Ameryka PółnocnaGwatemala

Jezioro Atitlán, Gwatemala – co warto zobaczyć?

Lago Atitlán to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Gwatemali. Bardzo często można spotkać się z opinią, że jest to najpiękniejsze jezioro na świecie. Czy faktycznie jest to prawda? Trudno stwierdzić jednoznacznie. W tym środkowo-amerykańskim kraju spędziliśmy prawie 3 tygodnie i możemy powiedzieć o nim wiele dobrego.

Dzisiaj opowiem Wam o naszym pobycie nad Jeziorem Atitlán.

Jezioro Atitlán – ciekawostki i mało znane fakty

Jezioro powstało w kraterze wulkanicznym i otoczone jest przez kilka wulkanów (Atitlán, Toliman i San Pedro) oraz liczbę wzgórza porośnięte roślinnością – plantacje bananów, kawy, awokado czy fasoli . Wygląda to bardzo ciekawie! Ten pierwszy po raz ostatni wybuchł w 1853 roku a pozostałe dwa wulkany są nieaktywne.

Jezioro Atitlán to najgłębsze jezioro w Ameryce Środkowej. Jego głębokość sięga nawet do 340 metrów. Jest ono także dość duże. Długość jeziora wynosi 19 kilometrów a szerokość 12. Znajduje się ono na wysokości 1560 metrów nad poziomem morza.

Jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Jezioro Atitlán otoczone jest wulkanami i górami – pięknie to wygląda!

Jezioro Atitlán uznawane jest za jedno z najpiękniejszych a czasem nawet najpiękniejsze jezioro na świecie. Swoją sławę zyskało po wizycie pisarza Aldusa Haxleya. Przy okazji polecam książkę Nowy, wspaniały świat jeśli jakimś cudem ktoś jeszcze nie czytał.

Jak do tej pory najpiękniejszymi jeziorami, które mogliśmy podziwiać są Loch Lomond w Szkocji, Como i Garda we Włoszech, Lugano w Szwajcarii oraz Morskie Oko w polskich Tatrach. Atitlán z pewnością znajduje się w tym gronie!

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Jazda na pace samochodu to norma w Gwatemali.

Co można zobaczyć i jak spędzić wolny czas nad Lago Atitlán?

Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po najciekawszych miejscówkach wokół jeziora. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Panajachel czyli najpopularniejsze miasteczko nad jeziorem Atitlán

Panajachel to jedno z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miasteczek w Gwatemali. Miasto to bardzo często nazywane jest Gringotenango (miejsce odwiedzane przez gringo). W taki sposób potocznie nazywa się turystów w krajach Ameryki Łacińskiej.

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Po najlepsze widoki w Panajachel warto wpaść do portu.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć

Stojąc na brzegu jeziora w Panajachel można podziwiać wszystkie trzy wulkany. Jeśli macie możliwość to warto wpaść na zachód słońca. Chociaż nie udało nam się trafić na idealne warunki to i tak obserwowaliśmy prima sort widoczki. Jestem pewien, że gdyby było troszkę mniej chmur to zbieraliśmy szczęki z podłogi!

Casa Cakchiquel w Panachajel, wybudowana w 1948 roku, była jednym z pierwszych hoteli nad jeziorem i według legendy jednym z gości był Ernesto „Che” Guevara. Gdyby ktoś miał ochotę to hotel można znaleźć bardzo łatwo.

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Wulkan nad jeziorem – a może warto wybrać się na jakiś trekking?

Spróbuj gwatemalskiego street foodu

Calle Santander to główna ulica w Panajachel. Jest tutaj mnóstwo sklepików z kolorowymi pamiątkami, ciuchami. Mnóstwo restauracji a wieczorem stoisk z ulicznym jedzeniem. Co ważne jest tutaj dużo taniej niż w Antigua. Jeśli lubisz street food to nad jeziorem Atitlán (w każdym miasteczku nie tylko w Panajachel) z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
W Gwatemali można kupić smaczne warzywa i owoce.

Na śniadanie polecamy zamówić chapín czyli tradycyjne gwatemalskie śniadanie (25-35 quetzali). Składa się ono z jajecznicy lub omleta, puree z fasoli, placków tortilli, sera i pieczonych bananów. Do tego warto zamówić sobie naturalny sok owodowy. Bueno!

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć

Odwiedź miasteczka nad Jeziorem Atitlán

No dobra przejdźmy w takim razie do miasteczek wokół jeziora. To właśnie tam można podejrzeć lokalsów w życiu codziennym, tradycyjne stroje i lokalnych sprzedawców. Spędziliśmy 5 dni w San Pedro La Laguna i wróciliśmy zadowoleni. Ludzie są uśmiechnięci, jedzenie tanie a ceny niskie.

E-Book

Pozostałe miasteczka, które warto odwiedzić:

  • Santa Catarina Palopó
  • Santa Cruz La Laguna
  • San Marcos La Laguna
  • San Pablo La Laguna
  • Santa Clara La Laguna
  • Santiago Atitlán
  • San Lucas Tolimán
  • San Antonio Palopó
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Ludzie nad jeziorem są bardzo przyjaźni i mili.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Tu akurat lokalsi poprosili nad o zdjęcie.

Rezerwat Przyrody nad jeziorem Atitlán

Kilka kilometrów od Panajachel znajduje się lokalny rezerwat przyrody, który naszym zdaniem warto odwiedzić. Wstęp na jego teren kosztuje 70 quetzali za osobę. Na miejscu czeka na Ciebie kilka kilometrów ścieżek – w tym także te prowadzące przez stalowy, wiszący most. Mam nadzieję, że nie masz lęku wysokości.

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Dużą atrakcją rezerwatu są wiszące mosty.

Dlaczego warto odwiedzić Reserva Natura y Mariposarium w Atitlán? Przede wszystkim ze względu na zwierzęta żyjące na jego terenie. Małpy (prawdopodobnie są to czepiaki) oraz ostronosy żyją tam na w dość dużych grupach. Można je spotkać bez większych problemów. Nie zapominajmy także o różnokolorowych motylach. Fani przyrody będą zadowoleni!

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Niestety nasza wiedza odnośnie motyli jest zbyt kiepska żeby podać Wam konkretne gatunki.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Małpy z Rezerwacie Przyrody Atitlan.

Poza tym można podziwiać piękne górskie krajobrazy, gwatemalską dżungle, wodospad a także jezioro, do którego prowadzi ścieżka (w kilku miejscach trzeba przeprawić się przez wiszący most).

Jak dojechać do Rezerwatu Przyrody? Na ulicach Panajachel można złapać tuk-tuka, który będzie kosztował 10-20 quetzali (w zależności od lokalizacji i Waszych umiejętności negocjacji).

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Wodospad nad jeziorem Atitlan
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć

Wynajmij kajak i popływaj po jeziorze Atitlán

Uwielbiamy spędzać aktywnie czas. Wędrówki piesze, jazda rowerem lub wycieczka kajakowa bardzo często znajdują się w planie naszej podróży. W taki sposób można trochę się wyciszyć i odkryć nowe miejsce z zupełnie innej perspektywy.

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Kajakiem dopłynęliśmy na plantacje bananów, których nad jeziorem jest mnóstwo.

Podróżując trzymamy się zasady, że lepiej poznać jedno miejsce lepiej niż kilka poświęcając im zaledwie kilka sekund uwagi. Drugi plus jest taki, że spalone kalorie można przeznaczyć na dodatkowy, pyszny posiłek lub przekąskę (polecamy ciasto bananowe lub pieczone banany – później nam podziękujecie).

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
W podróży bardzo chętnie spędzamy czas na aktywnym wypoczynku,
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć

Obserwuj z brzegu wschód lub zachód słońca

Czy może być coś piękniejszego niż wschód lub zachód słońca? Wizyta nad jeziorem to doskonała okazja aby zebrać się wcześnie z rana lub być gotowym w okolicach 18 aby podziwiać piękne widoki poruszającego się wśród gór słońca. Punktów widokowych w okolicach jeziora Atitlán nie brakuje. Najbardziej dostępny to port w Panachajel.

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć

Nie tylko turyści w taki sposób spędzają wieczory lub poranki. Niech Was nie zdziwi ilość lokalsów czekających na piękne widoki. Taki widok chyba nie znudzi się nigdy!

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Na jednym zdjęciu udało nam się złapać choinkę, zachód słońca oraz lokalnego mieszkańca.

Wspinaczka na wulkan lub punkt widokowy

Podróż do Gwatemali to doskonała okazja aby aktywnie spędzać czas. Jeśli lubisz chodzić po górach to polecam wspiąć się na wulkan San Pedro lub punkt widokowy Indian Nose. Jeśli czujesz się niekomfortowo żeby samodzielnie wędrować po nieznanych szlakach zawsze możesz skorzystać z lokalnych biur podróży, które oferują takie wycieczki. W takim przypadku najczęściej masz także zapewniony transport w dwie strony.

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć

Dlaczego warto odwiedzić jezioro Atitlán?

Jezioro Atitlán uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie. Poza pięknymi widokami można spotkać się z tradycyjna majańską kulturą. Kobiety noszą tradycyjne stroje, piorą ubrania w jeziorze lub a mężczyźni łowią ryby lub handlują przepysznymi owocami i warzywami. Uliczne jedzenie jest tutaj smaczne i tanie a ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni na turystów.

Ile czasu warto spędzić nad jeziorem Atitlán?

Wszystko zależy od tego jaki jest cel pobytu nad jeziorem. Można zobaczyć kilka ciekawych miejsc w ciągu 3 dni lub zwiedzać je przez kilka tygodni. Naszym zdaniem 5-6 dni wystarczy żeby spędzić trochę czasu w Panachajel, odwiedzić mniejsze miasteczka wokół jeziora oraz wspiąć się na wulkan San Pedro lub punkt widokowy Indian Nose.

Film ze zwiedzania jeziora Atitlán

Jeśli chciałbyś zobaczyć więcej ciekawych kadrów to zapraszamy do obejrzenia krótkiej wideo relacji z pobytu nad jeziorem Lago Atitlan. Łapki w górę i komentarze mile widziane!

Jezioro Atitlan – co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Jeśli planujesz wizytę nad jeziorem Atitlan to moga przydać Ci się poniższe informacje. W razie pytań możesz do nas napisać w komentarzach pod tym wpisem. Chętnie doradzimy i podpowiemy!

Jak przemieszczać się po jeziorze?

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem aby przemieszczać się po jeziorze są łodzie, które wyruszają z portów w każdym miasteczku. Ceny mieszczą się w przedziale 10 – 25 quetzali. Pamiętaj, że rejsy bezpośrednie są nastawione na turystów, przez co ich cena jest wyższa. Jeśli podróżujesz budżetowo to polecamy skorzystać z łodzi, którymi płyną lokalsi. Odwiedzają one każde miasteczko po drodze ale są znacznie tańsze.

Można też skorzystać z trochę tańszej opcji czyli chicken busów, które jeżdżą wokół jeziora.

Jak dojechać z Antigua do Panachajel?

Żeby pokonać wyżej wspomnianą trasę można zarezerwować przejazd w lokalnyxh biurach podróży – jest ich mnóstwo na każdym kroku a ulicznych sprzedawców jeszcze więcej. Przejazd kosztuje 90 quetzali.

Opcja budżetowa to skorzystanie z chichen busów. Kosztuje to około 46 quetzali ale po drodze czekają Was trzy przesiadki (Chimaltenango, Los Encuntros oraz Solola). Różnica jest tak naprawdę niewielka.

Nie mamy żadnych informacji na temat autostopu w Gwatemali. Nie spotkaliśmy nikogo kto podróżował w taki sposób.

Ograniczona ilość bankomatów

W mniejszych miasteczkach jest znacznie mniej bankomatów (nie wszędzie są) a czasem może okazać się, że nie będą one w stanie wydać więcej gotówki. Liczba sklepów i restauracji, które akceptują płatność kartą jest znacznie mniejsza. Te, które akceptują najczęściej pobierają dodatkowe 5% prowizji.

Warto zapłacić więcej gotówki będąc w Panajachel aby uniknąć stresu i problemów.

Sklepy spożywcze

Warto pamiętać o tym, że w mniejszych miasteczkach wokół Jeziora Atitlán jest mniej sklepów i możecie mieć problem z kupnem niektórych produktów. Jeśli planujecie dłuższy pobyt to polecamy zrobić zakupy w Panachajel i zabrać je ze sobą.

Świeże owoce i warzywa można kupić na każdym kroku także nie potrzeby robienia zapasów.

Język angielski w Gwatemali

Niestety, Gwatemala jest krajem gdzie znajomość języka angielskiego jest na bardzo niskim poziomie. Żeby dogadać się z ludźmi potrzebna będzie znajomość języka hiszpańskiego lub odrobina cierpliwości oraz mobilny tłumacz.

Wyjątkiem są miejsca (niektóre) typowo turystyczne, biura podróży i niektóre droższe restauracje.

Czy w Gwatemali jest bezpiecznie?

Podczas naszego pobytu w Gwatemali wielokrotnie spacerowaliśmy po mieście wieczorami i nigdy nie przydarzyła nam się żadna niekomfortowa ani niebezpieczna sytuacja. Spotkani przez nas podróżnicy potwierdzali nasze słowa.

Rozmawialiśmy z ziomkiem z Niemiec, który w trakcie podróży chichen busem stracił (lub został okradziony) portfel wraz z dokumentami. Dlatego też przypominamy o zachowaniu rozumu i uważności w trakcie podróży, trzymaniu dokumentów przy sobie (w bezpiecznym miejscu), nie afiszowaniu się z dużą ilością gotówki oraz zachowaniu rozsądku na każdym etapie podróży.

Pozostałe zdjęcia z podróży

jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Droga do Panajachel nie jest najłatwiejsza ale warto ją pokonać.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
W drodze nad jezioro Atitlan można podziwiać piękne, górskie krajobrazy.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Rodzinny wypad nad jezioro.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Bożonarodzeniowa szopka w San Pedro La Laguna.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Lokalsi przyłapani w trakcie pogawędki.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Kobiety w Gwatemali bardzo chętnie noszą kolorowe, tradycyjne stroje.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
W taki sposób kobiety noszą zakupy oraz dusze kosze.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
W Gwatemali tuk tuki są bardzo popularne.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Na lokalnych stoiskach można kupić tradycyjne wyroby – stroje, torebki oraz hamaki.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Jeden z wielu ulicznych prjektów w San Pedro La Laguna.
jezioro Atitlan Gwatemala co warto zobaczyć
Na tym zakończymy relacje z pobytu nad jeziorem Atitlan.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...