Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

Loch Lomond – atrakcje, co zobaczyć? Przewodnik!

loch lomond szkocja atrakcje co zobaczyć

Loch Lomond to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Szkocji. Ogromne jezioro, niezliczona ilość górskich szlaków, wodospady, małe miasteczka a także różnorodne atrakcje turystyczne przyciągają ponad 4 miliony turystów rocznie.

Jezioro Loch Lomond jest częścią Parku Narodowego Loch Lomond & The Trossachs. Założony 19 lipca 2002 roku Park Narodowy zajmuje powierzchnię 1865 kilometrów kwadratowych.

Loch Lomond to największe jezioro znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Jego długość to 39 kilometrów a szerokość w najszerszym punkcie to 8 kilometrów. Maksymalna głębokość jeziora to 190 metrów.

Zaproponowane przez nas atrakcje nad Loch Lomond sprawią, że bez problemu zaplanujecie sobie weekend a nawet tygodniową wizytę. Nie ukrywamy, że bardzo często odwiedzamy tę cześć Szkocji odkrywając coraz to nowsze miejsca, w tym także szlaki górskie.

Sprawdź naszą interaktywną mapę Loch Lomond – ponad 200 atrakcji i przydatnych punktów w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Interaktywna Mapa Loch Lomond Szkocja

Loch Lomond – atrakcje na wschodnim brzegu

Balloch

Jeśli mielibyśmy wskazać najczęściej odwiedzane miejsce nad Loch Lomond to nasza odpowiedź najprawdopodobniej brzmiałaby Balloch. Położone nad brzegiem jeziora miasteczko to doskonałe miejsce na weekendowy spacer. Balloch Country Park to rozległe zielone tereny, które skrywają w sobie opuszczony zamek oraz mnóstwo miejsc, w których można urządzić sobie piknik.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie we wpisie – Balloch – atrakcje, zamek i rejs statkiem po Loch Lomond

balloch miasteczka nad Loch Lomond
Balloch Castle zamki w Szkocji

Duck Bay

Duck Bay to popularna zatoka a także miejsce piknikowe nad jeziorem Loch Lomond. Stojąc na jego brzegu można dostrzec (o ile nie będzie on schowany w chmurach) najwyższy szczyt w okolicy – Ben Lomond.

duck bay szkocja loch lomond atrakcje

Luss – (prawdopodobnie) najpiękniejsze szkockie miasteczko

Luss to malownicza wioska na brzegu jeziora Loch Lomond. Miejsce to powstało aby zapewnić nocleg robotnikom pracującym w pobliskich kamieniołomach. Będąc tam warto skusić się na rejs po jeziorze.

Dowiedz się więcej – Luss – malownicza wioska na brzegu Loch Lomond

luss szkocja co zobaczyć

Aldochlay

Aldochlay odkryliśmy dopiero niedawno. Wioska a właściwie zaledwie kilka domków nad jeziorem wyglądają fantastycznie. Zresztą co Wam będziemy mówić, jeśli będziecie w tej okolicy koniecznie wpadnijcie do Aldochlay.

wioska nad Loch lomond atrakcje

Inchonnachan

Prywatna wyspa na jeziorze Loch Lomond? Jakiś czas temu Inchonnachan została wystawiona na sprzedaż za około 2,5 miliona złotych. Jeśli macie do dyspozycji kajak lub łódkę to zachęcamy Was do odwiedzania wyspy kangurów w Szkocji. Co prawda została ich tylko kilka sztuk ale może akurat uda Wam się je dostrzec.

Więcej ciekawostek o wyspie znajdziecie we wpisie Inchconnachan – prywatna wyspa, kangury w Szkocji?

wyspy na jeziorze Loch Lomond

Inchtavannah

Na jeziorze Loch Lomond znajduje się mnóstwo ciekawych wysp, które z pewnością warto odwiedzić. Jedna z nich jest Inchtavannah, na której znajduje się całkiem spore stado szkockich, włochatych krów!

Więcej ciekawostek o wyspie znajdziecie we wpisie Inchtavannach – bezludna wyspa na Loch Lomond

E-Book

Beinn Dubh

Jeden z kilku szczytów nad jeziorem Loch Lomond, który gwarantuje niesamowite widoki. Trasa na szczyt o długości 11,5 kilometrów jest momentami wymagająca. Wejście wraz z zejściem powinno zająć około 4-5 godzin.

Samochód można zostawić na parkingu w Luss (płatny) lub w Glen Luss za darmo.

beinn dubh loch lomond atrakcje luss

Ben Vane – Munro Bagging w Szkocji

Ben Vane to kolejny polecany przez nas szczyt w okolicach Loch Lomond. Nie bez powodu miejsce to bardzo często wymieniane jest jako jedno z najpiękniejszych w Szkocji.

Zdecydowanie polecamy Wam wspiąć się na Ben Vane oraz pobliski Ben Vorlich aby mieć okazję spojrzeć na największe szkockie jezioro z nieco innej perspektywy.

Więcej fotek oraz opis trasy – Ben Vane, Loch Lomond – munro bagging, Szkocja zimą

ben vane munro bagging w szkocji atrakcje góry

Ben Vorlich

Loch Lomond widzieliśmy już z wielu punktów widokowych. Bez wątpienia stwierdzę, że jezioro to nigdy nam się nie znudzi. Pokryta górami Szkocja to raj dla fanów aktywnego spędzania czasu. Jedną z naszych propozycji jest wspinaczka na Ben Vorlich i podziwianie okolicy.

Więcej fotek oraz opis trasy – Ben Vorlich, Loch Lomond wspinaczka- munro bagging

ben vorlich munro bagging w szkocji atrakcje góry

Falls of Falloch – wodospady nad Loch Lomond

Atrakcje nad Loch Lomondniezwykle zróżnicowane. Znajdziemy tam góry, lasy, klimatyczne miasteczka a także wodospady. Jednym z naszych ulubionych miejsc są Falls of Falloch. Huk spadającej wody oraz malownicze położenie czynią to miejsce wyjątkowym.

Więcej wodospadów w okolicy – Wodospady w Loch Lomond & The Trossachs

falls of falloch loch lomond atrakcje wodospady

Beinn Ime – szkockie munro bagging

Beinn Ime to najwyższy szczyt w Alpach Arrochar a także jedyny w okolicy, którego wysokość przekracza magiczne 1000 metrów nad poziomem morza. Szczyt ten zdobyć można osobno lub w połączeniu z Beinn Narnain lub Cobblerem.

Jak większość gór w tej okolicy Beinn Ime zapewnia niesamowite widoki.

Zdjęcia i opis trasy – Beinn Ime i Beinn Narnain – Alpy Arrochar

beinn ime munro bagging w szkocji atrakcje góry loch lomond

Beinn Narnain

Beinn Narnain to obowiązkowa pozycja dla każdego, którego nazywa się munro baggers. Munro Bagging w Szkocji polega na zdobywaniu szczytów których wysokość przekracza 914,4 m. Jest ich łącznie 282 rozrzuconych po północnej części kraju.

Czy warto wspiąć się na Beinn Narnain? Oczywiście, że tak. Widoki ze szczytu są niesamowite. Przy dobrej pogodzie dostrzec można Ben Lomond.

Zdjęcia i opis trasy – Beinn Ime i Beinn Narnain – Alpy Arrochar

beinn narnain munro bagging w szkocji atrakcje góry loch lomond

The Cobbler

Cobbler to jeden z najpopularniejszych szkockich szczytów a przy okazji przy dobrej pogodzie gwarancja niesamowitych widoków w kierunku Loch Long a także szczytów w okolicy Loch Lomond. 

Wspinaczkę na Cobbler połączyć można ze zdobyciem dwóch munrosów znajdujących się w okolicy – Beinn Ime i Beinn Narnain. Taki „spacerek” powinien zająć około 10 godzin.

ben arthur cobbler loch lomond loch long

Beinn Luibhean

Beinn Luibhean to jeden z mniej popularnych szczytów w Szkocji. Podczas naszego wejścia minęliśmy tylko jedna osobę. Wierzchołek znajduje się w samym środku Alp Arrochar, dzięki czemu po wspinaczce na 860 metr podziwiać można niesamowite widoki.

Zdjęcia i opis trasy – Beinn Luibhean – zimowe wejście na szczyt

beinn luibhean loch lomond arrochar góry w szkocji atrakcje

Ben Donich

Trasa na Ben Donich jest dość krótka i mało wymagająca. Widoki po drodze jak i z samego szczytu robią ogromne wrażenie. Szczyt klasyfikowany jest jako Corbett (wysokość pomiędzy 762 a 914 metrów).

Zdjęcia i opis trasy – Ben Donich – Alpy Arrochar po raz kolejny

ben donich loch lomond arrochar góry w szkocji atrakcje

Rest and be Thankful

Będąc w okolicy miasteczka Arrochar warto zatrzymać się przy punkcie widokowym Rest and Be Thankful i przy okazji sprobówać lokalnych przysmaków serwowanych w „food truck’ach”.

Beinn an Lochain

Beinn na Lochain to pierwszy szczyt, który udało nam się zdobyć w Szkocji. Przy okazji jest to też ten gdzie mieliśmy okazję podziwiać najpiękniejsze krajobrazy. Dobrze, że wtedy trafiliśmy na dobrą pogodę. Kto wie? Gdyby nie to może byłaby to jedyna relacja ze szkockich gór na naszym blogu.

Wejście na szczyt nie powinno sprawić większego problemu. Trasa jest bardzo dobrze widoczna a jej pokonanie nie powinno zająć więcej niż 3-4 godziny w dwie strony.

Zdjęcia i opis trasy – Beinn an Lochain – nasz pierwszy szkocki szczyt

beinn an lochain góry w Szkocji

Stob Coire Creagach

Jeśli mielibyśmy wskazać najtrudniejszy do zdobycia szczyt w tej części Szkocji to bez wątpienia będzie to Stob Coire Creagach. W początkowym etapie ścieżka prowadzi przez podmokłe tereny, by następnie przedrzeć się pomiędzy ogromnymi paprociami. W końcowym etapie prowadzi przez dość stromą, kamienistą ścieżkę.

Stob Coire Creagach loch fyne loch lomond

Oczywiście nikomu nie odradzamy wejścia na ten szczyt a wręcz zachęcamy. Widoki ze szczytu są niesamowite. Podziwiać można wszystkie okoliczne szczyty a także jezioro Loch Fyne.

Relację z wspinaczki znajdziecie we wpisie – Binnein an Fhidhleir – góry w Szkocji latem

Butter Bridge

Stary kamienny most Butter Bridge to miejsce, w którym warto zatrzymać się choćby na chwilę będąc w okolicy. Jest on częścią starej drogi wojskowej, która prowadziła tędy wiele lat temu. Warto wpaść zanim stanie się Instagramową miejscówką. 

butter bridge loch lomond alpy arrochar

Ben Lui oraz Beinn a’Chleibh

Ben Lui to jeden z 21 munro w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs. Przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy szczyt w południowym Highlands. Dość intensywny spacer pozwoli nam na podziwianie niesamowitych górskich krajobrazów. 

Wspinaczkę na Ben Lui można połączyć z wejściem na Beinn a’Chleibh, na które trzeba liczyć dodatkową godzinę.

Relację z trekkingu znajdziecie we wpisie – Ben Lui i Beinn a’Chleibh – góry w Szkocji, Tyndrum

Ben Lui munro bagging loch lomond

Loch Lomond – atrakcje na wschodnim brzegu i w The Trossachs

The Whangie

Miejsce to odkryliśmy podczas stopniowego oddalania się od Glasgow kilka lat temu. Szlak o niskim poziomie trudności zaprowadzi nas do niezwykłych formacji skalnych oraz punktu widokowego w kierunku Loch Lomond.

the whangie loch lomond co zobaczyć

Burncrooks Reservoir

Miejsce, do którego trafiliśmy przy okazji wędrówki do The Whangie. Malownicze, małe jeziorko, przy którym można posiedzieć w ciszy i spokoju. A może nawet rozbić namiot?

Burncrooks Reservoir szkocja wild camping loch lomond

The Devil’s Pulpit

Miejsce to zyskało sławę dzięki serialowi Outlander, w którym nakręcono kilka ujęć. Finnich Glen to zielony wąwóz, w którym płynie czerwona rzeka. Miejsce dość popularne i czasami zatłoczone. Gdy pojawimy się tam podczas weekendu, w popołudniowych godzinach możemy spotkać wielu turystów. 

Należy zachować szczególną ostrożność podczas schodzenia do/wychodzenia z wąwozu. Zwłaszcza po opadach deszczu.

devils pulpit szkocja loch lomond co warto zobaczyć

Buchanan Castle

Szkocja znana jest na całym świecie z ogromnej ilości przepięknych zamków. Cześć z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie a część niestety nie. Uległy one zniszczeniu i tylko czekają na wyburzenie. Jednym z takich miejsc jest Buchanan Castle, który mimo iż jest zagrożony zawaleniem jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Poznaj historię zamku – Buchanan Castle – opuszczone ruiny zamku

buchanan castle zamki w szkocji loch lomond atrakcje

Conic Hill

Najczęściej odwiedzane miejsce nad Loch Lomond? Prawdopodobnie jest to Conic Hill. Wzgórze to jest niezwykle łatwe do zdobycia a widoki ze szczytu bez wahania umieszczamy w TOP 5 naszych punktów widokowych w Szkocji.

Wejście na szczyt nie powinno zająć więcej niż godzinę. Jeśli będziecie mieli odrobinę szczęścia może uda Wam się spotkać Highland Cattles, które są jednym ze znaków rozpoznawczych Szkocji.

Zdjęcia i opis trasy – Conic Hill, Loch Lomond – wspinaczka, góry w Szkocji

conic hill highland cattles loch lomond atrakcje

Ben Lomond

Zapytacie się jakie są najciekawsze miejsca nad Loch Lomond? Z pewnością jednym z nich jest Ben Lomond.

Ben Lomond jest klasyfikowany jako munro. Trasa jest dość prosta i nie powinna sprawić problemów. Widoki za szczytu (zwłaszcza podczas zachodu słońca) to doskonała nagroda za kilka godzin wspinaczki na szczyt.

Zdjęcia i opis trasy – Conic Hill, Loch Lomond – wspinaczka, góry w Szkocji

ben lomond loch lomond atrakcje najciekawsze miejsca

Milarrochy Bay

Milarrochy Bay to jedno z kilku piknikowych miejsc nad Loch Lomond. Fajna propozycja na spędzenie popołudnia lub weekendu z dala od miejskiego hałasu. Przez zatokę prowadzi słynna szkocka trasa West Highland Way.

Dowiedz się więcej – West Highland Way – najpopularniejszy trekking w Szkocji

west highland way milarrochy bay

Inversnaid

Kolejne miejsce, na które trafiliśmy podczas trekkingu West Highland Way. Znajduje się tam hotel, kawiarnia a kawałek dalej wodospad.

inversnaid west highland way loch lomond atrakcje

Little Fawn Waterfall

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na weekendowy wypoczynek niż otoczenie lasu, rzek i wodospadów? 

Więcej wodospadów w okolicy – Wodospady w Loch Lomond & The Trossachs

Little Fawn Waterfall loch lomond wodospady atrakcje

White Bridge Falls

Pomiędzy Crianlarich a Tyndrum znajduje się kolejny ciekawy wodospad w okolicy Loch Lomond. White Bridge Falls nie imponuje wysokością lecz mimo wszystko warto go odwiedzić. Znajduje się przy słynnej szkockiej pieszej trasie – West Highland Way. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking przy drodze A82.

White Bridge Falls west highland way loch lomond atrakcje wodospady

Ben A’an

Ben A’an to jeden z najpiękniejszych szkockich szklaków górskich a trasa nie należy do zbyt wymagających. Znajduje się on 15 minut drogi od Callander i Aberfoyle. Ze szczytu podziwiać można Loch Katrine a także niesamowite krajobrazy górskie.

Zdjęcia i opis trasy – Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji

ben aan loch katrine loch lomond szkocja góry

Loch Ard

Loch Ard to jezioro znajdujące się w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs, 3 kilometry na zachód od Aberfoyle. Okoliczne tereny to idealne miejsce na krótki, weekendowy spacer.

Dowiedz się więcej – Loch Ard w okolicach Aberfoyle – The Trossachs

loch ard loch lomond the trossachs atrakcje spacer

Bracklinn Falls of Callander – niesamowite wodospady

Wodospady w Callander to jedno z pierwszych miejsc, które mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszego pobytu w Szkocji. W kolejnych latach bardzo chętnie do niego wracaliśmy, zabierając tam swoich gości. 

Więcej wodospadów w okolicy – Wodospady w Loch Lomond & The Trossachs

Bracklinn Falls of Callander wodospady loch lomond atrakcje

Falls of Leny

Kilka miesięcy temu wyruszyliśmy do Parku Narodowego Loch Lomond & The Trossachs szlakiem wodospadów. Falls of Leny to jedna z ukrytych perełek, które udało nam się wtedy odnaleźć.

Wodospad ten nie jest zbyt wysoki ale ilość przelewającej się przez niego wody robi ogromne wrażenie

Więcej wodospadów w okolicy – Wodospady w Loch Lomond & The Trossachs

fall of leny wodospady loch lomond atrakcje

Ben Vorlich i Stuc a’Chroin

Wejście na szczyt rozpoczyna się na brzegu jeziora Loch Earn. Jest to przy okazji jeden z najłatwiejszych do zdobycia munrosów (szczytów powyżej 914.4 metrów).

Wspinaczkę rozszerzyć można o zdobycie Stuc a’Chroin. W tym momencie zaczyna się zabawa. Trasa na szczyt jest dość stroma i momentami niebezpieczna

Dowiedz się więcej – Ben Vorlich (Loch Earn) i Stuc’a Chroin

ben vorlich stuc a chroin loch lomond

Ben Ledi

Jeden z pierwszych szczytów w Szkocji, które udało nam się zdobyć. Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy warto bo pogoda sprawiła, że nie było nam dane nacieszyć oczy górskimi krajobrazami. 

ben ledi loch lomond atrakcje góry

An Caisteal oraz Beinn a’ Chroin

Góry nad jeziorem Loch Lomond to chyba najczęściej odwiedzane przez nas miejsce w Szkocji. Jednym z naszych ulubionych trekkingów jest wspinaczka na An Caisteal oraz Beinn a’ Chroin. Obydwa szczyty można zdobyć tego samego dnia. A te widoki, bajka!

Relację z wspinaczki znajdziecie we wpisie – An Casteal & Beinn a’Chroin + Jak smakuje IrnBru?

an caisteal loch lomond munro bagging

Falls of Dochart i miasteczko Killin

Kilin to jedno z wielu szkockich miasteczek mających swój urokliwy klimat. Polecamy zajrzeć do jednego z barów lub kawiarni i spróbować bawarki czyli herbaty z mlekiem, która w Szkocji uznawana jest za przysmak.

Miejsce znane jest przede wszystkim z niesamowitych wodospadów Falls of Dochart. Ilość przelewającej się wody robi ogromne wrażenie, zwłaszcza po obfitych opadach deszczu.

Więcej wodospadów w okolicy – Wodospady w Loch Lomond & The Trossachs

falls of dochart killin wodospady loch lomond

Przy dobrej pogodzie poziom wody jest dość niski w związku z czym można przespacerować się po olbrzymich głazach zanurzonych w rzece.
Przy okazji pobytu w Killin warto zdobyć 10 najwyższy szczyt w Szkocji czyli Ben Lawers.

Loch Lomond – noclegi, hostele, campingi oraz pokoje

Baza noclegowa wokół Loch Lomond jest niezwykle zróżnicowana. Bez problemu znajdziecie tanie hostele czy hotele. Warto szukać ich w serwisach Booking.com i AirBnB.

Na poniższej mapie znajdziecie najtańsze noclegi:

Booking.com

Loch Lomond – atrakcje, co zobaczyć? – Mapa

4 Comments

 • Świetnie, że podsumowaliście wszystkie miejsca w jednym wpisie 🙂 Strasznie bym się tam znowu chciała wybrać i bardzo mi uporządkowaliście program łażenia po okolicy 😉

 • Nie byłam w Szkocji.
  Nie wybieram się w najbliższym czasie,chociaż znam wielu zakochanych w tym rejonie.
  Atrakcji tam ogrom. Jest co zwiedzać i gdzie odpocząć.
  Zgrabnie to wszystko ogarnięte.
  Rejon niezwykle atrakcyjny i wart odwiedzenia.
  Pewnie i ja kiedyś tam dotrę.
  Pozdrawiam!

 • Wyspy Brytyjskie to nadal biała plama na mojej podróżniczej mapie. Takie wpisy i fotografie coraz bardziej zachęcają mnie to zaplanowania wyjazdu w tamtym kierunku 🙂 mam nadzieję, że kiedyś tego dokonam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...