Atrakcje w GlasgowSzkocja

Glasgow Green & People’s Palace – atrakcje i zwiedzanie

glasgow green atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć

Glasgow Green to zielone tereny znajdujące w pobliżu centrum miasta. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez lokalnych mieszkańców a także tych, którzy chcieliby poznać historię miasta w People’s Palace.

Zastanawialiście się kiedyś jakie jest znaczenie słowa Glasgow? Tłumacząc z języka Gaelic otrzymujemy the Dear Green Place czyli zielone miejsce. Znając dobrze Glasgow możemy stwierdzić, że terenów zielonych jest tutaj mnóstwo. W mieście znajduje się 90 parków oraz ogrodów (sporą część z nich mieliśmy już okazję odwiedzić).

Na naszym blogu przeczytać możecie o kilku z nich – Mugdock Country Park, Pollok Country Park oraz Botanic Garden. Jesteśmy w trakcie tworzenia listy 10 najpiękniejszych parków w Glasgow. Jeszcze chwilka i będzie gotowa.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Przejdźmy do konkretów!

Glasgow Green – ciekawostki i mało znane fakty

Glasgow Green jest najstarszym publicznym parkiem w Wielkiej Brytanii (powstały w XV wieku).

Kazdy mieszkaniec Glasgow ma prawo do wywieszenia swojego prania na terenie parku (The Drying Green).

Glasgow Green było pierwszym polem golfowym w mieście.

W 1787 w Glasgow Green powstał pierwszy we wschodniej Szkocji a także aktualnie 9 najstarszy na świecie klub golfowy – Glasgow Golf Club.

Podczas spaceru po Glasgow Green w 1765 roku James Watt wpadł na pomysł rozwoju silnika parowego, który uznawany jest za początek rewolucji przemysłowej.

W 1829 roku James Wilson został skazany za zdradę stanu a następnie powieszony i ścięty w Glasgow Green przed tłumem liczącym około 20 000 ludzi.

Glasgow Green – co warto zobaczyć w Glasgow?

People’s Palace – darmowe muzeum w Glasgow

Znajdujący się w Glasgow Green People’s Palace to darmowe muzeum, w którym znajdują się przedmioty, fotografie oraz filmy związane z historią miasta oraz jej mieszkańcami, których nazywa się Glaswegians.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć
peoples palace atrakcje w glasgow co warto zobaczyć
peoples palace
peoples palace atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Doulton Fountain

Największa na świecie fontanna wykonana z terakoty powstała podczas wystawy International Exhibition w 1888 roku. Ostatecznie pojawiła się ona w Glasgow Green w 1890 roku a w 2004 w aktualnym położeniu, tuż obok People’s Palace. 

doulton fountain atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

14 metrowa fontanna to prawdziwe dzieło sztuki. Daltoun Fountain znajduje się w basenie o średnicy 70 stóp (21 m). Na szczycie znajduje się nieco większa niż naturalnej wielkości statua królowej Wiktorii. Dookoła umieszczono cztery naturalnej wielkości posągi reprezentujące Australię, Kanadę, Indie i Republikę Południowej Afryki.

E-Book
doulton fountain atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Jednym z elementów znajdujących się na fontannie jest herb oraz hasło przewodnie miasta„Let Glasgow Flourish”.

Mac Lennan Arch

Do tej pory mieliśmy okazję podziwiać kilka łuków triumfalnych – w Barcelonie, Mediolanie, Berlinie i Paryżu. Nieśmiało dopisujemy do tej listy także ten znajdujący się w Glasgow czyli Mac Lennan Arch.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Co prawda nie jest on tak imponujący jak wyżej wspomniane miejsca ale warto o nim opowiedzieć. McLennan Arch jest przede wszystkim dość ciekawym przykładem architektury. Z jednej strony podziwiać można kolumny jońskie a z drugiej pilastry. Powstał on z fragmentów budynku sali zebrań R & J Adam’s Glasgow, która została wyburzona w 1890 roku

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Glasgow 2014 Monument

Jest to jeden z kilku elementów w mieście upamiętniających Commonwealth Games (Igrzyska Wspólnoty Narodów), które odbyły się w Glasgow w 2014 roku. W innych częściach miasta znajdują się także murale ze sportowcami powstałe w tamtym czasie.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

St Andrew’s Suspension Bridge

Most powstały w 1855 roku miał za zadanie ułatwienie przemieszczania się robotników pomiędzy dzielnicami Glasgow – Bridgeton i Calton a Hutchensontown. Przy okazji także i my pojawiliśmy się po raz pierwszy od bardzo dawna w południowej części miasta.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Przy okazji jest to bardzo fotogeniczne miejsce. Zobaczcie jakie zdjęcia udało nam się wykonać. Z góry mówimy, że fotografami nie jesteśmy. 😂

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć
glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Nelson’s Monument

Jednym ze znaków rozpoznawczych Glasgow Green jest ogromny monument. Jest on widoczny praktycznie w całym parku.

Wysoki na 43,5 m Nelson’s Monument został wybudowany w 1806 roku – rok po śmierci admirała Horatio Nelson. Pewnie tak jak my zastanawiacie się kim on był? Zrobiliśmy mały research i pokrótce przedstawimy Wam naszego bohatera.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Horatio Nelson był najsłynniejszym admirałem w historii floty brytyjskiej. W wieku 12 wstąpił on do Królewskiej Marynarki Brytyjskiej. Znany jest on przede wszystkim z Bitwy morskiej pod Abukirem (ujście Nilu), w której Brytyjczycy pokonali wojska francuskie a także Bitwy morskiej pod Kopenhagą. Zmarł w 1805 po wygranej bitwie z flotą Francji i Hiszpanii w bitwie pod Trafalgarem.

W 2002 dokonano bardzo kosztownej renowacji. 900 000 funtów sprawiło że monument powrócił do oryginalnej postaci.

Templeton on the Green

Templeton on the Green znajduje się tuż obok Peoples Palace. Budynek ten został zbudowany w 1890 roku i niegdyś funkcjonował jako fabryka dywanów.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Charakterystyczny projekt budynku powstał na podstawie Pałacu Dożów w Wenecji, który mieliśmy okazję podziwiać w listopadzie ubiegłego roku. Może wydawać się, że fabryka dywanów to mało prawdopodobny wybór na tak niesamowity budynek. To słuchajcie tej historii.

Jej projekt został wybrany po tym, jak mieszkańcy zdecydowali, że nie chcą powstania fabryki, która zepsułaby krajobraz Glasgow Green. W tym miejscu popieramy mieszkańców, sami nie chcielibyśmy czegoś co zepsuje ładne widoki.

glasgow green atrakcje w glasgow co warto zobaczyć

Co jeszcze można robić w Glasgow Green?

Teren parku to idealne miejsce to aktywnego spędzania czasu. Wszędzie spotkać można osoby biegające czy jeżdżące na rowerze lub rolkach. 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...