Ameryka PółnocnaKostaryka

Kostaryka – 34 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Kostaryka ciekawostki mało znane fakty

Kostaryka to niezwykle ciekawy kraj. Liczne parki narodowe oraz mnóstwo dzikich zwierząt przyciąga tysiące turystów każdego roku, w tym także i nas. W trakcie trzytygodniowej podróży udało nam się zebrać wiele ciekawostek i mało znanych faktów na temat Kostaryki. Przeczytasz o nich w poniższym artykule.

Zapraszamy do wpisu!

Kostaryka – ciekawostki geograficzne

Kostaryka ma wybrzeża na Morzu Karaibskim i Oceanie Spokojnym (Pacyfiku).

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Plaża nad Pacyfikiem w Manuel Antonio

Najwyższym szczytem w Kostaryce jest Cerro Chirripo. Znajduje się ona na terenie Parku Narodowego Chirripó i wznosi się na wysokości 3821 metrów nad poziomem morza. Nazwa oznacza Krainę Wiecznych Wód – w bliskiej okolicy znaleźć można mnóstwo rzek oraz jezior.

W Kostaryce są tylko dwie pory roku – deszczowa (od czerwca do listopada) i sucha ( od grudnia do maja).

W Kostaryce jest około 14 wulkanów, siedem z nich wciąż jest aktywnych. Największym z nich jest Irazú – 3432 m n.p.m. Poas ma drugi co do wielkości krater na świecie, a Arenal jest jednym z dziesięciu najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Ostatni wybuch miał miejsce w 1968 roku. W trakcie naszej podróży po Kostaryce mogliśmy podziwiać go z innego wulkanu – Cerro Chato oraz z miasteczka La Fortuna.

E-Book
Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Imponujący wulkan Arenal widziany z Cerro Chato.

Kostaryka graniczy na północy z Nikaraguą i na południu Panamą. Niestety żadnego z tych krajów nie udało nam się odwiedzić.

Leniwce to jedne z najpopularniejszych zwierząt w Kostaryce. Te leniwe stworzenia śpią od 15 do 18 godzin dziennie. Udało nam się je spotkać w Parku Narodowym Manuel Antonio oraz kilka tygodni później w Cartagenie, w Kolumbii. Poniżej możesz zobaczyć film z poszukiwania leniwców.

Kostaryka jest domem dla ponad 500 000 różnych gatunków zwierząt – ponad 5% światowej bioróżnorodności. Nam udało się spotkać leniwce, kapucynki, kolibry, wyjce, humbaki i wiele innych. Park Narodowy Corcovado jest uważany za najbardziej bogate biologicznie miejsce na całej planecie.

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Kapucynka spotkana w Parku Narodowym Manuel Antonio.

Powierzchnia Kostaryki wynosi 51 100 kilometrów kwadratowych. Kraj ten jest 6,1 razy mniejszy niż Polska. Ponad 25% powierzchni zajmowane jest przez parki narodowe i rezerwaty przyrody. W trakcie naszej podróży odwiedziliśmy Manuel Antonio, Monteverde, Arenal i Marino Ballena.

Plaża w Parku Narodowym Marino Ballena widziana z góry ma kształt ogona wieloryba. Co ciekawe miejsce to jest znane z obecności humbaków.

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty

Największym jeziorem w Kostaryce jest Lago Arenal. Jego powierzchnia wynosi 85 kilometrów kwadratowych.

W Kostaryce można spotkać około 50 z 338 gatunków kolibrów występujących na ziemi. Mieliśmy okazję podziwiać je z bliska w lasach mglistych w Monteverde, w Cafe Colibri.

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty

Stolicą i największym miastem Kostaryki jest San Jose. Było to najgorsze, najnudniejsze i najbrzydsze miejsce jakie odwiedziliśmy w trakcie naszej półrocznej podróży po Ameryce Środkowej.

Isla del Coco to najbardziej odległa część Kostaryki. Znajduje się ona prawie 600 km w głąb Oceanu Spokojnego. Jest to także jedna z największych niezamieszkanych wysp na świecie. Można ją zobaczyć w scenie otwierającej film Park Jurajski reżyserii Stevena Spielberga.

Ze względu na bliskość równika słońce w Kostaryce wschodzi i zachodzi o tej samej porze każdego dnia przez 365 dni w roku.

Kostaryka – ciekawostki historyczne

8 września 1502 roku Krzysztof Kolumb został pierwszym Europejczykiem, który przybył do Kostaryki.

Kostaryka odzyskała niepodległość od Hiszpanii 15 września 1821. Tego samego dnia swoją niepodległość zyskały również GwatemalaSalwadorHonduras i Nikaragua. Dwa lata później Kostaryka dołączyła do Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej, które obejmowały również Honduras, Nikaraguę, Gwatemalę i Salwador.

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Jednym z najpopularniejszych kolonialnych miast w Kostaryce jest Alajuela.

W 1949 roku, tuż po zakończeniu wojny domowej Kostaryka jako pierwszy kraj na świecie formalnie zlikwidowała swoją armię.

Flaga Kostaryki składa się z niebieskich, białych i czerwonych pasków. Niebieski symbolizuje niebo, idealizm i możliwości. Białe paski reprezentują pokój, mądrość i szczęście. Kolor czerwony oznacza krew ludzi broniących narodu. Obowiązuje ona od 27 listopada 1906 roku (delikatnie zmodyfikowana w 1998 roku).

Na fladze znajduje się tarcza, która zawiera 3 wulkany, 2 statki na wodzie reprezentujące wybrzeża Pacyfiku i Karaibów oraz 7 gwiazdek reprezentujących każdą z prowincji Kostaryki – San José, Alajuela, Heredia, Cartago, Guanacaste, Puntarenas i Limón.

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Tak wygląda aktualna flaga Kostaryki.

Kostaryka – ciekawostki i MAŁO znane fakty!

W 1779 roku po raz pierwszy przywieziono kawę z Jamajki do Kostaryki. 90% kawy uprawianej w tym kraju jest eksportowane.

Kostarykański system edukacyjny (bezpłatny i obowiązkowy) jest oceniany jako jeden z najlepszych w całej Ameryce Łacińskiej. Kraj może pochwalić się 97% wskaźnikiem umiejętności czytania i pisania wśród mieszkańców.

Kostaryka jest obok Ekwadoru, Filipin, Kolumbii i Gwatemali jednym z największych eksporterów bananów na świecie.

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty

Guaro to rum z destylowanej trzciny cukrowej. Jest to bardzo popularny alkohol w Kostaryce.

„Pura vida” – takie słowa można usłyszeć w Kostaryce na każdym kroku. Zwrot ten często używany jest jako pozdrowienie, przywitanie i pożegnanie.

Skąd wzięła się nazwa Kostaryka? W 1539 roku panamscy urzędnicy użyli nazwy Costa Rica (z hiszpańskiego bogate wybrzeże) aby opisać ziemie pomiędzy Panamą a Nikaraguą.

Óscar Arias Sánchez ( jeden z byłych prezydentów Kostaryki) w 1987 roku zdobył Pokojową Nagrodę Nobla za swoją pracę na rzecz zakończenia kryzysu w Ameryce Środkowej.

Nicoya (zachodnie wybrzeże Kostaryki) jest jedną z pięciu największych niebieskich stref na świecie. Niebieskie strefy to miejsca, w których duża część populacji żyje dłużej niż przeciętny człowiek (ludzie w wieku powyżej 100 lat). Pozostałe cztery to Loma Linda, Sardynia, Okinawa i Icaria.

Walutą obowiązującą w Kostaryce jest colon. Nazwa pochodzi od jednego z najbardziej znanych odkrywców – Krzysztofa Kolumba (Cristobal Colon). Powszechnie akceptowane są także płatności w amerykańskich dolarach. W sklepach dość często podawane są także ceny w dolarach – zwłaszcza w typowo turystycznych miejscach. Na odwrocie banknotów znajdują się dzikie zwierzęta – leniwiec, kapucynka, niebieski motyl Morpho oraz Mulak białoogonowy.

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Leniwiec spotkany na plaży w Manuel Antonio.

W Kostaryce, głównie w mniejszych miasteczkach adres podaje się bez uwzględnienia nazwy ulicy i numeru a w odniesieniu do dowolnego obiektu. Przykład? Nasz hotel w Quepos znajdował się 100 metrów na wschód od Banco de Costa Rica. Tak, to był oficjalny adres naszego hotelu.

Mieszkańcy Kostaryki nazywają siebie Ticos (mężczyźni) i Ticas (kobiety).

Większość głównych stacji radiowych odtwarza hymn narodowy każdego ranka o 7 rano.

Kostaryka to jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie (16 miejsce w rankingu z 2021 roku).

Kostaryka produkuje większość energii elektrycznej (około 99%) ze źródeł odnawialnych: wiatr, biomasa, energia wodna, energia geotermalna i energia słoneczna.

Soda to mała, często rodzinna restauracja, która serwuje tanie posiłki w postaci ryżu, kurczaka (lub innych mięs, ryb czy owoców morza), sałatki, platanów i fasoli. Jedna porcja Casado kosztuje około 3000-4000 CRC (około 20,21-26,95 złotych).

Kostaryka - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Casado de Pollo czyli tradycyjny, kostarykański posiłek.

Językiem urzędowym obowiązującym w Kostaryce jest język hiszpański. Z racji, że turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki język angielski stał się powszechny.

Poznaj także inne ciekawostki:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Gwatemala praktyczny porandik niezbędnik podróżnika
Ameryka PółnocnaGwatemala

Podróż do Gwatemali – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Nasza podróż do Gwatemali trwała ponad trzy tygodnie. W tym czasie udało...