Loup of Fintry i Campsie Fells – góry na wyciągnięcie ręki

Campsie Fells to pasmo górskie, które znajduje się niecałe 40 km od największego szkockiego miasta czyli Glasgow. Dla kogoś kto lubi spędzać czas na łonie natury jest to idealna opcja aby odpocząć od hałasu miasta mając do dyspozycji tylko kilka godzin.

campsies szkocja poza utartym szlakiem

Jeśli ktoś zadałby mi pytanie: natura czy miasto? Bez chwili zastanowienia odpowiadam, że wybrałbym spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Moje ulubione kierunki podróżnicze to Szkocja, Walia, Irlandia czy Islandia. 

W Campsie Fells można znaleźć wszystko co najlepsze w Szkocji. Powiedziałbym, że region ten jest doskonałym wprowadzeniem do Highlands (znajduje się na terenie Lowland czyli terenów nizinnych).

campsies szkocja poza utartym szlakiem

Luop of Fintry – wodospad w pobliżu Glasgow

Ukryte perełki w Szkocji bardzo łatwo jest ominąć podczas zwiedzania. Tomasz, z którym wybraliśmy się w góry przejeżdżał koło wodospadu Loup of Fintry wielokrotnie a mimo wszystko nie udało mu się go wcześniej dostrzec. A wystarczył fakt, że jest on delikatnie schowany w dolinie i niewidoczny z głównej ulicy.

Luop of Fintry to wodospad, którego wysokość sięga 60 m. Na na miejscu się znajduje bezpłatny parking (mała zatoczka) na około 2 lub 3 samochody. Taka mała podpowiedź: znajduje się on jakieś 150 m przed miejscem, w którym wskazuje Google Maps.

loup of fintry wodospady w szkocji

Z parkingu do wodospadów prowadzi ścieżka o długość 400 metrów, która szczególnie po opadach deszczu może być dość śliska. Uwaga bo można bardzo łatwo się poślizgnąć (potwierdzone info).

Będąc przy wodospadzie można pokusić się o przejście na drugą stronę (tylko przy niskim poziomie wody w rzece) a także odrobinę w dół. Pamiętajcie, że należy mieć ze sobą odpowiednie buty (trampki czy buty do biegania zdecydowanie odpadają).

Pustkowia w górach

Przemierzając góry Campsies można poczuć się jak na Islandii czy w najpiękniejszych Parkach Narodowych w Wielkiej Brytanii. Raz po raz na horyzoncie pojawiają się porozrzucane domki niczym te z doliny Glen Coe. A to wszystko zaledwie 30 minut drogi od Glasgow. A pomiędzy tym wszystko ogromne ilości owiec, których w Szkocji jest ponad 5 milionów.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


szkocja najpiękniejsze krajobrazy
szkocja najpiękniejsze krajobrazy

Szczyty do zdobycia w Campsie Fells

W Campsies znajdzie się także coś dla pasjonatów górskich wycieczek. Kilka lat temu mieliśmy okazję zdobyć Dumgoyne a także Earls Seat. Do pierwszego z nich prowadzi niesamowicie stroma ścieżka by następnie swobodnie prowadzić aż do drugiego wierzchołka (najwyższego w tym paśmie górskim).

Druga opcja które niestety jeszcze nie mieliśmy okazji sprawdzić to Meikle Bin. Trasa na szczyt rozpoczyna się przy malowniczo położonym zbiorniku wodnym Carron Walley.

szkocja najpiękniejsze krajobrazy


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze do “Loup of Fintry i Campsie Fells – góry na wyciągnięcie ręki”

Dodaj komentarz