Miasteczka w SzkocjiSzkocja

Helensburgh – tu urodził się „ojciec telewizji”

helensburgh atrakcje przewodnik co zobaczyć

W zachodniej Szkocji, przy brzegu zatoki Firth of Clyde znajduje się Helensburgh. Według gazety Sunday Times jest to jedno z 12 najlepszych miejsc do zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj pokaże Wam kilka atrakcji w okolicy a także nieco opowiem o historii i podrzucę kilka ciekawostek.

Standardowo na początku chciałbym zaprosić Was do obejrzenia vloga z podróży do Helensburgha. Nie zapomnij o subskrypcji kanału jeśli chciałbyś na bieżąco poznawać ciekawe miejsca w Szkocji.

Miasteczko zostało założone pod koniec XVIII wieku (około 1785 roku) . Założyciel, Sir James Colquhoun nazwał je Helensburgh na cześć swojej żony Helen Sutherland.

Helensburgh – ciekawostki i mało znane fakty

W Helensburghu urodził się John Logie Baird. Jest duża szansa, że nie macie pojęcia kim był ten człowiek. Nazywany jest on ojcem telewizji i to dzięki niemu możemy podziwiać świat za pośrednictwem ekranu telewizora. Przy głównej promenadzie znajduje się pomnik, który ma na celu upamiętnienie jego życia i twórczości. Tutaj poznasz także inne szkockie wynalazki.

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców Helensburgha był Henry Bell. Zaprojektował on i zbudował pierwszy komercyjny parowiec w Europie. Mógł on w ten sposób przewozić mieszkańców Glasgow do swojego hotelu. W ten sposób Helensburgh stał się bardzo ważny ośrodkiem turystycznym w Szkocji. Tuż przy brzegu zatoki, na promenadzie znajduje się wysoki obelisk zbudowany upamiętnia jego zasługi dla rozwoju Helensburgha.

W Helensburghu kończy się lub zaczyna (w zależności od planu podróży) długodystansowy szlak trekingowy John Muir Way. Trasa o długości ponad 134 mil prowadzi przez centralną Szkocję łącząc oba wybrzeża.

Helensburgh – informacje praktyczne

Helensburgh przewodnik - atrakcje i zwiedzanie

Co warto zobaczyć w Helensburghu?

Największą atrakcje tego miasteczka jest bez wątpienia posiadłość Hill House. Autorem niezwykłego projektu jest Charles Rennie Mackintosh oraz jego żona Margaret. Niestety w trakcie naszej wizyty budowla niedostępna dla zwiedzających więc nie mogliśmy zwiedzić jej wnętrza. Aktualnie trwają prace konserwacyjne i budynek otoczony jest specjalną konstrukcją.

Helensburgh przewodnik - atrakcje i zwiedzanie

W samym centrum miasteczka znajduje się Colquhoun Square. Jak w większości szkockich miast i miasteczek główny plac jest miejscem spotkań mieszkańców a czasem nawet i lokalnych targów. Na jednym z jego krańców znajduje się charakterystyczny budynek – wybudowany w 1853 roku kościół Helensburgh Parish Church.

Helensburgh przewodnik - atrakcje i zwiedzanie

Przy brzegu zatoki znajduje się piękne molo, z którego można podziwiać piękna panoramę miasta. Uwaga. Czasem może być tutaj naprawdę wietrznie.

Helensburgh przewodnik - atrakcje i zwiedzanie

Góry i atrakcje nad Loch Lomond

W Helensburghu znajdzie się też coś dla fanów aktywnego spędzania czasu. Tuż obok wcześniej wspomnianego Hill House rozpoczyna się ścieżka, która prowadzi na Tom na h-Airidh. Jest to niewysokie wzgórze (354 metry nad poziomem morza), z którego rozpościerają się piękne widoki. Przy dobrej pogodzie dostrzec można Helensburgh, Greenock po drugiej zatoki, wyspy Bute i Arran, fjord Gare Loch, Alpy Arrochar i Loch Lomond.

Góry i atrakcje nad Loch Lomond
Góry i atrakcje nad Loch Lomond
Góry i atrakcje nad Loch Lomond

Krótki spacer pozwoli Wam nacieszyć oczy pięknymi widokami a także spalić nieco kalorii, które można uzupełnić decydując się nasz fish and chips lub inne szkockie przysmaki.

Góry i atrakcje nad Loch Lomond
Góry i atrakcje nad Loch Lomond

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jak zawsze postaram się podrzucić Wam kilka propozycji. Myślę, że przy okazji warto zdecydować się na wizytę w Luss lub Balloch. Polecam także zobaczyć jezioro Loch Lomond.

Jeśli lubicie piesze wędrówki to polecam wejście na Beinn Dubh, Ben Vane, Ben Vorlich, The Cobbler, Beinn Ime i Beinn Narnain.

E-Book

To tyle na dzisiaj, miłego dnia!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...