Pap of Glencoe – szkockie góry zimą

O tym, że Szkocja słynie z pięknych krajobrazów górskich chyba nikomu nie musimy mówić. Tym razem przekonaliśmy się o tym zdobywając szczyt Pap of Glencoe, który nazywany jest także Sgorr na Ciche w języku gaelic. 

Szkockie góry w porównaniu do Alp czy naszych polskich Tatr nie imponują wysokością. Nie oznacza to jednak, że można je zdobyć bez wysiłku.

pap of glencoe szkocja góry zima

Podczas tej wyprawy towarzyszył mi kolega ze szkoły Tomasz. Mimo iż nie dał rady on wejść na szczyt to z pewnością wrócił z niej zadowolony. Jestem pewien, że jego przygoda z górami tak szybko się nie zakończy.

Gdzie rozpoczyna się wejście?

Pod szczytem znajduje się bezpłatny parking na kilka samochodów. Dokładna lokalizacja tutaj – 56°40’55.9″N 5°05’30.6″W. Znajduje się on jakieś 500 metrów od początku ścieżki prowadzącej na szczyt.

Nie radzimy parkować w nie wyznaczonych miejscach na drodze pomiędzy Clachaig i Glencoe Village aby nie blokować ruchu.

góry w szkocji zimą glencoe

Jak dostać się transportem publicznym do Glencoe Village?

Jeśli nie mamy do dyspozycji samochodu to warto skorzystać z transportu publicznego. Pomoże nam w tym niezawodna jak zwykle strona internetowa Rome2rio. Najlepszym rozwiązaniem będą busy przewoźnika Scottish Citylink. Cena za przejazd waha się pomiędzy £14 a £20 i trwa on około półtora godziny.

Więcej górskich inspiracji – Góry w Szkocji

Jak wygląda trasa na szczyt?

Trasa na szczyt rozpoczyna się w malutkim w miasteczku Glencoe. Jeśli jesteśmy w stanie dojechać na miejsce samochodem to możemy zaoszczędzić sobie jakieś kilkaset metrów marszu.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Według przewodnika trasę o długości 7,5 km powinniśmy pokonać w czasie nie dłuższym niż 3,5 do 5 godzin. Wysokość Pap of Glencoe to 742 metrów nad poziomem morza. Szczyt ten klasyfikowany jest jako Graham.

pap of glencoe szkocja góry zima

W początkowym etapie trasa prowadzi leśną ścieżką wzdłuż drogi. Następnie musimy przekroczyć bramkę oznaczoną jako Laraichean. Kawałek dalej znajduje się kolejna bramka po przekroczeniu, której rozpocznie się podejście, które momentami potrafi wymęczyć.

góry w szkocji zimą

Wraz z pokonywaniem kolejnych metrów przewyższenia widok na miasteczko Glencoe będzie zachwycał coraz bardziej. Loch Leven w połączeniu z okolicznymi szczytami prezentuje się wręcz niesamowicie.

pap of glencoe szkocja góry zima
góry w szkocji zimą

Podczas naszej wspinaczki od wysokości około 500 m pojawił się śnieg, który momentami dość mocno utrudniał dalszą wspinaczkę. W pewnym momencie droga staje się kamienista. Na szlaku pojawiają się głazy oraz skały, w po których czasami trzeba się wspinać (zwłaszcza w głębokim śniegu). Po kilkunastu minutach wspinaczki powinniśmy pojawić się na szczycie.

Droga powrotną prowadzi tą samą drogą, którą dostaliśmy się na szczyt.

Jakie inne szczyty można zdobyć w okolicy?

W szkockim regionie Highland znajdziemy mnóstwo niesamowitych tras, podążając którymi doświadczymy bajecznych widoków. Dolina Glen Coe przepełniona jest munrosami, wśród których najpopularniejsze to Bidean Nam Bian czy Aonach Eagach. W okolicy Pap of Glencoe znajdziemy także pasmo górskie Mamores. 

pap of glencoe szkocja góry zima

Przeczytaj także – Glen Coe Szkocja – co warto zobaczyć?

góry w szkocji zimą

Gdzie znaleźć nocleg w pobliżu szczytu?

Zważywszy na niesamowite krajobrazy, których doświadczyć można praktycznie na każdym kroku w tej okolicy najlepszym rozwiązaniem będzie nocleg w namiocie, o ile oczywiście możemy sobie na to pozwolić. 

pap of glencoe szkocja góry zima

Tym, którzy podczas podróży wymagają odrobinę więcej komfortu polecamy sprawdzić noclegi w następujących miasteczkach: Glencoe, Ballachulish lub Kinlochleven. W tym ostatnim polecić możemy dwa miejsca noclegowe: MacDonald Cabins a także Glamping Pods. W obydwu obiektach można także rozbić swój namiot. W centrum miasteczka znajduje się sklep Co-op Food, w którym można kupić wszystko co potrzebne do dalszej wyprawy (także alkohol). 

Podrzucam także mapkę Booking.com gdzie można znaleźć więcej opcji noclegowych.

Booking.com

Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze do “Pap of Glencoe – szkockie góry zimą”

Dodaj komentarz