W zachodniej Szkocji, przy brzegu zatoki Firth of Clyde znajduje się Helensburgh. Według gazety Sunday Times jest to jedno z 12 najlepszych miejsc do zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj pokaże Wam kilka atrakcji w okolicy a także nieco opowiem o historii i podrzucę kilka ciekawostek.
Standardowo na początku chciałbym zaprosić Was do obejrzenia vloga z podróży do Helensburgha. Nie zapomnij o subskrypcji kanału jeśli chciałbyś na bieżąco poznawać ciekawe miejsca w Szkocji.
Miasteczko zostało założone pod koniec XVIII wieku (około 1785 roku) . Założyciel, Sir James Colquhoun nazwał je Helensburgh na cześć swojej żony Helen Sutherland.
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Helensburgh – ciekawostki i mało znane fakty
W Helensburghu urodził się John Logie Baird. Jest duża szansa, że nie macie pojęcia kim był ten człowiek. Nazywany jest on ojcem telewizji i to dzięki niemu możemy podziwiać świat za pośrednictwem ekranu telewizora. Przy głównej promenadzie znajduje się pomnik, który ma na celu upamiętnienie jego życia i twórczości. Tutaj poznasz także inne szkockie wynalazki.

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców Helensburgha był Henry Bell. Zaprojektował on i zbudował pierwszy komercyjny parowiec w Europie. Mógł on w ten sposób przewozić mieszkańców Glasgow do swojego hotelu. W ten sposób Helensburgh stał się bardzo ważny ośrodkiem turystycznym w Szkocji. Tuż przy brzegu zatoki, na promenadzie znajduje się wysoki obelisk zbudowany upamiętnia jego zasługi dla rozwoju Helensburgha.
W Helensburghu kończy się lub zaczyna (w zależności od planu podróży) długodystansowy szlak trekingowy John Muir Way. Trasa o długości ponad 134 mil prowadzi przez centralną Szkocję łącząc oba wybrzeża.
Helensburgh – informacje praktyczne
- Najlepsze i najtańsze noclegi w Helensburgu zarezerwujesz na Booking.com
- Bezpłatny parking w Helensburghu znajdziecie tutaj – W Clyde St, Helensburgh G84 8SQ
- Dobrego fish and chips zjesz w The Palace Restaurant – 11 W Clyde St, Helensburgh G84 8SQ

Co warto zobaczyć w Helensburghu?
Największą atrakcje tego miasteczka jest bez wątpienia posiadłość Hill House. Autorem niezwykłego projektu jest Charles Rennie Mackintosh oraz jego żona Margaret. Niestety w trakcie naszej wizyty budowla niedostępna dla zwiedzających więc nie mogliśmy zwiedzić jej wnętrza. Aktualnie trwają prace konserwacyjne i budynek otoczony jest specjalną konstrukcją.

W samym centrum miasteczka znajduje się Colquhoun Square. Jak w większości szkockich miast i miasteczek główny plac jest miejscem spotkań mieszkańców a czasem nawet i lokalnych targów. Na jednym z jego krańców znajduje się charakterystyczny budynek – wybudowany w 1853 roku kościół Helensburgh Parish Church.

Przy brzegu zatoki znajduje się piękne molo, z którego można podziwiać piękna panoramę miasta. Uwaga. Czasem może być tutaj naprawdę wietrznie.

Góry i atrakcje nad Loch Lomond
W Helensburghu znajdzie się też coś dla fanów aktywnego spędzania czasu. Tuż obok wcześniej wspomnianego Hill House rozpoczyna się ścieżka, która prowadzi na Tom na h-Airidh. Jest to niewysokie wzgórze (354 metry nad poziomem morza), z którego rozpościerają się piękne widoki. Przy dobrej pogodzie dostrzec można Helensburgh, Greenock po drugiej zatoki, wyspy Bute i Arran, fjord Gare Loch, Alpy Arrochar i Loch Lomond.



Krótki spacer pozwoli Wam nacieszyć oczy pięknymi widokami a także spalić nieco kalorii, które można uzupełnić decydując się nasz fish and chips lub inne szkockie przysmaki.


Co warto zobaczyć w okolicy?
Jak zawsze postaram się podrzucić Wam kilka propozycji. Myślę, że przy okazji warto zdecydować się na wizytę w Luss lub Balloch. Polecam także zobaczyć jezioro Loch Lomond.
Jeśli lubicie piesze wędrówki to polecam wejście na Beinn Dubh, Ben Vane, Ben Vorlich, The Cobbler, Beinn Ime i Beinn Narnain.
To tyle na dzisiaj, miłego dnia!
Piękne tereny, tęsknimy za tym niesamowitym klimatem Szkocji.