Jacht

Internet na jachcie – czy internet działa na pełnym morzu?

Internet na jachcie – czy internet działa na pełnym morzu?

Do niedawna działający internet na pełnym morzu był marzeniem wielu podróżnych. Na szczęście obecnie dzięki rozwojowi technologii nie trzeba rezygnować z tej formy rozrywki i z kontaktu ze światem. Dzięki dostępowi do sieci rejs jest również bezpieczniejszy. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz korzystać z internetu na jachcie i jakie są możliwości podłączenia do sieci?

Zapraszamy do wpisu!

W jaki sposób zapewnia się dostęp do sieci na jachcie?

Internet na łodzi zapewnia nowoczesny system satelitarny. Szczególne znaczenie mają tutaj anteny. Łączą się z krążącymi satelitami telekomunikacyjnymi. W ten sposób korzysta się z przesyłanych sygnałów i danych.

Warto tutaj wymienić anteny jachtowe satelitarne. Umożliwiają dostęp do szybkiego internetu. Lokalizują wybraną satelitę i zapewniają nieprzerwany odbiór.

Z kolei anteny morskie stosuje się do nadawania i odbierania sygnałów radiowych. Montuje się je na jachtach i łodziach, a do ich obsługi wymagane są radiotelefony.

Internet na łodzi dostępny dzięki operatorom

Często istnieje możliwość skorzystania z Wi-Fi operatorów czarterowych na łodziach za określoną opłatą. Warto wiedzieć, że limit danych zawarty jest w umowie z firmą czarterową z wybranymi sieciami komórkowymi. Decydując się na ten wariant, otrzymuje się hasło, które niezbędne jest do korzystania z internetu na jachcie.

Telefon na jachcie z dostępem do danych komórkowych

Na terenie Unii Europejskiej można korzystać z internetu w ramach pakietu danych komórkowych. Aby było to jednak możliwe, należy udać się do swojego operatora i dopytać o szczegóły oferty i aktualny cennik.

Co więcej, współczesne modele mają już wbudowany router, co znacznie ułatwia sprawę i umożliwia udostępnienie internetu innym członkom załogi lub skorzystanie z internetu na laptopie.

Dlaczego warto zadbać o prawidłowy internet na jachcie?

Dzięki dostępnym antenom morskim oraz antenom jachtowym, każdy uczestnik rejsu może skorzystać z programu nawigacyjnego, co pozwala określić z dużą dokładnością położenie danej jednostki, np. w sytuacji kryzysowej.

Warto zauważyć, że anteny jachtowe użytkowane są w trudnych warunkach. Z tego względu należy wybierać jedynie te, które są odporne na działanie skrajnych czynników pogodowych i słonej wody.

Możliwość wykupienia Internetu na miejscu za pomocą karty

Jeżeli inne możliwości nie są dostępne, dobrym rozwiązaniem jest zakup karty przedpłatowej z krótkim okresem ważności. Są one dostępne w każdym sklepie, który oferuje usługi telefonii komórkowej. Tego typu punktu można spotkać m.in. na lotniskach.

Aby móc skorzystać z tego typu internetu na jachcie, należy posiadać mobilny router z wyposażeniem, telefon komórkowy z funkcją routera, lub zapewnić sobie możliwość przełożenia drugiej karty do swojego aparatu telefonicznego.

Co ciekawe, karty przedpłacone są jedną z najczęściej wybieranych możliwości. Przyczyną jest tutaj stosunkowo korzystna cena i wysoki limit przesyłanych danych. Ograniczeniem jest jednak konieczność samodzielnego zakupu karty, a także późniejsze skonfigurowanie urządzenia w taki sposób, aby prawidłowo działało na jachcie. Dla wielu osób może to być trudna procedura.

E-Book

Najważniejsze kwestie dotyczące korzystania z internetu na jachcie

Niezależnie od tego, jaki sposób dostępu do internetu wybierze osoba na jachcie, musi być ona świadoma, że w tym przypadku sieć działa na zasadzie telefonii komórkowej. Oznacza to, że w trakcie rejsu trafią się miejsca, gdzie zasięg zaniknie lub sygnał będzie bardzo słaby. Łodzie stale się przemieszczają i będąc z dala od lądu ciężko o dobry internet. Z tego względu warto korzystać z internetu na jachcie jedynie w razie potrzeby, np. do korzystania z nawigacji w telefonie w celu pobrania mapy obszaru, na którym zaplanowano żeglugę.

Czy niezawodny internet na łodzi jest możliwy?

Aby móc cieszyć się z niezawodnego internetu, można skorzystać z kilku dostępnych możliwości. Pierwszą z nich jest zastosowanie hotspotu, np. za pomocą Wi-Fi. Warto jednak wiedzieć, że jest to dobry pomysł, o ile łódź znajduje się blisko wież komórkowych.

Inną możliwością jest połączenie satelitarne. Ograniczeniem jest jednak dość niska prędkość sieci. Tym samym optymalnym rozwiązaniem wydaje się być karta pre-paid.

Szukasz sprawdzonych anten jachtowych? Odwiedź https://www.maristo.pl/elektronika/anteny-jachtowe

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Czarter jachtu Karaiby
Jacht

Czarter jachtu na Karaibach: odkryj piękno egzotycznych wysp z pokładu jachtu

Z czym kojarzą się Karaiby? Oczywiście z piratami, rumem, słońcem, wolnością, lazurowym...

Czarter Jachtu Pro-Skippers
Jacht

Jakie plany na następne wakacje? Wybierz jacht!

Zwiedzanie świata jest doskonałą lekcją życia. Jednak nie każdy ma ochotę na...