Natura w SzkocjiSzkocjaWodospady w Szkocji

Loch Ness: atrakcje, wodospady. Co warto zobaczyć?

loch ness atrakcje wodospady historia potwora z Loch Ness

Loch Ness to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szkocji. Legenda o potworze z głębin przyciąga każdego roku mnóstwo turystów, którzy chcieliby odkryć prawdę. Dzisiaj przedstawimy Wam najciekawsze miejsca w okolicach Loch Ness, podpowiemy co warto zobaczyć, gdzie znaleźć nocleg oraz podrzucimy sporo informacji praktycznych.

Na początek zapraszamy do naszego Vloga z podróży wokół Loch Ness!

Loch Ness – ciekawostki i mało znane fakty

Na początku chcielibyśmy podrzucić Wam kilka ciekawostek o najpopularniejszym (choć niekoniecznie najpiękniejszym) jeziorze w Szkocji. Loch Ness to drugie największe jezioro w Szkocji pod względem powierzchni i największe pod względem objętości (także w Wielkiej Brytanii). Loch Ness jest jeziorem polodowcowym o podłużnym kształcie – ponad 36 kilometrów długości oraz 2,7 kilometra szerokości w najszerszym punkcie. Głębokość jeziora to prawie 230 metry (drugie najgłębsze jezioro w Szkocji) – to tylko potęguje legendy o potworze z głębin.

Temperatura wody utrzymuje się na tym samym poziomie przez cały rok co sprawia, że Loch Ness nigdy nie zamarza. Przejrzystość wody jest bardzo niska – spowodowane jest to torfem spływających z gór otaczających jezioro.

Loch Ness - ciekawostki i małe znane fakty

Nazwa jeziora pochodzi od rzeki Ness (w języka Gaelic oznacza „ten ryczący”, ang. roaring one). Według statystyk Loch Ness odwiedzane jest przez ponad milion turystów każdego roku, którzy łącznie wydają ponad 25 milionów funtów.

Na powierzchni jeziora znajduje się jedna wyspa – Cherry Island. Jest to sztuczna wyspa nazywana Kranog (ang. Crannog). Powstała ona w epoce żelaza.

W lipcu 1966 roku Brenda Sherratt stała się pierwszą osobą, która przepłynęła wpław całą długość jeziora w ciągu 31 godzin i 27 minut. [źródło]

Loch Ness - ciekawostki i małe znane fakty

Historia potwora z Loch Ness

Loch Ness znane jest na całym świecie z powodu niewyjaśnionej zagadki związanej z potworem z głębin o imieniu Nessie. Pierwsza wzmianka pochodzi już z VI wieku naszej ery. Legenda zyskała światową sławę dopiero 2 maja 1933 roku kiedy to właściciele hotelu Drumnadrochit opisali potwora w lokalnej gazecie.

Historia potwora z Loch Ness

Pierwsza fotografia wykonana przez Hugh Gray’a, która rzekomo przedstawia Nessie pochodzi z 12 listopada 1933 roku. W grudniu tego samego roku nagrano pierwszy film. Po czasie jednak zarówno fotografia jak i film okazały się być fałszywe.

Do dnia dzisiejszego pojawiło się mnóstwo relacji naocznych świadków. Nadal nie udało się potwierdzić istnienia potwora z głębin. Istnieje jednak sporo nieprawidłowości, które mogą wskazywać na obecność inteligentnego i nieuchwytnego potwora.

Historia potwora z Loch Ness

Mówi się o niewytłumaczalnych zjawiskach takich jak pojedyncze, duże fale na jeziorze lub dziwne odczyty na sonarach, które kilka sekund po złapaniu sygnału tracą go bezpowrotnie.

Legenda o potworze z Loch Ness skłoniła naukowców oraz specjalistów do przeprowadzenia badań na terenie jeziora. Wykorzystano do tego najnowocześniejsze technologie takie jak sonary czy łodzie podwodne. Niestety, bez zadowalającego efektu.

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Loch Ness atrakcje

Okolice Loch Ness to doskonałe miejsce aby spędzić weekend w poszukiwaniu wodospadów oraz innych ciekawych atrakcji turystycznych. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was i pomożemy w tworzeniu własnego planu zwiedzania okolicy Loch Ness

E-Book

Dowiedz się więcej – Jak NIE JEŹDZIĆ w ruchu lewostronnym?

Rogie Falls – wodospady w Szkocji 

Kilkanaście kilometrów od Inverness znajduje się ukryty w lesie wodospad Rogie Falls. Na miejscu czeka na Was bezpłatny parking i kilkanaście minut spaceru leśną ścieżką, która zaprowadzi Was na fantastyczny punkt widokowy oraz zawieszony nad rwącą rzeką most

rogie falls loch ness wodospady w Szkocji
rogie falls loch ness wodospady w Szkocji

Jeśli przyjedziecie w odpowiedniej porze i będziecie mieli szczęście to zobaczycie płynące w górę rzeki łososie. Nam niestety nie udało się ich zobaczyć ale i tak wodospad zrobił na nas ogromne wrażenie.

Parking dla odwiedzających jest bezpłatny i znajduje się dokładnie tutaj – Rogie Falls Car Park.

rogie falls loch ness wodospady w Szkocji
rogie falls loch ness wodospady w Szkocji

Invermoriston Falls

Wodospad, a właściwie serię wodospadów nazywanych Invermoriston Falls mieliśmy okazję podziwiać już dwukrotnie. Pierwszy raz dwa lata temu kiedy to po raz pierwszy udaliśmy się na północ Szkocji. Co ciekawe dwukrotnie na miejscu został nas deszcz. 

invermoriston falls loch ness wodospady w Szkocji
invermoriston falls loch ness wodospady w Szkocji

Parking dla odwiedzających jest bezpłatny i znajduje się dokładnie tutaj – Invermoriston Falls Car Park. Z tego miejsca do wodospadów zaprowadzi Was kilkusetmetrowa ścieżka. Warto także zajrzeć co ciekawego skrywa się po drugiej stronie ulicy.

invermoriston falls loch ness wodospady w Szkocji
invermoriston falls loch ness wodospady w Szkocji

Fort Augustus – klimatyczne miasteczka w Szkocji

Malutkie miasteczko na południowym brzegu Loch Ness to doskonałe miejsce aby rozpocząć zwiedzanie najsłynniejszego szkockiego jeziora. Znajdziecie tam kilka sklepów z pamiątkami, restauracje, sklep spożywczy oraz stację paliw.

fort augustus loch ness co warto zobaczyć
fort augustus loch ness co warto zobaczyć

Parking w Fort Augustus jest płatny. Bardzo popularną miejscówką w Fort Augustus jest tablica z nazwą jeziora Loch Ness. Dojdziecie do niej w ciągu kilku minut od głównego parkingu w miasteczku. 

fort augustus loch ness co warto zobaczyć
fort augustus loch ness co warto zobaczyć

Kanał Kaledoński w Szkocji

Co łączy Loch Ness, Loch Lochy, Loch Oich oraz Loch Dafour? Kanał Kaledoński! Powstał on aby połączyć wschodzie wybrzeże Szkocji z zachodnim. Pomysł ten okazał się być nietrafiony. Kanał był zbyt płytki i wąski aby mogły nim przepływać statki. Aktualnie służy on jako atrakcja turystyczna i jest jednym z przystanków dla ludzi podróżujących jachtem lub kajakiem.

Neptune’s Staircase

Osiem śluz na Kanale Kaledońskim to bardzo ciekawe miejsce dla fanów żeglarstwa. Zbudowano je w pierwszej połowie XIX wieku aby umożliwić pokonanie różnicy poziomów (55 metrów) i dalszą żeglugę w kierunku południa Szkocji.

fort augustus loch ness co warto zobaczyć

Rejs po Kanale Kaledońskim

Zbierając informacje o jeziorze Loch Ness trafiliśmy na bardzo ciekawą relację z rejsu po Kanale Kaledoński. Znajdziecie ja tutaj – 40 Śluz minęło czyli Rejs po Kanałach i Jeziorach Szkocji.

Zamek Urquhart

Znajdujący się około 30 kilometrów na północ od Inverness Zamek Urqhuart Castle został wybudowany około XIII wieku. Z trzech stron jest on otoczony wodami jeziora Loch Ness.

Został on wysadzony tuż po zakończeniu bitwy pod Haug of Cromdale w 1690 roku, kolejne zniszczenia powstały podczas silnego sztormu w 1725 roku. W kolejnych latach mimo ogromnych chęci zamek nie został już odbudowany.

Aktualnie dostępny jest dla zwiedzających jako ruiny oraz jeden z najciekawszych punktów widokowych w okolicach Loch Ness. Więcej informacji o zwiedzaniu, dostępności biletów znajdziecie na stronie Historic Environment Scotland.

urquhart castle zamki w szkocji

Divach Falls

Ukryte perełki w Szkocji dobrze chowają się przed turystami. Wodospad Divach Falls udało nam się znaleźć przeglądając Google Maps. 
Na miejscu do dyspozycji macie darmowy parking na kilkanaście samochodów ale raczej nie spotkacie tam tłumów turystów.

Na dojście do punktu widokowego potrzebujecie około kilku minut. Na miejscu czeka nas Was wodospad Divach Falls.

divach falls wodospady w szkocji atrakcje nad Loch Ness
divach falls wodospady w szkocji atrakcje nad Loch Ness

Bridge of Oich

Bridge of Oich to przypadkiem znaleziony przez nas most wiszący przecinający rzekę Oich, w niedalekiej odległości od jeziora Loch Ness. Na jego końcu znajduję się malowniczo położony domek a kawałek dalej rozległa łąką, na której można spotkać setki owiec.

atrakcje nad loch ness co warto zobaczyć
atrakcje nad loch ness co warto zobaczyć
atrakcje nad loch ness co warto zobaczyć

Plodda Falls – najpiękniejszy wodospad w Szkocji?

Plodda Falls to wodospad, który znajduje się nieco dalej od brzegu jeziora ale gwarantujemy Wam, że widoki zrekompensują Wam dodatkowe kilometry. Jest to przy okazji jedno z najpiękniejszych wśród odwiedzonych przez nas miejsc w Szkocji.

Ukryty w lesie wodospad zrobił na nas ogromne wrażenie. Huk wody spadającej z kilkudziesięciu metrów (zwłaszcza po obfitych opadach deszczu) może równać się temu co doświadczyliśmy na Islandii. Być może zainteresuje Was nasz wpis z najpiękniejszymi islandzkimi wodospadami

Parking dla odwiedzających jest bezpłatny i znajduje się dokładnie tutaj – Plodda Falls Car Park.

plodda falls najpiękniejsze wodospady w Szkocji

Falls of Foyer – co warto zobaczyć nad Loch Ness?

Lista miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić w Szkocji rozrasta się dużo szybciej niż ta, na której znajdują się te odwiedzone przez nas. Co prawda nie udało nam się odwiedzić wodospadów Falls of Foyer ale musimy Wam o nich wspomnieć.

Jeśli będziecie mieli do dyspozycji więcej czasu aby odwiedzić atrakcje nad Loch Ness to warto rozważyć wizytę nad wodospadami Falls of Foyer.

Steve Felthan – Nessie Hunter

Czy poszukiwania potwora z Loch Ness trwają nadal? Tak! Steven Feltham znany także jako Nessie Hunter od 1991 roku aktywnie poszukuje śladów Nessie. Mieszka on w swoim kamperze na wschodnim brzegu jeziora. Więcej możecie dowiedzieć się na jego stronie internetowej – https://www.nessiehunter.co.uk/.

Loch Ness – noclegi, gdzie nocować?

Jeśli zastanawiacie się gdzie warto zarezerwować nocleg nad jeziorem Loch Ness to podrzucimy Wam kilka propozycji. Hoteli, B&B warto szukać w Fort Augustus, Invermoriston, Drumnadrochit, Foyers, Inverfarigaig lub Inverness i jego okolicach.

We wpisie Jak znaleźć tani lub darmowy nocleg znajdziecie praktyczne informacje jak nie przepłacić i wrócić z wyjazdu zadowolonym!

Zatrzymaliśmy się pensjonacie o nazwie Craggiemore Farmhouse, który możemy polecić z czystym sumieniem. Mieliśmy do dyspozycji pokój z widokiem, saunę oraz jacuzzi na zewnątrz. To wszystko za cenę £54 funtów za noc (około 220 złotych).

Pozostałe noclegi znajdziecie na poniższej mapie:

Booking.com

Co jeszcze warto zobaczyć w Szkocji?

Przez ostatnie 4 lata odwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc w całej Szkocji. Na naszym blogu oraz kanale YouTube znajdziecie wiele inspiracji do podróży. Poniżej znajdziecie kilka propozycji. 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...