Ogród Botaniczny w Glasgow – zwiedzanie + historia

Ogród Botaniczny w Glasgow to miejsce, w którym można odpocząć po zwiedzaniu miasta a także zobaczyć niesamowitą kolekcje egzotycznych roślin z całego świata. Jest to także jedna z najczęściej odwiedzanych przez nas atrakcji turystycznych w największym szkockim mieście. 

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego – informacje praktyczne

Warto mieć na uwadze, że Ogród Botaniczny w Glasgow jest otwarty od 7:00 do zmierzchu (przez cały rok). Szklarnie otwarte są od 10:00 do 18:00 (16:15 zimą).

Poniżej umieszczamy adres Ogrodu Botanicznego:

Glasgow Botanic Gardens
730, Great Western Road
Glasgow
G12 0UE

Ogród Botaniczny w Glasgow zwiedzanie

Wstęp jest bezpłatny. Od czasu do czasu na jego terenie organizowane są różne wydarzenia na, które wstęp jest płatny. Jednym z tych, które warto wyróżnić jest organizowany w okolicach Halloween Glasglow.

Gdyby ktoś zainteresowany był wirtualnym zwiedzaniem to podrzucamy Wam link do oficjalnej strony – Glasgow Botanic Gardens.

Dlaczego warto odwiedzić Ogród Botaniczny w Glasgow?

W podróżowaniu chodzi o to aby docierać do miejsc, które są bardzo chętnie odwiedzane przez lokalnych mieszkańców. Bez wątpienia Botanic Garden do takich należy.

Ogród Botaniczny w Glasgow zwiedzanie

Zastanawialiście się kiedyś jak nazywają się mieszkańcy Glasgow? Oszczędzimy wam wysiłku. (Macie jakieś ciekawe propozycje?)


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Mieszkańcy Glasgow to Glaswegians. Jakiś czas temu trafiłem na jeszcze jedną ciekawą definicje. Osoba, która przybyła do Glasgow a następnie uznawana jest za lokalnego mieszkańca to Refuweegee.

Ogród Botaniczny w Glasgow zwiedzanie

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Ogród Botaniczny w Glasgow jest obecność szarych wiewiórek. Dokładnie tak, szarych. Co ciekawe dają się one bardzo chętnie karmić.

Pamiętajcie o zabraniu orzeszków! Podczas naszej pierwszej wizyty w Ogrodzie Botanicznym w 2013 roku byliśmy zdziwieni. Tak samo jak wszyscy nasi goście, którym pokazujemy nasze miasto.

Ogród Botaniczny w Glasgow
Ogród Botaniczny w Glasgow szare wiewiórki
Ogród Botaniczny w Glasgow szare wiewiórki
Ogród Botaniczny w Glasgow szare wiewiórki

Co warto zrobić w Botanic Garden?

Polecamy Wam zabrać kocyk lub po prostu rozsiąść się wygodnie na ławce i przyglądać otoczeniu. Obiecujemy, że uda Wam się zauważyć wiele ciekawych rzeczy. No i na pewno warto ze sobą zabrać kawę oraz jakieś przekąski. Można je także kupić w miejscowym food truck’u.

Właśnie podczas takiej wizyty kilka dni temu powstał wpis z najciekawszymi miejscami w całym West Endzie czyli zachodniej części Glasgow. Postaramy się jak najszybciej opublikować go na naszym blogu.

Kibble Palace

Najważniejszym punktem a także znakiem rozpoznawczym ogrodu botanicznego jest Kibble Palace. Obowiązkowa miejscówka nie tylko dla profesjonalnych fotografów ale przede wszystkim pasjonatów botaniki.

Budowla w stylu wiktoriańskim powstała w 1873 roku. Przez pierwsze 7 lat służyła podczas wydarzeń kulturalnych. Dopiero w 1880 roku w budynku pojawiły się niezwykłe okazy roślin z całego świata (głównie paprocie australijskie widoczne na poniższym zdjęciu). W 2004 roku Kibble Palace został odrestaurowany i ponownie otwarty w 2006 roku.

Stara Oranżeria

Ogród Botaniczny w Glasgow miał służyć studentom miejscowego uniwersytetu. W związku z czym na jego terenie zgromadzono mnóstwo wyjątkowych gatunków roślin z całego świata. Część z nich znajduje się w Starej Oranżerii. Lubimy po niej spacerować bo nie ma tam tłumów.

Ogród Botaniczny w Glasgow zwiedzanie
Ogród Botaniczny w Glasgow zwiedzanie
Ogród Botaniczny w Glasgow zwiedzanie
Ogród Botaniczny w Glasgow zwiedzanie

Ogród Botaniczny w Glasgow – historia

Ogród Botaniczny w Glasgow został utworzony przez Thomasa Hopkirka 20 maja 1817 roku w Sandyford (jedna z części Glasgow). Po 22 latach całą zgromadzona kolekcję przeniesiono do aktualnej lokalizacji. 1 kwietnia 1842 roku ogród został otwarty dla zwiedzających, którzy za wstęp płacili jednego pensa. W 2017 roku świętowano 200 lat niesamowitej historii.

Botanic Garden do dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych oraz najpiękniejszych miejsc w Glasgow i jednym z naszych ulubionych. Wpadamy tam na krótki spacer przy każdej możliwej okazji.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz