Dzisiaj mieliśmy okazję porozmawiać z bardzo pozytywnymi ludźmi. Ich Instagramowa nazwa @pozytywnyskok pasuje do nich idealnie. Mają na swoim koncie wiele niezapomnianych podróży, jednak dzisiaj skupimy się głównie na Turcji a dokładniej na Kapadocji. Dowiecie się ile kosztuje lot balonem i jak cieszyć się bardziej z podróżowania. No i przede wszystkim czy Kapadocja jest rzeczywiście tak piękną jak na Instagramowych zdjęciach.
Zapraszamy do wywiadu z Eweliną i Markiem!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
- 1 Na wstępie prosimy kilka słów o sobie (skąd pochodzicie, czym się zajmujecie na co dzień, jak rozpoczęła się Wasza przygoda z podróżami).
- 2 Co sprawia Wam największa przyjemność podczas podróży a co Was męczy?
- 3 Czy Kapadocja faktycznie jest tak piękna jak na Instagramowych zdjęciach?
- 4 Atrakcje w Kapadocji. Na jakie koszty trzeba się przygotować, co warto zobaczyć i przeżyć a co można sobie odpuścić?
- 5 Co było dla Was pozytywnym zaskoczeniem a co rozczarowaniem?
- 6 Czy macie chrapkę na resztę Turcji po tym co zobaczyliście w Kapadocji?
- 7 Czy jest tam bezpiecznie?
- 8 O czym warto wiedzieć wybierając się do Kapadocji? Ile dni warto zostać?
- 9 Noclegi w Kapadocji. Gdzie warto się zatrzymać i ile to kosztuje?
- 10 Co byście powiedzieli osobie, która chce zwiedzać świat a nie wie jak się za to zabrać?
- 11 Poprosimy o jedną radę, która powie jak cieszyć się bardziej z podróżowania.
- 12 Gdzie można Was znaleźć w Internecie?
Na wstępie prosimy kilka słów o sobie (skąd pochodzicie, czym się zajmujecie na co dzień, jak rozpoczęła się Wasza przygoda z podróżami).
Cześć, tutaj Marek i Ewelina, mieszkamy w Krakowie, od lat hobbistycznie prowadzimy pozytywny skok, relacjonując tam nasze podróże i przygody.
Obecnie zawodowo zajmujemy się aranżacją i sprzedażą mieszkań, jednak z nieruchomościami jesteśmy związani stosunkowo od niedawna. Wcześniej pracowaliśmy za kołem podbiegunowym, jako przewodnicy zabieraliśmy turystów z całego świata na obserwację zorzy polarnej czy na wycieczki na skuterach śnieżnych po zamrożonych jeziorach.

Praca w Tromso była świetną przygodą, a jej sezonowość dała nam możliwość podróżowania przez kilka miesięcy w roku, podczas których spełniliśmy większość naszych podróżnych marzeń.
Nasza przygoda z podróżami zaczęła się jednak wcześniej, w 2013 roku, zaraz po studiach wyprowadziliśmy się na rok na Islandię, a później kolejny rok spędziliśmy w Australii i to właśnie tam nauczyliśmy się odważnie marzyć. To Australia dała początek naszych wspólnych, backpackerskich podróży.


Co sprawia Wam największa przyjemność podczas podróży a co Was męczy?
W podróżach najbardziej cieszy nas obcowanie z naturą. Uwielbiamy też obserwować jak wygląda życie w różnych zakamarkach świata, także poza tak zwanymi miejscami must see lubimy wylądować w miejscach nieoczywistych.
Najwięcej radości dają nam z reguły te niezaplanowane momenty i przygoda, którą za sobą niosą. Chyba dlatego najbardziej lubimy te dalekie podróże, z pewnością łatwiej jest doświadczyć tego wszystkiego poza Europą.
Czego nie lubimy? Hmm nie wiem, nic takiego nie przychodzi mi do głowy, może tego poczucia, że chcielibyśmy wszystko zobaczyć, a nie jest to fizycznie możliwe i zawsze trzeba coś odpuścić.

Czy Kapadocja faktycznie jest tak piękna jak na Instagramowych zdjęciach?
Kapadocja jest z pewnością turystycznym miejscem, nie jedzie się tam doświadczyć autentycznej Turcji. Przyjeżdża się tam nacieszyć oczy widokami i uwierzcie nam, te widoki są jak z bajki. Muszę przyznać, że przed przyjazdem obawiałam się, że to miejsce okaże się przereklamowane. Jednak dziesiątki unoszących się balonów o wschodzie słońca wraz z unikalnym krajobrazem, robi wrażenie, na żywo dużo większe niż na zdjęciach.



Atrakcje w Kapadocji. Na jakie koszty trzeba się przygotować, co warto zobaczyć i przeżyć a co można sobie odpuścić?
Główną atrakcją jest oczywiście słynny lot balonem. Obecnie przez pandemie ceny mocno spadły i taki lot dostępny jest już od 40 euro. Biorąc pod uwagę, że wcześniej ceny były kilkukrotnie wyższe na pewno jest to dobry czas, aby przeżyć niepowtarzalną przygodę.

My osobiście z lotu zrezygnowaliśmy i zdecydowaliśmy się podziwiać ten poranny spektakl z ziemi, co polecamy wszystkim. Jest to atrakcja, za którą płacić nie musimy, a na najbliższy punkt obserwacyjny możemy się dostać na piechotę.
Dużo osób korzysta z taksówek, ponieważ odległości są niewielkie. Według nas najlepiej wynająć samochód, który dał nam więcej swobody i elastyczności. Dzięki wypożyczeniu samochodu zwiedziliśmy całą okolicę.

Koszt wynajęcia samochodu w jednej z lokalnych wypożyczalni to około 30 euro za dobę.
Można też zdecydować się na jedną z wycieczek zorganizowanych: przejażdżka konno czy jazda na quadach po okolicznych dolinach. My jednak nie bardzo lubimy się z wycieczkami zorganizowanymi, których z reguły unikamy. W Kapadocji skusiliśmy się na konną przejażdżkę, niby było super, widoki piękne, no ale nie nasz klimat.



Co było dla Was pozytywnym zaskoczeniem a co rozczarowaniem?
Pozytywnym zaskoczeniem był fakt, że Goreme mimo swojej popularności i turystycznego klimatu okazało się dla nas klimatycznym miasteczkiem.
Rozczarowań brak.


Czy macie chrapkę na resztę Turcji po tym co zobaczyliście w Kapadocji?
Tak, w naszym pierwotnym planie chcieliśmy zobaczyć dużo więcej niż tylko Kapadocję, jednak Egipt nas tak pochłonął, że musieliśmy odpuścić. Wciąż myślimy nad kierunkiem naszego tegorocznego roadtripa. Możliwe, że będzie to właśnie Turcja.


Czy jest tam bezpiecznie?
Tak, Kapadocja to bezpieczne miejsce, ogólnie Turcy to bardzo mili i pomocni ludzie.

O czym warto wiedzieć wybierając się do Kapadocji? Ile dni warto zostać?
Dobrze mieć na uwadze, że czasem ze względu na warunki pogodowe balony nie latają, także według nas taki optymalny czas to 4 dni.
Fajnie jest też zobaczyć balony z różnych punktów widokowych. Daje to troszkę inną perspektywę, zwłaszcza, że kierunek, w którym danego dnia balony lecą zależy od wiatru. Może się okazać, że czasem zobaczymy je z bliska a czasem tylko w oddali. Warto też pamiętać, że wszystkie polecane punkty widokowe gromadzą sporo osób, także, jeśli ktoś tak jak my nie przepada za tłumami, to polecamy trochę pokombinować i oddalić się od tych najbardziej popularnych punktów.


Noclegi w Kapadocji. Gdzie warto się zatrzymać i ile to kosztuje?
Wybór noclegów jest bardzo duży. Wydaje się nam, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno budżetowego, jak i luksusowego. Jeszcze parę lat temu, spalibyśmy zapewne w jednym z najtańszych hosteli, teraz pozwalamy sobie na miejsca z klimatem.
Super opcją są hotele z tarasami, których można o poranku podziwiać balony, my możemy polecić Osmanli Cappadocia Hotel, my płaciliśmy około 170 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem. To było w tygodniu, w weekendy ceny były znacznie wyższe.


Ciekawą opcją, są też hotele wykute w skale, noc w takim miejscu to też fajne doświadczenie, ze swojej strony polecamy Seven Rock Cave Hotel (190 zł).
Jeśli, jednak chodzi o ceny, to w obecnych czasach nie ma się co sugerować tym, co było w zeszłym roku, teraz wszystko szybko się zmienia.
Co byście powiedzieli osobie, która chce zwiedzać świat a nie wie jak się za to zabrać?
Podróże zwłaszcza na początku to nie jest kwestia budżetu, a priorytetów. Wybierz kierunek, który Cię interesuje, kup bilet i jedź!
Poprosimy o jedną radę, która powie jak cieszyć się bardziej z podróżowania.
Jedna złota zasada : podróżować bez oczekiwań.
Chyba właśnie dzięki tej zasadzie, jeszcze nigdy nie wróciliśmy z żadnej podróży rozczarowani. Podróż jak życie, przynosi wiele niespodziewanych momentów, nie na wszystko mamy wpływ, ale mamy wpływ na nasze podejście, a pozytywne nastawienie dużo ułatwia zarówno w życiu, jak i podróżach.


Gdzie można Was znaleźć w Internecie?
Zapraszamy na naszego instagrama @pozytywnyskok, tam bywamy najczęściej.
Leave a comment