Atrakcje w GlasgowSzkocja

Glasgow – atrakcje, zwiedzanie i DARMOWE muzea

glasgow atrakcje co zobaczyć darmowe muzea zwiedzanie

Glasgow to miasto bardzo często pomijane wśród turystów odwiedzających Szkocję. Warto odwiedzić je ze względu na darmowe muzea, street art a także niesamowite perełki architektoniczne. Mimo iż mieszkamy tutaj już od ponad trzech lat to nadal odkrywany kolejne miejsca, które postaramy się przybliżyć Wam w poniższym artykule.

Wpis z atrakcjami w Glasgow jest pierwszym z serii, w którym postaramy się przekonać Was do odwiedzenia miasta.

Zaczynamy!

Jak dostać się z lotniska do Centrum?

Glasgow International

Z lotniska Glasgow International do centrum Glasgow można dostać się autobusami przewoźników First (numer 500) lub McGills (numer 26, 901, XP21). Przejazd taksówką powinien kosztować Was około £15. Korzystając z naszego linka polecającego otrzymacie £3 zniżki na pierwszy przejazd Uberem.

Glasgow Prestwick

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem aby dostać się z lotniska Glasgow Prestwick do centrum Glasgow będzie pociąg ScotRail. Okazując bilet lotniczy otrzymacie 50% zniżki na przejazd (tak samo w drodze powrotnej).

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie centrum Glasgow?

Wszystkie zaproponowane przeze mnie atrakcje można zobaczyć w ciągu jednego dnia. Oczywiście można przedłużyć pobyt o zwiedzanie innych części Glasgow (West End oraz East End).

Jak poruszać się po mieście?

glasgow atrakcje przewodnik

Pomiędzy wszystkimi miejscami opisanymi w tym artykule można przemieszczać się pieszo lub na rowerze (warto zajrzeć na stronę https://www.nextbike.co.uk/en/glasgow/locations/).

Można także skorzystać z komunikacji miejskiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno biletu dziennego u przewoźnika First. Informacje o cenie znajdziecie tutaj – https://www.firstgroup.com/greater-glasgow/tickets/ticket-prices.

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Co warto zobaczyć w Glasgow?

Buchanan Street

Buchanan Street to jedna z najbardziej zatłoczonych ulic w Glasgow. Każdego dnia przewija się nią mnóstwo osób w poszukiwaniu ciuchów czy kosmetyków. Pod tym względem ustępuje ona tylko i wyłącznie Oxford Street w Londynie.

glasgow atrakcje buchanan street

Znajduje się na niej między innymi Glasgow Royal Concert Hall, centrum handlowe Buchanan Gallery a także sklepy luksusowych marek.

glasgow atrakcje przewodnik

Czynsz wynajmu lokalu waha się w granicach 250 funtów za stopę kwadratową (około 92 cm kwadratowych). Jest ona szóstą najdroższą ulicą pod tym względem w Wielkiej Brytanii.

George Square

Na placu znajduje się 12 pomników osób związanych z historią Szkocji. Najważniejsze z nich to:

  • Robert Burns – szkocki poeta narodowy,
  • Thomas Graham – znany szkocki fizyk oraz chemik,
  • Sir Robert Peel – związany z reformą londyńskiej policji i prawa kryminalnego,
  • Sir Walter Scott – nowelista i poeta. Autor takich dzieł jak Rob Roy czy the Lady of the Lake,
  • James Watt – szkocki wynalazca i inżynier. Znany przede wszystkim jako twórca pierwszego silnika parowego w 1769 roku.
glasgow atrakcje george square

Co roku w okresie bożonarodzeniowym na placu organizowany jest Christmas Market, podczas którego można spróbować ulicznego jedzenia, kupić pamiątki bądź rękodzieła a także skorzystać z lodowiska.

E-Book

W dzisiejszych czasach na George Square organizowane są muzyczne imprezy, ceremonie, wystąpienia polityczne a także mający na celu upamiętnienie osób, które zginęły w trakcie wojny – Remembrance Day.

Plac ten był arena wielu politycznych wydarzeń a także protestów. Najbardziej znanym jest Bitwa o George Square 31 stycznia 1919 roku. Znana także jako „Bloody Friday” lub „Black Friday”. Protesty z powodu kiepskich warunków pracy zgromadziły od 20 do 25 tysięcy ludzi na George Square. Protesty przerodziły się w konfrontację z policją. Robotnikom nie udało się osiągnąć założonego celu jakim było zmniejszenie tygodniowej liczby godzin pracy z 47 do 40.

Glasgow City Chambers

Jeden z najbardziej prestiżowych i najpiękniejszych budynków w Glasgow został wybudowany w 1888 roku. W Glasgow City Chambers organizowana jest darmowa wycieczka z przewodnikiem dwa razy dziennie: o 10:30 i 14:30, od poniedziałku do piątku.

glasgow atrakcje city chambers

Miejsce z pewnością znane fanom serialu Outlander. Jego wnętrze kryje największe marmurowe schody w Europie Zachodniej.

Wpisując hasło Glasgow atrakcje w wyszukiwarce internetowej miejsce to przewija się bardzo rzadko. Można powiedzieć, że jest to pewno rodzaju perełka, o której mało kto wie.

glasgow atrakcje przewodnik

Statua Duke’a Wellingtona

Statua Duke’a Wellingtona jest prawdziwym symbolem Glasgow i jego mieszkańców. Znajdujący się przy Gallery of Modern Art pomnik powstał w 1844 roku. Od pierwszej połowy lat 80 Duke przyozdabiany jest stożkiem ruchu drogowego (lub kilkoma). Tradycja przetrwała to dnia dzisiejszego. Regularnie, co kilka dni Rada Miasta Glasgow zajmuje się usunięciem „kapelusza”. Szacuje się, że roczny koszt usunięcia stożka ze statuy kosztuje 10 tysięcy funtów.

glasgow atrakcje statua duke wellington

W 2013 roku miasta zaprezentowało nowy projekt statuy, który zakładał umieszczenie go na większym podeście aby uniemożliwić nakładanie stożka ruchu drogowego (ang. traffic cone). W ciągu 24 godzin strona na Facebooku „Keep the Cone” zebrała 72 tysiące obserwujących.

Kim był Duke of Wellington? Arthur Wellesley słynie przede wszystkim z pokonania Napoleona w Bitwie o Waterloo

Przeczytaj także – Uniwersytet w Glasgow – historia, zwiedzanie i ciekawostki

Gallery of Modern Art

Gallery of Modern Art często nazywane jest także w skrócie GoMa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się na Royal Exchange Square, w samym sercu centrum miasta.

glasgow atrakcje gallery of modern art goma

Wśród bogatej ekspozycji znaleźc można kolekcje nowoczesnej i wspołczesnej sztuki a także wystawy czasowe.

glasgow atrakcje darmowe muzea przewodnik

Więcej informacji o aktualnych wystawach – Gallery of Modern Art.

Central Station

Glasgow Central Station zostało otwarte w 1879 roku. W dzisiejszych czasach jest ona najbardziej uczęszczaną stacją kolejową w Szkocji i drugą pod tym względem w Wielkiej Brytanii. Według statystyk przewija się przez nią około 38 milionów ludzi rocznie.

glasgow atrakcje central station

Dach Central Station jest prawdopodobnie największym szklanym dachem na świecie. Został on zbudowany z 48 tysięcy szklanych paneli. Dla porównania dach stacji Edynburg Waverley skład się „tylko” z 17 tysięcy elementów.

glasgow atrakcje przewodnik

Grand Central Hotel

Otwarty w 1907 roku Cental Hotel to swego czasu jeden z najbardziej prestiżowych budynków w Glasgow. Gościł on między innymi Franka Sinatrę czy Winstona Churchilla.

glasgow atrakcje central hotel

Jak być może wiecie telewizor został wynaleziony przez szkockiego wynalazce John’a Logie Baird. 24 maja 1927 roku przesłał on pierwszą na świecie transmisje telewizyjną do Central Hotelu.

Trongate Steeple

Trongate to jedna z najstarszych ulic w Glasgow, rozpoczyna się na skrzyżowaniu Glasgow Cross a kończy na głównym deptaku centrum miasta – Argyle Street. Początkowo miejsce to nosiło nazwę St. Thenew’s Gait co oznacza „droga do kaplicy St.Thenew’s, która znajdowała się w na placu St. Enoch Square.

glasgow atrakcje trongate steeple

Merchant City Clock Tower

Na skrzyżowaniu Glasgow Cross, dawnym centrum Glasgow znajduje się wieża Tolbooth. Wybudowano ją w 1627 roku jako siedziba administracyjna rady miasta Glasgow. Część budynku uległa zniszczeniu podczas I wojny światowej. Na bokach wieży dostrzec można ślady starych zabudowań oraz różnice w kolorze.

glasgow atrakcje merchant city clock tower

Merchant Square

Merchant City jest kulturalnym sercem miasta, w którym zawsze można spotkać artystów a także skorzystać z szerokiej gamy wyśmienitych restauracji oraz barów.

glasgow atrakcje merchant city square

Rzymskokatolicka Metropolitarna Katedra pw. św. Andrzeja

Główna świątynia kościoła rzymskokatolickiego w Glasgow została wybudowana w latach 1814 – 1817. Zaprojektowana przez Jamesa Gillespie Grahama katedra wyróżnia się neogotyckim stylem, który wraz z sąsiadującymi nowoczesnymi budynkami tworzy idealne połączenie.

Miejsce to warto odwiedzić podczas spaceru nad rzeką Clyde.

glasgow atrakcje st andrews cathedral
glasgow atrakcje przewodnik

Portland Street Suspension Bridge

Most ten łączy centrum miasta z dzielnicami Luerieston a także Gorbals. Mając trochę więcej czasu warto przespacerować się na druga stronę rzeki Clyde gdzie podziwiać można architekture miejską w stylu gregoriańskim.

glasgow atrakcje portland street suspension bridge

Glasgow Green

Glasgow Green to jeden z wielu parków w mieście. Przy okazji uznawany jest on za najstarszy. Jego powstanie datuje się na XV wiek. Znajduje się w niedalekiej odległości od ścisłego centrum miasta. Warto wpaść i przespacerować się zielonymi terenami, gdzie podziwiać można People’s Palace a także fontannę Doulton.

glasgow atrakcje glasgow green

People’s Palace

Znajdujący się w Glasgow Green People’s Palace jest domem dla przedmiotów, fotografii oraz filmów związanych z historią miasta oraz jej mieszkańcami, których nazywa się Glaswegians.

Wstęp bezpłatny.

glasgow atrakcje peoples palace

Przeczytaj także – Luss – malownicza wioska na brzegu Loch Lomond

Doulton Fountain

Największa na świecie terakotowa fontanna powstała na wystawę podczas International Exhibition w 1888 roku. Producenci Doulton & Co zaprezentowali ją miastu pod koniec wystawy. Ostatecznie pojawiła się ona w Glasgow Green w 1890 roku.

glasgow atrakcje doulton fountain
glasgow atrakcje przewodnik

McLennan Arch

Łuk triumfalny był kilkukrotnie przenoszony. Powstał on z fragmentów budynku sali zebrań R & J Adam’s Glasgow wyburzonym w 1890 roku. Początkowo w 1894 roku znajdował się on na placu Jail Square, następnie w 1922 roku w Glasgow Green przy Chorlotte Street by finalnie w 1991-92 dumnie stanąć przy wejściu do Glasgow Green na przeciwko sądu.

glasgow atrakcje mclennan arch

McLennan Arch jest przede wszystkim ciekawym przykładem architektury. Z jednej strony podziwiać można kolumny jońskie a z drugiej pilastry.

