Cairngorms to największy pod względem powierzchni Park Narodowy w Wielkiej Brytanii, utworzony w 2003 roku decyzją szkockiego parlamentu. Piękne górskie krajobrazy przyciągają turystów z całego świata. Na jego terenie znajduje się 5 z 6 najwyższych szczytów w Szkocji.
O tym przeczytasz w poniższym artykule:

Najwyższym szkockim szczytem jest Ben Nevis (1,345 metrów) położony w pobliżu Fort William. Kolejne pięć pozycji na liście to już Park Narodowy Cairngorms – Ben Macdui 1,309 metrów, Braeriach 1,296 metrów, Cairn Toul 1,291 metrów, Sgor an Lochain Uaine 1,258 metrów i Cairn Gorm 1,244 metrów
Powierchnia Parku Narodowego Cairngorms wynosi 3800 km2. Głównym ośrodkiem turystycznym jest Aviemore.
Park Narodowy Cairngorms – jak dojechać?
Dojazd do Aviemore z lotniska w Edynburgu (EDI) prowadzi drogą M90 do Perth a następnie A9 aż do Aviemore. Trasa powinna zająć maksymalnie dwie i pół godziny, nie wliczając w to oczywiście postojów.
Jeśli natomiast rozpoczynacie wyjazd z lotniska Glasgow International (GLA) najlepiej będzie kierować się autostradą M8 w kierunku Edynburga aż do zjazdu na Stirling – M80. Później zjazd na A9 w kierunku Perth i tą samą drogą aż do Aviemore. Przejazd powinien zająć około 3 godzin.
Park Narodowy Cairngorms – co warto zobaczyć?
Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po atrakcjach, który mamy nadzieję przyda się w planowaniu Waszej podróży.
The Cairngorms Reindeer Centre
Park Narodowy Cairngorms to jedyne naturalne środowisko w Wielkiej Brytanii, w którym żyją renifery. Szacuje się ich liczebność na około 150. Można je zobaczyć nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.

W Cairngorms Reindeer Centre można kupić bilet na wycieczkę na wzgórza z przewodnikiem, podczas której można uczestniczyć w karmieniu. Większość reniferów żyje swobodnie w górach Cairngorms.



Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Loch Morlich
Na brzegu jeziora znajduje się bardzo popularna plaża w całej Szkocji. Panują tam dobre warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing.

Piaszczyste plaże nad Loch Morlich są gwarancją spektakularnych widoków na szczyty w paśmie górskim Cairngorms.

Loch an Eilein
Na brzegu jeziora Loch an Eilein nakręcono sceny bitewne do filmu „Król wyjęty spod prawa”, w których McDougalls atakuje łodzie Roberta Bruce’a i jego ludzi.

Zamek na jeziorze Loch an Eilein, położony w pięknym miejscu, składa się ze zrujnowanej XIV-wiecznej wieży, hali i innych budynków otoczonych małym dziedzińcem.

W 2010 roku jezioro to zostało wybrane ulubionym miejscem piknikowym w Wielkiej Brytanii w plebiscycie organizowanym przez Warburtons.

Falls of Bruar
Około 8 mil od Pitlochry w okręgu Perth and Kinross znajdziemy serie wodospadów Falls of Bruar, które jako lokalna atrakcja turystyczna znane są od XVIII wieku i zostały uwiecznione w wierszu Roberta Burnsa (słynnego szkockiego poety) – „The Humble Petition of Bruar Water”.


Całkowita wysokość wodospadu to około 60 metrów. Prowadzi do niego trasa o długości około 2,5 km, którą bez przeszkód pokonać można w ciągu 60 minut. Przed wodospadem znajduje się darmowy parking a także House of Bruar, w którym można kupić pamiątki oraz przekąski.
Szkockie, włochate krowy
Podróżując po Szkocji z wielu miejscach można spotkać szkockie, włochate krowy. Żyją one na pastwiskach, które bardzo często znajdują się w pobliżu drogi. Gdy tylko uda Wam się je dostrzec warto zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i spędzić z nimi choćby chwilę. Co ciekawe pluszowe krowy to chyba najpopularniejsze pamiątki ze Szkocji (oczywiście pomijając whisky).
Dowiedz się więcej na ich temat – Włochate krowy ze Szkocji – wszystko co warto wiedzieć!


Linn O’Dee
Wodospad Linn O 'Dee znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Cairngorm. Podobno jest także ulubionym miejscem królowej Wiktorii. Rzeka Dee biegnie wąskim kanałem i spada w skaliste baseny poniżej. Wzdłuż lasów znajdują się szlaki turystyczne i miejsca piknikowe.


Balmoral Castle
Pierwsze wzmianki o zamku pojawiły się 1484 roku. Jego rozbudowa miała miejsce w latach 1853-1856 dla królowej Wiktorii i księcia Alberta. Aktualnie Balmoral Castle jest letnia rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej.
Reekie Linn
Miejsce, które znajduje się poza Parkiem Narodowym ale będąc w jego okolicy warto zboczyć trochę z trasy i udać się w jego kierunku. Reekie Linn to właściwie para połączonych wodospadów na rzece Isla, przy Bridge of Craigisla, około 4 mile na północ od miasteczka Alyth. Na miejscu dostępny jest darmowy parking – na północ od mostu na drodze B954. Z parkingu można w 5 minut dojść do punktu widokowego na wodospady. Teren wokół niego jest popularnym miejscem piknikowym dla okolicznych mieszkańców.

Edradour – destylarnia whisky w Szkocji
Co prawda Edradour Distillery nie znajduje się bezpośrednio na terenie Parku Narodowego Cairngorms ale myślę, ze warto włączyć to miejsce do swojego planu zwiedzania. Jednym z symboli Szkocji jest whisky więc wizyta w destylarni będzie niesamowitym doświadczeniem.
Poza tym Edradour to jedna z najpiękniejszych destylarnia whisky w Szkocji!


Mapa z najciekawszymi miejscami
Wszystkie najciekawsze atrakcje zaznaczyliśmy na mapie żeby łatwiej było Wam zaplanować zwiedzanie i noclegi.
Noclegi w Parku Narodowym Cairngorms
Weekendowy lub kilkudniowy pobyt na terenie Parku Narodowym Cairngorms wiąże się z koniecznością znalezienia jakiekolwiek noclegu. Najtańsze i najlepsze noclegi zarezerwować można w portalu boooking.com. Miasta, w których warto rozglądać się za noclegami to – Aviemore, Dalwhinnie, Laggan, Newtonmore, Kingussie, Kincraig, Carrbridge, Boat of Garten, Nethybridge, Cromdale, Grantown-on-Spey, Tomintoul, Glenlivet, Strathdon, Braemar, Ballater, Blair Atholl oraz Glenshee.
Polecam zerknąć także na Airbnb. Można tam bardzo często znaleźć tanie noclegi w Parku Narodowym Cairngorms
Jest jeszcze wersja dla osób podróżujących budżetowo. Na terenie Parku Narodowym Cairngorms i w jego okolicach znajduje się kilka hosteli, które można znaleźć na stronie https://www.hostelworld.com/.
Ile czasu spędzić w Parku Narodowym Cairngorms?
Parku Narodowym Cairngorms to miejsce wyjątkowe i przepełnione pięknymi szkockimi krajobrazami. Chociaż można byłoby spędzić tutaj kilka tygodni dwa dni powinny wystarczyć aby odwiedzić kilka najciekawszych i najpopularniejszych miejsc oraz nacieszyć oczy pięknymi widokami. Jeśli macie do dyspozycji więcej czasu to pewnością nie będziecie się nudzić. Na terenie parku znajduje się mnóstwo gór, które z pewnością będą doskonałym dodatkiem do Waszej podróży.
Dowiedz się więcej – Czym jest munro bagging? Historia i ciekawostki!

Kampingi i pola namiotowe w Parku Narodowym Cairngorms
Nie ma lepszego sposobu niż cieszenie się obecnością w Parku Narodowym niż nocleg w namiocie. Jeśli interesuje Was taką forma noclegów to polecam zerknąć na stronę https://www.campsites.co.uk/search/campsites-in-scotland/cairngorms.
Poniższe wpisy pomogą zorganizować Ci własną, wymarzoną podróż do Szkocji.
- 10 najczęściej zadawanych pytań – podróże po Szkocji
- Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji
- Czego warto spróbować w Szkocji? Co zjeść w Szkocji?
- Przewodnik po atrakcjach w Szkocji
- Czym jest munro bagging? Historia i ciekawostki!
- Jak NIE JEŹDZIĆ w ruchu lewostronnym?
- Jak przygotować się do wyjścia w góry? Porady dla początkujących
Cairngorm bardzo nam się spodobał! Też musimy spróbować nakarmić renifery 😀
Koniecznie! 🙂
Cudowne miejsca!
Witam, czy można zobaczyć renifery będąc z małymi dziećmi?
Pewnie 🙂 Przy centrum turystycznym jest także padok z reniferami 🙂
Te wodospady wyglądają cudownie
Byliśmy w zeszły weekend, dzięki za super plan podróży!
Proszę bardzo 🙂