Jak wygląda Halloween w Szkocji?

31 października to dzień, w którym co roku w Wielkiej Brytanii oraz wielu innych miejscach na świecie obchodzone jest święto Halloween. Postanowiliśmy przedstawić Wam jak wygląda ono z perspektywy mieszkańców Szkocji. W dalszej części artykuły dowiecie się jakie są tradycyjne szkockie zabawy halloweenowe a także skąd wzięła się dynia.

Historia Halloween

Za pierwowzór Halloween uznaje się celtycki festiwal Samhain, który odbywał na terenie Anglii, Szkocji, Irlandii oraz Walii się już około 2000 lat temu. Według Celtów symbolizował on połączenie pomiędzy światem żywych a umarłych. Odbywał się on zawsze w momencie, w którym kończyło się lato a zaczynała zima. 

Według wierzeń celtyckich 31 października to dzień, w którym duchy umarłych pojawiają się między ludźmi. W każdej wiosce rozpalano wielkie ogniska, aby odeprzeć wszelkie złe duchy. W niektórych częściach Szkocji rozpalano latarnie rzepowe (neep lanterns). 

halloween w szkocji wielkiej brytanii

Powstają one przez przecięcie skóry rzepy tworząc oczy, nos i usta. Następnie w wydrążonym środku umieszczania jest świeca tworząc w ten sposób lampion. Latarnie mają za zadanie odpierać złe duchy. W dzisiejszych czasach, dzięki wpływom kultury amerykańskiej, dynie są najpopularniejszym symbolem Halloween. 

Nazwa Halloween prawdopodobnie pochodzi od All Hallows’ Eve co oznacza Wigilie Wszystkich Świętych.

W dzisiejszych czasach, co roku odbywa się Samhuinn Festival, podczas którego świętowane jest nadejście Celtyckiego Nowego Roku. Procesje z ogniem, pokazy fajerwerków, tance oraz śpiewy przyciągają wielu turystów do słynnej Royal Mile w Edynburgu.

Gdzie jeszcze obchodzone jest Halloween?

Najhuczniejszych obchodów Halloween można doświadczyć w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii no i oczywiście w Wielkiej Brytanii.

Tradycja staje się coraz popularniejsza na całym świecie, nawet w Polsce. Ma ona swoich zwolenników a także przeciwników.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Tradycyjne elementy Halloween

Straszne przebrania

31 października w Szkocji na każdym kroku spotkać można osoby przebrane za duchy, wampiry a także przerażające postacie z horrorów. Popularne są także tematyczne imprezy w klubach, podczas których każdy z uczestników ubrany jest w Halloweenowy kostium.

Jack-o’-Lantern

Nieodłącznym elementem każdego Halloween jest dynia z wyciętą twarzą. W środku umieszcza się świeczkę dzięki czemu Jack-o’-Lantern służy jako latarnia. Tradycją stało się stawianie jej w oknie lub w drzwiach domostwa.

halloween w szkocji wielkiej brytanii

Trick or treat

Kolejną równie ważną częścią Halloween jest zabawa „cukierek albo psikus”. Tradycja polega na tym, że przebrane dzieci chodzą od domu do domu (najczęściej do tych, które są udekorowane) pytając o słodycze. W razie odmowy właściciela czeka psikus. 

W Szkocji znane także pod nazwą „guising”. W przeszłości aby otrzymać słodycze konieczne było zaprezentowanie specjalnej umiejętności bądź zaśpiewaniu piosenki. Aktualnie wystarczy przerażający kostium.

Nut Burning

Jedną ze szkockich tradycji odnośnie Halloween jest wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Gdy zaręczona para wrzuciła po jednym orzechu do ogniska i spłonęły one cicho oznaczało to, że ich małżeństwo będzie szczęśliwe. W przeciwnym wypadku wróżyło to nieszczęście.

Jeśli dziewczyna wrzuci dwa orzechy (po jednym dla siebie i ukochanego) do ogniska i spłoną one bezszelestnie to oznacza to dobry znak dla ich wspólnej przyszłości.

Dookin’ for apples

O ile poprzednie dwa zwyczaje mogą być wam znane to o tym mogą wiedzieć nieliczni. Dookin’ for apples polega na ugryzieniu jabłka pływającego w misce z wodą. Oczywiście bez użycia rąk.

Treacle Scones

Kolejna zabawa, w której nie można pomagać sobie rękoma. Tym razem trzeba zmierzyć się z tradycyjnym szkockim ciastkiem zawieszonym na sznurku.

Kale Pulling

Dawno temu łodygi jarmużu wykorzystywane były do przewidywania miłosnej przyszłości. Mówiono, że długość i kształt łodygi reprezentują wysokość i sylwetkę przyszłego ukochanego, a ilość gleby wokół korzeni stanowi o bogactwie.

W wierszu słynnego szkockiego poety Roberta Burnsa „Halloween” ludzie wyciągają łodygi po zmroku z zamkniętymi oczami.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze do “Jak wygląda Halloween w Szkocji?”

  1. Bardzo lubię czytać o tradycjach i wierzeniach, super, że zebraliście tutaj informacje o Halloween. 🙂 Ciekawa jestem, kto dawniej wpadł na pomysł połączenia jarmużu i wróżby miłosnej. 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz