Miejsca historyczne w SzkocjiSzkocja

Lennox Castle Hospital – opuszczone ruiny szpitala psychiatrycznego

lennox castle hospital szkocja

Lennox Castle Hospital to skryte w lesie, opuszczone ruiny byłego szpitala psychiatrycznego. Miejsce to skrywa tragiczną historię, o której przeczytacie w poniższym atykule.

lennox castle hospital ruiny szkocja

Lennox Castle – lokalizacja

Ruiny zamku Lennox znajdują się w okolicach miasteczka Lennoxtown, u podróżna gór Campsie. Opuszczony budynek byłego szpitala psychiatrycznego sąsiaduje z nowym centrum treningowym klubu piłkarskiego Celtic Glasgow, powstałego w 2007 roku. Najlepszym miejscem aby zostawić samochód jest dowolna zatoczka w okolicach boisk. Aby dojść do zamku trzeba obejść obiekt sportowy. W dwóch miejscach w płocie znajduje się dziura, którą można wejść do wnętrza posiadłości.

lennox castle hospital ruiny szkocja

Jak wyglądał zamek?

Lennox Castle to duża, 3 piętrowa rezydencja z czerwonego piaskowca, zbudowana w stylu normańskiego zamku. Na każdym rogu stoją 4 piętrowe pawilony wraz z 5-piętrową wieżą. Zamknięty dziedziniec leży od strony zachodniej.

lennox castle hospital ruiny szkocja

Lennox Castle – historia

Budynek ten został wybudowany w latach 1837-1841 według projektu
Davida Hamiltona. Pierwszym właścicielem ówczesnego pałacu był John Lennox Kincaid. W trakcie I Wojny Światowej został on przekształcony na szpital wojenny. W 1927 roku Glasgow Parish Council wykupił posiadłość i przekształcił ją w największy i najlepiej wyposażony szpital tego typu w Wielkiej Brytanii. Został on przystosowany do przyjęcia 1200 osób jednocześnie.

lennox castle hospital ruiny szkocja

W „czasach świetności” szpitala hospitalizowano w nim około 1700 pacjentów. Brak personelu i funduszy na jego działanie sprawiały, że warunki w szpitalu były tragiczne. W szpitalu poza chorymi psychicznie przyjmowano także osoby społecznie odrzucane – wagarowiczów, niezamężnych matek, krnąbrnych nastolatków i dzieci z trudnościami w uczeniu się.

Przeczytaj także – Buchanan Castle – opuszczone ruiny zamku

lennox castle hospital ruiny szkocja

Przemoc występowała tam na porządku dziennym. Ci, którzy próbowali uciec byli ścigani przez psy. Zamykano ich w izolacji pod wpływem dużych dawek leków na okres do sześciu tygodni i odmawiano im kontaktu z odwiedzającymi. Dawni pacjenci wspominają o niepotrzebnych, okrutnych karach za drobne wykroczenia. Wspominają oni o uderzaniu kijem bejsbolowym i przymusie biegania boso po zamku. Istnieje kilka doniesień o śmierci pacjentów lub poważnych ranach z powodu braku lub kiepskiej opieki medycznej w Szpitalu w Zamku Lennox.

E-Book
lennox castle hospital ruiny szkocja

Wykorzystywany do zakwaterowania pielęgniarek Lennox Castle został zamknięty w 1987 roku . Według raportu British Medical Journal z 1989 roku 25% pacjentów szpitala była niedożywiona. Szpital w końcu zamknął swoje drzwi w Czerwcu 2002 roku, po stopniowym zamknięciu i przesiedleniu mieszkańców. W 2008 roku większość zabudowań uległa zniszczeniu przez pożar.

lennox castle hospital ruiny szkocja

Od tego czasu to dziwne miejsce jest opuszczone, a stan budynków gwałtownie się pogarsza. Okolica pozostaje pusta, poza okazjonalnymi podróżnikami, którzy chcą rzucić okiem na dawny szpital i poznać jego mroczną historię.

lennox castle hospital ruiny szkocja
lennox castle hospital ruiny szkocja

8 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...