Szkocja

10 NAJWAŻNIEJSZYCH szkockich Wynalazków!

10 najważniejszych szkockich wynalazków

W Szkocji mieszkamy już prawie cztery lata. Zagłębiając się odrobinę w historię oraz ciekawostki o tym kraju udało nam się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić. Dzisiaj przedstawimy Wam 10 szkockich wynalazków.

Zaczynamy!

Telewizor

Ciężko wyobrazić sobie brak telewizora w XXI wieku. Jedni używają go okazjonalnie a dla innych to całe życie. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę ale pierwszy telewizor powstał w Szkocji. To właśnie szkocki inżynier John Logie Baird sprawił, że możemy obserwować świat za pośrednictwem ekranu telewizora. Kilka lat później skonstruował on pierwszy noktowizor czyli urządzenie umożliwiające widzenie w półmroku.

Rozwój kryminalistyki

Duży wkład w rozwój światowej kryminalistyki miał szkocki doktor David Faulds. W opublikowanych przez niego badaniach z 1880 roku opisał on wynalezienie odcisków palców na wykopaliskach archeologicznych.

Lodówka??

Lodówka to kolejny wynalazek, który został wynaleziony w Szkocji. Ciężko to sobie wyobrazić zwłaszcza, że w kraju tym panowały mrozy. Pierwsza lodówka powstała w 1755 roku. Jej wynalazcą jest szkocki profesor William Cullen.

Encyklopedia Britannica

Najstarsza anglojęzyczna encyklopedia na świecie czyli Britannica została wydana w trzech tomach w latach 1768-1771 w Edynburgu.

Rozwój światowej medycyny

Wszyscy wiedzą, że penicylinę zawdzięczamy Alexandrowi Flemmingowi. Niestety mało kto wie, że pochodził on ze Szkocji. Odkrycie z 1928 roku miało ogromny wpływ na rozwój medycyny na całym świecie.

Rozwój matematyki

Matematyka to jedna z najbardziej skomplikowanych rzeczy jakie można sobie wyobrazić. Być może byłaby ona jeszcze trudniejsza gdyby nie John Napier, zwany także człowiekiem kalkulatorem. Odpowiedzialny jest on za odkrycie logarytmów oraz miejsc po przecinku.

Pierwsza sklonowana owca

Tworząc listę rzeczy, które zostały wynalezione w Szkocji nie sposób pominąć pierwszej sklonowanej owcy, która nazywała się Dolly. 5 lipca 1996 roku na uniwersytecie w Edynburgu dokonano niesamowitego odkrycia z zakresu genetyki.

Pierwszy telefon

Wynalezienie telefonu to także zasługa szkockiego wynalazcy. W 1892 roku Alexander Graham Bell jako pierwszy na świecie przeprowadził rozmowę telefoniczną pomiędzy Chicago a Nowym Jorkiem. 

Toster

Tosty to jeden z najlepszych pomysłów na szybkie śniadanie. Nie moglibyśmy się nimi cieszyć gdyby nie szkocki wynalazca Alan MacMasters. Powstanie tostera datuje się na 1893 rok. 

Kolorowa fotografia

Czy wiecie, że pierwsza kolorowa fotografia została wykonana w 1861 roku? Szkocki fizyk James Clerk Maxwell sfotografował kokardkę ze szkockiej kraty w trzech kolorach – zielonym, niebieskim i czerwonym.

Więcej szkocki ciekawostek znajdziecie we wpisie Szkocja – 33+ MAŁO ZNANE fakty i ciekawostki.

E-Book

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...