Park Narodowy Cairngorms w Szkocji

Cairngorm to największy pod względem powierzchni Park Narodowy w Wielkiej Brytanii, utworzony w 2003 roku decyzją szkockiego parlamentu. Na jego terenie znajduje się 5 z 6 najwyższych szczytów w Szkocji.

Najwyższym szkockim szczytem jest Ben Nevis (1,345 metrów) położony w pobliżu Fort William. Kolejne pięć pozycji na liście to już Park Narodowy Cairngorm – Ben Macdui 1,309 metrów, Braeriach 1,296 metrów, Cairn Toul 1,291 metrów, Sgor an Lochain Uaine 1,258 metrów i Cairn Gorm 1,244 metrów

Powierchnia Parku Narodowego. Cairngorm wynosi 3800 km2. Głównym ośrodkiem turystycznym jest Aviemore.

Park Narodowy Cairngorm – jak dojechać?

Dojazd do Aviemore z lotniska w Edynburgu (EDI) prowadzi drogą M90 do Perth a następnie A9 aż do Aviemore. Trasa powinna zająć maksymalnie dwie i pół godziny, nie wliczając w to oczywiście postojów.

Jeśli natomiast rozpoczynacie wyjazd z lotniska Glasgow International (GLA) najlepiej będzie kierować się autostradą M8 w kierunku Edynburga aż do zjazdu na Stirling – M80. Później zjazd na A9 w kierunku Perth i tą samą drogą aż do Aviemore. Przejazd powinien zająć około 3 godzin.

Park Narodowy Cairngorm – co warto zobaczyć?

The Cairngorm Reindeer Centre

Park Narodowy Cairngorm to jedyne naturalne środowisko w Wielkiej Brytanii, w którym żyją renifery. Szacuje się ich liczebność na około 150. Można je zobaczyć nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.

renifery park narodowy cairngorm szkocja

W Cairngorm Reindeer Centre można kupić bilet na wycieczkę na wzgórza z przewodnikiem, podczas której będziemy uczestniczyć w karmieniu. Większość reniferów żyje swobodnie w górach Cairngorm. 

renifery park narodowy cairngorm szkocja
renifery park narodowy cairngorm szkocja
renifery park narodowy cairngorm szkocja

Loch Morlich

Na brzegu jeziora znajduje się bardzo popularna plaża w całej Szkocji. Panują tam dobre warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing.

loch morlich szkocja

Piaszczyste plaże nad Loch Morlich są gwarancją spektakularnych widoków na szczyty w paśmie górskim Cairngorm.

loch morlich szkocja

Loch an Eilein

Na brzegu jeziora Loch an Eilein nakręcono sceny bitewne do filmu „Król wyjęty spod prawa”, w których McDougalls atakuje łodzie Roberta Bruce’a i jego ludzi.

loch an eilein szkocja

Zamek na jeziorze Loch an Eilein, położony w pięknym miejscu, składa się ze zrujnowanej XIV-wiecznej wieży, hali i innych budynków otoczonych małym dziedzińcem.

zamek loch an eilein szkocja

W 2010 roku jezioro to zostało wybrane ulubionym miejscem piknikowym w Wielkiej Brytanii w plebiscycie organizowanym przez Warburtons.

Falls of Bruar

Około 8 mil od Pitlochry w okręgu Perth and Kinross znajdziemy serie wodospadów Falls of Bruar, które jako lokalna atrakcja turystyczna znane są od XVIII wieku i zostały uwiecznione w wierszu Roberta Burnsa (słynnego szkockiego poety) – „The Humble Petition of Bruar Water”.

falls of bruar szkocja

Całkowita wysokość wodospadu to około 60 metrów. Prowadzi do niego trasa o długości około 2,5 km, którą bez przeszkód pokonać można w ciągu 60 minut. Przed wodospadem znajduje się darmowy parking a także House of Bruar, w którym można kupić pamiątki oraz przekąski.

Linn O’Dee 

Wodospad Linn O 'Dee znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Cairngorm. Podobno jest także ulubionym miejscem królowej Wiktorii. Rzeka Dee biegnie wąskim kanałem i spada w skaliste baseny poniżej. Wzdłuż lasów znajdują się szlaki turystyczne i miejsca piknikowe.

linn odee szkocja

Balmoral Castle 

Pierwsze wzmianki o zamku pojawiły się 1484 roku. Jego rozbudowa miała miejsce w latach 1853-1856 dla królowej Wiktorii i księcia Alberta. Aktualnie Balmoral Castle jest letnia rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej.

Reekie Linn 

Miejsce, które znajduje się poza Parkiem Narodowym ale będąc w jego okolicy warto zboczyć trochę z trasy i udać się w jego kierunku. Reekie Linn to właściwie para połączonych wodospadów na rzece Isla, przy Bridge of Craigisla, około 4 mile na północ od miasteczka Alyth. Na miejscu dostępny jest darmowy parking – na północ od mostu na drodze B954. Z parkingu można w 5 minut dojść do punktu widokowego na wodospady. Teren wokół niego jest popularnym miejscem piknikowym dla okolicznych mieszkańców.

Mapa z najciekawszymi miejscami

8 komentarzy do wpisu „Park Narodowy Cairngorms w Szkocji”

Dodaj komentarz

{num}