Anglia

Kornwalia – piękne plaże i atrakcje. Przewodnik!

Kornwalia atrakcje przewodnik co warto zobaczyć

Podróż do Kornwalii to jedna z naszych podróżniczych marzeń. Już od dawna chcieliśmy odwiedzić jeden z najpiękniejszych regionów w Wielkiej Brytanii. Piękne plaże oraz potężne klify, z których słynie okolica przyciągają turystów z całej Europy. W ostatnim czasie modny stał się termin „staycations”, który oznacza wakacje bez wyjeżdżania z kraju. Zapraszam na krótką relację z Kornwalii, w której znajdziecie także mnóstwo informacji praktycznych.

Gdzie leży Kornwalia (podstawowe informacje)?

Kornwalia leży w południowo-zachodniej części Anglii, na półwyspie Kornwalijskim. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 3563 km² (wraz z wyspami Scilly). W 2006 roku tereny te wraz z sąsiadującym Devonem zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Linia brzegowa Kornwalii otoczona jest Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Celtyckim.

Kornwalia podstawowe informacje
Port Isaac w Kornwalii

W jaki sposób powstała nazwa Kornwalia? Ludzie zamieszkujący te tereny w dawnych czasach przez Rzymian byli nazywani Cornovii. Mogło to oznaczać róg lub półwysep (z celtyckiego – cern lub z łacińskiego – cornu). W późniejszych czasach nazwa ta ewoluowała do corn-wealas (wealas oznacza cudzoziemcy).

Jak dolecieć (dostać się) do Kornwalii?

Zdecydowanie najwygodniejszą opcją będą loty bezpośrednie. Jest kilka lotnisk w Wielkiej Brytanii, które warto uwzględnić w poszukiwaniach biletów: Bristol, Cardiff, Southampton, Burnemouth oraz Exeter. Połączeń najlepiej szukać na Google Flights, Azair lub Skyscanner. Dokładny poradnik krok po kroku jak to zrobić znajdziesz w osobnym wpisie na naszym blogu – Jak kupić tanie bilety lotnicze? 10 wskazówek

Dla kogo jest Kornwalia?

Kornwalia to niezwykle malownicza kraina. Przyciąga ona wielu fotografów z całego świata – lokalne krajobrazy są bardzo fotogeniczne i często można je spotkać w kalendarzach czy też na widokówkach.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu z pewnością znajdą tutaj wiele atrakcji. Wolny czas spędzić można na wiele sposobów – trekkingi, wyprawy rowerowe a nawet pływanie kajakiem.

Kornwalia przewodnik po atrakcjach

Czy Kornwalia to dobre miejsce na słoneczne wakacje? Tak ale jest przy tym jeden warunek. Pogoda musi na to pozwolić. Nam szczęście dopisało połowicznie. Drugiego dnia naszej podróży było bardzo gorąco a na plażach można było spotkać wielu ludzi.

Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

Stworzyliśmy krótki przewodnik po atrakcjach, które warto odwiedzić będąc w Kornwalii. Na liście umieściliśmy także ciekawe miejscówki, których niestety nie udało nam się odwiedzić ale myślimy, że mogą one spodobać się osobom planującym taką podróż.

Port Isaac – malownicza wioska w Kornwalii

Zwiedzanie Kornwalii rozpoczęliśmy od wizyty w Port Isaac. Mała wioska rybacka położona jest nad Oceanem Atlantyckim i zdecydowanie jest miejscem, które warto odwiedzić. Co ciekawe mimo iż turystów było całkiem sporo to spodobało nam się w Port Isaac.

Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?
Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?
Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

Tłumacząc nazwę wioski, która w języku kornijskim zapisywana jest jako Porthysek możemy dowiedzieć się o powiązaniach wioski z handlem kukurydzą (ang. corn port).
Pośród wąskich uliczek znajdują się lokalne kawiarnie i restauracje gdzie polecamy spróbować cornish pastry czyli ciasta z nadzieniem mięsnym lub warzywno-mięsnym. Oczywiście nie mogliśmy sobie odmówić także pikniku w porcie. Tutaj do degustacji polecamy lokalne piwo –  Doom Bar.

Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

Ile kosztuje parking w Port Isaac? Za całodniowy parking zapłaciliśmy £5.00. Tutaj znajdziesz lokalizacje w Google Maps – Brooklands View Car Park.

Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?
Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

St Ives – wakacyjny kurort w Wielkiej Brytanii

Piękne plaże, ciepła woda i słoneczna pogoda w Wielkiej Brytanii. Czy to jest żart? Nie! W taki sposób można opisać cały dzień spędzony w St Ives. Jest to bardzo słynny ośrodek wypoczynkowy dla turystów z całej Wielkiej Brytanii. Mimo tłumów nie możemy narzekać bo spędziliśmy tam bardzo przyjemny dzień.

Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?
Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?
Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

W mieście znajdują się cztery plaże – Porthmeor, Porthgwidden, Porthminster oraz część portowa. Warto pamiętać, że okolica prezentuje się najpiękniej tuż po przypływie – możesz je sprawdzić na stronie – https://www.tidetimes.org.uk/st-ives-tide-times.

E-Book
Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?
Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

Ile kosztuje parking w St Ives?

 • do dwóch godzin – £2.00
 • 2-4 godziny – £4.00
 • cały dzień – £6.00
 • 24 godziny – £7.50

Lokalizacja Google Maps – Park Avenue Long Stay.

Lizard Point i Kynance Cove

Spacer na Kynance Cove był zakończeniem naszej dwudniowej podróży do Kornwalii. Tablica informacyjna wspomina, ze jest to jedna z najpiękniejszych plaży na świecie. Tutaj z kolei najlepiej przyjechać podczas odpływu – wtedy okolica wygląda zdecydowanie najpiękniej. Te z kolei możecie podejrzeć tutaj – https://www.tideschart.com/United-Kingdom/England/Cornwall/Kynance-Cove-Beach/.

Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

Na plaże prowadzą dwie ścieżki – górna oraz dolna. Podczas przypływu ta druga zalana jest wodą. Na dole znajduje się najprawdopodobniej kawiarnia lub restauracja. Niestety podczas wizyty była już zamknięta.

Okoliczne klify i wystające z wody skały wyglądają imponująco. Polecam przeznaczyć więcej czasu aby na spokojnie przespacerować się wzdłuż brzegu co chwilę zatrzymując się w pięknych punktach widokowych.

Atrakcje w Kornwalii czyli co warto zobaczyć?

Ile kosztuje parking w przy Kynance Cove?

 • 2 godziny – £3.00
 • 4 godziny – £5.00

Co jeszcze warto zobaczyć w Kornwalii?

Podróżując staramy się maksymalnie cieszyć się odwiedzonym miejscem stąd też nie zawsze udaje nam się zobaczyć wszystko co najciekawsze. Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę z inspiracjami na podróż do Kornwalii.

 • Land’s End czyli najbardziej na zachód wysunięty fragment Anglii.
 • Newquay – raj dla miłośników surfing i sportów wodnych.
 • Minack Theatre – wykuty w skale teatr.
 • St. Michael’s Mount – niezwykle fotogeniczna  wyspa, na której znajduje się kaplica św. Michała. Co ciekawe można na nią dotrzeć podczas odpływu.
 • Tintagel Castle – ruiny zamku położone na przepięknym klifie.
 • Eden Project – ogród botaniczny, w którym zgromadzono tysiące roślin z całego świata.

Mapa z atrakcjami – co warto zobaczyć w Kornwalii?

Poniżej zaznaczyłem wszystkie najciekawsze miejsca na mapie aby każdy mógł bez problemów dotrzeć i przekonać się na własne oczy jak wyglądają atrakcje w Kornwalii.

Kornwalia – ciekawostki i mało znane fakty

Kernewek to język celtyckim szeroko używany w Kornwalii w latach 70., jego użycie zostało znacznie ograniczone po śmierci Dolly Pentreath, ostatniego znanego mówcy tego języka. W ostatnich latach Kernewek przeżywa odrodzenia i tak samo jak Gaelic w Szkocji staje się coraz popularniejszy.

Kornwalia może pochwalić się jednym z najdłuższych linii brzegowych w Wielkiej Brytanii. Jej długość wynosi około 433 mil (696 kilometrów). Znajduje się tam blisko 300 plaż!

U przybrzeża Kornwalii spotkać można wiele morskich gatunków zwierząt, między innymi: delfiny, foki, rekiny i samogłowy.

Według legendy, Król Artur urodził się w Kornwalii, w zamku Tintagel.

Kornwalia - ciekawostki i mało znane fakty

Pola namiotowe w Kornwalii

Naszą podróż do Kornwalii była spontaniczna. Nie planowaliśmy z góry noclegów mimo iż na grupach podróżniczych można przeczytać, że trudno znaleźć jest pole namiotowe na ostatnią chwilę. Sytuacja na miejscu wygląda całkowicie inaczej. Jest mnóstwo pól namiotowych gdzie wystarczy przyjechać o dowolnej porze dnia a miejsce znajdzie się zawsze. Podczas naszej podróży korzystaliśmy z dwóch campingów i oba możemy polecić.

 • Bedruhtan Steps Campsite – St Eval, Wadebridge PL27 7FS
 • Kynance Camping – Lizard, Helston TR12 7FA

Za namiot oraz samochód płaciliśmy £20 za noc co jest uczciwą ceną. W cenie zawarty jest także prysznic z ciepłą wodą oraz łazienki.

Noclegi w Kornwalii

Weekendowa lub kilkudniowa podróż do Kornwalii wiąże się z koniecznością znalezienia dogodnego noclegu. Najtańsze i najlepsze noclegi zarezerwować można w portalu boooking.com. Miasta, w których warto rozglądać się za noclegami to – Penzance, St Ives, Newquay, Falmouth, Padstow, Bodmin, St Austell, Looe czy Launceston.

Polecam zerknąć także na Airbnb. Można tam bardzo często znaleźć tanie noclegi w Kornwalii.

Jest jeszcze wersja dla osób podróżujących budżetowo. W Kornwalii znajduje się kilka hosteli, które można znaleźć na stronie https://www.hostelworld.com/.

Noclegi w Kornwalii
Noclegi w Kornwalii

Wild Camping w Kornwalii

Tak samo jak w przypadku Lake District i Peak District wild camping nie jest dozwolony w Kornwalii ale jest akceptowany pod warunkiem dostosowania się do kilku podstawowych zasad. Pierwsza i najważniejsza to leave no trace czyli nie pozostawiamy żadnych śladów po sobie. Więcej na ten temat napisałem w osobnym wpisie na naszym blogu.

Jeśli szukacie miejsca, w którym moglibyście zaparkować kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową polecam zajrzeć na stronę https://park4night.com/ lub pobrać sobie aplikację mobilną o tej samej nazwie.

Wild Camping w Kornwalii

Ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Poniżej znajdziesz kilka propozycji na podróż po Wielkiej Brytanii.

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Peak District atrakcje na weekend co zobaczyć
Anglia

Peak District – atrakcje na weekend. Ale widoki!

Peak District został założony 17 kwietnia 1951 roku. Czyni go to najstarszym...

Manchester przewodnik atrakcje co zobaczyć
Anglia

Manchester – atrakcje na weekend, co warto zobaczyć?

Manchester to jedno z największych miast w Wielkiej Brytanii. Spędziliśmy tam jeden...

szare wiewiórki w wielkiej brytanii
AngliaSzkocjaWalia

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Szare wiewiórki to nieodłączny element brytyjskich parków i ogrodów. Można je spotkać...

liverpool niesamowity street art murale
Anglia

Co warto zobaczyć w Liverpoolu? Street Art!

Co warto zobaczyć w Liverpoolu? Odpowiadamy bez chwili zastanowienia – Street Art!...