Kostaryka to niezwykle ciekawy kraj. Liczne parki narodowe oraz mnóstwo dzikich zwierząt przyciąga tysiące turystów każdego roku, w tym także i nas. W trakcie trzytygodniowej podróży udało nam się zebrać wiele ciekawostek i mało znanych faktów na temat Kostaryki. Przeczytasz o nich w poniższym artykule.
Zapraszamy do wpisu!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Kostaryka – ciekawostki geograficzne
Kostaryka ma wybrzeża na Morzu Karaibskim i Oceanie Spokojnym (Pacyfiku).

Najwyższym szczytem w Kostaryce jest Cerro Chirripo. Znajduje się ona na terenie Parku Narodowego Chirripó i wznosi się na wysokości 3821 metrów nad poziomem morza. Nazwa oznacza Krainę Wiecznych Wód – w bliskiej okolicy znaleźć można mnóstwo rzek oraz jezior.
W Kostaryce są tylko dwie pory roku – deszczowa (od czerwca do listopada) i sucha ( od grudnia do maja).
W Kostaryce jest około 14 wulkanów, siedem z nich wciąż jest aktywnych. Największym z nich jest Irazú – 3432 m n.p.m. Poas ma drugi co do wielkości krater na świecie, a Arenal jest jednym z dziesięciu najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Ostatni wybuch miał miejsce w 1968 roku. W trakcie naszej podróży po Kostaryce mogliśmy podziwiać go z innego wulkanu – Cerro Chato oraz z miasteczka La Fortuna.

Kostaryka graniczy na północy z Nikaraguą i na południu Panamą. Niestety żadnego z tych krajów nie udało nam się odwiedzić.
Leniwce to jedne z najpopularniejszych zwierząt w Kostaryce. Te leniwe stworzenia śpią od 15 do 18 godzin dziennie. Udało nam się je spotkać w Parku Narodowym Manuel Antonio oraz kilka tygodni później w Cartagenie, w Kolumbii. Poniżej możesz zobaczyć film z poszukiwania leniwców.
Kostaryka jest domem dla ponad 500 000 różnych gatunków zwierząt – ponad 5% światowej bioróżnorodności. Nam udało się spotkać leniwce, kapucynki, kolibry, wyjce, humbaki i wiele innych. Park Narodowy Corcovado jest uważany za najbardziej bogate biologicznie miejsce na całej planecie.

Powierzchnia Kostaryki wynosi 51 100 kilometrów kwadratowych. Kraj ten jest 6,1 razy mniejszy niż Polska. Ponad 25% powierzchni zajmowane jest przez parki narodowe i rezerwaty przyrody. W trakcie naszej podróży odwiedziliśmy Manuel Antonio, Monteverde, Arenal i Marino Ballena.
Plaża w Parku Narodowym Marino Ballena widziana z góry ma kształt ogona wieloryba. Co ciekawe miejsce to jest znane z obecności humbaków.

Największym jeziorem w Kostaryce jest Lago Arenal. Jego powierzchnia wynosi 85 kilometrów kwadratowych.
W Kostaryce można spotkać około 50 z 338 gatunków kolibrów występujących na ziemi. Mieliśmy okazję podziwiać je z bliska w lasach mglistych w Monteverde, w Cafe Colibri.

Stolicą i największym miastem Kostaryki jest San Jose. Było to najgorsze, najnudniejsze i najbrzydsze miejsce jakie odwiedziliśmy w trakcie naszej półrocznej podróży po Ameryce Środkowej.
Isla del Coco to najbardziej odległa część Kostaryki. Znajduje się ona prawie 600 km w głąb Oceanu Spokojnego. Jest to także jedna z największych niezamieszkanych wysp na świecie. Można ją zobaczyć w scenie otwierającej film Park Jurajski reżyserii Stevena Spielberga.
Ze względu na bliskość równika słońce w Kostaryce wschodzi i zachodzi o tej samej porze każdego dnia przez 365 dni w roku.


Kostaryka – ciekawostki historyczne
8 września 1502 roku Krzysztof Kolumb został pierwszym Europejczykiem, który przybył do Kostaryki.
Kostaryka odzyskała niepodległość od Hiszpanii 15 września 1821. Tego samego dnia swoją niepodległość zyskały również Gwatemala, Salwador, Honduras i Nikaragua. Dwa lata później Kostaryka dołączyła do Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej, które obejmowały również Honduras, Nikaraguę, Gwatemalę i Salwador.

W 1949 roku, tuż po zakończeniu wojny domowej Kostaryka jako pierwszy kraj na świecie formalnie zlikwidowała swoją armię.
Flaga Kostaryki składa się z niebieskich, białych i czerwonych pasków. Niebieski symbolizuje niebo, idealizm i możliwości. Białe paski reprezentują pokój, mądrość i szczęście. Kolor czerwony oznacza krew ludzi broniących narodu. Obowiązuje ona od 27 listopada 1906 roku (delikatnie zmodyfikowana w 1998 roku).
Na fladze znajduje się tarcza, która zawiera 3 wulkany, 2 statki na wodzie reprezentujące wybrzeża Pacyfiku i Karaibów oraz 7 gwiazdek reprezentujących każdą z prowincji Kostaryki – San José, Alajuela, Heredia, Cartago, Guanacaste, Puntarenas i Limón.

Kostaryka – ciekawostki i MAŁO znane fakty!
W 1779 roku po raz pierwszy przywieziono kawę z Jamajki do Kostaryki. 90% kawy uprawianej w tym kraju jest eksportowane.
Kostarykański system edukacyjny (bezpłatny i obowiązkowy) jest oceniany jako jeden z najlepszych w całej Ameryce Łacińskiej. Kraj może pochwalić się 97% wskaźnikiem umiejętności czytania i pisania wśród mieszkańców.
Kostaryka jest obok Ekwadoru, Filipin, Kolumbii i Gwatemali jednym z największych eksporterów bananów na świecie.

Guaro to rum z destylowanej trzciny cukrowej. Jest to bardzo popularny alkohol w Kostaryce.
„Pura vida” – takie słowa można usłyszeć w Kostaryce na każdym kroku. Zwrot ten często używany jest jako pozdrowienie, przywitanie i pożegnanie.
Skąd wzięła się nazwa Kostaryka? W 1539 roku panamscy urzędnicy użyli nazwy Costa Rica (z hiszpańskiego bogate wybrzeże) aby opisać ziemie pomiędzy Panamą a Nikaraguą.
Óscar Arias Sánchez ( jeden z byłych prezydentów Kostaryki) w 1987 roku zdobył Pokojową Nagrodę Nobla za swoją pracę na rzecz zakończenia kryzysu w Ameryce Środkowej.
Nicoya (zachodnie wybrzeże Kostaryki) jest jedną z pięciu największych niebieskich stref na świecie. Niebieskie strefy to miejsca, w których duża część populacji żyje dłużej niż przeciętny człowiek (ludzie w wieku powyżej 100 lat). Pozostałe cztery to Loma Linda, Sardynia, Okinawa i Icaria.
Walutą obowiązującą w Kostaryce jest colon. Nazwa pochodzi od jednego z najbardziej znanych odkrywców – Krzysztofa Kolumba (Cristobal Colon). Powszechnie akceptowane są także płatności w amerykańskich dolarach. W sklepach dość często podawane są także ceny w dolarach – zwłaszcza w typowo turystycznych miejscach. Na odwrocie banknotów znajdują się dzikie zwierzęta – leniwiec, kapucynka, niebieski motyl Morpho oraz Mulak białoogonowy.

W Kostaryce, głównie w mniejszych miasteczkach adres podaje się bez uwzględnienia nazwy ulicy i numeru a w odniesieniu do dowolnego obiektu. Przykład? Nasz hotel w Quepos znajdował się 100 metrów na wschód od Banco de Costa Rica. Tak, to był oficjalny adres naszego hotelu.
Mieszkańcy Kostaryki nazywają siebie Ticos (mężczyźni) i Ticas (kobiety).
Większość głównych stacji radiowych odtwarza hymn narodowy każdego ranka o 7 rano.
Kostaryka to jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie (16 miejsce w rankingu z 2021 roku).
Kostaryka produkuje większość energii elektrycznej (około 99%) ze źródeł odnawialnych: wiatr, biomasa, energia wodna, energia geotermalna i energia słoneczna.
Soda to mała, często rodzinna restauracja, która serwuje tanie posiłki w postaci ryżu, kurczaka (lub innych mięs, ryb czy owoców morza), sałatki, platanów i fasoli. Jedna porcja Casado kosztuje około 3000-4000 CRC (około 20,21-26,95 złotych).

Językiem urzędowym obowiązującym w Kostaryce jest język hiszpański. Z racji, że turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki język angielski stał się powszechny.
Poznaj także inne ciekawostki:
Leave a comment