Loch Ness to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szkocji. Legenda o potworze z głębin przyciąga każdego roku mnóstwo turystów, którzy chcieliby odkryć prawdę. Dzisiaj przedstawimy Wam najciekawsze miejsca w okolicach Loch Ness, podpowiemy co warto zobaczyć, gdzie znaleźć nocleg oraz podrzucimy sporo informacji praktycznych.
Na początek zapraszamy do naszego Vloga z podróży wokół Loch Ness!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Loch Ness – ciekawostki i mało znane fakty
Na początku chcielibyśmy podrzucić Wam kilka ciekawostek o najpopularniejszym (choć niekoniecznie najpiękniejszym) jeziorze w Szkocji. Loch Ness to drugie największe jezioro w Szkocji pod względem powierzchni i największe pod względem objętości (także w Wielkiej Brytanii). Loch Ness jest jeziorem polodowcowym o podłużnym kształcie – ponad 36 kilometrów długości oraz 2,7 kilometra szerokości w najszerszym punkcie. Głębokość jeziora to prawie 230 metry (drugie najgłębsze jezioro w Szkocji) – to tylko potęguje legendy o potworze z głębin.
Temperatura wody utrzymuje się na tym samym poziomie przez cały rok co sprawia, że Loch Ness nigdy nie zamarza. Przejrzystość wody jest bardzo niska – spowodowane jest to torfem spływających z gór otaczających jezioro.

Nazwa jeziora pochodzi od rzeki Ness (w języka Gaelic oznacza „ten ryczący”, ang. roaring one). Według statystyk Loch Ness odwiedzane jest przez ponad milion turystów każdego roku, którzy łącznie wydają ponad 25 milionów funtów.
Na powierzchni jeziora znajduje się jedna wyspa – Cherry Island. Jest to sztuczna wyspa nazywana Kranog (ang. Crannog). Powstała ona w epoce żelaza.
W lipcu 1966 roku Brenda Sherratt stała się pierwszą osobą, która przepłynęła wpław całą długość jeziora w ciągu 31 godzin i 27 minut. [źródło]

Historia potwora z Loch Ness
Loch Ness znane jest na całym świecie z powodu niewyjaśnionej zagadki związanej z potworem z głębin o imieniu Nessie. Pierwsza wzmianka pochodzi już z VI wieku naszej ery. Legenda zyskała światową sławę dopiero 2 maja 1933 roku kiedy to właściciele hotelu Drumnadrochit opisali potwora w lokalnej gazecie.

Pierwsza fotografia wykonana przez Hugh Gray’a, która rzekomo przedstawia Nessie pochodzi z 12 listopada 1933 roku. W grudniu tego samego roku nagrano pierwszy film. Po czasie jednak zarówno fotografia jak i film okazały się być fałszywe.
Do dnia dzisiejszego pojawiło się mnóstwo relacji naocznych świadków. Nadal nie udało się potwierdzić istnienia potwora z głębin. Istnieje jednak sporo nieprawidłowości, które mogą wskazywać na obecność inteligentnego i nieuchwytnego potwora.

Mówi się o niewytłumaczalnych zjawiskach takich jak pojedyncze, duże fale na jeziorze lub dziwne odczyty na sonarach, które kilka sekund po złapaniu sygnału tracą go bezpowrotnie.
Legenda o potworze z Loch Ness skłoniła naukowców oraz specjalistów do przeprowadzenia badań na terenie jeziora. Wykorzystano do tego najnowocześniejsze technologie takie jak sonary czy łodzie podwodne. Niestety, bez zadowalającego efektu.
Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Loch Ness atrakcje
Okolice Loch Ness to doskonałe miejsce aby spędzić weekend w poszukiwaniu wodospadów oraz innych ciekawych atrakcji turystycznych. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was i pomożemy w tworzeniu własnego planu zwiedzania okolicy Loch Ness.
Dowiedz się więcej – Jak NIE JEŹDZIĆ w ruchu lewostronnym?
Rogie Falls – wodospady w Szkocji
Kilkanaście kilometrów od Inverness znajduje się ukryty w lesie wodospad Rogie Falls. Na miejscu czeka na Was bezpłatny parking i kilkanaście minut spaceru leśną ścieżką, która zaprowadzi Was na fantastyczny punkt widokowy oraz zawieszony nad rwącą rzeką most.


Jeśli przyjedziecie w odpowiedniej porze i będziecie mieli szczęście to zobaczycie płynące w górę rzeki łososie. Nam niestety nie udało się ich zobaczyć ale i tak wodospad zrobił na nas ogromne wrażenie.
Parking dla odwiedzających jest bezpłatny i znajduje się dokładnie tutaj – Rogie Falls Car Park.


Invermoriston Falls
Wodospad, a właściwie serię wodospadów nazywanych Invermoriston Falls mieliśmy okazję podziwiać już dwukrotnie. Pierwszy raz dwa lata temu kiedy to po raz pierwszy udaliśmy się na północ Szkocji. Co ciekawe dwukrotnie na miejscu został nas deszcz.


Parking dla odwiedzających jest bezpłatny i znajduje się dokładnie tutaj – Invermoriston Falls Car Park. Z tego miejsca do wodospadów zaprowadzi Was kilkusetmetrowa ścieżka. Warto także zajrzeć co ciekawego skrywa się po drugiej stronie ulicy.


Fort Augustus – klimatyczne miasteczka w Szkocji
Malutkie miasteczko na południowym brzegu Loch Ness to doskonałe miejsce aby rozpocząć zwiedzanie najsłynniejszego szkockiego jeziora. Znajdziecie tam kilka sklepów z pamiątkami, restauracje, sklep spożywczy oraz stację paliw.


Parking w Fort Augustus jest płatny. Bardzo popularną miejscówką w Fort Augustus jest tablica z nazwą jeziora Loch Ness. Dojdziecie do niej w ciągu kilku minut od głównego parkingu w miasteczku.


Kanał Kaledoński w Szkocji
Co łączy Loch Ness, Loch Lochy, Loch Oich oraz Loch Dafour? Kanał Kaledoński! Powstał on aby połączyć wschodzie wybrzeże Szkocji z zachodnim. Pomysł ten okazał się być nietrafiony. Kanał był zbyt płytki i wąski aby mogły nim przepływać statki. Aktualnie służy on jako atrakcja turystyczna i jest jednym z przystanków dla ludzi podróżujących jachtem lub kajakiem.
Neptune’s Staircase
Osiem śluz na Kanale Kaledońskim to bardzo ciekawe miejsce dla fanów żeglarstwa. Zbudowano je w pierwszej połowie XIX wieku aby umożliwić pokonanie różnicy poziomów (55 metrów) i dalszą żeglugę w kierunku południa Szkocji.

Rejs po Kanale Kaledońskim
Zbierając informacje o jeziorze Loch Ness trafiliśmy na bardzo ciekawą relację z rejsu po Kanale Kaledoński. Znajdziecie ja tutaj – 40 Śluz minęło czyli Rejs po Kanałach i Jeziorach Szkocji.
Zamek Urquhart
Znajdujący się około 30 kilometrów na północ od Inverness Zamek Urqhuart Castle został wybudowany około XIII wieku. Z trzech stron jest on otoczony wodami jeziora Loch Ness.
Został on wysadzony tuż po zakończeniu bitwy pod Haug of Cromdale w 1690 roku, kolejne zniszczenia powstały podczas silnego sztormu w 1725 roku. W kolejnych latach mimo ogromnych chęci zamek nie został już odbudowany.
Aktualnie dostępny jest dla zwiedzających jako ruiny oraz jeden z najciekawszych punktów widokowych w okolicach Loch Ness. Więcej informacji o zwiedzaniu, dostępności biletów znajdziecie na stronie Historic Environment Scotland.

Divach Falls
Ukryte perełki w Szkocji dobrze chowają się przed turystami. Wodospad Divach Falls udało nam się znaleźć przeglądając Google Maps.
Na miejscu do dyspozycji macie darmowy parking na kilkanaście samochodów ale raczej nie spotkacie tam tłumów turystów.
Na dojście do punktu widokowego potrzebujecie około kilku minut. Na miejscu czeka nas Was wodospad Divach Falls.


Bridge of Oich
Bridge of Oich to przypadkiem znaleziony przez nas most wiszący przecinający rzekę Oich, w niedalekiej odległości od jeziora Loch Ness. Na jego końcu znajduję się malowniczo położony domek a kawałek dalej rozległa łąką, na której można spotkać setki owiec.



Plodda Falls – najpiękniejszy wodospad w Szkocji?
Plodda Falls to wodospad, który znajduje się nieco dalej od brzegu jeziora ale gwarantujemy Wam, że widoki zrekompensują Wam dodatkowe kilometry. Jest to przy okazji jedno z najpiękniejszych wśród odwiedzonych przez nas miejsc w Szkocji.
Ukryty w lesie wodospad zrobił na nas ogromne wrażenie. Huk wody spadającej z kilkudziesięciu metrów (zwłaszcza po obfitych opadach deszczu) może równać się temu co doświadczyliśmy na Islandii. Być może zainteresuje Was nasz wpis z najpiękniejszymi islandzkimi wodospadami.
Parking dla odwiedzających jest bezpłatny i znajduje się dokładnie tutaj – Plodda Falls Car Park.

Falls of Foyer – co warto zobaczyć nad Loch Ness?
Lista miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić w Szkocji rozrasta się dużo szybciej niż ta, na której znajdują się te odwiedzone przez nas. Co prawda nie udało nam się odwiedzić wodospadów Falls of Foyer ale musimy Wam o nich wspomnieć.
Jeśli będziecie mieli do dyspozycji więcej czasu aby odwiedzić atrakcje nad Loch Ness to warto rozważyć wizytę nad wodospadami Falls of Foyer.
Steve Felthan – Nessie Hunter
Czy poszukiwania potwora z Loch Ness trwają nadal? Tak! Steven Feltham znany także jako Nessie Hunter od 1991 roku aktywnie poszukuje śladów Nessie. Mieszka on w swoim kamperze na wschodnim brzegu jeziora. Więcej możecie dowiedzieć się na jego stronie internetowej – https://www.nessiehunter.co.uk/.
Loch Ness – noclegi, gdzie nocować?
Jeśli zastanawiacie się gdzie warto zarezerwować nocleg nad jeziorem Loch Ness to podrzucimy Wam kilka propozycji. Hoteli, B&B warto szukać w Fort Augustus, Invermoriston, Drumnadrochit, Foyers, Inverfarigaig lub Inverness i jego okolicach.
We wpisie Jak znaleźć tani lub darmowy nocleg znajdziecie praktyczne informacje jak nie przepłacić i wrócić z wyjazdu zadowolonym!
Zatrzymaliśmy się pensjonacie o nazwie Craggiemore Farmhouse, który możemy polecić z czystym sumieniem. Mieliśmy do dyspozycji pokój z widokiem, saunę oraz jacuzzi na zewnątrz. To wszystko za cenę £54 funtów za noc (około 220 złotych).
Pozostałe noclegi znajdziecie na poniższej mapie:
Booking.com
Co jeszcze warto zobaczyć w Szkocji?
Przez ostatnie 4 lata odwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc w całej Szkocji. Na naszym blogu oraz kanale YouTube znajdziecie wiele inspiracji do podróży. Poniżej znajdziecie kilka propozycji.
- Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?
- Weekend w Aberdeen – Atrakcje, zwiedzanie. Przewodnik!
- Glasgow – atrakcje, zwiedzanie i DARMOWE muzea
- Isle of Skye, Szkocja – atrakcje, co warto zobaczyć?
- Park Narodowy Cairngorms w Szkocji
- Loch Lomond – atrakcje, co zobaczyć? Przewodnik!
- Glen Coe Szkocja – co warto zobaczyć?
Dzieki za mega poradnik! Jeziorko zwiedzone od a do z. Artykuł przydał nam się nie raz.