Klify w Arbroath – Szkocja poza utartym szlakiem

Klify w Arbroath to od tej pory jedno z naszych ulubionych miejsc na mapie turystycznej Szkocji. Piękno stworzone przez naturę można podziwiać praktycznie w samotności, nawet przy słonecznej pogodzie. Kraj ten zaskoczył nas po raz kolejny (z pewnością nie ostatni) tym co ma do zaoferowania turystom.

O klifach w Arbroath dowiedzieliśmy się już kilka lat temu ale jakoś nie udało nam się ich odwiedzić wcześniej. 2020 rok to czas, w którym nadrabiamy wszystkie zaległości.

Szkocja poza utartym szlakiem

Na początku roku odwiedziliśmy Edynburg, w lutym Arbroath, następnie zamek Dunnottar oraz spacerowaliśmy po Aberdeen. Pozostaje nam tylko zdobyć Ben Nevis by dokończyć wyzwanie Three Peaks Challenge. Ale to pewnie dopiero latem.

Na początek chcielibyśmy pokazać wam vloga! Przypominamy, że jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi podróżami to zasubskrybujcie nasz kanał na YouTube. Z góry dziękujemy!

Kiedy warto odwiedzić Szkocję?

Czy zwiedzanie Szkocji wiosną ma sens? Oczywiście, że tak (o ile oczywiście traficie na słoneczną pogodę). Wschodnie wybrzeże Szkocji to miejsce, w którym dużo częściej można natrafić na słońce. 

Szkocja poza utartym szlakiem

Klify w Arbroath – Szkocja poza utartym szlakiem

Teraz przechodzimy do konkretów czyli opowiemy Wam o szkockich klifach. Całe szczęście, że udało nam się wyruszyć według wcześniej założonego planu czyli o 8 rano. Zostało nam dużo czasu na zwiedzanie. Warto wspomnieć, że parking przy plaży jest bezpłatny (kilka funtów w kieszeni).

Klify w Arbroath

Klify w Arbroath powstały w czerwonym piaskowcu tworząc przy okazji niesamowite formacje skalne (które są także jednym z powodów, dla których tu przyjechaliśmy). 

Formacje skalne w Szkocji

Chyba każdy z nas widział potężną skałę Old Man of Storr. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych krajobrazów w Szkocji. Ale to nie wszystko co ten piękny kraj ma nam do zaoferowania.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Needle E’e – okno skalne

Pamiętacie Azure Window na Malcie (które niestety zawaliło się jakiś czas tam)? Półwysep półwysep Dyrhólaey na Islandii? W Szkocji też znajduje się okno skalne – Needle E’e. Może nie aż tak imponujących rozmiarów jak te, o których wspomniałem wyżej. Powstałej w wyniku erozji w czerwonym piaskowcu formacji skalnej niestety grozi zawalenie.

Klify w Arbroath
Formacje skalne w Szkocji

the Deil’s Head

Nadszedł czas na przedstawienie głównego punktu zwiedzania klifów w Arbroath czyli the Deil’s Head. Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się, że skała ta jest tak wielka. Nazwaliśmy sobie ja Maczugą Herkulesa (takie nawiązanie do polskiej atrakcji, której nie mieliśmy jeszcze okazji zobaczyć).

Formacje skalne w Szkocji

Prawda, że robi ogromne wrażanie? A na żywo zdecydowanie większe. Trochę żałujemy, że odwiedziliśmy to miejsce tak późno.

the Deil's Head w szkocji
the Deil's Head w szkocji
the Deil's Head w szkocji
Szkocja poza utartym szlakiem

W tym miejscu urządziliśmy sobie mały piknik a następnie ruszyliśmy w kierunku zamku Dunnottar. Ale o tym w następnym wpisie!

Miłego dnia!


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 komentarze do “Klify w Arbroath – Szkocja poza utartym szlakiem”

Dodaj komentarz