Templeton on the Green

Usytuowany na wschodnim krańcu miasta budynek został zbudowany w 1890 roku i niegdyś funkcjonował jako fabryka dywanów.

Charakterystyczny projekt budynku powstał na podstawie Pałacu Dożów w Wenecji. Może wydawać się, że fabryka dywanów to mało prawdopodobny wybór na tak niesamowity budynek. Jej projekt został wybrany po tym, jak mieszkańcy zdecydowali, że nie chcą powstania fabryki psującej krajobrazy Glasgow Green.

glasgow atrakcje templeton on the green

St Andrew’s in the Square

St Andrew’s in the Square to XVII wieczny Kościół w samym sercu Glasgow. Jest on czwartym najstarszym Kościołem w mieście. Jego odrestaurowane wnętrze czyni je doskonałą lokalizacją do organizacji wszelkiego rodzaju imprez takich jak koncerty, wystawy, wesela czy przyjęcia.

Znany bardzo dobrze tym, którzy oglądają serial Outlander.

glasgow atrakcje st andrews in the square outlander

Browar Tennent’s

Wellpark Brewery jest domem dla największej brytyjskiej atrakcji piwnej – centrum dziedzictwa Tennent’s Story. To wciągające doświadczenie z przewodnikiem ukazuje historię najstarszego browaru w Szkocji, od XVI wieku po współczesność. Zwiedzanie Tennent’sa jest bezpłatne.

glasgow atrakcje browar tennents caledionan brewery

Glasgow Cathedral

Glasgow Cathedral zwany także St Mungo’s Cathedral powstał w 1136 roku. Jest on najstarszym budynkiem w Glasgow i najstarszą katedrą na stałym lądzie w Szkocji.

glasgow atrakcje glasgow cathedral

The Necropolis

The Necropolis to znajdujący się przy Glasgow Cathedral wiktoriański cmentarz wypełniony wspaniałą architekturą oraz rzeźbami.

Cmentarz został stworzony na wzór Père-Lachaise w Paryżu. Szacuje się, że dokonano na nim 50 000 pochówków w około 3500 grobach.

glasgow atrakcje the necropolis

The Necropolis oficjalnie otwarto w 1833 roku. Rok wcześniej w Wielkiej Brytanii wszedł w życie „The Cemeteries Act”, który umożliwiał pobieranie opłat za dokonanie pochówku. Dominujący na wzgórzu pomnik John’a Knox’a powstał w 1825 roku.

Most prowadzący na wzgórze a także będący wejściem na cmentarz nazwany został „Bridge of Sighs” i był częścią procesji pogrzebowej.

St. Mungo Museum Of Religious Life & Art

St. Mungo Museum Of Religious Life & Art otworzono w 1993 roku, znajduje się na placu Cathedral Square tuż przy Glasgow Cathedral. Muzeum nazwane imieniem patrona Glasgow, który w VI wieku przyniósł wiarę chrześcijańską do Szkocji.

glasgow atrakcje darmowe muzea st mungo museum of religious life and art

Głównym założeniem St. Mungo Museum Of Religious Life & Art jest krzewienie zrozumienia i szacunku między osobami innych wyznań.

glasgow atrakcje darmowe muzea przewodnik

Provand’s Lordship

Najstarszy budynek mieszkalny został wybudowany w 1471. Jeden z czterech średniowiecznych budynków w Glasgow, które przetrwały do czasów dzisiejszych.

glasgow atrakcje provands lordship

Glasgow – atrakcje, co zobaczyć? [MAPA]

glasgow atrakcje najciekawsze miejsca zwiedzanie

Mieliście już okazje zwiedzić największe miasto w Szkocji? Jakie miejsca spodobały się Wam najbardziej w Glasgow?

18 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...