Gwatemala – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Gwatemala słynie z potężnych wulkanów, rozległej dżungli i majańskich ruin. Dzisiaj przygotowaliśmy kilkanaście ciekawostek i mało znanych faktów na temat kraju, geografii i historii. Mamy nadzieję, że przy okazji uda nam się pokazać, że warto odwiedzić Gwatemalę i być może zainspirować Was do podróży.

Zapraszamy do wpisu!

Gwatemala – ciekawostki historyczne

Jak wyglądały początki kolonializmu w Gwatemali? W 1524 roku kraj ten został zdobyty przez konkwistę Pedro de Alvarado.

Gwatemala odzyskała niepodległość od Hiszpanii 15 września 1821 roku. Co roku tego samego dnia obchodzony jest Dzień Niepodległości. W 1821 swoją niepodległość zyskały również Kostaryka, Salwador, Honduras i Nikaragua.

Gwatemala - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Ślady dawnego kolonializmu w Ameryce Środkowej są bardzo dobrze widoczne. Architektura przypomina o tym na każdym kroku.

W latach 1960-1996 w Gwatemali trwała wojna domowa, w trakcie której zginęło około 200 tysięcy ludzi. Był to najdłuższy konflikt w Ameryce Środkowej.

Hiszpański to nie jedyny język, w którym porozumiewają się ludzie żyjący w Gwatemali. Każda z 21 rdzennych społeczności Majów korzysta z własnego języka.

Gwatemala – ciekawostki geograficzne

Najgłębszym jeziorem w Gwatemali jak i w całej Ameryce Środkowej jest Atitlan. Jego głębokość sięga około 340 metrów. Uznawane jest ono także za najpiękniejsze jezioro na świecie. Czy faktycznie jest ono tak piękne? Obejrzyj ten film aby się przekonać.

Gwatemala - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Jezioro Atitlan otoczone jest trzema wulkanami – Atitlán, Toliman i San Pedro.

Gwatemala sąsiaduje z 4 krajami – Belize, Salwadorem, Hondurasem i Meksykiem.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Ptakiem narodowym w Gwatemali jest kwezal herbowy (quetzal) charakteryzujący się długim, zielonym ogonem. Znajduje się on na gwatemalskiej fladze. Można go spotkać w lasach Ameryki Środkowej. Nam udało się to w drodze do Semuc Champey. Niesamowite przeżycie.

Ptaki te znajdują się również na gwatemalskich banknotach. Lokalna waluta to quetzal (GTQ). Majowie oraz Aztekowie w starożytnych czasach wykorzystywali pióra quetzala jako środek płatniczy.

Nazwa Gwatemala najprawdopodobniej pochodzi od słowa Quahtlemallan z rdzennego języka Nahuatl. Oznacza ono Krainę Mnóstwa Drzew. Kraj ten posiada mnóstwo lasów. Polecam obejrzeć dokument na Netflixie – Gwatemala – Serce Świata Majów.

Gwatemala - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Gwatemala słynie z licznych wulkanów. Na terenie kraju znajduje się ich ponad 30. Trzy wulkany nadal są aktywne – Pacaya, Santiaguito i Fuego. Ten ostatni był głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na podróż po Gwatemali. W trakcie trzytygodniowego wyjazdu zdobyliśmy imponujący wulkan Acatenango, ze szczytu którego podziwialiśmy wybuchający co kilkanaście minut Fuego. Był to jeden z naszych ulubionych momentów w trakcie półrocznej podróży. Na poniższym filmie zobaczysz jak wygląda to naprawdę.

Na północy kraju, w pobliżu granicy z Meksykiem znajduje się najwyższy wulkan w kraju i całej Ameryce Środkowej. Tajumulco wznosi się na wysokość 4220 metrów.

W Gwatemali znajdują się trzy miejsca wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszym z nich jest kolonialne miasteczko Antigua, które słynie z kolorowych, brukowanych uliczek i otaczających je potężnych wulkanów. Pozostałe dwa to Park Archeologiczny i Ruiny w Quirigua oraz Park Narodowy Tikal.

Gwatemala - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Tikal to miejsce, w którym można dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat cywilizacji Majów.

Motagua to najdłuższa rzeka w Gwatemali. Mierzy około 486 kilometrów i przebiega również przez Honduras. Rzeka wykorzystywana jest do transportu kawy, bananów i innych owoców.

Gwatemala jest wiodącym na świecie producentem Jadeitu.

Gwatemala jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Do najpopularniejszych atrakcji zaliczyć można Jezioro Atitlan, miasteczko Antigua, wulkan Acatenango, wodospady Semuc Champey oraz ruiny Majów w Tikal.

Więcej o gwatemalskich atrakcjach przeczytasz tutaj – Gwatemala. Co warto zobaczyć? Top 6+ atrakcji

Gwatemala – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Tradycyjne gwatemalskie śniadanie składa się z kurzych jaj, fasoli i tortilla. Na talerzu znajdują się również świeże owoce – platany, papaja, mango lub ananas.

Stare, amerykańskie szkolne autobusy, które w USA zostały już wycofane z ruchu spotkać można na drogach w Gwatemali. Służą one jako transport publiczny. Chociaż można je spotkać też w Salwadorze czy Hondurasie to w Gwatemali są one najpiękniejsze. Niektóre z nich wyglądają jak by dopiero wyszły z fabryki. Nazywane są one chicken busami. Dlaczego? Lokalni mieszkańcy przewożą w nich wszystko co tylko możliwe, nawet kurczaki.

Gwatemala - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Tak wygląda chichen bus czyli lokalny autobus w Gwatemali.

Hymn Gwatemali został napisany przez Kubańczyka – José Joaquína Palmę. Skomponował go Rafael Álvarez Ovalle, który był gwatemalczykiem.

Proces parzenia kawy rozpuszczalnej został wynaleziony w Gwatemali przez George’a Washingtona, wynalazcę i biznesmena pochodzenia anglo-belgijskiego.

Pierwszą tabliczkę czekolady wyprodukowano w Gwatemali, jeszcze w czasach Majów. Archeolodzy odnaleźli pozostałości czekolady z lat 460-480 naszej ery.

Gwatemala - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Tak wygląda owoc kakaowca.

Gwatemala ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości w Ameryce Łacińskiej. W 2014 roku w kraju odnotowano ponad 6000 brutalnych morderstw. W 2016 roku odnotowano średnio 101 morderstw tygodniowo.

Banany, kawa, cukier i olej palmowy to największe towary eksportowe w Gwatemali. Największymi importerami gwatemalskich towarów są USA, Salwador, Honduras, Nikaragua i Meksyk.

W 2020 roku Gwatemala była największym na świecie eksporterem gałki muszkatołowej, muszkatołowca i kardamonu.

Gwatemalska aktywistka Rigoberta Menchú została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 1992 roku za działania na rzecz lokalnej społeczności Majów.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz