Honduras

Honduras. Co warto zobaczyć? Top 8+ atrakcji

Honduras co warto zobaczyć atrakcje

Honduras to kraj, który bardzo często omijany jest przez podróżujących przez Amerykę Środkową. Bardzo chcieliśmy przekonać się na własne oczy czy ma on coś ciekawego do zaoferowania turystom. Poznaliśmy wielu podróżników, którzy bardzo chwalili sobie Lago de Yojoa, wyspy Utila i Roatan a także kolonialne miasteczko Comayagua. Czy to wszystko co warto zobaczyć w Hondurasie?

Zapraszamy do wpisu!

Atrakcje w Hondurasie czyli co warto zobaczyć?

Poniżej znajdziesz atrakcje, które udało nam się odwiedzić w trakcie naszej podróży po Hondurasie. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Utila, Roatan i Guanaja czyli Bay Islands

Pierwszym naszym przystankiem w trakcie podróży po Hondurasie była wyspa Utila, która słynie z plaż, idealnych warunków do nurkowania, rafy koralowej i imprezowego klimatu. Na wyspie znajduje się kilka ciekawych plaż, które warto odwiedzić: Bando Beach, Chepa’s Beach i Pumpkin Hill Beach – na wszystkie można dostać się na pieszo lub tuk tukiem.

Atrakcje w Hondurasie wyspa Utila
Chepa’s Beach na wyspie Utila
Atrakcje w Hondurasie wyspa Utila
Zachód słońca w lokalnym porcie.

W trakcie pobytu na wyspie ukończyliśmy kurs nurkowania PADI Open Water (więcej na ten temat dowiesz się w tym wpisie). Była to spontaniczna ale niezwykle trafiona decyzja. W ciągu 6 dni zaliczyliśmy 6 nurkowań, w trakcie których obserwowaliśmy podwodny świat. Było niesamowicie!

Wyspa Utila Honduras atrakcje i plaże

Najlepszei najtańsze noclegi na wyspie Utila znajdziesz tutaj. Na wyspie Roatan tutaj.

E-Book

Dowiedz się więcej (dużo fotek!) – Wyspa Utila – plaże, nurkowanie i rafa koralowa w Hondurasie

Lago de Yojoa – największe jezioro w Hondurasie

Podróżując bardzo lubimy odwiedzać jeziora. Będąc w Hondurasie spędziliśmy kilka dni podziwiając Lago de Yojoa. Pływaliśmy kajakiem, spacerowaliśmy po okolicznych lasach i cieszyliśmy się mało turystycznym lokalnym miasteczkiem. Niejednokrotnie mieliśmy okazję podglądać lokalsów, nawet w trakcie meczu lokalnych drużyn futbolowych! Jedliśmy pyszne, świeze owoce – banany, liczi, melony czy papaje oraz pupusas.

Dowiedz się więcej – Lago de Yojoa – jezioro otoczone górami w Hondurasie

Los Naranjos Lago de Yajoa atrakcje w Hondurasie
Miasteczko Los Naranjos widziane z drona.

Nad jeziorem Lago de Yojoa polecamy zatrzymać się w pensjonacie D&D Brewery. Pokój dwuosobowy można wynająć za 22$ a łóżko w dormitorium za 7,5$.

Na naszym kanale YouTube można zobaczyć nasze vlogi ze zwiedzania okolicy:

Los Naranjos Lago de Yajoa atrakcje w Hondurasie
Lago de Yojoa otoczone jest górami.
Los Naranjos Lago de Yajoa atrakcje w Hondurasie
Pływaliśmy kajakiem po jeziorze Yojoa. Lubimy spędzać wolny czas w taki sposób.

Wodospad Pulhapanzak

Jeśli mielibyśmy wskazać najciekawsze miejsce w Hondurasie to byłby to wodospad Pulhapanzak. Znajduje się on w okolicach miasteczka Pena Blanca. Bez problemu można dostać się do niego autobusem. Przejazd z Los Naranjos (gdzie zatrzymaliśmy się w DD Brewery) kosztował nas 30 lempirów (około 4,85 zł). Wstęp na wodospady jest płatny – 100 lempirów za osobę (16.16 zł). Zdecydowanie warto włączyć to miejsce w swój plan podróży. Nawet jeśli tylko przejeżdżacie przez Honduras.

Zobacz więcej ujęć z wodospadu w krótkiej wideorelacji!

Wodospad Pulhapanzak atrakcje w Hondurasie
To było dla nas prawdziwe zaskoczenie!
Wodospad Pulhapanzak atrakcje w Hondurasie
Prawda, że robi wrażenie?
Wodospad Pulhapanzak atrakcje w Hondurasie
Można podejść bardzo blisko wodospadu ale można nieźle zmoknąć!

Bioparque Paradise – kawa, kakoa i piękne widoki

W Los Naranjos spędziliśmy kilka dni. Długo szukaliśmy ciekawych miejscówek i w końcu trafiliśmy na Bioparque Paradise. Spacerując po rozległym terenie można dojrzeć kawowce, kakaowce, bananowce i olbrzymie cytryny rosnące na drzewach. Wysoko pośród drzew można także spotkać tukany, jest nawet odcinek, na którym można je usłyszeć. Niestety nie mamy na tyle dobrego obiektywy żeby uchwycić je na fotkach.

Najciekawszą atrakcja pośród wszystkich wyznaczonych scieżek jest punkt widokowy Mirador Indios Desnudos. Siedząc na ławce można częściowo zobaczyć największe, naturalne jezioro w Hondurasie. Mowa oczywiście o Lago de Yojoa.

Wstęp na teren prywatnego rezerwatu przyrody jest płatny – 100 lempirów za osobę (16.16 zł). Podczas naszego spaceru nie było tam nikogo poza nami.

Bioparque Paradise atrakcje w Hondurasie
Bioparque Paradise atrakcje w Hondurasie

Comayagua – kolonialne miasteczko w Hondurasie

W trakcie swojej podróży po Ameryce Środkowej odwiedziliśmy sporo kolonialnych miasteczek – Antigua w Gwatemali, Izamal, Merida i Valladolid w Meksyku, Santa Ana, Juayua, Nahuizalco (Ruta de Las Flores) w Salwadorze… ale to Comayagua była miejscem, które najbardziej przypominało nam o europejskim klimacie, tym którego mogliśmy doświadczyć podróżując po Włoszech czy Hiszpanii.

Comayagua miasto kolonialne atrakcje w Hondurasie
Główny plac w miasteczku Comayagua.

Comayagua to typowe miasteczko kolonialne, w samym centrum znajduje się piękny park a tuż obok katedra – Catedral de la Inmaculada Concepción. Wokół można spacerować po kolorowych, często brukowanych uliczkach. Każdego wieczora kwitnie tutaj życie nocne. W centrum miasta znajduje się sporo kawiarni, barów, restauracji. Można także znaleźć coś budżetowego.

Dowiedz się więcej – Comayagua – spokojne, kolonialne miasteczko w Hondurasie

Jeśli szukasz noclegu w Comayagua to możemy polecić El Patio De Joan. Pokój był czysty, WiFi bardzo dobre a obsługa (hondurasko-hiszpańskie małżeństwo) bardzo miła. Hotel można zobaczyć i zarezerwować tutaj. Pozostałe noclegi w Comayagua znajdziesz tutaj.

Zambrano i okoliczne wioski

Jeszcze w trakcie pobytu w Comayagua przeglądaliśmy wszystkie dostępne źrodła na temat atrakcji w Hondurase. W Internecie nie ma tego zbyt wiele. Jakimś cudem trafiliśmy na wodospady w okolicach Zambrano. Zaczęliśmy szukać noclegu i zupełnie przypadkowo trafiliśmy na Caserio Valuz (które później przedstawiliśmy na filmie wideo – zobacz je tutaj).

Zambrano atrakcje w Hondurasie
Pensjonat Caserio Valuz w Zambrano

Zatrzymując się u Jorge otrzymaliśmy możliwość odwiedzin jego znajomych w San Francisco De Soroguara gdzie zostaliśmy zaproszeni na kawę oraz lokalny obiad w postaci ryżu, warzyw, jajek, tortilli i platanów.

Zambrano atrakcje w Hondurasie
W taki sposób powstaje masa na tortille.
Zambrano atrakcje w Hondurasie
Ile osób można przewieźć na pace pickupa? Co najmniej kilkanaście.

Wodospad Salto del Angel

Uwielbiamy odwiedzać wodospady (Islandia wymiata pod tym względem!) Zwłaszcza kiedy są one mniej popularne i rzadziej odwiedzane. W trakcie pobytu w Zambrano planowaliśmy odwiedzić dwa wodospady. Niestety pierwszy znajduje się na terenie zajętym przez wojsko i nie ma możliwości żeby go odwiedzić.

Drugi z nich czyli Salto del Angel udalo nam się odwiedzić choć wcale nie było to takie łatwe. Ciężko w Internecie znaleźć jakiekolwiek informacje na jego temat.

Salto del Angel atrakcje w Hondurasie

Trekking na wodospad rozpoczyna sie kawałek przed bramką na autostradzie – Estacion De Peaje Zambrano. Trzeba wędrować w kierunku Los Valles, można załapać się na stopa ale jest jeden mały problem. Samochody po tej drodze jeżdżą bardzo rzadko ale każdy kierowca zatrzymuje się i chętnie zabiera.

Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
Salto del Angel atrakcje w Hondurasie

Będąc w Los Valles można wejść już na szlak w kierunku wodospadu. Ścieżka prowadzi przez około 5 kilometrów bez wystrzałowych widoków ale gdy dojdzie się na miejsce szczęka opada. Wodospad spada z ponad 100 metrów do ogromnego kanionu! Wygląda to mega konkretnie!

Dowiedz się więcej – Salto del Angel – wędrówka na wodospad ukryty pośród gór w Hondurasie

Tegucigalpa – stolica Hondurasu

Jadąc do stolicy Hondurasu nie mieliśmy wielkich nadziei na piękne i wyjątkowe atrakcje. W centrum znajduje się Cathedral of Tegucigalpa i Iglesia Santa María de los Dolores. To w zasadzie koniec ciekawych miejscówek. Poza tym spotkać można dużo ulicznych stoisk z wszystkim co można sobie wyobrazić. Ciuchy, gadżety, jedzenie, owoce, warzywa..

Tegucigalpa atrakcje w Hondurasie
Iglesia Santa María de los Dolores w Tegucigalpie
Tegucigalpa atrakcje w Hondurasie

Ostatniego dnia wybraliśmy się na wzgórze widokowe El Picacho skąd można podziwiać przepiękną panoramę Tegucigalpy. Przy słonecznej pogodzie dobre widoczki są gwarantowane.

W stolicy zatrzymaliśmy się w Palmira Hostel. To całkiem dobry hostel z pięknym tarasem widokowym, dostępem do kuchni i słabym Internetem. Można go zobaczyć tutaj. Najlepsze i najtańsze hotele znajdziesz pod tym linkiem.

Tegucigalpa atrakcje w Hondurasie
Widok z naszego hostelowego tarasu.
Tegucigalpa atrakcje w Hondurasie
Widok ze wzgórza El Picacho.
Tegucigalpa atrakcje w Hondurasie
Biedniejsza część stolicy.
Tegucigalpa atrakcje w Hondurasie

O czym warto wiedzieć przed podróżą do Hondurasu?

Woda w kranie nie nadaje się do picia. Warto przyjeżdżając w konkretne miejsce kupić bańkę pięciolitrową wody (wychodzi to najkorzystniej). Niektóre noclegi oferują bezpłatną, pitną wodę. Warto dopytać gospodarzy lub recepcjonisty w hotelu.

Jak przemieszczać się po kraju czyli transport publiczny w Hondurasie?

Transport publiczny w Hondurasie to tak zwane chichen busy. Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o kosztach przejazdu. Zawsze czekając na autobus pytaliśmy innych ludzi o cenę (Cuánto cuesta un billete para viajar a… i tu wymawiasz nazwę miejsca, do którego jedziesz). Później płaciliśmy odliczoną kwotę do osobie, która zajmowała się pobieraniem opłat.

Bezpieczeństwo w Hondurasie

Czy w Hondurasie jest bezpiecznie? Podczas naszej podróży nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej ani tym bardziej niebezpiecznej sytuacji. Ludzie w tym kraju są mili, zawsze uśmiechnięci i chętni aby udzielić pomocy. Jak w każdym kraju na świecie należy dbać o swoje bezpieczeństwo i przede wszystkim DZIAŁAĆ ROZSĄDNIE na każdym kroku.

Pieniądze w Hondurasie – dolary, lempiry…

Walutą obowiązującą w Hondurasie jest lempira (100 lempirów to około 16 złotych). Powszechnie akceptowane są także dolary amerykańskie. Żeby uniknąć niekorzystnego przewalutowania warto mieć przy sobie lokalne pieniądze a dolary trzymać na czarną godzinę. Zawsze wypłaciliśmy z bankomatu lempiry (często nie działa Mastercard, Visa jest bardziej powszechna). Polecamy przed podróżą zaopatrzyć się w kartę Revolut. Tutaj znajdziesz link do rejestracji.

Język angielski w Hondurasie

Podróżując do Ameryce Środkowej rzadko spotyka się lokalsów mówiących po angielsku. W Hondurasie pod tym względem jest znacznie lepiej. Wiele lokalnych firm współpracuje z tymi z USA (zwłaszcza eksport kawy) co przyczyniło się do otwierania szkół językowych. Mimo wszystko warto mieć ze sobą mobilny tłumacz, Google Translate lub nauczyć się podstawowych słówek i zwrotów.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Tegucigalpa atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć
Ameryka PółnocnaHonduras

Tegucigalpa – atrakcje, kolonialne centrum i zwiedzanie stolicy Hondurasu

Honduras nie jest zbyt popularnym kierunkiem turystycznym, nawet wśród osób podróżujących po...

Lago de Yojoa atrakcje w Hondurasie jezioro wodospad
Ameryka PółnocnaHonduras

Lago de Yojoa – jezioro otoczone górami w Hondurasie

Przecież w Hondurasie nie ma nic ciekawego! Tylko zmarnujecie tam czas. Takie...

Comayagua atrakcje w Hondurasie
Ameryka PółnocnaHonduras

Comayagua – spokojne, kolonialne miasteczko w Hondurasie

Nasza podróż po Hondurasie była kompletnie nieplanowana. Ciekawe miejsca wyszukiwaliśmy z dnia...