Natura w SzkocjiSzkocja

Klify w Arbroath – Szkocja poza utartym szlakiem

klify w arbroath szkocja poza utartym szlakiem

Klify w Arbroath to od tej pory jedno z naszych ulubionych miejsc na mapie turystycznej Szkocji. Piękno stworzone przez naturę można podziwiać praktycznie w samotności, nawet przy słonecznej pogodzie. Kraj ten zaskoczył nas po raz kolejny (z pewnością nie ostatni) tym co ma do zaoferowania turystom.

O klifach w Arbroath dowiedzieliśmy się już kilka lat temu ale jakoś nie udało nam się ich odwiedzić wcześniej. 2020 rok to czas, w którym nadrabiamy wszystkie zaległości.

Szkocja poza utartym szlakiem

Na początku roku odwiedziliśmy Edynburg, w lutym Arbroath, następnie zamek Dunnottar oraz spacerowaliśmy po Aberdeen. Pozostaje nam tylko zdobyć Ben Nevis by dokończyć wyzwanie Three Peaks Challenge. Ale to pewnie dopiero latem.

Na początek chcielibyśmy pokazać wam vloga! Przypominamy, że jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi podróżami to zasubskrybujcie nasz kanał na YouTube. Z góry dziękujemy!

Kiedy warto odwiedzić Szkocję?

Czy zwiedzanie Szkocji wiosną ma sens? Oczywiście, że tak (o ile oczywiście traficie na słoneczną pogodę). Wschodnie wybrzeże Szkocji to miejsce, w którym dużo częściej można natrafić na słońce. 

Szkocja poza utartym szlakiem

Klify w Arbroath – Szkocja poza utartym szlakiem

Teraz przechodzimy do konkretów czyli opowiemy Wam o szkockich klifach. Całe szczęście, że udało nam się wyruszyć według wcześniej założonego planu czyli o 8 rano. Zostało nam dużo czasu na zwiedzanie. Warto wspomnieć, że parking przy plaży jest bezpłatny (kilka funtów w kieszeni).

Klify w Arbroath

Klify w Arbroath powstały w czerwonym piaskowcu tworząc przy okazji niesamowite formacje skalne (które są także jednym z powodów, dla których tu przyjechaliśmy). 

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Formacje skalne w Szkocji

Chyba każdy z nas widział potężną skałę Old Man of Storr. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych krajobrazów w Szkocji. Ale to nie wszystko co ten piękny kraj ma nam do zaoferowania.

Needle E’e – okno skalne

Pamiętacie Azure Window na Malcie (które niestety zawaliło się jakiś czas tam)? Półwysep półwysep Dyrhólaey na Islandii? W Szkocji też znajduje się okno skalne – Needle E’e. Może nie aż tak imponujących rozmiarów jak te, o których wspomniałem wyżej. Powstałej w wyniku erozji w czerwonym piaskowcu formacji skalnej niestety grozi zawalenie.

Klify w Arbroath
Formacje skalne w Szkocji

the Deil’s Head

Nadszedł czas na przedstawienie głównego punktu zwiedzania klifów w Arbroath czyli the Deil’s Head. Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się, że skała ta jest tak wielka. Nazwaliśmy sobie ja Maczugą Herkulesa (takie nawiązanie do polskiej atrakcji, której nie mieliśmy jeszcze okazji zobaczyć).

Formacje skalne w Szkocji

Prawda, że robi ogromne wrażanie? A na żywo zdecydowanie większe. Trochę żałujemy, że odwiedziliśmy to miejsce tak późno.

the Deil's Head w szkocji
the Deil's Head w szkocji
the Deil's Head w szkocji
Szkocja poza utartym szlakiem

W tym miejscu urządziliśmy sobie mały piknik a następnie ruszyliśmy w kierunku zamku Dunnottar. Ale o tym w następnym wpisie!

Miłego dnia!

E-Book

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...