Miasteczka w SzkocjiSzkocja

Miasteczko Culross, Szkocja – miejsca z serialu Outlander

culross szkocja crannesmuir outlander miejsca z serialu

Miejsca z serialu Outlander takie jak miasteczko Culross w Szkocji, które niektórzy mogą znać pod nazwą Crannesmuir cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Wielu z nich wyrusza w podróż śladem swojego ulubionego serialu.

Outlander opowiada o przygodach Claire Randall, która przeniosła się do XVIII wieku i poznała Szkota o imieniu James Fraser. Serial przedstawia ciekawe miejsca w Szkocji, opowiada o historii a także szkockich obyczajach.

Outlander sprawił, że wiele miejsc w Szkocji zyskało ogromną sławę. Dzisiaj zabieramy was na spacer po malowniczym miasteczku Culross. 

Gdzie znajduje się Culross?

Culross położone jest w hrabstwie Kingdom of Fife, 48 kilometrów od Edynburga i 58 kilometrów od Glasgow. Miasteczko (oraz parafia) znajduje się nad brzegiem zatoki Forth. Według danych z 2006 roku w Culross zamieszkiwane jest przez około 400 osób

Jak dostać się do Culross?

Jak zawsze polecamy Wam skorzystanie z aplikacji lub strony internetowej Rome2rio. W ten sposób wyszukacie w ciągu kilku minut aktualne połączenia wraz z ceną oraz rozkładem jazdy.

culross gdzie się znajduje i jak dojechać

Atrakcje w Culross – co ciekawego warto zobaczyć?

Zwiedzanie Culross rozpoczęliśmy na wzgórzu, z którego zeszliśmy ulica Tannhouse Brae w kierunku centrum miasteczka. Po drodze podziwiać można malownicze, kolorowe domki przyozdobione kwiatami. Od razu można zauważyć, że mieszkańcy dbają o swoją okolicę. Mam nadzieję, że zwiedzający robią to samo.

Mercat Cross

Już na samym początku z pewnością Waszą uwagę zwróci Mercat Cross – mini rynek w miasteczku – kiedyś był od oznaką dobrobytu. W dawnych czasach znajdował się tutaj targ a także miały miejsce publiczne egzekucje. Teraz najczęściej trafić można na kilka zaparkowanych samochód, po historycznych czasach nie ma ani śladu.

Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć? mercat cross
Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć?
Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć?

Culross Palace – perełka w Kingdom of Fife

Bez wątpienia najciekawszym miejscem w miasteczku jest Culross Palace wraz z ogrodami. Pałac został zbudowany w latach 1597-1611 z materiałów pochodzących z handlu zagranicznego. Nigdy nie stał się oficjalną rezydencją królewską, jednak w 1617 roku odwiedził go król Jakub VI. Na jego tyłach znajdziemy piękne ogrody, które warto odwiedzić wiosną lub latem. Na pewno wrócimy jeszcze o tej porze roku.

Zwiedzanie wnętrza Culross Palace, aktualne ceny oraz więcej informacji znajdziecie na stronie National Trust for Scotland – https://www.nts.org.uk/visit/places/culross.

Atrakcje w Culross Palace - co ciekawego warto zobaczyć?
Atrakcje w Culross Palace - co ciekawego warto zobaczyć?
Atrakcje w Culross Palace - co ciekawego warto zobaczyć?

Culross Town Hall – ratusz oraz więzienie

Budynek ten powstał w 1626 roku. W późniejszych latach funkcjonował jako sąd oraz więzienie. Uważa się, że w XVII wieku czekało na proces tak wiele czarownic, że władze miasta nie wiedziały, gdzie je przetrzymywać. Niektóre z nich przetrzymywane były na strychu ratusza w Culross! Trzeba przyznać, że gdyby nie wieża zegarowa dobudowana w kolejnych latach budynek nie prezentowałby się tak wyjątkowo.

Aktualnie wnętrze Culross Town Hall skrywa zdjęcia lokalnego fotografa Grahama Harrisa.

Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć? town hall
Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć? town hall
Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć? town hall

Culross Beach and Pier

Tuż przy brzegu zatoki Forth of Firth znajdziecie Culross Beach and Pier. Culross może pochwalić się jednym z najstarszych portów w Szkocji. Mnisi z miejscowego opactwa wykorzystywali go do wysyłania kamienia przez zatokę do opactwa Holyrood. W XVI i XVII wieku Culross było portem handlującym węglem i solą z takimi krajami jak Holandia, Dania, Belgia czy Niemcy.

Spacerując po pomoście można zobaczyć miasteczko z nieco innej perspektywy.

E-Book
Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć? plaża i most
Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć?

The Lockit Well

Uważa się, że historyczne źródło wody było wykorzystywane przez wyznawców św. Serfa (poznasz go w akapicie dotyczącym miejskiej legendy). Strumień spływa ze wzgórza przy Snuff Cottage, przecina Low Causeway przy Strynd Vennel, a następnie wpada do zatoki Forth of Firth.

Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć?

Punkt widokowy w Culross

Punkt widokowy znajduje się w miejscu gdzie Tanhouse Brae spotyka się z Kirk Street. Nie jest to oczywista atrakcja więc trzeba się nieco wysilić aby tam dotrzeć. Można tam dojść także skręcając w wąską uliczkę tuż obok Culross Palace. Na miejscu czekają na Was wspaniałe widoki na miasteczko, wyróżniającą się wieżą zegarowa Culross Town Hal i zatokę.

Atrakcje w Culross - co ciekawego warto zobaczyć? punkt widokowy
culross punkt widokowy i atrakcje
culross punkt widokowy i atrakcje

Culross Abbey and Monastery Ruins – opactwo i ruiny klasztoru

Opactwo zostało zbudowane w 1217 roku i przetrwało do czasów reformacji. Culross było miejscem wczesnej wspólnoty chrześcijańskiej, na czele której stał święty Serf. Ruinami opactwa opiekuje się teraz Historic Scotland. Można je zwiedzić całkowicie bezpłatnie. Pozostała nienaruszona część opactwa funkcjonuje jako kościół parafialny.

atrakcje w culross opactwo i klasztor
Ruiny klasztoru Culross
atrakcje w culross opactwo i klasztor
Ruiny klasztoru Culross
atrakcje w culross opactwo i klasztor
Opactwo Culross

Kawiarnie i restauracje w Culross – gdzie warto zjeść?

Spacerując po Culross na pewno Waszą uwagę zwróci budynek The Red Lion Inn. Jego historia sięga XVI wieku kiedy to funkcjonował jako dom kupiecki. Jeśli macie ochotę na pyszne jedzenie i kufel piwa to wiecie gdzie szukać. Na tyłach znajduje się ogródek piwny.

gdzie zjeść w culross
Red Lion Inn

Schowana tuż obok Culross Palace Bessie’s Cafe oferuje kawę i ciasta (także wegańskie i wegetariańskie). Posiłki domowej roboty z pewnością przypadną Wam do gustu.

Kawiarnia Biscuit Cafe to chyba nasz faworyt. Duży wybór posiłków (kanapki, sałatki czy zupa), kawa, herbata i pyszne ciasto… Warto wpaść jeśli dopadnie Was mały głód po zwiedzaniu miasteczka. W tym samym budynku znajduje się Culross Pottery Gallery, gdzie sprzedawane są rękodzieła lokalnych artysów.

gdzie zjeść w culross
Kwiarnia Biscuit Cafe oraz Culross Pottery Gallery

Tuż przy głównym placu znajduje się kawiarnia The Admiral Cafe. Miejsce to może poszczycić się najlepszym położeniem w Culross. W okolicy znajdziecie przepiękne kolorowe domki i brukowane uliczki, które zabiorą Was w głąb miasteczka.

Zwiedzanie Culross śladem serialu Outlander

Ulica Tanhouse Brae to serialowa droga do domu Geillis Duncan. Miejsce to pojawia się wiele razy w pierwszym sezonie. Na potrzeby serialu domki zostały pomalowane na czarno. Kawałek dalej znajduje się budynek The Study, który posłużył jako Fasada domu Geillis Duncan. Mercat Cross był miejscem, w którym miała miejsce scena ukarania za kradzież młodego chłopca. Pamietacie stos ustawiony na placu przed procesem czarownic (Claire oraz Geillis)? Sceny te także zostały nagrane na Mercat Cross.

Jeden z budynków w Culross posłużył także jako dom Laoghaire w 4 sezonie. To tam Bree pracowała w ogrodzie z Joanie, córką Laoghaire. Najważniejszym serialowym miejscem w miasteczku jest Culross Palace, którego wnętrze wykorzystano z wielu scenach, między innymi jako sypialnia Jamiego oraz Claire. Ogrody znajdujące się na tyłach pałacu wykorzystano podczas ujęć ogrodów Castle Leoch

Legenda powstania Culross

Legenda głosi, że kiedy brytyjska księżniczka Teneu, córka króla Lothian, zaszła w ciążę przed ślubem, jej rodzina zrzuciła ją z urwiska. Przeżyła ona upadek i trafiła na bezzałogową łódź. Wiedziała, że nie ma domu, do którego mogłaby wrócic, więc przepłynęła ona zatokę Firth of Forth i wylądowała w Culross, gdzie zaopiekował się nią Świety Serf. Został on przybranym ojcem jej syna, Świętego Mungo. W późniejszych czasach założył on miasto Glasgow i został jego patronem.

Jak rozwijało się Culross na przełomie lat?

Culross w XVI i XVII wieku było ośrodkiem przemysłu węglowego. W Culross powstała pierwsza na świecie kopalnia węgla pod powierzchnią morza. Wtedy też nastąpił największy rozwój miasteczka. W późniejszych czasach miasteczko stało się największym producentem soli w Szkocji.

Rola Culross jako portu miała swój kres w XVIII wieku, a do czasów wiktoriańskich stało się miastem duchów. Port został zasypany, a morze odcięte przez linię kolejową przybrzeżną w drugiej połowie XIX wieku.

W latach 30. XX wieku Culross znalazło się pod opieką National Trust for Scotland. Wkład pracy pozwolił na przywrócenie wielu historycznych budynków w okolicy do postaci, w której aktualnie możemy je podziwiać. Trzeba przyznać, że w mnóstwo włożonej pracy przyniosło efekty. Miasteczko prezentuje się niesamowicie!

Zwiedzanie Culross – informacje praktyczne

Jeśli macie zamiar przyjechać samochodem do Culross to z pewnością zastanawiacie się gdzie można zaparkować samochód. Dość spory parking znajduje się tutaj – lokalizacja dla Google Maps.

zwiedzanie culross informacje praktyczne
zwiedzanie culross informacje praktyczne

Miejsca z serialu Outlander w okolicy

W niedalekiej okolicy od Culross można odwiedzić więcej miejsc znanych z serialu Outlander. Pobliskie Falkland to dobrze znane widzom Inverness. Aberdour Castle w serialu posłużył jako Sainte Anne de Beaupré Monastery. Znajdujący sie po drugiej stronie zatoki Blackness Castle znany jako Fort William. Kolejne ciekawe miejsce to zamek Mindhope Castle znany także jako Lallybroch. Fanów serialu z pewnością zainteresuje także pałacu Linlithgow (więzienie Wentworth).

Pozostałe miejsca:

  • Hopetoun House
  • Bo’ness & Kinneil Railway
  • Doune Castle (Castle Leoch)

Mamy nadzieję, że podobał Wam się nasz wpis dotyczący Culross. Miłego dnia!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...