolskaPomorskieZachodniopomorskie

Rowerem wzdłuż Bałtyku – szlak rowerowy EuroVelo 10 / Velo Baltica

„Cudze chwalicie a swego nie znacie”. Ten słynny cytat pasuje do nas...

Spływ kajakowy Drawa Drawieński Park Narodowy
LubuskiePolskaWielkopolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy po Drawie – Drawieński Park Narodowy

Znajdująca się w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego Drawa to jedna z najpiękniejszych...

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
PolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy rzeką Dobrzycą. Co warto zobaczyć w Zachodniopomorskim?

W Polsce, pełnej malowniczych rzek i jezior, istnieje wiele możliwości do aktywnego...

Województwo pomorskie atrakcje i co warto zobaczyć
Polska

6 niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć w województwie pomorskim!

Województwo pomorskie to region w północnej Polsce pełen ciekawych miejsc i atrakcji...