Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie gdy myślisz o Kolumbii? Pablo Escobar? A co gdybym powiedział Ci, że kraj ten ma znacznie więcej do zaoferowania. W trakcie naszej miesięcznej podróży odwiedziliśmy kilka wyjątkowych miejsc, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jedną z takich atrakcji jest kolonialne miasteczko Guatape oraz niesamowita skała La Piedra Del Penol.
Zapraszamy do wpisu!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Skała La Piedra Del Penol
Prawdopodobnie skała w Guatape jest miejscem skąd rozpościera się najpiękniejszy widok w całym kraju. Chociaż stuprocentowej gwarancji nie mogę dać bo nie widziałem wszystkich pięknych miejsc w Kolumbii. El Peñón de Guatapé (zwany również jako La Piedra Del Peñol) to ogromny monolit, który znajduje się w tym samym miejscu od 65 milionów lat. W latach 40. XX wieku rząd kolumbijski ogłosił go pomnikiem narodowym. Skała liczy sobie 220 metrów i wyróżnia się w tej pięknej części Kolumbii.



Luis Eduardo Villegas López, Pedro Nel Ramírez i Ramón Díaz jako pierwsi oficjalnie wspięli się na skałę 16 lipca 1954 roku. Wyprawa ta trwała około 5 dni i była bardzo wymagająca. Teraz można dostać się na górę w znacznie łatwiejszy sposób.
Wchodząc po około 700 schodkach można zobaczyć naprawdę coś niesamowitego. Sztuczny zbiornik Embalse El Peñol-Guatapé, mnóstwo zielonych wysp z prywatnymi rezydencjami (w tym także jedna kiedyś należąca do Pablo Escobara) i okoliczne wzgórza tworzą cudowne połączenie, które na długo pozostaje w pamięci.

Jest tylko jeden problem. Miejscówka ta jest bardzo popularna wśród turystów oraz Kolumbijczyków, którzy bardzo chętnie odwiedzają najciekawsze atrakcje w swoim kraju. W dodatku mieliśmy delikatnie mówiąc pecha. Liczyliśmy, że w poniedziałek turystów będzie bardzo mało i będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami w ciszy i spokoju. Okazało się, że trafiliśmy na dzień wolny od pracy. Na miejscu musieliśmy wtopić się w tłum kilku tysięcy zwiedzających. Oczywiście oznacza to długie, maksymalnie długie kolejki. Jakoś udało nam się prześlizgnąć. Wejście na skałę rozpoczęliśmy 15 minut po kupieniu biletów.
Później zostało nam do pokonania około 700 schodków. Różne źródła mówią o innych liczbach a z racji, że nie liczyliśmy ich to zostańmy przy wersji, że było ich nadzwyczaj sporo. Ludzi było tak dużo, że w drodze na skałę robiły się korki i kilkukrotnie musieliśmy stać i czekać aż ludzie przed nami ruszą.
Bilet wstępu kosztuje 20 000 pesos (około 22,50 zł) za osobę.

Guatape – kolonialne miasteczko i kolorowe uliczki
Kilka kilometrów dalej znajduje się Guatape czyli kolonialne miasteczko, które jest również miejscem dość mocno dostosowanym pod turystów. Można tam przespacerować się pośród kolorowych uliczek, odpocząć w głównym parku z fontanną, spróbować lokalnych przysmaków i pstryknąć kilka fajnych fotek. Wieczorami w samym centrum rozstawiają się uliczni sprzedawcy z pamiątkami oraz przygotowywanym na miejscu jedzeniem. Naprawdę wygląda to bardzo ciekawie! Podobno Guatape to najbardziej kolorowej miasto w Kolumbii.


W jaki sposób można dostać się do Guatape spod skały? Na stacji benzynowej złapiesz tuk tuk a dla maksymalnie 3 osób a za 10 000 COP (pewnie będą próbować oskubać na trochę więcej) lub jeepa turystycznego 3 000 COP za osobę.
Spacerując po uliczkach w Guatape spotkaliśmy parę Polaków, która podróżowała w tamtym czasie po Kolumbii. Miło spędziliśmy czas, porozmawialiśmy a później każdy ruszył w swoją stronę. Był plan żeby ponownie spotkać się w Salento ale cały dzień spędziliśmy w autobusie z Jardin i niestety minęliśmy się o kilka godzin.












Rejs łódką po jeziorze Embalse del Penol
Jeśli masz do dyspozycji więcej czasu to może warto wybrać się na rejs łódką po jeziorze Embalse del Penol? Wycieczki bez problemu znajdziesz w centrum Guatape u lokalnych sprzedawców.
Decydując się na taką formę zwiedzania możesz spojrzeć na ogromną skalę z nieco innej perspektywy, odwiedzić kilka wysepek oraz poznać historię utworzenia sztucznego jeziora.

Film ze zwiedzania – podróżuj razem z nami
Na naszym kanale YouTube obejrzysz film z wizyty w okolicach Guatape. Jeśli szukasz ciekawostek, inspiracji czy pięknych kadrów to odsyłam do poniższego vloga.
Guatape i La Piedra Del Peñol – informacje praktyczne i porady
Poniżej znajdziesz kilka porad i informacji praktycznych, które pomogą Ci zorganizować i zaplanować własny wyjazd lub jednodniową wycieczkę do Guatape.
Jak dojechać do Guatape z Medellin?
Jesteś aktualnie w Medellin? Zastanawiasz się jak dostać się do Guatapé na własną rękę? Autobus do Guatape odjeżdża z Terminalu del Norte w Medellin. Bilety u przewoźnika Sotrapeñol kosztują 17 000 COP (około 19,41 zł) a cała podróż trwa około 2 godzin. Na dworzec autobusowy najczęściej dojeżdżaliśmy Uberem, który w Kolumbii wychodzi bardziej korzystnie cenowo niż lokalne taksówki. Łap zniżkę na pierwszy przejazd.
Druga opcja to skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki. Koszt to około 140 000 COP (około 159,88 zł). Bardzo często w cenę wliczone jest również śniadanie, obiad i opieka przewodnika. Warto dopytać też w jakim języku będzie on opowiadał na temat odwiedzanych miejsc.
Można też oczywiście wynająć samochód ale to wychodzi już dużo drożej i niestety nie mamy żadnych informacji na ten temat.
Noclegi w Guatape – gdzie warto się zatrzymać?
Guatape jest bardzo małym miasteczkiem. Większość hoteli, hosteli i apartamentów znajduje się w bliskiej odległości od historycznego centrum. Tam też najlepiej będzie się zatrzymać. Prawdopodobnie można też znaleźć zakwaterowanie na jednej z licznych wysp na jeziorze ale w takiej sytuacji trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

W trakcie naszej podróży zatrzymaliśmy w Medellín a do Guatape przyjechaliśmy tylko na jeden dzień. Zarezerwowaliśmy sobie pokój u kolumbijskiej rodziny. Znajdziesz go w portalu Airbnb. Polecamy serdecznie!
Jak długo warto zatrzymać się w Guatape?
Większość turystów traktuje Guatape i skałę jako pomysł na jednodniową wycieczkę. My niestety zrobiliśmy tak samo. Jeśli masz do dyspozycji trochę więcej czasu to myślę, że warto zostać dłużej. Co najmniej 2-3 dni wystarczą aby w pełni poczuć panujący tam klimat, odwiedzić kilka miejsc w najblizszej okolicy i zaskamować kolumbijsków specjałów i nie mam tu na myśli kokainy a pyszne arepas lub obleas…
Czy w Kolumbii jest bezpiecznie?
Czy w Kolumbii jest niebezpieczne? To pytanie pojawia się bardzo często w kontekście podróży do tego kraju. Każda osoba, która wybiera się w podróż do Kolumbii obawia się o swoje bezpieczeństwo. Niestety statystyki przestępstw nie wyglądają najlepiej.

W trakcie naszej miesięcznego wyjazdu nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej ani tym bardziej niebezpiecznej sytuacji. Oczywiście uważaliśmy na siebie na każdym kroku i zawsze mieliśmy oczy dookoła głowy. Nie odwiedzaliśmy podejrzanych, potencjalnie niebezpiecznych dzielnic ani tym bardziej ciemnych uliczek. W Kolumbii czuliśmy się bezpiecznie.
Pieniądze, finanse i wypłaty z bankomatu
Walutą obowiązującą w Kolumbii jest kolumbijskie pesos (1000 COP to około 1.12 zł). W wielu miejscach (zwłaszcza tych turystycznych) akceptowane są także dolary amerykańskie. W kantorach (money exchange) bez problemu można wymienić dolary, euro, franki szwajcarskie oraz funty brytyjskie. Pamiętaj, że na lotnisku kurs będzie bardzo niekorzystny dlatego lepiej będzie wymienić je w mieście.

Amerykańskie dolary (USD) polecamy zatrzymać w portfelu na czarną godzinę a do codziennych płatności korzystać z lokalnej waluty czyli kolumbijskiego pesos (COP). Można je wypłacić bezpośrednio z bankomatu z kartą Revolut (bezpłatnie w bankomatach BBVA). Jest to chyba jedyny bank, w którym udało nam się wypłacić pieniądze w Kolumbii. Co najważniejsze wypłaty realizowane są bez prowizji.
Kartę Revolut, z której korzystamy od dawna możesz wyrobić tutaj.
Podróż do Kolumbii – pozostałe wpisy
Jeśli jesteś w trakcie planowania podróży do Kolumbii to być może zainteresują Cię poniższe wpisy:
- Kolumbia. Co warto zobaczyć? 11 niezwykłych miejsc!
- Park Narodowy Tayrona, Kolumbia – dżungla i plaże! O czym warto wiedzieć?
- Salento i Cocora Valley – Kolumbia, najpopularniejsze atrakcje!
- Cartagena – atrakcje, street art i co warto zobaczyć?
- Palomino – surfing i hipisowka wioska nad Morzem Karaibskim
- Bogota – uliczna sztuka i kolumbijska stolica pośród potężnych Andów
- Minca – kolumbijska wioska w wysokich górach Sierra Nevada
- Jardin: kolonialne miasteczko – ukryta perełka pośród Andów w Kolumbii
- Santa Marta i Taganga – karaibskie plaże i okoliczne atrakcje
- Medellín – 13 dzielnica, street art i Pablo Escobar. Kolumbia i główne atrakcje
Vlogi z podróży po Kolumbii znajdziesz na naszym kanale YouTube – tutaj link do playlisty.
Jak my byliśmy to prawie nikogo nie było ale dla tego widoku zdecydowanie warto hehe