Honduras to kraj bardzo często pomijany przez turystów, głównie przez obawy związane z bezpieczeństwem i występowaniem gangów. W Hondurasie spędziliśmy prawie 3 tygodnie i odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc oraz poznaliśmy wielu fajnych ludzi, którzy uświadomili nas, że kraj ten ma wiele do zaoferowania. Dzisiaj przygotowaliśmy kilkanaście ciekawostek i mało znanych faktów
Zapraszamy do wpisu!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Honduras – ciekawostki geograficzne
Położona w północnym Hondurasie, Mezoamerykańska Rafa Koralowa jest największym rafą w obu Amerykach i drugą co do wielkości na świecie po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Na wyspie Utila zrobiliśmy kurs jeden z najtańszych kursów nurkowania na świecie. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat. Znajduje się ona również u brzegów Belize, Gwatemali i Meksyku.

Wyspa Utila na Morzu Karaibskim jest również sezonowym miejscem żerowania rekinów wielorybich. Nurkowanie lub snorkowanie z nimi jest naszym dużym podróżniczym marzeniem!
Od 1993 roku narodowym ptakiem Hondurasu jest szkarłatna ara. Niestety ich populacja gwałtownie spada z powodu kłusownictwa i sprzedaży na rynki międzynarodowe. Kraj ten jest rajem dla obserwatorów ptaków, można tu spotkać ponad 700 gatunków ptaków.
Narodowym zwierzęciem w Hondurasie jest Mulak białoogonowy (white-tailed deer).
Yojoa to największe jezioro słodkowodne w kraju. Jego powierzchnia wynosi 79 kilometrów. Otoczenie pięknych gór sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszy atrakcji turystycznym w Hondurasie.

Najdłuższą rzeką w kraju jest Patuca, jej długość wynosi 320 kilometrów.
Stolica oraz największym miastem w Hondurasie jest Tegucigalpa.
Najwyższym szczytem w Hondurasie jest Cerro Las Minas ( 2849 metrów nad poziomem morza).
W Hondurasie można znaleźć mnóstwo pięknych wodospadów, między innymi Salto del Angel lub Cataratas Pulhapanzak.
Honduras graniczy na południowym wschodzie z Nikaraguą, na zachodzie z Gwatemalą i na południowym zachodzie z Salwadorem.

Honduras – ciekawostki historyczne
Jedno z najważniejszych ośrodków cywilizacji Majów znajduje się w Hondurasie. Copán prawdopodobnie było politycznym i religijnym centrum cywilizacji. W 1980 Copán zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na tej liście znajduje się również Río Plátano Biosphere Reserve. Rezerwat jest jednym z nielicznych pozostałości tropikalnego lasu deszczowego w Ameryce Środkowej i ma bogatą, zróżnicowaną roślinność oraz dziką przyrodę.
Krzysztof Kolumb był pierwszym Europejczykiem, który przybył do Hondurasu w 1502 roku.

Honduras po hiszpańsku oznacza „głębokość”. Krzysztof Kolumb nazwał tak ten kraj ze względu na głębokie wody znajdujące się u północnego wybrzeża w pobliżu dzisiejszego Trujillo.

Honduras uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 15 września 1821 roku. Dwa lata później Honduras dołączył do Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej, które obejmowały również Kostarykę, Nikaraguę, Gwatemalę i Salwador.
W 1840 roku Honduras stał się całkowicie niezależny po rozwiązaniu Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej.
Honduras – pozostałe ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Flaga Hondurasu wywodzi się z tej używanej przez Zjednoczone Prowincje Ameryki Środkowej, która składała się z niebiesko-biało-niebieskich pasków i herbu pośrodku. Obecny projekt zawiera pięć niebieskich gwiazd, reprezentujących oryginalnych pięciu członków – Gwatemale, Honduras (środkowa gwiazda), Kostarykę, Nikaraguę i Salwador.

Honduras nazywany jest „republiką bananową”. Wyrażenie to jest zwykle używane do kraju (często w Ameryce Łacińskiej) który jest biedny, skorumpowany i źle rządzony.
Lokalne autobusy w Hondurasie nazywane są chicken busami lub yellow (amarilla) busami. Mowa o starych, amerykańskich szkolnych autobusach, które w USA zostały już wycofane z ruchu. Są one pomalowane na jaskrawe kolory. Lokalni mieszkańcy przewożą w nich wszystko co tylko możliwe, nawet kurczaki. Nigdzie nie znajdziesz rozkładu jazdy a opóźnienia zdarzają się w każdej podróży.

Jednym z najpopularniejszych dań w Hondurasie są baleadas. Są one zrobione grubej, złożonej na pół tortilli z mąki pszennej. W środku można znaleźć różne nadzienia – fasolę, śmietanę, kurczaką oraz inne w zależności od regionu.
Plato Tipico uznawane jest za danie narodowe Hondurasu. Posiłek składa się z ryżu, platanów, fasoli i sałatki warzywnej (chismol), kiełbasek wieprzowych, lokalnego sera, śmietany, tortilli kukurydzianej i awokado.
Honduras jest pierwszym krajem na świecie, który zakazał palenia w zamkniętych pomieszczeniach, nawet we własnym domu.
Honduras jest krajem ogarniętym przez przestępczość zorganizowaną. Jedną z jej bardziej dominujących i niesławnych grup jest Mara Salvatrucha, znana również jako MS-13. Mara pochodzi od terminu „marabunta” (ryczące mrówki) a „salvatrucha” oznacza sprytnych Salwadorczyków. Drugim gangiem, którego działalność niekorzystnie wpływa na postrzeganie kraju jest Barrio 18.
W trakcie naszej podróży po Hondurasie nie doświadczyliśmy żadnej niebezpiecznej sytuacji. Lokalni mieszkańcy zawsze byli dla nas bardzo mili i pomocni. Unikaliśmy podejrzanych dzielnic i ciemnych uliczek.
Mając na uwadze statystyki przestępczości uważaliśmy na każdym kroku.
W lipcu 1969 roku na granicy Hondurasu i Salwadoru wybuchła stugodzinnawojna, wywołana meczem piłki nożnej między dwoma krajami.

Walutą obowiązującą w Hondurasie są lempiry. Ich nazwa pochodzi o indiańskiego wodza, który zginął, próbując uratować swoje ziemie przed Hiszpanami.
Mieszkańcy Hondurasu nazywani są Catrachos/Catrachas (mężczyźni/kobiety).
W Hondurasie znajdziesz jeden z najstarszych zegarów na świecie. Został on zbudowany około 1100 roku i początkowo znajdował się w pałacu Alhambra w Granadzie (Hiszpania). Aktualnie można go zobaczyć w katedrze w Comayagua.
Honduras był kiedyś nazywany hiszpańskim Hondurasem a tereny, które aktualnie zajmuje Belize Hondurasem Brytyjskim.
Poznaj także inne ciekawostki:
Leave a comment