Loch Ard w okolicach Aberfoyle – The Trossachs

Loch Ard znajduje się w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs, 3 kilometry na zachód od Aberfoyle. Okoliczne tereny to idealne miejsce na krótki weekendowy spacer.

Nazwa jeziora pochodzi od słowa àird co w języku Gaelic oznacza wysoki.

loch ard szkocja panorama
panorama Loch Ard

Loch Ard to prawdziwy raj dla wędkarzy, którzy złowić mogą w nim pstrąga potokowego, szczupaka czy okonia. Pozwolenie dzienne lub sezonowe można kupić w sklepie James Bayne Fishing Tackle w Callander.

Parking w Kinlochard

Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking na kilka/kilkanaście samochodów. Dokładna lokalizacja GPS – 56°11’07.8″N 4°30’13.3″W.

Loch Ard – Trasa

Trasa na zachodnim brzegu jeziora w początkowym etapie prowadzi pod górę, skąd w kilku miejscach rozpościerają się niesamowite widoki na okolice. Przy dobrej pogodzie dostrzec można wierzchołek Ben Lomond. Tuż obok Couligarten House ścieżka prowadzi na brzeg jeziora.

loch ard szkocja

Przeczytaj także – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

Eilean Gorm szkocja

Trasa przy jeziorze to idealne miejsce na spacer z psem a mimo to nie spotkaliśmy zbyt wielu ludzi.

Eilean Gorm szkocja
Eilean Gorm

Na jeziorze znajduje się kilka malutkich wysp – Eilean Gorm, Briedach i St. Mallo. Można do nich dopłynąć kajakiem i zatrzymać się na noc w namiocie. Wypożyczalnia sprzętu wodnego znajduje się na wschodnim brzegu jeziora. Na Eilean Gorm znajduje się bothy (szkocki domek, w którym można bezpłatnie przenocować).

loch ard szkocja
loch ard szkocja

Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu a to jest idealne miejsce na aktywny wypoczynek. A jak Wy spędzacie wolny czas?

Jak podobał Ci się ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz