Wyjazd na Islandię nie należy do najtańszych. W poniższym artykule postaramy się przedstawić informacje praktyczne, dzięki którym będziecie mieli okazję spędzić niesamowity tydzień, nie wydając przy tym zbyt wiele pieniędzy.
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
- 1 Islandia – położenie geograficzne
- 2 Islandia – klimat i pogoda
- 3 Jak dostać się na Islandię?
- 4 Islandia – informacje praktyczne
- 5 Przykładowy plan zwiedzania
- 5.1 Jazda samochodem na Islandii
- 5.2 Dla kogo Islandia?
- 5.3 Co warto zobaczyć będąc na Islandii?
- 5.4 Na co warto uważać?
- 5.5 Zwiedzanie – dodatkowe koszty
- 5.6 Latanie dronem na Islandii
- 5.7 Noclegi na Islandii
- 5.8 Pola namiotowe na Islandii
- 5.9 Hotele, guesthouse i B&B na Islandii
- 5.10 Informacje praktyczne – co jeszcze warto wiedzieć?
Islandia – położenie geograficzne
Islandia znajduje się w północnej części Oceanu Atlantyckiego, na południe od koła podbiegunowego północnego. Położenie na granicy płyt tektonicznych (północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej) sprawia, że jest to kraj z wysoką aktywnością wulkaniczną. Mogliśmy przekonać się o tym w 2010 roku kiedy to wybuch Eyjafjallajökull sparaliżował większość Europy. Liczbę wulkanów na Islandii szacuje się na około 130. Najaktywniejszym z nich jest Hekla.

Powierzchnia Islandii wynosi 103 tysiące kilometrów kwadratowych, przy czym długość linii brzegowej to 4970 kilometrów. Południowe i zachodnie wybrzeże opływa Ocean Atlantycki, od północy Morze Grenlandzkie a od wschodu Morze Norweskie.
Islandia – klimat i pogoda
Islandzki klimat charakteryzuje się dużą zmiennością. W ciągu jednego dnia doświadczyć można słońca, silnego wiatru oraz deszczu. Koniecznie trzeba mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i porządne buty trekkingowe.
Wybierając się na Islandię warto pamiętać także o dniu i nocy polarnej. W okresie letnim występują tak zwane białe noce. Wynika to z bliskiej odległości od koła podbiegunowego. Dzięki temu przez praktycznie 20 godzin dziennie można odkrywać piękno tego kraju. W miesiącach zimowych długość dnia wynosi około 4-5 godzin.
Jeśli zastanawiacie się kiedy odwiedzić Islandię to podpowiemy – latem. Chyba, że polujecie na zorzę. Wtedy najlepszy będzie okres od października do marca.
Jak dostać się na Islandię?
Bezpośrednie loty na Islandię dostępne są z Poznania, Wrocławia, Krakowa, Warszawy lub z Berlina czy Pragi. Można skorzystać także z lotów z przesiadką w Wielkiej Brytanii, na przykład w Glasgow lub Edynburgu (jak w naszym przypadku).
Na Islandię można dostać się także promem z Hirtshals w Danii. Ceny, terminy oraz więcej informacji znaleźć można na stronie przewoźnika –https://www.smyrilline.com/.
Islandia – informacje praktyczne
Zakupy na Islandii
Alkohol można kupić tylko i wyłącznie w sklepach sieci Vinbudin. Nie zdziwcie się jeżeli spotkacie na półkach polskie produkty. Koszt zakupu piwa to około 10 złotych.
Najtańsze sklepy spożywcze to Bónus albo Krónan. Warto sprawdzić wcześniej godziny otwarcia aby uniknąć zaskoczenia i pustego żołądka.
Zimna woda z kranu jest w pełni zdatna do picia. Butelkowana woda mineralna w sklepie jest rzadko spotykana, a jeśli jest to jej cena jest wysoka.
Walutą obowiązująca na Islandii jest korona islandzka (100 koron to około 3,20 zł). Bez problemu można znaleźć bankomaty lub zapłacić kartą. Do płatności za granicą polecamy kartę Revolut. Korzystając z naszego linka polecającego zamówicie ją bezpłatnie, z darmową wysyłką.
Na stacjach benzynowych za paliwo płacić można wyłącznie kartą (jest kilka w całym kraju, na których można zapłacić gotówką ale są to wyjątki).
Zwiedzanie Islandii – informacje praktyczne
Aby odwiedzić Islandię nie jest wymagana wiza. Jedyne co potrzeba to ważny dowód osobisty.
Przykładowy plan zwiedzania
Dzień 1. Przylot na Islandię. Nocleg w Reykiaviku.
Dzień 2. Reykjadalur – gorąca rzeka, Eyrarbakki, Seljalandsfoss i Gljufrabui i na koniec dnia Kvernufoss, Skogar i Skogafoss.
Nocleg na polu namiotowym Skogafoss Camping.
Dzień 3. Trekking na wrak samolotu DC-3 na plaży Solheimasandur, Dyrholaey, Reynisfjara, Vik, Fjadrqfjureur, Systrafoss, Stjornafoss, Hofskrija, Jökulsárlón i plaża diamentowa Diammond Beach.
Nocleg na polu namiotowym w Hofn.
Dzień 4. Djupivugor, Sveinnsteikfoss, Seydisdjoedur, Gufufoss, Dettifoss.
Nocleg nad jeziorem Myvatn.
Dzień 5. Blue Lake, Hverir – pola geotermalne, Goðafoss, Akuyeri, Hviteerkur, obserwacja fok w ich naturalnym środowisku – Illugastadir Camping.
Nocleg na polu namiotowym Hverinn, Kleppjárnsreykir.
Dzień 6. Atrakcje Złotego Kręgu – pingwellir National park i wodospad oxararfoss, gejzery – Geysir i Stokkur, Gullfoss. Dodatkowo dwa mało znane miejsca- Uridafoss i Hjalparfoss.
Nocleg w Reykiaviku
Dzień 7. Zwiedzanie Reykiaviku
Nocleg w Reykiaviku.
Dzień 8. Lot powrotny.
Podczas ośmiu dni spędzonych na Islandii przejechaliśmy 2200 kilometrów. Całkowity koszt paliwa to 35 000 koron islandzkich (1 120 złotych).
Jazda samochodem na Islandii
Aby poznać Islandię najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu. Najlepiej aby był on terenowy. Na Islandii obowiązuje ruch prawostronny.
Poruszając się po Islandii koniecznie pilnuj limitów prędkości, które wynoszą:
- w obszarze zabudowanym – 50 km/godzinę,
- na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym – 80 km/godzinę,
- na drogach asfaltowych – 90 km/godzinę.

Na Islandii nie wolno prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Grozi to każe 10 000 koron islandzkich i utracie prawa jazdy na okres 4 miesięcy. Należy mieć na uwadze również fakt, że światła mijania powinny być włączone przez cały dzień. Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione.
Należy pamiętać także o tym, że większość mostów jest jednokierunkowa. W praktyce działa to tak, że kto pierwszy ten lepszy. Objeżdżając Islandię dookoła w lipcu nie mieliśmy problemów z mijaniem się na mostach także nie ma się czego obawiać.
Trasa wokół Islandii czyli the Ring Road liczy około 1339 kilometrów. Jeżeli planujecie zwiedzać wnętrze wyspy czyli tak zwany Interior niezbędny w tym celu będzie samochód z napędem 4 x 4. Drogi te oznaczone są literą F.
Jazda Off-Road na Islandii jest zakazana i podlega wysokiej karze.
Bardzo często odległości między stacjami benzynowymi są dość duże. Warto wcześniej odpowiednio zaplanować podróż. W tym celu na pewno przyda się mapa stacji benzynowych – https://hotpoticeland.com/category/gasstations/ .
Dla kogo Islandia?
Na pewno dla fanów aktywnego spędzania czasu. Trekking po lodowcu, wspinaczka po górach, odkrywanie wodospadów czy spacer po czarnej plaży. Islandia jest z pewnością idealnym miejscem dla fotografów. Wiele miejsc wygląda jak z bajki. Jeżeli szukasz wakacji, podczas których chciałbyś spędzić czas nad basenem lub opalając się na plaży to niestety Islandia nie jest kierunkiem dla ciebie.

Co warto zobaczyć będąc na Islandii?
Pięknych miejsc na Islandii jest mnóstwo. Podrzucamy Wam te, które udało nam się odwiedzić podczas tygodniowej wizyty w Krainie Lodu i Ognia.
Islandia – 14 wodospadów, które warto zobaczyć
Islandia – 17 miejsc, w których się zakochasz
Na co warto uważać?
Jeżeli macie zamiar odwiedzić czarną plażę Reynisfjara to należy uważać na fale, które mogą być niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie należy się tam kąpać. Kilka osób straciło w ten sposób życie.
Temperatura w niektórych gorących źródłach może wynosić nawet 100 stopni Celsjusza. Są one bardzo często odpowiednio oznakowane. Radzimy nie sprawdzać czy tablica mówi prawdę.
Zwiedzanie – dodatkowe koszty
Większość najważniejszych atrakcji jak i parkingi obok nich są bezpłatne. Wyjątkiem jest krater Kerið, na którego wstęp kosztuje 400 koron a także wodospad Seljalandsfoss, gdzie za parking zapłacimy 700 koron.
W wielu miejscach publiczne toalety są płatne. Niedużo bo około 200 koron. Warto więc mieć przy sobie drobne.
Na stacjach benzynowych raczej nie znajdziemy prysznica. Trzeba szukać ich na polach namiotowych. Mimo iż rozbijemy tam swój namiot to w większości przypadków zostanie naliczona opłata za ciepłą wodę.
Latanie dronem na Islandii
Latanie dronem przy wielu najważniejszych atrakcjach jest zabronione.
W miejscach, w których nie ma zakazu należy przestrzegać podstawowych zasad:
- Nie latamy nad ludźmi.
- Maksymalna wysokość lotu to 120 metrów.
- Nie latamy w promieniu 2 kilometrów od komercyjnych lotnisk a także 1,5 km od pozostałych.
- Latamy z dala od zabudowań mieszkalnych, obiektów wojskowych i rządowych.
- Latamy tylko za dnia
- W Reykjaviku można latać wyłącznie na wysokości budynków.
Noclegi na Islandii
Pola namiotowe na Islandii
Nocleg na dziko/wild camping jest na Islandii zakazany. Można się rozbić tylko i wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach. Informacji o polach namiotowych szukajcie na stronie – https://tjalda.is/en/

Pola namiotowe, z których korzystaliśmy podczas naszego wyjazdu to:
- Skogafoss Camping
- Camping Höfn
- Camping Myvatn
- Hverinn, Kleppjárnsreykir
Koło lotniska Keflavik znajduje się bezpłatne pole namiotowe – Garður Íþróttamiðstöð Tjaldstæðið.
Hotele, guesthouse i B&B na Islandii
Zwiedzając Islandię warto rozważyć nocleg w następujących miastach: Reykjavik, Vik, Akuyeri, Hofn czy Husavik. Polecamy sprawdzić ceny i dostępność w portalach Booking.com czy AirBnB. Korzystając z naszych linków polecających otrzymacie zwrot/zniżkę po pierwszej rezerwacji.

Informacje praktyczne – co jeszcze warto wiedzieć?
Język islandzki jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Bez problemów wszędzie dogadamy się w języku angielskim.
Mam nadzieję, że udało nam się zebrać wszystkie najważniejsze informacje. Jeżeli jest coś jeszcze co chcielibyście wiedzieć dajcie znać, chętnie pomożemy.
- Islandia
- Islandia ciekawe miejsca
- islandia co warto wiedzieć
- Islandia co warto zobaczyć
- Islandia co warto zwiedzić
- islandia informacje praktyczne
- islandia klimat
- islandia noclegi
- islandia pogoda
- islandia położenie geograficzne
- islandia przydatne informacje
- islandia tanie bilety
- islandia tanie zakupy
- islandia wynajem samochodu
- Islandia zwiedzanie
- jak dostać się na Islandię
- pola namiotowe na islandii
Nie zgodzę się w kilku kwestiach Jazda samochodem po Idlandii to cztsta przyjemnność.Piza Rekjavikem ruch na jest znikomy,teren w zasadzie niezabudowany.Swobodnie można jechać autem 100-120 km/h i w zasadzie jest to normalna prędkość jaką poruszają się Islandczycy Aby przejechać interior w letnich miesiącach(my uczyniliśmy to w ostatnim tygodniu maja) wcale nie jest potrzebne auto terenowe. Wolksvagen Polo też sobie świetnie radził po Islandzkich bezdrożach.Namiot rozbijaliśmy gdzie popadło Nawet nie przyszło nam do głowy że to może być nielegalne.Patrolowi policji który przejeżdżał obok nas nad wyraz też to nie przeszkadzało W jednym się bezsprzecznie zgadzam Islandia to przepiękny kraj i wraz z Boliwią Peru Chile Wietnamem i RPA i Borneo indonezyjskie należy do najpiękniejszych jakie odwiedziłem