Glasgow City Chambers – darmowe zwiedzanie

W samym sercu Glasgow stoi jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych budynków w mieście. Glasgow City Chambers powstało w 1888 roku przy George Square, które aktualnie jest centrum życia towarzyskiego mieszkańców, studentów a także turystów.

Jest on prawdziwym symbolem politycznej siły oraz historycznego bogactwa.

Pomysł odwiedzenia Glasgow City Chambers pojawił się już rok temu podrzucony przez Tomasza. W końcu udało mi się zebrać i stawić się kilkanaście minut przed rozpoczęciem zwiedzania budynku, który już z zewnątrz prezentuje się niesamowicie. 

Glasgow City Chambers – darmowe zwiedzanie

Siedzibę władz miejskich Glasgow można zwiedzić całkowicie za darmo. Od poniedziałku do piątku organizowane są dwie wycieczki dziennie z przewodnikiem – o 10:30 i 14:30. 

Podczas zwiedzania, które trwa około 30 – 45 minut poznamy wiele ciekawych informacji na temat tego niesamowitego budynku.

Jeśli macie do dyspozycji kilka godzin w centrum to zachęcam do spędzenia jej na zwiedzaniu Glasgow City Chambers. Zwłaszcza podczas deszczu.

Glasgow City Chambers – na co warto zwrócić uwagę?

O tym, że wnętrze jest pełne przepychu uświadamiamy sobie już po przekroczeniu progu recepcji. Wnętrze zostało zainspirowane stylem włoskim. Sklepienie sufitu udekorowane jest ponad 1,5 milionem ręcznie kładzionych kafelek.

Jońskie kolumny zostały wykonane z granitu szkockiego z elementami ciemnozielonego marmuru. 


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Tarcza herbowa miasta Glasgow

Na podłodze dostrzec można tarcze herbową miasta, której powstanie datuje się na 1866 rok. 

Jednym z elementów znajdujących się w herbie jest hasło przewodnie miasta: „Let Glasgow Flourish”. Jest to skrócona wersja tekstu wyrytego w dzwonie the Tron Church z 1631 roku, który brzmi następująco:

„Lord let Glasgow flourish through the preaching of Thy word and praising Thy name.”

Tłumacząc na język polski otrzymamy – „Panie, niech Glasgow rozkwita dzięki głoszeniu Twojego słowa i chwaleniu Twojego imienia”.

Niesamowite marmurowe schody

Podczas zwiedzania Glasgow City Chambers można przespacerować się po największej marmurowej klatce schodowej w Europie Zachodniej. Ta imponująca cześć budynku została wykonana z włoskiego marmuru Carrara.

Bez wątpienia wizyta w Glasgow City Chambers powinna stać się elementem zwiedzania największego szkockiego miasta.

Przeczytaj także – Glasgow – atrakcje, zwiedzanie i DARMOWE muzea

Satinwood suite

Jednym z pomieszczeń, które można zobaczyć podczas zwiedzania Glasgow City Chambers jest Satinwood Suite. Wnętrze zostało wykończone australijskim drewnem satynowym a także alabastrowym kominkiem. Obrazy na ścianach pochodzą z miejskiej kolekcji sztuki.

Pomieszczenie wykorzystywane jest podczas większych spotkań a także ceremonii ślubnych.

Banqueting Hall

Ta imponująca sala bankietowa udekorowana jest ogromnymi malowidłami ściennymi, które przedstawiają historię Glasgow. Zastały one namalowane przez lokalnych artystów – Sir John Lavery, Alexander Roche oraz George Henry

Pomieszczenie wykorzystywane jest także ceremonii prezentacji. The Freedom of the City czyli najważniejsze nagroda, którą może przyznać Lord Provost Glasgow zostało wręczone w Glasgow City Chambers następującym osobom: Nelson Mandela w 1993 roku a także Sir Alex Ferguson w 1999 roku.

Trzy centralne żyrandole „Electroliers” mogą także poszczycić się bogatą historią. W 1885 r. Rada Glasgow podjęła decyzję, że sala powinna być wyposażona w elektryczne oświetlenie, co było innowacyjnym rozwiązaniem w tamtym czasie. Działają one do dnia dzisiejszego, została zmieniona tylko jedna lub dwie żarówki.

Niestety podczas mojej wizyty w Banqueting Hall odbywała się ważna konferencja dzięki czemu mogliśmy zerknąć „jedynie na sufit”.

Ciekawostki związane z Glasgow City Chambers

Glasgow City Chamber w pierwotnej postaci zajmowało powierzchnię 5016 metrów kwadratowych. Aktualnie po wielu rozbudowach jest to 14 tysięcy metrów kwadratowych.

Zakończona w 1888 roku budowa wraz z wyposażeniem kosztowała ponad £570 000. 

Budynek powstał z 10 milionów cegieł, ponad 9900 metrów sześciennych kamienia i ponad 570 metrów sześciennych granitu.

Betonowe fundamenty w Glasgow City Chambers mają ponad metr grubości.

Pierwsze posiedzenie w Glasgow City Chambers odbyło się 10 października 1889 roku.

Formalne spotkania rady miasta mają miejsce w najbardziej imponującym pomieszczeniu w całym budynku. Każdy z 82 radnych ma swoje przypisane miejsce na wprost Lorda Provosta. 


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze do “Glasgow City Chambers – darmowe zwiedzanie”

  1. Siedziba władz miejskich Glasgow prezentuje się okazale i super, że można ją zwiedzać zupełnie za darmo! Na pewno tam zajrzę, gdy będę kiedyś w okolicy. 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz