Owce w Szkocji – ciekawostki, mało znane fakty i fotki!

Owce w Szkocji są nieodłącznym elementem krajobrazu. Spotkać je można na łąkach oraz w górach. Zwiedzania tego pięknego kraju z pewnością dostarczy każdemu mnóstwo niezapomnianych wrażeń a także wspomnień. Poza najciekawszymi atrakcjami warto zwrócić uwagę na dziką przyrodę. Dzisiaj opowiemy Wam o owcach!

Być może trudno w to uwierzyć ale w Szkocji mieszka więcej owiec niż ludzi. Według danych z 2020 roku w całym kraju można spotkać 6.73 miliona owiec 1! Dla porównania liczba ludności to 5.46 milionów (dane z 2019 roku 2). Dla lokalnych mieszkańców są one niezauważalne. Na turystach robią one wrażenie co sprawia, że są bardzo chętnie fotografowane. Dla nas stały się nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu. Bez różnicy czy jesteśmy w regionie Highland czy Lowland.

owce w Szkocji ciekawostki mało znane fakty

Pewnie zastanawiacie się gdzie można spotkać owce? Wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów poza największe miasta i już można dostrzec je na każdej łące. Największe zagęszczenie owiec występuje na Szetlandach a także w południowej Szkocji, między innymi w regionie Scottish Borders.

Jak wygląda lambing w Szkocji?

Młode owieczki przychodzą na świat późną wiosną, najczęściej w dolinach. Jagnięta są liczone i znakowane w czerwcu, a następnie spędzają lato na wzgórzu. W tamtym roku mieliśmy okazję zobaczyć na żywo jak wygląda lambing w Szkocji podczas wędrówki na Beinn a’Chroin oraz An Caisteal.

owce w Szkocji ciekawostki mało znane fakty

Zobacz także – Maskonury w Szkocji – gdzie je spotkać? + ciekawostki

owce w Szkocji ciekawostki mało znane fakty

Owce w Szkocji – ciekawostki i mało znane fakty

Owce żyją tam, gdzie nie ma ludzi. Gatunek soay sheep żyje dziko na wyspach St Kilda, odległym archipelagu u zachodniego wybrzeża Szkocji. Brzmi jak super plan na weekendową podróż!

Owce bywają trzymane i traktowane jako zwierzęta domowe. Jagnięta osierocone lub odrzucone przez matki są wychowywane przez inne owcę lub przez rolników i ich rodziny. Warto przytoczyć historię z Western Isles. Pewna kobieta wzięła pod swoją opiekę 16 młodych jagniąt w 2012 roku, po tym jak zostały odrzucone przez matki po urodzeniu.

owce w Szkocji ciekawostki mało znane fakty
owce w Szkocji ciekawostki mało znane fakty

Owcę potrafią żyć bardzo długo – najstarsza owca na świecie!

Szkocja może pochwalić się posiadaniem prawdopodobnie najstarszej owcy na świecie. Kolczyk w uchu owcy, zwanej Methuselina wskazywał, że w lutym 2012 roku w momencie śmierci miała 25 lat i 11 miesięcy.

Kupno barana może kosztować tysiące. W 2009 roku osiągnięto najwyższa cenę w historii. Deveronvale Perfection, wyhodowany w Banffshire, został kupiony przez lokalnego hodowcę owiec na targu w Lanark za niewyobrażalnie wysoką cenę – 231 tysięcy funtów.

Zobacz także – Włochate krowy ze Szkocji – wszystko co warto wiedzieć!

W Szkocji popularne są wyścigi owiec. W Moffat w hrabstwie Dumfriesshire odbywają się takie zawody w centrum miasta. Zwierzęta ścigają się z wełnianym manekinem na grzbiecie i pokonują szereg przeszkód. Prawda, że brzmi ciekawie?

owce w Szkocji ciekawostki mało znane fakty
źródło: https://www.thetimes.co.uk/

Według stowarzyszenia Border Union Agricultural Society w Szkocji odbyła się największa jednodniowa giełda baranów w Europie i prawdopodobnie także na świecie. W 2012 roku podczas Kelso Ram Sales wystawiono do sprzedaży ponad 5000 baranów. Historia tego wydarzenia to sięga 1836 roku i od tego czasu odbywa się każdego roku.

Pozostając w temacie to w Lairg (Sutherland) odbywa się największa w Europie jednodniowa wyprzedaż owiec i jagniąt.

Źrodła:

  1. https://www.gov.scot/publications/provisional-results-scottish-agricultural-census-june-2020/pages/10/
  2. https://www.nrscotland.gov.uk/news/2020/scotlands-population
Jak podobał Ci się ten wpis?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1 komentarz do “Owce w Szkocji – ciekawostki, mało znane fakty i fotki!”

Dodaj komentarz