Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego pobytu w Kostaryce. Słynie ona z wielu atrakcji, z których chętnie korzystają licznie przybywający każdego roku turyści. Miasteczko jest małe i bardzo klimatyczne, położone nad dwoma potężnymi wulkanami: Arenal i Cerro Chato, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. W La Fortuna znajdują się również piękne wodospady i gorące źródła.

Zapraszamy do wpisu!

Atrakcje w La Fortuna – co zobaczyć w Kostaryce?

Kostaryka jest świetnie przygotowana pod turystów. W La Fortuna widać to doskonale. Na każdym kroku znajdują się biura organizujące wycieczki fakultatywne. Jest pełen wachlarz możliwości i różnorodnych atrakcji, w których można przebierać. Oczywiście tylko wtedy, gdy ma się pełen portfel gotówki. W Kostaryce jest drogo – należy wziąć to pod uwagę przed planowaniem podróży.

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta atrakcje
Dżungla otaczająca wulkan Arenal.

Wodospady w Kostaryce – La Fortuna

W Kostaryce jest wiele wodospadów. Nam zależało na odwiedzeniu takiego gdzie nie będzie tłumów turystów. Udało się, znaleźliśmy wodospad, gdzie spędzają czas lokalni mieszkańcy, mowa o El Salto – Río Fortuna. Woda spadająca po wielkich kamieniach była zimna ale mimo to było wielu śmiałków skaczących do wzburzonej wody. Ci bardziej odważni skakali z zawieszonej nad przepaścią liny i to była główna atrakcja w tym miejscu. W okolicy znajdują się również wodospady La Fortuna oraz Rio Celeste.

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta atrakcje
Lokalsi są mistrzami w skokach z ogromnych skał.

Przepiękne wulkany w La Fortuna

Wulkan Arenal

Kostaryka znana jest z pięknych wulkanów. W Parku Narodowym La Arenal najwyższym jest Arenal. Wznosi się on na wysokość 1670 metrów nad poziomem morza. Teoretycznie nie można na niego wejść bo jest to zakazane ale w praktyce wygląda to oczywiście inaczej. Większość biur turystycznych w mieście posiada w ofercie takie wycieczki.

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta atrakcje
Wulkan Arenal w Kostaryce. Prawda, że robi wrażenie?

Wulkan znajduje się na terenie parku narodowego i wraz z otaczającą go przyrodą tworzy jedną z najpopularniejszych atrakcji w całej Kostaryce.

Cerro Chato

Drugi wulkan to Cerro Chato (ten niższy). Trekking na wulkan zajmuje około 6 godzin w dwie strony. Ostrzegamy, że wędrówka jest bardzo wymagająca a trasa nie jest przygotowana pod turystów. Przede rozpoczęciem ostatniego podejścia znajduje się tabliczka informacyjna, na której przeczytać można, że szlak na wulkan jest zamknięty. Po zignorowaniu jej wiele osób idzie dalej, oczywiście na własne ryzyko.

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta atrakcje
Tak wyglądaliśmy chwilę po zdobyciu wulkanu Cerro Chato.
„Brudna” robota wykonana. Teraz czas na kąpiel w kraterze wulkanu.

Postępuje tak mnóstwo turystów każdego dnia. Sami mijaliśmy kilka osób, które były zadowolone z pokonanej drogi. Każdy mówił o pięknych widokach więc bardzo zależało nam żeby tam dojść i przekonać się na własne oczy. Było warto! Jeśli jednak nie czujesz się na siłach to nie ryzykuj wędrówki.

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta atrakcje
Woda zebrana w kraterze Cerro chato to deszczówka.
La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta atrakcje

Park Narodowy La Arenal

Na terenie Parku Narodowego La Arenal znajdują się dwa wulkany: Cerro Chato i Arenal, o których wspominaliśmy wcześniej. Aby dostać się na teren parku należy kupić bilet, który kosztuje około 15$. Można wybrać się na samodzielną wędrówkę lub z przewodnikiem.

Spacerując po lesie wypatruj dzikiej przyrody. Nam udało się spotkać stado kapucynek. Podobno w tej okolicy zobaczyć również leniwce, pająki, węże, tukany oraz wiele innych zwierząt.

La Arenal wulkan dzikie zwierzęta atrakcje

Najpopularniejsza atrakcja w Kostaryce – zip-line

Będąc w Kostaryce nie mogliśmy nie skorzystać z jednej z najpopularniejszych atrakcji w tym kraju, chodzi oczywiście o zip-line. W mieście La Fortuna znajduje się wiele lokalnych biur podróży i pośredników dlatego zorientowaliśmy się w cenach i wybraliśmy najlepszą dla nas ofertę. W cenie 45$ był wliczony transport w dwie strony, zjazdy na kilkunastu linach, skok tarzana i całodniowy pobyt w ekskluzywnym hotelu, gdzie mogliśmy korzystać z basenu, zjeżdżalni i gorących źródeł. Atrakcja była warta swojej ceny i polecamy ją każdemu.

Gorąca rzeka Tabacon

W Kostaryce większość atrakcji jest płatna dlatego bardzo ciężko było nam znaleźć w La Fortunie cokolwiek budżetowego. Za większość rzeczy trzeba płacić i to wcale nie mało. Gdy dowiedzieliśmy się, że kilka kilometrów za miastem znajdują się gorące źródła, z których można skorzystać bezpłatnie to szybko spakowaliśmy plecaki i już po chwili byliśmy na miejscu.

La Arenal wulkan dzikie zwierzęta atrakcje gorące źródła

Przy gorących źródłach znajduje się parking gdzie można zostawić samochód. W ciągu kilku minut można dojść na brzeg rzeki i wskoczyć gorącej wody i zrelaksować się. Od razu przypomina nam się nasza podróż na Islandię i rzeka Varmá. Jak miło powspominać!

E-Book

Jak można się do nich dostać? Jeśli nie masz wynajętego samochodu najlepiej będzie dojechać taksówką lub Uberem (łap zniżkę na pierwszy przejazd).

Nasz film ze zwiedzania

Na naszym kanale YouTube znajdziesz wideorelację z pobytu w La Fortunie, w trakcie którego wspinaliśmy się na wulkan Cerro Chato i przemierzalliśmy kostarykańską dżunglę.

Pobyt w La Fortuna – informacje praktyczne i porady

Poniżej znajdziesz przydatne informacje i porady, które pomogą Ci zorganizować pobyt w La Fortuna.

Jak dojechać do La Fortuna?

Jeśli jesteś na lotnisku w San Jose to najpierw musisz dostać się do centrum. Autobus znajdziesz po wyjściu z lotniska. Poproś kierowcę o wysadzenie Cię w okolicy Terminalu 7-10. Za przejazd zapłacisz 650 CRC.

Następnie złap bezpośredni autobus do La Fortuna. Przejazd powinien kosztować około 20-25 zł za osobę. Bilety najlepiej kupić na miejscu, jeśli masz możliwość to zrób to z wyprzedzeniem.

Bezpieczeństwo w Kostaryce

Będąc w Kostaryce czuliśmy się bezpiecznie. W porównaniu do innych krajów leżących w Ameryce Środkowej ludzie tu żyjący byli najmniej uprzejmi w stosunku do turystów. Mieliśmy jedną nieprzyjemną sytuację, kiedy to zaczepił nas naćpany chłopak chcąc sprowokować bójkę. Nie udało mu się to i po chwili odszedł.

Najwięcej nietrzeźwych i pod wpływem narkotyków ludzi widzieliśmy również w Kostaryce. Ludzie nie ukrywają się ze skrętami czy innymi środkami odurzającymi.

Po prostu trzeba uważać zawsze i wszędzie. Jednak Kostaryka to bardzo rozwinięty kraj, który bardzo przypomina nam europejskie kraje więc teoretycznie nie ma się czego obawiać.

Gotówka czy karta? Czym płacić w Kostaryce?

Kostaryka jest bardzo rozwiniętym krajem dlatego w większości miejsc w kraju jest możliwość płatności kartą. Pamiętaj aby zawsze płacić w lokalnej walucie. W ten sposób nie będziesz tracić na niekorzystnym kursie. Przed wyjazdem upewnij się, że posiadasz kartę walutową typu Revolut.

W Kostaryce nie mieliśmy żadnych problemów z wypłacaniem pieniędzy z bankomatu. Jednak większość z nich pobierała prowizję. Bezpłatnie można wypłacić w bankomatach Banco de Costa Rica.

Noclegi w La Fortuna – gdzie się zatrzymać?

La Fortuna to bardzo turystyczna miejscowość, znajduje się w niej wiele hoteli, hosteli czy noclegów na Airbnb. Warto mieć jednak na uwadze to, że lepsze noclegi w korzystnych cenach mogą być zarezerwowane wcześniej. Dlatego nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

Nam udało się zarezerwować bardzo ładny i duży pokój z prywatną łazienką i widokiem na wulkan Arenal w cenie ???. Była to budżetowa opcja jednak my byliśmy w 100% zadowoleni. Nasz nocleg znajdował się tutaj.

Z jakiego ubezpieczenia korzystamy podróżując po świecie?

Podróżując po świecie, zawsze mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową. To dla nas absolutna podstawa! Nigdy nie wiemy jak zakończy się nasza kolejna przygoda.

W trakcie półrocznego pobytu w Ameryce Środkowej i Południowej odwiedziliśmy Dominikanę, Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Kostarykę, Kolumbię i Curacao. Kolejne pół roku w spędziliśmy w Azji (Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Malezja, Indonezja, Singapur, Filipiny i Zjednoczone Arabskie). Przygotowując się do podróży spędziliśmy mnóstwo czasu na sprawdzenie praktycznie wszystkich dostępnych na rynku pakietów ubezpieczeniowych. Finalnie, skorzystaliśmy z oferty SafetyWing.

Na szczęście nie mieliśmy okazji z niej skorzystać. Zapewnia nam to jednak komfort psychjiczny i świadomośc, że w razie problemów jesteśmy objęci solidnym ubezpieczeniem, na którym można polegać. Poniżej znajdziesz aktualne warunki ubezpieczenia:

  • Suma gwarancyjna ubezpieczenia – $250 000
  • Wkład własny – $250 (płatny tylko raz w trakcie rocznego okresu ubezpieczenia)
  • Doraźne leczenie stomatologiczne – do $1000
  • Zgubiony bagaż rejestrowany – do $3000
  • Odpowiedzialność cywilna – do $25 000
  • Transport medyczny – do $100 000
La Arenal wulkan dzikie zwierzęta atrakcje

Podróż po Kostaryce – pozostałe wpisy

Jeśli planujesz podróż do Kostaryki lub nadal zastanawiasz się czy warto zajrzyj do poniższych wpisów:

Wszystkie vlogi z Kostaryki w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Gwatemala praktyczny porandik niezbędnik podróżnika
Ameryka PółnocnaGwatemala

Podróż do Gwatemali – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Nasza podróż do Gwatemali trwała ponad trzy tygodnie. W tym czasie udało...