Luss – malownicza wioska na brzegu Loch Lomond

Luss to wieś na zachodnim brzegu jeziora Loch Lomond w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs. Jest to idealne miejsce na krótki spacer pomiędzy dobrze zachowanymi, kamiennymi domkami. Od 1368 roku jest ona w posiadaniu szkockiego klanu Colquhoun.

luss loch lomond

Miasteczko zamieszkiwane jest od czasów średniowiecza. W obecnej postaci występuje od XVIII i XIX wieku kiedy to zostało rozbudowane dla robotników pracujących w pobliskich kamieniołomach.

Parking w Luss

Parking w Luss kosztuje 1f za godzinę. Jest jedna ciekawa opcja aby zaparkować za darmo. Kilkadziesiąt metrów przed zjazdem na Luss wystarczy skręcić na Edentaggart (Glen Luss). W miejscu skąd rozpoczyna się wejście na Beinn Dubh można zostawić samochód za darmo.

Co warto zobaczyć w Luss?

Powodem, dla którego warto wybrać się do Luss są z pewnością doskonale zachowane, kamienne domki zamieszkiwane od czasów średniowiecza. Malownicza wioska posłużyła jako sceneria do szkockiej opery mydlanej – „Take the High Road”.

luss loch lomond

Przeczytaj także – 10 miejsc, które warto odwiedzić w Szkocji

XIX wieczny Kościół jest idealnym przykładem gotyckiej architektury z wiktoriańskimi witrażami. Obok niego znajduje się niewielki cmentarz.

luss loch lomond

Trekking na Beinn Dubh

W okolicach miasteczka rozpoczyna się także szlak o długości 11,5 kilometrów na Beinn Dubh. Wejście wraz z zejściem powinno zająć około 4-5 godzin. Niesamowite widoki gwarantowane.

Przeczytaj także – Beinn Dubh – wschód słońca w górach nad Loch Lomond


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


beinn dubh atrakcje w luss loch lomond

Widok na Ben Lomond

Z pomostu znajdującego się na brzegu Loch Lomond rozciąga się niesamowity widok na Ben Lomond – jednego z 21 munro’sów w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs.

Przeczytaj także – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

Po raz pierwszy byliśmy tam w 2016 roku.

luss loch lomond
luss loch lomond

Rejs po Loch Lomond

Będąc w Luss warto wybrać się na rejs po jeziorze. Loch Lomond to największe jezioro w Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że szkockie jeziora określane są jako„loch” a nie „lake” jak to ma miejsce w Anglii.

Na jego powierzchni znajduje się 60 wysp. Powierzchnia największej z nich – Inchmurrin to 120 hektarów. Inchconnachan to wyspa, na której od lat 40 XX wieku znaleźć można kangury. Ponad 50% mieszkańców Szkocji mogłoby w ciągu godziny dotrzeć nad Loch Lomond.

luss loch lomond

Jak dostać się do Luss z Glasgow?

Najlepsza opcją (jeśli nie mamy samochodu) będzie bezpośredni autobus Scottish Citylink z Glasgow Buchanan Bus Station.

Aktualny rozkład jazdy i ceny znajdują się na stronie Scottish Citylink – https://www.citylink.co.uk


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 komentarzy do “Luss – malownicza wioska na brzegu Loch Lomond”

  1. Ciekawe kamienne domki. Widoki z góry też świetne. Z przyjemnością obejrzałam zdjęcia, ponieważ tamte tereny są mi mało znane nawet z fotek. Zawsze mi się wydawało że w tamtych rejonach tylko wiatr hula i nie ma nic ciekawego do zobaczenia.

    Odpowiedz
    • Kiedyś też tak myślałem dopóki nie wyjechałem za miasto. 😛 Zachęcam do obserwowania bo wkrótce na blogu pojawi się dużo więcej takich miejsc 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz