Ameryka PółnocnaMeksyk

Meksyk – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Meksyk ciekawostki i mało znane fakty

Meksyk mieliśmy okazję odwiedzić w trakcie naszej półrocznej podróży po Ameryce Środkowej. Kraj ten zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Pyszne jedzenie – tacos, tortas czy burrito, tequila, piękna przyroda – cenoty, plaże i rezerwaty przyrody… Moglibyśmy wymieniać bez końca. Zafascynowani Meksykiem przygotowaliśmy dla Was kilkadziesiąt ciekawostek i mało znanych faktów na temat historii, geografii i życia codziennego.

Zapraszamy do wpisu!

Meksyk – ciekawostki i mało znane fakty geograficzne

Oficjalna nazwa Meksyku brzmi Estados Únidos Mexicanos (Meksykańskie Stany Zjednoczone).

Meksyk graniczy z USA (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południowym wschodzie).

Meksyk - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Valladolid w Meksyku.

Meksyk dzieli się na 31 stanów i Dystrykt Federalny, w którego skład wchodzi stolica Ciudad de México – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie (ponad 9,2 miliona mieszkańców i 6200 os./km²).

Ciudad de México jest najwyżej położonym miastem w Ameryce Północnej i 9 na świecie (2216-2240 metrów nad poziomem morza).

Meksyk słynie z pięknych cenot, które są naturalnymi basenami ze słodką wodą. W tym kraju znajduje się ich około 6000, większość na Półwyspie Jukatan. Wszystkie są połączone w ramach największego na świecie podwodnego systemu jaskiń.

W dzisiejszych czasach, dzięki social mediom cenoty stały się popularnymi miejscówkami, do Instagramowych zdjęć a także do pływania.

Najdłuższą rzeką w Meksyku jest Rio Grande, rozciąga się ona na 3108 kilometrów. Druga na liście Colorado River liczy sobie 2337 kilometrów.

Linia brzegowa Meksyku liczy sobie 9330 kilometrów. Jest to 13 najdłuższa linia brzegowa na świecie.

Meksyk - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Plaża na terenie miasta Majów w Tulum.

Największą górą w Meksyku jest Pico de Orizaba (Citlaltépetl). Liczy on sobie 5636 m n.p.m. Jest on atrzecim pod względem wysokości szczytem Ameryki Północnej: po Denali (McKinley) i Mount Logan.

Granica pomiędzy Meksykiem a USA jest 10 najdłuższą granicą na świecie (3155 kilometrów).

Meksyk jest jednym z 17 najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrodniczym (duża liczba gatunków endemicznych) krajów na świecie. Na tej liście znajdują się również: Australia, Brazylia, Chiny, Demokratyczna Republika Konga, Ekwador, Filipiny, Indie, Indonezja, Madagaskar, Malezja, Kolumbia, Papua Nowa Gwinea, Peru, RPA, USA i Wenezuela.

E-Book

W wodach półwyspu Baja California na zachodnim wybrzeżu Meksyku znajdziesz El Vizcaino, gdzie można obserwować wieloryby. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Meksyk - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Humbak, którego spotkaliśmy u wybrzeży Kostaryki.

Prawie 34% (około 64 milionów hektarów) powierzchni Meksyku pokrywają lasy.

Położona u wybrzeży wyspy Cozumel Mezoamerykańska Rafa Koralowa jest największą rafą w obu Amerykach i drugą co do wielkości na świecie po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Znajduje się ona również u brzegów Belize, Gwatemali i Hondurasu.

Każdego listopada miliony motyli monarchów odbywają coroczną 3000-milową migrację z Kanady do Meksyku, gdzie przebywają od około listopada do marca.

W Meksyku znajdziesz 35 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najciekawszych wymienić można Chichén Itzá, Uxmal, Calakmul, Sian Ka’an, Palenque i oczywiście Teotihuacan.

Meksyk - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Chichen Itza w Meksyku.

Chichén Itzá zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1990 roku. W 2007 roku miejsce to zostało uznane za jeden z 7 Cudów Współczesnego Świata. Poza miastem Majów na tej liście znajdują się również:

  • Macchu Pichu w Peru,
  • Wielki Mur Chiński,
  • Tadż Mahal w Indiach
  • Petra w Jordanii,
  • Koloseum w Rzymie,
  • Statua Jezusa Chrystusa w Rio de Janeiro.

Meksyk – ciekawostki historyczne

Flaga narodowa Meksyku (hiszp. Bandera de México) składa się z trzech pionowych pasów (zielony, biały i czerwony) i herbu. Kolor zielony oznacza nadzieję, biały to czystość a kolor czerwony symbolizuje krew ludzi, którzy zginęli walcząc o niepodległy Meksyk.

Centralnym emblematem jest meksykański herb. Przypomina legendę o orle siedzącym na kaktusie podczas pożerania węża, który sygnalizował Aztekom, gdzie mają założyć ich miasto, Tenochtitlan.

Meksyk - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Meksyk uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 28 września 1821 roku.

W latach 1846-1848 pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem trwała wojna. Zakończyła się ona zwycięstwem USA i uznaniem suwerenności nad Teksasem.

W 1994 roku utworzono Północnoatlantyckie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (NAFTA – North American Free Trade Agreement). Zostało ono stworzone w celu wspierania handlu pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem.

Meksyk – pozostałe ciekawostki i mało znane fakty

Meksyk to 10 największy kraj na świecie pod względem populacji. Liczba mieszkańców wynosi 128 milionów, to 3,3 razy więcej niż w Polsce.

Meksyk to 13 największy kraj na świecie pod względem powierzchni (1 972 550 kilometrów kwadratowych). To 6,3 razy więcej niż Polska.

Meksyk - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Rio Lagartos w Meksyku.

Chihuahua to najmniejsza znana rasa psów. Po raz pierwszy została ona wyhodowana w północno-meksykańskim stanie Chihuahua – od którego pochodzi nazwa psa.

Turystyka ma duży wpływ na gospodarkę Meksyku. Turyści z różnych krajów przylatują aby posmakować różnorodności kulturowej i odkryć niesamowitę przyrodę Meksyku. Najwięcej turystów odwiedza półwysep Jukatan. Tutaj znajdziesz kilk najciekawszych miejsc i atrakcji.

Język hiszpański jest obecnie językiem dominującym w życiu publicznym. W Meksyku obowiązuje również około 68 języków indiańskich (nie wliczając licznych wariantów i odmian), które posiadają status języków narodowych. Wśród najbardziej powszechnych wymienić można nahuatl, maya, zapotecki i mixtec.

Meksyk - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Tequila – słynny meksykański napój alkoholowy pochodzi z miasta „Tequila” położonego w stanie Jalisco w Meksyku.

W Meksyku bardzo popularne są zapasy, zwane lucha libre. Obejmują one szybkie akcje, serię chwytów i imponujące, wysokie ruchy, które wprawiają publiczność w zachwyt.

Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso meksykańskie. 100 MXN to 23,51 złotych. W miejscach turystycznych powszechnie akceptowane są również dolary amerykańskie.

Meksyk dał światu kukurydzę, chili i czekoladę.

Starożytne cywilizacje meksykańskie (Olmekowie, Aztekowie, Toltekowie i Majowie) uprawiały drzewa kakaowe już ponad 3000 lat temu. Ziarna kakaowca były również używane jako forma waluty, często wycenianej na więcej niż złoto.

Meksyk znajduje się czterech strefach czasowych.

Wyspa Holbox w Meksyku.

Katolicyzm (87,6%) jest religią dominującą w Meksyku. Na drugim miejscu znajduje się protestantyzm (9,8%).

Meksyk był dwukrotnie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej (FIFA World Cup) w 1970 (zwycięstwo Brazylii) i 1986 roku (zwycięstwo Argentyny).

Meksyk jest największym na świecie producentem srebra (6200 ton rocznie), następnie Peru (4160 ton) i Chiny (3600 MT).

Meksyk jest 7 największym na świecie producentem soli (ponad 10,1 milionów ton czyli 3.65% światowej produkcji [dane z 2021 roku]).

Meksyk jest największym na świecie eksporterem piwa. Łączna wartość eksportu wynosi $4,31 miliardów (28,4% całego rynku). Prawda, że robi wrażenie? Kolejne miejsca w rankingu zajmują Holandia, Belgia, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Francja. Polska plasuje się na 14 miejscu. Najpopularniejsze piwa? Oczywiście Corona, Sol i Modelo.

Poznaj także inne ciekawostki:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...