luss malownicza wioska loch lomond

Luss to wieś na zachodnim brzegu jeziora Loch Lomond w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs. Jest to idealne miejsce na krótki spacer pomiędzy dobrze zachowanymi, kamiennymi domkami. Od 1368 roku jest ona w posiadaniu szkockiego klanu Colquhoun.

luss loch lomond

Miasteczko zamieszkiwane jest od czasów średniowiecza. W obecnej postaci występuje od XVIII i XIX wieku kiedy to zostało rozbudowane dla robotników pracujących w pobliskich kamieniołomach.

Parking w Luss

Parking w Luss kosztuje 1f za godzinę. Jest jedna ciekawa opcja aby zaparkować za darmo. Kilkadziesiąt metrów przed zjazdem na Luss wystarczy skręcić na Edentaggart (Glen Luss). W miejscu skąd rozpoczyna się wejście na Beinn Dubh można zostawić samochód za darmo.

Co warto zobaczyć w Luss?

Powodem, dla którego warto wybrać się do Luss są z pewnością doskonale zachowane, kamienne domki zamieszkiwane od czasów średniowiecza. Malownicza wioska posłużyła jako sceneria do szkockiej opery mydlanej – „Take the High Road”.

luss loch lomond

Przeczytaj także – 10 miejsc, które warto odwiedzić w Szkocji

XIX wieczny Kościół jest idealnym przykładem gotyckiej architektury z wiktoriańskimi witrażami. Obok niego znajduje się niewielki cmentarz.

luss loch lomond

Trekking na Beinn Dubh

W okolicach miasteczka rozpoczyna się także szlak o długości 11,5 kilometrów na Beinn Dubh. Wejście wraz z zejściem powinno zająć około 4-5 godzin. Niesamowite widoki gwarantowane.

beinn dubh loch lomond

Widok na Ben Lomond

Z pomostu znajdującego się na brzegu Loch Lomond rozciąga się niesamowity widok na Ben Lomond – jednego z 21 munro’sów w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs.

Przeczytaj także – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

Po raz pierwszy byliśmy tam w 2016 roku.

luss loch lomond
luss loch lomond

Rejs po Loch Lomond

Będąc w Luss warto wybrać się na rejs po jeziorze. Loch Lomond to największe jezioro w Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że szkockie jeziora określane są jako„loch” a nie „lake” jak to ma miejsce w Anglii.

Na jego powierzchni znajduje się 60 wysp. Powierzchnia największej z nich – Inchmurrin to 120 hektarów. Inchconnachan to wyspa, na której od lat 40 XX wieku znaleźć można kangury. Ponad 50% mieszkańców Szkocji mogłoby w ciągu godziny dotrzeć nad Loch Lomond.

luss loch lomond

Jak dostać się do Luss z Glasgow?

Najlepsza opcją (jeśli nie mamy samochodu) będzie bezpośredni autobus Scottish Citylink z Glasgow Buchanan Bus Station.

Aktualny rozkład jazdy i ceny znajdują się na stronie Scottish Citylink – https://www.citylink.co.uk

Zostań z nami na dłużej!
Podziel się relacją z Twojej podróży na grupie Wiecznie Wolni - podróże po świecie na Facebooku
Obserwuj nasz profil @wieczniewolni na Instagramie
Subskrybuj nasz kanał na YouTube i oglądaj na bieżąco vlogi i filmy z naszych podróży!
Wpadnij na nasz profil na Facebooku

Udostępnij: