Maskonury w Szkocji – gdzie je spotkać? + ciekawostki

Kilka lat temu gdy zaczęliśmy podróżować zastanawialiśmy się gdzie można spotkać maskonury w Szkocji. Tak się złożyło, że po raz pierwszy spotkaliśmy je na Islandii i już wtedy skradły nasze serca. Podczas naszej ostatniej podróży po North Coast 500 udało nam się je w końcu zobaczyć w Szkocji, w swoim naturalnym środowisku.

Te drobne ptaki (waga około 300–650 gramów) cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, którzy marzą aby podziwiać je na klifach czy podczas zdobywania pokarmu. Czy jest ktoś na kim maskonury nie robią wrażenie? Raczej nie.

Maskonury w Szkocji gdzie można je spotkać

Dzisiaj podpowiemy Wam gdzie można je spotkać a także trochę o nich opowiemy. Będzie także kilka ciekawostek.

Zaczynamy!

Na początek chcielibyśmy pokazać Wam naszego vloga z podróży, w którym udało się spotkać maskonury w swoim naturalnym środowisku, na klifie Dunnet Head.

Maskonury w Szkocji – ciekawostki, co warto wiedzieć?

Zacznijmy od najważniejszego – gdzie żyją maskonury? Można je spotkać wyłącznie na półkuli północnej (Szkocja, Islandia, Norwegia, Dania , Irlandia, Estonia, Wyspy Owcze, Grenlandia a także na północnoatlantyckim wybrzeżu Ameryki Północnej). W okresie zimowych można je spotkać na polskim wybrzeżu gdzie znajdują się one pod ścisłą ochroną.

Maskonury w Szkocji ciekawostki

Maskonury większość swojego życia spędzają na morzu. W okresie lęgowym (najczęściej jest to maj) spotkać je można na terenach płaskich (Isle of May) bądź skalistych wybrzeżach (Dunnet Head). Opieka nad jajem trwa około 38-49 dni. Po około 6 tygodniach młode maskonury opuszczają gniazdo.

Zobacz także – Owce w Szkocji – ciekawostki, mało znane fakty i fotki!


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Maskonury są doskonałymi nurkami – w ten sposób pozyskują one pokarm. Potrafią zejść na głębokość 60 metrów, gdzie mogą przebywać mogą nawet przez 20-30 sekund. Są one także dobrymi lotnikami – w trakcie lotu mogą rozpędzić się do 90 kilometrów na godzinę, machając skrzydłami nawet 400 razy na minutę.

Maskonury w Szkocji gdzie można je spotkać występowanie

To może także Cię zainteresować – Włochate krowy ze Szkocji – wszystko co warto wiedzieć!

Maskonury w Szkocji gdzie można je spotkać występowanie

Maskonury to bardzo inteligentne ptaki. Naukowcy odkryli, że korzystają one z patyków aby podrapać się w miejscach, do których nie mogą sięgnąć.

Maskonury uważane są za pośmiertną postać marynarzy i rybaków, którzy zginęli na morzu.

Wiecie co nas najbardziej zaskoczyło? Maskonury łączą się w pary na całe życie!

No i jest jeszcze bardzo ważna kwestia. Jeśli będziecie szukać maskonurów to pytajcie ludzi o puffins (tak nazywają się one w języku angielskim).

Maskonury w Szkocji – gdzie można je spotkać?

Kiedy można zobaczyć maskonury w Szkocji? Jeśli chcielibyście je zobaczyć to zaplanujecie swoją podróż w okresie od początku kwietnia do połowy sierpnia.

Szkocja jest miejscem, w którym można spotkać maskonury w swoim naturalnym środowisku. Isle of May to prawdziwy raj dla miłośników ptaków, nie tylko maskonurów. Na 57 hektarach znajduje się ponad 285 najróżniejszych gatunków!  Podczas okresu lęgowego na wyspie znajduje się ponad 200 tysięcy ptaków morskich. Liczba robi wrażenie! Jeśli chcielibyście wybrać się na wyspę to tutaj znajdziecie informacje o dostępności i cenach – https://www.isleofmayferry.com/.

Przeczytaj także – Najpiękniejsze plaże w Szkocji

Maskonury w Szkocji gdzie można je spotkać Isle of May
Maskonury w Szkocji gdzie można je spotkać Isle of May

Gdzie jeszcze można spotkać maskonury w Szkocji?

Przejeżdżając słynną drogę North Coast 500 w Szkocji można je zobaczyć na najdalej wysuniętym na północ punkcie lądowej Wielkiej Brytanii – Dunnet Head. To właśnie w tym miejscu mieliśmy okazje podziwiać je na pięknym klifie. Widzieliśmy je także na innym przylądku na północy kraju – Duncansby Head.

Pozostałe miejsca, w których można spotkać maskonury:

 • Szetlandy
 • Orkady
 • Archipelag St. Kilda
 • Bass Rock
 • Sumburgh Head
 • Faraid Head
 • Lunga
Maskonury w Szkocji gdzie można je spotkać ciekawostki
Maskonury w Szkocji gdzie można je spotkać ciekawostki

Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

11 komentarzy do “Maskonury w Szkocji – gdzie je spotkać? + ciekawostki”

 1. Isle of May to jedno z najciekawszych miejsc w Szkocji. Pytanko do Was. Planujecie może wybrać się tam i nakręcić vloga?

  Odpowiedz
 2. Tym wpisem wygraliście wszystko! 😀 Aktualnie nasz Leoś ma etap na oglądanie na Netfilxie „Puffins Rock”, gdzie głównymi bohaterami są właśnie maskonury 😀 Kurcze myśleliśmy, że żeby je zobaczyć będziemy musieli lecieć do Islandii a tutaj okazuje się, że są w Szkocji 🙂 Świetna sprawa – dziękujemy za wskazówki! 🙂

  Odpowiedz
 3. Nawet nie wiedziałem, że w Szkocji też są! Ostatnio widziałem na yt fajny film z nimi z Islandii właśnie, a tu proszę!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz