Islandia

Islandia – 14 wodospadów, które warto zobaczyć

islandia najlepsze najpiękniejsze wodospady

Na Islandii znajduje się ponad 10 tysięcy wodospadów. Jest to liczba tak ogromna, że ciężko to sobie wyobrazić. Większość z ich nie ma nawet swojej nazwy lub jest po prostu mało znaną atrakcją. Myślę, że gdyby część z tych mniej znanych wodospadów przenieść do innego kraju to mogłyby one stać się popularnym miejscem turystycznym.

W języku islandzkim foss znaczy wodospad. Także jeśli będziecie na Islandii i zobaczycie miejsca z 'foss’ w nazwie koniecznie się tam zatrzymajcie.

Sporządziliśmy dla Was listę najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Tak się składa, że znajdują się na niej wszystkie przez nas odwiedzone. Sami będziecie mogli przekonać się, że ciężko byłoby nam pominąć chociaż jeden z nich.

Öxarárfoss

Ten 22-metrowy wodospad znajduje się w Parku Narodowym Þingvellir. Co ciekawe, został on stworzony przez człowieka. Według geologów i historyków bieg rzeki Öxará został zmieniony w IX wieku aby doprowadzić wodę do wąwozu Almannagjá, gdzie wówczas znajdował się islandzki parlament zwany Althingi.

oxararfoss wodospad islandia
oxararfoss wodospad islandia

Gullfoss

Wpisując hasło co zobaczyć na Islandii w wyszukiwarkach internetowych jednym z najczęściej wspominanych miejsc będzie wodospad Gullfoss. Nie tylko z powodu bliskiej odległości od stolicy a także największego miasta Islandii – Reykjaviku. Wodospad ten prezentuje się pięknie o każdej porze roku. My akurat mieliśmy okazję podziwiać go podczas deszczu. Wchodzi on w skład Złotego Kręgu.

gullfoss wodospad islandia

Hjálparfoss

Hjálparfoss to jeden z kilku wodospadów, które udało nam się odwiedzić na południu Islandii. Otoczony przez pola lawy prezentuje się niesamowicie z każdej perspektywy. Nazwa w języku islandzkim oznacza wodospad pomocy. Wiele lat temu wędrujący z północnej do południowej części islandzkiego regionu Highland (2-3 dni podróży) zatrzymywali się w tym miejscu aby uzupełniać zapasy wody i jedzenia.

hjalparfoss wodospad islandia

Urriðafoss

Urriðafoss to wodospad, z którym nie może się równać żaden inny pod względem objętości. Spowodowane jest to faktem, że znajduje się on na najdłuższej rzecze w Islandii – Þjórsá, która zbiera wodę z wielu źródeł na wyżynach i nizinach. Drugi powód to położenie kilka kilometrów od ujścia rzeki, dzięki czemu przelewa się przez niego cała woda zebrana przez tą rzekę. Wodospad ten nie jest zbyt wysoki (6 metrów) ale za to bardzo szeroki.

uridafoss wodospad islandia

Seljalandsfoss

Odwiedzany przez ponad pół miliona turystów rocznie Seljalandsfoss to jedna z głównych atrakcji Islandii. Wodospad widoczny jest już z co najmniej 10 kilometrów. Strumień spadającej z 60 metrów wody można obejść dookoła. Wybierając się pod Seljalandsfoss radzimy przygotować się na tłumy turystów.

seljalandsfoss wodospad islandia

Parking pod wodospadem kosztuje 700 koron islandzkich ale można zostawić samochód jakieś kilkaset metrów wcześniej na darmowym parkingu i przespacerować się ten kawałek.

seljalandsfoss wodospad islandia

Przydadzą się porządne, wodoodporne buty trekkingowe oraz płaszcz przeciwdeszczowy. My oczywiście mieliśmy ale w samochodzie. Dobrze, że telefon chociaż wodoodporny.

Gljúfrafoss

Gljúfrafoss zwany także Gljufrabui znajduje się w bliskiej odległości od jednego z najpopularniejszych wodospadów na Islandii – Seljalandsfoss’a. Jak go znaleźć? Jest on ukryty w grocie skalnej, jakieś 500 metrów od głównego parkingu. Spadająca z 40 metrów woda robi ogromne wrażenie. Podziwiać go można bez tłumów turystów, gdyż większość z nich po prostu o nim nie wie.

gljufrafoss wodospad islandia
gljufrafoss wodospad islandia

Skógafoss

Skógafoss to jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Huk spadającej z 62 metrów wody, która potrafi unosić się powietrzu nawet kilkadziesiąt metrów dalej tworzy niesamowity efekt. Można go także podziwiać z platformy widokowej, na którą dostać można się pokonując ponad 500 stopni.

skogafoss wodospad islandia

Pod wodospadem znajduje się także pole namiotowe, na którym mieliśmy okazję spędzić pierwszą noc podczas objazdu Islandii drogą Ring Road.

E-Book

Przeczytaj także – Północna Szkocja – kilkudniowy Road Trip, co zobaczyć? [MAPA]

skogafoss wodospad islandia

Kvernufoss

Kolejny z wodospadów, który bardzo często pomijany jest przy tworzeniu list najciekawszych miejsc na Islandii. A z pewnością niesłusznie. Aby się do niego dostać najlepiej będzie zostawić samochód na parkingu przy Muzeum Skogar. Trasa pod wodospad nie powinna zająć więcej niż 10 minut.

kvernufoss wodospad islandia

Po drodze spotkaliśmy zaledwie kilka osób, które oznajmiły nam, że wodospad będziemy podziwiać w samotności. I tak faktycznie było. Mimo iż na Islandii byliśmy w lipcu czyli szczycie sezonu turystycznego.

kvernufoss wodospad islandia

Systrafoss

Wodospad przypominający zjeżdżalnie widoczny jest już z bardzo daleka, z drogi głównej. Podczas obfitych opadów deszczu Systrafoss prezentuje się niesamowicie. Jeśli macie do dyspozycji wolne 30 minut to jak najbardziej polecamy zatrzymać się w tym miejscu.

systrafoss wodospad islandia

Stjórnarfoss

Kolejny mało znany wodospad na naszej liście. Szkoda, że padał deszcz bo chętnie polatalibyśmy dronem. Dobrze byłoby zobaczyć ten wodospad z innej perspektywy. Tuż obok znajduje się pole namiotowe.

stjornarfoss wodospad islandia
stjornarfoss wodospad islandia

Sveinsstekksfoss

Sveinsstekksfoss to jeden z mało popularnych wodospadów, co nie oznacza, że nie warto się przy nim zatrzymać. Znajduje się on zaledwie kilkaset metrów od drogi Ring Road. Można go podziwiać z platformy widokowej lub przejść bokiem rzeki w stronę wodospadu.

sveinsstekksfoss wodospad islandia

Gufufoss

Nazwa Gufufoss oznacza parowy wodospad. Znajduje się we Wschodnich Fjordach, tuż przy drodze prowadzącej do miasteczka Seyðisfjörður. Całe szczęście, że udało nam się go dostrzec we mgle.

gufufoss wodospad islandia

Rjúkandi

Rjúkandi to jeden z niewielu wodospadów, które można zauważyć objeżdżając Islandię drogą numer 1. Nam udało się go dostrzec mimo mgły, która znacznie skracała widoczność na drodze. Znajduje się on w dolinie Jökuldalur w zachodniej Islandii. Ten 139 metrowy wodospad to doskonały, krótki przystanek podczas zwiedzania.

rjukandi wodospad islandia

Dettifoss

Ogromna ilość spadającej z kilkudziesięciu metrów wody tworzy niesamowity widok. Idąc w jego kierunku, mimo iż jeszcze go nie widać to można go usłyszeć z oddali. Przez próg wodospadu przelewa się około 193 metry sześcienne wody na sekundę. Fakt ten czyni go jednym z najpotężniejszych wodospadów w Europie.

dettifoss wodospad islandia

Miejsce z pewnością znane fanom filmu Prometeusz, w której posłużyło jako sceneria sceny początkowej. Stąd też nie brakuje śmiałków, którzy chcą zrobić sobie zdjęcie powielające kadr filmu, w którym bohater stoi na jego krawędzi – my sobie odpuściliśmy.

dettifoss wodospad islandia
dettifoss wodospad islandia

Goðafoss

Goðafoss w kształcie podkowy to jeden z tych wodospadów, w których przelewa się ogromna ilość wody. Zwany jest on także wodospadem bogów. Dlaczego? Wiąże się to z ważnym wydarzeniem w historii Islandii. W 1000 roku Islandczycy przeszli z pogaństwa na chrześcijaństwo. Jak zostało opisane w Księdze Islandczyków (Íslendingabók) posągi pogańskich bogów zostały wyrzucone do wodospadu co miało symbolizować nawrócenie.

godafoss wodospad islandia
godafoss wodospad islandia

Tuż obok wodospadu znajduje się kawiarnia a także sklep z pamiątkami. Czy warto zobaczyć wodospad Goðafoss? Zdecydowanie TAK!

godafoss wodospad islandia

Znacie więcej islandzkich wodospadów? Czekamy na Wasze komentarze!

Najciekawsze miejsca na Islandii [MAPA]

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Islandia dlaczego warto odwiedzić
Islandia

Dlaczego warto odwiedzić Islandię?

Zastanawiacie się dlaczego warto odwiedzić Islandie? A może już podjęliście decyzje i...

islandia film z podróże najciekawsze atrakcje
Filmy i vlogi z podróżyIslandia

Islandia – Goniąc Marzenia [FILM]

Nasz tygodniowy Road Trip po Islandii był spełnieniem jednego z naszych marzeń....

islandia co warto wiedzieć ciekawostki
Islandia

Islandia – 34 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem

Islandia to niezwykle popularny kierunek turystyczny w ostatnim czasie. Nie ma się...

reykjavik atrakcje stolica islandii
Islandia

Reykjavik – stolica inna niż wszystkie

Reykjavik to stolica inna niż wszystkie! Dlaczego? Większość popularnych miast zalewana jest...