Malta

Malta – 18 miejsc, które musisz odwiedzić [MAPA]

malta atrakcje miejsca co zobaczyć

Jeszcze jakiś czas temu główną atrakcją na Malcie była niezwykła formacja skalna o nazwie Azure Window – nam niestety nie udało się jej zobaczyć. Jakie inne atrakcje znajdziemy w tym malutkim państwie?Czy warto odwiedzić Maltę? 

Valetta

Valetta to stolica oraz największe miasto na Malcie. Na jej terenie znajduje się około 320 atrakcji turystycznych, mimo iż uznawana jest za jedną z najmniejszych lecz najpiękniejszych stolic na świecie. Valetta jest często określana jako „muzeum pod gołym niebem”.

valetta malta
valetta malta
valetta malta
valetta malta
valetta malta

Marsaxlokk

Wieś a zarazem port rybacki, w którym można zobaczyć przykuwające wzrok kolorowe łódki – luzzu oraz uczestniczyć w niedzielnym targu, gdzie można kupić świeże ryby oraz owoce morze.

marsaxlokk malta
marsaxlokk malta
marsaxlokk malta

Blue Grotto

Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na Malcie. Naszym zdaniem najlepsza. Błękitna Grota wyrzeźbiona przez fale morskie położona jest nad brzegiem urwistego wybrzeża w pobliżu Żurrieq.

blue grotto malta
blue grotto malta
blue grotto drone malta
blue grotto drone malta

Mdina i Rabat

Mdina to dawna stolica Malty. Nazywana jest także miastem ciszy. W Mdinie znajdziemy średniowiecznie budowle, wąskie uliczki, ogromne mury obronne, z których podziwiać można okolice miasta. Mimo iż na Malcie byliśmy w październiku miasto tętniło życiem, turystów było mnóstwo. Mdina to ciekawe miejsce dla fanów popularnego serialu Gra o Tron. Brama główna miasta posłużyła w kilku scenach jako wjazd do Kings Landing.

mdina malta
mdina malta
mdina malta
mdina malta
mdina malta

Dingli Cliffs

Klify w Dingli położone na zachodnim wybrzeżu to jedna z wizytówek Malty.  Dingli Cliffs to także najwyższe klify na całej wyspie a ich wysokość sięga do 250 m n.p.m.. Stojąc tuż przy stromym zboczu klifów zobaczyć można otwarte morze a także bezludna wyspę Fifla.

dingli cliffs malta
dingli cliffs malta

Popeye Village oraz Anchor Bay

Wioska ta została utworzona na potrzeby filmu o przygodach Popeye, w którym główną rolę zagrał Robin Williams. Budowa Popeye Village rozpoczęła się w 1979 roku i trwała 7 miesięcy. Aktualnie dostępna jest dla zwiedzających, także jeśli ktoś oglądał film i jest jego fanem na pewno będzie zadowolony.

popeye village malta
popeye village malta

Għajn Tuffieħa Bay

Plaża, która zachwyca swoim pięknem oraz spokojem. Znajduje się ona w zatoce, na obrzeżach której znajdziemy XVII wieczną wieże obronną.

plaża Għajn Tuffieħa Bay malta
plaża Għajn Tuffieħa Bay malta

Ghadira Bay

Ghadira Bay to najdłuższa piaszczysta plaża na Malcie.

Świątynie megalityczne

Ħaġar Qim, Mnajdra, Skorba, Ta’ Ħaġarm Tarxien na Malcie oraz Ġgantija na Gozo. Wszystkie z nich wpisane są na listę UNESCO.

Mark and Duke Windows

marks and dukes windows malta
marks and dukes windows malta

Dwejra Bay, Inland Sea

Miejsce, w którym można było zobaczyć największą atrakcję Malty czyli Azure Window. Ten niesamowity most skalny zawalił się podczas sztormu 8 marca 2017 roku. Mimo to miejsce nadal cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród nurków. 

dwejra bay gozo malta

Niedaleko znajdziemy także Inland Sea czyli malutką zatokę połączoną z Morzem Śródziemnym wąskim prześwitem skalnym. Miejsce to powstało kilka milionów lat temu w wyniku zapadnięcia dwóch wapiennych jaskiń.

inland sea gozo malta

Ta Cenc Cliffs oraz Sanap Cliffs

Te strome i nierówne klify na wybrzeżu Gozo sięgają wysokości nawet do 120 metrów.

E-Book
ta cenc cliffs gozo malta
ta cenc cliffs gozo malta

Xlendi Bay

Miasto Xlendi położone jest pomiędzy wapiennymi klifami.

xlendi bay gozo malta
xlendi bay gozo malta
xlendi bay gozo malta

Ramla Bay i Tal Mixta Cave 

Zatoka w Ramla Bay na Gozo słynie z nietypowej czerwonawej barwy piasku. Na zboczu z prawej strony zatoki znajduje się jaskinia Tal-Mixta Cave, z której rozpościera się niesamowity widok na zatokę oraz plażę.

tal mixta cave gozo malta

Salt Pans

Salt Pans to baseny, w których odzyskuje się naturalną sól morską. Baseny solankowe wypełnianie są wodą morską, z której po wyparowaniu zostaje sól.

Blue Lagoon

Błękitna Laguna położona jest na trzeciej co do wielkości zamieszkiwanej wyspie należącej do Malty – Comino. Blue Lagoon to krystalicznie czysta, błękitna woda a także biały piasek, które w szczycie sezonu przyciągają tłumy turystów. Z Blue Lagoon możemy dostać się na jeszcze mniejszą wyspę – Cominotto.

blue lagoon malta comino
blue lagoon malta comino
blue lagoon malta comino

Crystal Lagoon

Ta Kryształowa Laguna znajduje się kilkaset metrów od Blue Lagoon. Mimo iż nie ma tam plaży warto ją odwiedzić. To doskonałe miejsce aby poznać podwodny świat Comino, w tym roślinność morską oraz niezliczone ilości ryb.

crystal lagoon malta comino
crystal lagoon malta comino
crystal lagoon malta comino

Mapa najciekawszych miejsc na Malcie i Gozo

7 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Człowiek z Pasją życie na Malcie
MaltaRozmowy

Dlaczego Malta jest wyjątkowa? Klify, kuchnia, wyspy i kilka cennych porad – rozmowa z RudeiCzarne

Na Malcie byliśmy kilka lat temu i bardzo miło wspominamy ten pełen...

malta ciekawostki interesujące fakty
Malta

20 interesujących faktów o Malcie

Podczas podróży zawsze staramy się dowiedzieć czegoś ciekawego o miejscu, w którym...

malta informacje praktyczne przewodnik
Malta

Malta i Gozo – informacje praktyczne, kompletny przewodnik

Malta to wyspa na Morzu Śródziemnym o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych. Z...