Ameryka PołudniowaKolumbia

Kolumbia – 32 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Kolumbia ciekawostki mało znane fakty

Kolumbia to kraj, który kojarzy się głównie z Pablo Escobarem, znanym na całym świecie baronem narkotykowym. Kolumbia ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Piękne plaże nad Morzem Karaibskim i te bardziej skryte nad Pacyfikiem, potężne góry Sierra Nevada, Amazonkę i liczne parki narodowe. W poniższym wpisie zebraliśmy dla Ciebie kilkadziesiąt ciekawostek i mało znanych faktów na temat tego południowoamerykańskiego kraju.

Zapraszamy do wpisu!

Kolumbia – ciekawostki i mało znane fakty geograficzne

Stolicą i największym miastem w Kolumbii jest Bogota. Liczba mieszkańców w Bogocie wynosi około 8 milionów.

Bogota znajduje się na wysokości 2640 metrów nad poziomem morza, pomiędzy górami w jednej z andyjskich dolin. Wyżej położone stolice w Ameryce Południowej to Quito w Ekwadorze i Lima w Peru.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Bogota widziana ze wzgórza Monserrate.

Kolumbia graniczy z pięcioma różnymi krajami. Na północnym zachodzie z Panamą, na wschodzie z Wenezuelą, na południu z Ekwadorem i Peru oraz na południowym wschodzie z Brazylią.

Kolumbia jest częścią Pacyficznego Pierścienia Ognia (Pacific Ring of Fire) czyli grupy krajów wokół Oceanu Spokojnego podatnych na trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. W trakcie naszej podróży zdobyliśmy wulkany Acatenango w Gwatemali, Cerro Chato w Kostaryce i Ilamatepec w Salwadorze.

E-Book

Na terenie Kolumbii pod ochroną znajduje się 59 parków narodowych, które zajmują ponad 10% powierzchni kraju. Najpopularniejszym z nich jest Park Narodowy Tayrona gdzie można spotkać prawdopodobnie najpiękniejsze plaże w całym kraju.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Plaża obok dżungli w Parku Narodowym Tayrona.

Jedna trzecia Kolumbii pokryta jest amazońskim lasem deszczowym, który jest największym na świecie lasem deszczowym. Okolice tą można odwiedzać przez cały rok. Co ciekawego można tam robić? Wędrować po okolicy w poszukiwaniu dzikich zwierząt lub wybrać się na rejs łodzią.

„Palmy woskowe” w dolinie Cocora, w okolicach Salento to największe palmy na świecie. Ich wysokość sięga nawet do 60 metrów. Wędrówka w dolinie pośród andyjskich lasów to punkt obowiązkowy podróży po tym południowoamerykańskim kraju.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Woskowe palmy w dolinie Cocora.

Głęboko wśród gór Sierra Nevada leży starożytne miasto, które wraz z upływem lat zostało pochłonięte przez dżunglę. W latach 70-tych XX wieku miasto to zostało ponownie odkryte. Według naukowców jest ono o 650 lat starsze niż słynne ruiny Machu Picchu w Peru! Dotarcie do Zaginionego Miasta (The Lost City, Ciudad Perdida) wymaga 3-5-dniowej wędrówki, którą można wykupić w lokalnych biurach podróży.

Kolumbia jest krajem, w którym można spotkać najwięcej gatunków ptaków na całym świecie (1878). Na kolejnych miejscach znajdują się: Peru, Brazylia, Indonezja, Ekwador, Boliwia i Wenezuela.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Gallito de las Rocas spotkany w okolicach Jardin w Kolumbii.

Sierra Nevada de Santa Marta jest drugim najwyższym nadmorskim pasmem górskim na świecie. Można je zobaczyć z karaibskiego wybrzeża (Tayrona, Santa Marta oraz Taganga). Dużo lepszym pomysłem jest kilkudniowy pobyt w Minca i wędrówki po okolicznych górach we wcześniej wspomnianym parku narodowym oraz poszukiwanie wodospadów i dzikiej przyrody. Zobacz tutaj jakich pięknych widoków możesz się spodziewać.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Ukryta w górach Minca na tle imponujących gór Sierra Nevada de Santa Marta.

Kolumbia jest jedynym krajem Ameryki Południowej z dostępem do Morza Karaibskiego i Pacyfiku.

Kolumbia jest jednym z 17 najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrodniczym (duża liczba gatunków endemicznych) krajów na świecie. Na tej liście znajdują się również następujące kraje: Australia, Brazylia, Chiny, Demokratyczna Republika Konga, Ekwador, Filipiny, Indie, Indonezja, Madagaskar, Malezja, Meksyk, Papua Nowa Gwinea, Peru, RPA, USA i Wenezuela.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Małpy w Parku Narodowym Tayrona.

Powierzchnia Kolumbii wynosi 1 139 825 kilometrów kwadratowych (25 największy kraj na świecie). Pod tym względem Kolumbia jest 3,6 razy większa od Polski.

Kolumbia – ciekawostki historyczne

Kolumbia uzyskała niepodległość od Hiszpanii 20 lipca 1810 roku.

Flaga Kolumbii składa się z trzech poziomych pasków – żółtego, czerwonego i niebieskiego, przy czym żółty jest najszerszy. Kolor żółty symbolizuje kolumbijskie złoto, niebieski Ocean Spokojny, Pacyfik oraz rzeki, a czerwony nawiązuje do krwi przelanej podczas walki o niepodległość.

Inna wersja mówi, że żółty oznacza suwerenność, niebieski szlachetność, a czerwony odwagę.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Tak wygląda flaga Kolumbii od od 26 listopada 1861.

Nazwa kraju – Kolumbia powstała od imienia legendarnego włoskiego odkrywcy, nawigatora i kolonizatora – Krzysztofa Kolumba (Christopher Columbus).

Kolumbia – pozostałe ciekawostki i mało znane fakty

Kolumbia (60 mln) jest trzecim najbardziej zaludnionym krajem Ameryki Łacińskiej, za Brazylią (81 mln) i Meksykiem (65 mln) i 29 najbardziej zaludnionym krajem na świecie.

Uważa się, że w Kolumbii funkcjonuje społeczeństwo hierarchiczne. Ludzie zyskują szacunek ze względu na swoją pozycję i wiek.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Jedna z uliczek w dzielnicy La Candelaria w Bogocie.

Kolumbia jest trzecim co do wielkości eksporterem kawy na świecie po Brazylii i Wietnamie.

Aguardiente to lokalnie wytwarzany trunek alkoholowy z trzciny cukrowej. Można go kupić praktycznie w każdym sklepie.

Bandeja Paisa to tradycyjne kolumbijskie śniadanie. Na talerzu znajdziesz wołowinę, chicharrones, awokado, ryż, fasolę, platany, jajko, arepas i kiełbasę chorizo. Pyszne i bardzo sycące!

Medellin było niegdyś światową stolicą morderstw. W 1991 roku każdego dnia dochodziło średnio do 17 zabójstw. Aktualnie poziom bezpieczeństwa w mieście uległ znacznej poprawie. Turystów przyciąga między innymi dzielnica pełna sztuki ulicznej – Comuna 13 oraz okoliczne Guatape wraz z niesamowitą skałą. ZOBACZ JAK TO WYGLĄDA. Po latach tytuł ten przejęło San Pedro Sula w Hondurasie, w którym spędziliśmy około 30 minut w drodze na wyspę Utila.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Comuna 13 w Medellin.

Wyrażenie „nie dawaj papai” jest jedną z zasad na kolumbijskich ulicach. Mówi ona o tym aby nie dawać szans aby ktoś mógł Cię okraść bo najpewniej tak się stanie. Więcej ciekawostek z życia w Kolumbii znajdziesz w rozmowie z Domi, która na co dzień mieszka w tym kraju.

Najpopularniejszym sportem w Kolumbii jest piłka nożna. Reprezentacja Kolumbii wygrała Copa América 2001 (Mistrzostwa Ameryki Południowej) co do tej pory jest największym sukcesem. Najpopularniejszym piłkarzem jest James Rodríguez, w przeszłości grający dla Realu Madryt czy Bayernu Monachium.

Gospodarka Kolumbii jest trzecią co do wielkości w Ameryce Południowej. Tuż za Brazylią i Wenezuelą. Jest również 41 największą na świecie.

Radio i telewizja publiczna w Kolumbii mają obowiązek grać hymn narodowy codziennie o 6:00 i o 18:00.

Jeden z największych o ile nie największy baron narkotykowy na świecie Pablo Escobar urodził się i wychował w Kolumbii. W czasach „swojej świetności” zaproponował, że spłaci dług narodowy Kolumbii w wysokości 10 miliardów dolarów.

Kolumbia - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Jedną z największych atrakcji w Kolumbii jest Medellin.

„Altro de Letras” w Kolumbii to rozciągająca się na ponad 300 km trasa rowerowa. Znana jest ona z jednego z najtrudniejszych podjazdów na świecie. Droga obejmuje około 80-kilometrowy podjazd od wysokości 468 metrów nad poziomem morza w Mariquita do 3663 metrów nad poziomem morza na przełęczy Paramo de Letras. Brzmi jak wyzwanie?

Były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za podpisanie umowy z FARC (Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii) w 2016 roku. Umowa ta pomogła zakończyć 50-letnią wojnę partyzancką w Kolumbii.

Fernando Botero to najsłynniejszy kolumbijski artysta, bardzo znany na całym świecie. Jego twórczość można znaleźć w Muzeum Botero w Bogocie lub na Plaza Botero w Medellin. Warto wspomnieć o wyjątkowym stylu tego artysty. Postacie na obrazach i rzeźbach są nieco grubsze niż w rzeczywistości.

Walutą obowiązującą w Kolumbii jest kolumbijskie peso COP (od 1837 roku). 1 peso to 100 centavos. W miejscach turystycznych powszechnie akceptowane są również dolary amerykańskie.

Kolumbia jest największym na świecie producentem szmaragdów. Zielony szmaragd występuje tylko w Kolumbii. W kraju znajduje się ponad 150 kopalń, w których wydobywa się wysokiej jakości szmaragdy.

Poznaj także inne ciekawostki:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Podróż do Kolumbii praktyczny poradnik, niezbędnik podróżnika
Ameryka PołudniowaKolumbia

Podróż do Kolumbii – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Kolumbia to jeden z najpiękniejszych krajów w Ameryce Południowej. Turystów przyciąga niesamowita...

Medellin Pablo Escobar i 13 dzielnica
Ameryka PołudniowaKolumbia

Medellín – 13 dzielnica, street art i Pablo Escobar. Kolumbia i główne atrakcje

Medellín to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych kolumbijskich miast. Udało nam...

Guatape skała miasto atrakcje
Ameryka PołudniowaKolumbia

Guatape i skała La Piedra Del Peñol – najpiękniejszy punkt widokowy w Kolumbii

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie gdy myślisz o Kolumbii? Pablo Escobar? A...

Jardin Kolumbia atrakcje miasteczko kolonialne Andy
Ameryka PołudniowaKolumbia

Jardin: kolonialne miasteczko – ukryta perełka pośród Andów w Kolumbii

W trakcie miesiąca spędzonego w Kolumbii odwiedziliśmy wiele pięknych i wyjątkowych miejsc....