Maell nan Tarmachan & Loch Tay – góry w Szkocji

Zastanawiacie się co warto zobaczyć będąc w Szkocji? Z pewnością będą to w góry w Szkocji. Piękno górskich krajobrazów jest nie do opisania. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

Dzisiaj opowiem wam o wspinaczce na Maell nan Tarmachan.

Pewnie nazwa nic wam nie mówi tak samo jak nam na samym początku. Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do szkockich nazw. Maell nan Tarmachan oznacza Wzgórze Pardwy górskiej (Hill of Ptarmigan) z języka Gaelic.

Część atrakcji turystycznych przybrało przyjazne dla turystów nazwy dopiero jakiś czas temu gdy Szkocja stała się bardziej popularnym kierunkiem. Oczywiście nadal można spotkać nazwy takie jak Binnein an FhidhleirStuc a’ChroinBeinn an LochainBeinn Luibhean, Ben A’an czy wiele, wiele innych.

maell nan tarmachan góry w szkocji

Co warto zobaczyć w Szkocji przez tydzień?

Tym razem nie byliśmy sami a towarzyszyli nam rodzice Mileny, którzy podczas tygodniowej wizyty w Szkocji zobaczyli także Glen Coe, weszli na Conic Hill, przespacerowali się po znajdującej się nad Loch Lomond wiosce Luss, podziwiali największe na świecie końskie głowyThe Kelpies w Falkirk oraz poznali kilka ciekawych miejsc w Glasgow.

munro bagging w szkocji

Góry na północy Szkocji

Okolica jest nam bardzo dobrze znana. Kilka miesięcy wcześniej z tego samego parkingu rozpoczęliśmy wspinaczkę na Ben Lawers i Beinn Ghlas

Miejsce parkingowe kosztuje £3 (za cały dzień) ale już podpowiadamy Wam gdzie zostawić samochód bez opłat. Kawałek dalej znajduje się kilka zatoczek, w których można się zatrzymać. Dokładna lokalizacja GPS to – 56°30’58.1″N 4°16’07.9″W.

maell nan tarmachan góry w szkocji

Podczas wejścia na szczyt w oddali dostrzegliśmy zaporę wodną w związku z czym postanowiliśmy do niej podjechać. Ale o tym napiszę za chwilę.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Poziom trudności trasy określilibyśmy jako bardzo łatwy. Trasa rozpoczyna się na wysokości 400 metrów nad poziomem morza.

munro bagging w szkocji

Wraz z pokonywaniem kolejnych metrów przewyższenia naszym oczom ukazało się Loch Tay. Tak przy okazji wspomnę, że północ Szkocji to idealne miejsce dla tych którzy uwielbiają nasze polskie Mazury. Jeziora znajdują się tu na każdym kroku a połączone z górami tworzą malownicze krajobrazy.

maell nan tarmachan góry w szkocji

Pogoda miała być w tym dniu słoneczna ale jak się okazało w trakcie wejścia niebo było zachmurzone. Kiepska pogoda w górach oznacza brak widoków, które można podziwiać. A szkoda bo tutaj zapowiadały się naprawdę ciekawie!

munro bagging w szkocji
maell nan tarmachan góry w szkocji
munro bagging w szkocji

Kawałek przed szczytem natrafiliśmy na całkiem sporo śniegu (i mgłę). Całe szczęście, że mieliśmy ze sobą porządne buty trekkingowe. Na samym szczycie przywitał nas silny wiatr co sprawiło, że po krótkiej chwili i oczywiście pamiątkowej fotce rozpoczęliśmy zejście na dół. Szczerze mówiąc to dopiero drugi raz kiedy podczas wyjścia w góry nie dopisała nam pogoda. Ostatni było to podczas zdobycia Ben Ledi.

maell nan tarmachan góry w szkocji
munro bagging w szkocji

Znajdujący się na wysokości 1044 metrów nad poziomem morza Maell nan Tarmachan to już 10 zdobyty przez nas munro. Niedługo na naszym blogu pojawi się takie krótkie podsumowanie całej dziesiątki. Tymczasem zerknijcie na nasze pozostałe relacje z wyjść w szkockie góry. Znajdziecie tam całkiem sporo inspiracji!

maell nan tarmachan góry w szkocji

Dopiero kawałek dalej urządziliśmy sobie tradycyjną przerwę na kanapkę i na herbatę. Trzeba zadbać o odpowiedni bilans kaloryczny. Udało nam się spotkać całkiem spore stado jeleni ale nie minęło kilka sekund i zniknęły nam z oczu.

munro bagging w szkocji
maell nan tarmachan góry w szkocji

Zapora wodna Lawers

Jeszcze w 1943 roku tylko jeden na 100 domów w Highlands miał dostęp do energii elektrycznej. Sytuacja ta zmieniła się w kolejnych latach dzięki wykorzystaniu energii wodnej poprzez wybudowanie zapór wodnych takich jak na przykład ta odwiedzona przez nas – Lawers Dam.

Nie będziemy zbytnio zagłębiać się w temat działania zapory wodnej bo nie jesteśmy specjalistami w tym temacie ale odsyłamy Was do Wikipedii.

zapora wodna w szkocji
zapora wodna w szkocji
zapora wodna w szkocji

Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz