Malta

Malta i Gozo – informacje praktyczne, kompletny przewodnik

malta informacje praktyczne przewodnik

Malta to wyspa na Morzu Śródziemnym o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych. Z jednego końca wyspy na drugi dostać się można w dwie godziny. Ponad 300 dni słonecznych w roku sprawia, że Malta jest idealnym miejscem na ucieczkę od zimy.

Jak dotrzeć na Maltę?

Na Maltę polecimy z Polski Ryanairem z Wrocławia i Poznania bądź Wizz Airem z Katowic lub Gdańska. Można wybrać też połączenie z przesiadką w jednym z europejskich miast. My lecieliśmy z Glasgow Prestwick za 80 funtów w dwie strony od osoby.

Lotnisko na Malcie zlokalizowane jest w centralnej części wyspy, w odległości 5km od stolicy kraju – Valetty.

Kiedy lecieć na Malte – klimat i pogoda

Malta jest idealnym miejscem na wakacje przez cały rok. Są tam tylko dwie pory roku – lato i zima. W okresie od października do lutego notowane są opady deszczu, największe w grudniu. Najwyższe temperatury powietrza oraz wody notowane są w lipcu i sierpniu. Najlepsze warunki do zwiedzania to maj, czerwiec i wrzesień. Unikniemy tłumów a przy okazji ceny w hotelach i restauracjach będą niższe.

Jak poruszać się po Malcie?

Wynajęcie samochodu

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie jest wynajęcie samochodu.

Ruch lewostronny na Malcie

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, tak samo jak w Wielkiej Brytanii. Warto mieć to na uwadze wynajmując samochód.

Jeszcze kilka słów o maltańskich kierowcach. Brak kierunkowskazów przy zmianie pasa lub na rondzie to norma. Po kilku dniach można się przyzwyczaić.

Komunikacja miejska na Malcie

Malta posiada bardzo dobrą siatkę połączeń autobusowych. Podjeżdżają one pod wszystkie atrakcje turystyczne. Decydując się na zwiedzanie komunikacją miejska można kupić tygodniowy bilet na nieograniczoną liczbę przejazdów w cenie 21 euro. Kartę musimy kupić w automacie. Bilet jednorazowy o ważności dwóch godzin kosztuje 2 euro. Kupujemy go u kierowcy.

Autobusy Hop On Hop Off

Będąc na Malcie możemy skorzystać z linii autobusów Hop On Hop Off, które zabiorą nas na wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne. Na Malcie funkcjonują trzy linie – niebieska, czerwona  zielona. Pierwszą zwiedzimy północ, drugą południe. Zielona zabierze nas na najciekawsze punkty na mapie turystycznej Gozo. Koszt przejazdu jedną linia to 17 euro. Aktualny rozkład jazdy, ceny oraz rozmieszczenie przystanków znajdziecie na stronie http://www.maltasightseeing.com.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Malty?

Maltę wraz z wyspami Gozo oraz Comino można zobaczyć w 6-7 dni. Nam udało się zwiedzić wszystkie atrakcje w ciągu 6 dni, dzień siódmy został nam na plażowanie.

Aby zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje wystarczy przedłużony weekend.

Malta i Gozo – co warto zobaczyć

Wszystkie miejsca, które warto odwiedzić na Malcie opisaliśmy w artykule – Malta – 18 miejsc, które musisz odwiedzić.

Plaże na Malcie, Gozo i Comino

Malta nie jest najlepszym kierunkiem jeśli waszym celem jest tygodniowe plażowanie. Nie ma ich zbyt wiele, wszystkie są zatłoczone. Jednak wśród tych, które są na Malcie warto zwrócić uwagę na poniższe.

E-Book
  • Golden Bay
  • Tuffieha Bay
  • Ramla Bay

Jak dostać się promem na Gozo?

Gozo to jedna z kilku wysp należących do Malty. Aby dostać się na nią musimy skorzystać z usług operatora Gozo Channel Line. Promy odpływają z przystani w Cirkewwa do Mgarr. Koszt przeprawy w dwie strony od osoby to 4,65 euro, dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat to 1,15 euro. Za bilety płacimy w drodze powrotnej z Gozo przed wjazdem/wejściem na prom. Aktualne informacje oraz rozkład rejsów znajdziemy na stronie http://gozochannel.com.

Inne promy na Malcie

Ciekawym połączeniem promowym jest przeprawa z Silemy do Valetty, a także droga powrotna. Koszt w jedno stronę to 1,5 euro. Rozkład promów  można znaleźć na stronie internetowej http://www.vallettaferryservices.com/schedule.html.

Jak dostać się na Comino?

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na Malcie jest maleńka wyspa – Comino i jej dwie laguny, Blue i Crystal. Dostać się  na Comino można korzystając z mniejszych łodzi lub motorówek, które znajdziemy w Cirkewwa bądź tak jak w naszym wypadku bezpośrednio z Mellieha. Koszt przeprawy to około 5 euro w jedną stronę.

Kuchnia maltańska oraz miejscowe alkohole

Będąc na Malcie musicie koniecznie spróbować maltańskiego piwa Cisk.

Pastizzi to lokalny przysmak w postaci ciasta francuskiego z nadzieniem. Przekąska, którą każdy musi spróbować.

Ceny na Malcie i Gozo

Na Malcie znajdziemy niemiecką sieć sklepów Lidl, która oferuje produkty spożywcze w niskich cenach.

Zakupy możemy także zrobić w sklepach sieci Carrefour lub Dino. Ceny trochę wyższe niż w Polsce.

Magnesy pamiątkowe 1,80 euro, pocztówki 0,40 euro.

Malta i Gozo – informacje praktyczne

Językiem urzędowym na Malcie jest maltański oraz angielski. Każdy Maltańczyk mówi w obydwu językach także nie ma problemów z komunikowaniem się.

Walutą obowiązującą na terenie Malty jest Euro. Większość hoteli, restauracji i sklepów posiada terminale płatnicze. Płatność kartą kredytową lub debetową może być jednak niedostępna w małych, lokalnych sklepach czy straganach z pamiątkami.

Gniazdka elektryczne na Malcie zgodne są z brytyjskim standardem czyli z trzema wtykami z napięciem 230 V. Przed wyjazdem warto zakupić przejściówkę – adapter.

Wejście do Kościoła wymaga odpowiedniego stroju: zakryte ramiona chustą lub szalikiem a także spódnica za kolana lub długie spodnie.

Na Malcie na każdym kroku spotkać można koty. W pobliżu naszego mieszkania było ich co najmniej pięć. Są dokarmiane przez mieszkańców lub gminę.

Przed wyjazdem warto wyrobić sobie darmową kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa należącego do Unii Europejskiej lub EFTA

Czy Malta jest miejscem bezpiecznym?

Malta jest miejscem bezpiecznym dla turystów. Jednak warto uważać na drobne kradzieże czyli kieszonkowców. Nie zostawiajmy swoich rzeczy bez opieki a unikniemy kłopotów.

Pamiętajmy, że w razie zagubienia lub kradzieży dokumentów należy fakt ten bezzwłocznie zgłosić.

Numer alarmowy na Malcie – 112

Jeśli macie jakieś pytania piszcie śmiało w komentarzach. Chętnie pomożemy!  🙂

7 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Człowiek z Pasją życie na Malcie
MaltaRozmowy

Dlaczego Malta jest wyjątkowa? Klify, kuchnia, wyspy i kilka cennych porad – rozmowa z RudeiCzarne

Na Malcie byliśmy kilka lat temu i bardzo miło wspominamy ten pełen...

malta ciekawostki interesujące fakty
Malta

20 interesujących faktów o Malcie

Podczas podróży zawsze staramy się dowiedzieć czegoś ciekawego o miejscu, w którym...

malta atrakcje miejsca co zobaczyć
Malta

Malta – 18 miejsc, które musisz odwiedzić [MAPA]

Jeszcze jakiś czas temu główną atrakcją na Malcie była niezwykła formacja skalna...