Muszki w Szkocji (midges) – jak sobie z nimi radzić?

Muszki w Szkocji to często bardzo spotykany problem. Wiele podróży nie odbywa się w obawie przed muszkami. Nocleg pod namiotem czy trekking może zostać skutecznie zakłócony przez malutkie ale często bardzo liczne skupiska. Potrafią one zepsuć i uprzykrzyć najlepszy dzień na lonie natury. Dzisiaj podpowiem jak sobie z nimi radzić.

Szkocja jest krajem, w którym nocleg na dziko jest w pełni legalny. Swój namiot rozbić można praktycznie wszędzie – oczywiście dostosowując się do zasad, o których więcej możecie dowiedzcie się we wpisie wild camping w Szkocji – wszystko co musisz wiedzieć. W skrócie: jest jedna bardzo ważna zasada – leave no trace. Nie pozostawiaj po sobie żadnych śladów.

Muszki w Szkocji (midges) - jak sobie z nimi radzić?

Muszki w Szkocji

Zadajesz sobie pytanie czym są muszki i jak poważny jest to problem w Szkocji? Największą obawą turystów przyjeżdżających do Szkocji są krwiożercze muszki, które na prawdę potrafią uprzykrzyć wieczór spędzony w pięknym miejscu. Największe zagrożenie nieprzyjemnego spotkania z muszkami przypada na miesiące letnie.

Muszki w Szkocji (midges) - jak sobie z nimi radzić?

Największe gromady muszek spotkać można w okolicach jezior, podmokłych terenów, zarośli, rzek i bagien. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że jest to prawie cała północna Szkocja czyli uwielbiany przez turystów region Highlands. Dobra informacja jest taka, że jest ich dużo mniej gdy wieje silny wiatr, mocno świeci słońce lub pada deszcz. Najczęściej na łowy wyruszają wczesnym rankiem lub wieczorem.

Od razu przypomina mi się sytuacja, kiedy to rozbijaliśmy namiot nad jeziorem Loch Lomond. Muszki były dosłownie wszędzie i to w ogromnych ilościach. Plus jest taki, że rozbicie namiotu trwa 5 razy krócej niż w nieco bardziej komfortowych warunkach.

Na poniższym filmie możesz zapoznać się jak wygląda spotkanie z nimi na szlaku. One minute midge challenge polega na wytrzymania minutowego kąsania. Jacyś chętni??

Jak radzić sobie z muszkami?

Kilka lat podróżowania po Szkocji sprawiło, że udało nam się wypracować metody działania, które w pewnym stopniu pomagają nam pozbyć się tego niezbyt miłego problemu.

Muszki w Szkocji (midges) - jak sobie z nimi radzić?

Moskitiery oraz długie nogawki i rękawy

Sposobem, który może nieco zminimalizować problem z muszkami jest odpowiedni ubiór – długie spodnie i bluza z długim rękawem. Oczywiście muszki są na tyle sprytne, że znajdą sobie dojście do skóry i w ciągu kilku minut odbiorą całą satysfakcję z biwakowania.
Absulutna podstawa to porządna moskitiera aby uchronić twarz przed ukąszeniami.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Muszki w Szkocji (midges) - jak sobie z nimi radzić?

Olejek do skóry Avon Skin so Soft

Pomysł ten podpatrzyliśmy u Roberta z bloga mojaszkocja.com. Podobno działa bardzo dobrze – u nas jak do tej pory sprawdził się dwukrotnie. Warto stosować go w sytuacji, w której nie możesz zmienić miejsca noclegowego lub masz do wykonania jakąś pracę w danym miejscu.

Spray Smidge

Jest wiele środków zwalczających muszki jednak nam najlepiej sprawdził się Smidge. Pozwala on w dość znacznym stopniu pozbyć się muszek. Co ciekawe jest on wodoodporny i działa do 8 godzin.

Czy gwarantuje to stu procentową ochronę przed muszkami? Niestety nie. One i tak będą skutecznie zakłócać wypoczynek. Dlatego też najważniejszy jest sposób numer cztery.

Przed wyjazdem sprawdź prognozę muszkową

Szkockie midges to na tyle poważny problem, że w Internecie sprawdzić można prognozę muszkową (midges forecast). Na mapie Szkocji znajdziesz obszary z najwyższym ryzykiem występowania muszek. Polecamy przeanalizować prognozę przed wyjazdem pod namiot lub dłuższym trekkingiem i na jej podstawie podjąć decyzję.

Tutaj podrzucam link https://www.smidgeup.com/midge-forecast/

Co warto zobaczyć w Szkocji?

Jeśli muszki nie są dla Ciebie wielkim problemem lub wiesz jak sobie z nim poradzić to z wielką przyjemnością polecę Ci kilka miejsc, w których będziesz mógł nacieszyć oczy pięknymi widokami oraz przepiękną naturą w Szkocji.

Muszki w Szkocji (midges) - jak sobie z nimi radzić?

Wśród najpiękniejszych szkockich atrakcji wymienić trzeba jeziora Loch Lomond oraz Loch Ness, dolinę Glen Coe, Park Narodowy Cairngorms a także północą część Szkocji, którą można zwiedzić w ramach Road Tripu drogą North Coast 500.

Poniższe wpisy pomogą zorganizować Ci własną, wymarzoną podróż do Szkocji.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 komentarze do “Muszki w Szkocji (midges) – jak sobie z nimi radzić?”

  1. Kiepska sprawa. W czasie sezonu korzystałem też z aromatu waniliowego na muszki. Sprawdzaliście? A jak się sprawuje mugga?

    Tak na marginesie: za dużo reklam – nie warto.

    Odpowiedz
  2. Te małe badziewia są wszędzie. W rejonie Glenfinnam pogryzły mnie niemiłosiernie. Kupiliśmy wtedy jakiś lokalny repelent.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz