Ameryka PółnocnaKostaryka

Park Narodowy Marino Ballena – wieloryby, atrakcje i plaże w Kostaryce

Wieloryby w Kostaryce Marino Ballena

Dlaczego warto odwiedzić Kostarykę? Kraj ten słynie z pięknej przyrody i doskonałych warunków do obserwowania dzikich zwierząt. Jednym z bardzo popularnych miejsc jest Park Narodowy Marino Ballena gdzie można podziwiać humbaki w ich naturalnym środowisku. Jak zorganizować taki wyjazd? Kiedy jest najlepszy czas na podróż? O czym warto pamiętać? Na te oraz kilka innych pytań odpowiem w dzisiejszym przewodniku.

Zapraszamy do wpisu!

Park Narodowy Marino Ballena – atrakcje w Kostaryce

Wiesz dlaczego zdecydowaliśmy się pojechać do Parku Narodowego Marino Ballena? Jest to jedno z lepszych miejsc na obserwacje wielorybów w naturalnym środowisku. Po krótkiej rozmowie, sprawdzeniu noclegów i transportu podjęliśmy decyzje. Jedziemy do Uvity! Mimo iż nie oczywiście nikt nie dał nam gwarancji, że je tam zobaczymy.

Kilka ciekawostek na temat Parku Narodowego Marino Ballena:

 • Został on założony 9 czerwca 1992 roku.
 • Powierzchnia parku wynosi: 5,160 hektarów (na morzu) oraz 171 hektarów (na lądzie).
 • Ballena (język hiszpański) to wieloryb.

Jak wygląda rejs na poszukiwanie wielorybów oraz delfinów?

Po przyjeździe do Uvity skorzystaliśmy z polecenia gospodarza w naszym hostelu. Rejs zarezerwowaliśmy sobie u firmy Aventura Uno. Podobno standardowe ceny wycieczek są znacznie droższe, w zasadzie nie sprawdzaliśmy tej informacji (cena wydała nam się w porządku). Koszt za jedną osobę u wyżej wspomnianej firmy wynosi 41$. Wycieczka rozpoczyna się o 9:00 (można też zdecydować się na 12:00 ale to może być już za późno).

 • Wstęp do Parku Narodowego Marino Ballena kosztuje 6,78$ (około 28,98 zł )i nie jest wliczony w cenę wycieczki. Kostarykańczycy za wejście płacą 1200 COL (około 7,82 zł).
 • Dzieci poniżej 11 roku życia – wstęp bezpłatny.
 • Grupy liczą około 10-20 osób.
 • Park otwarty jest w godzinach 9:30 – 18:00.
 • Polecamy usiąść z przodu łódki, tam są najlepsze widoczki.
wieloryby w Kostaryce Uvita

Czy jest pewność, że uda się zobaczyć wieloryby, delfiny lub też żółwie? Niestety takiej gwarancji nikt nie da. Wydaje nam się, że w przypadku niezadowolenia raczej nie ma możliwości zwrotu kosztów, choćby częściowej.

Kapitowanowie łódek mają grupę na WhattsApp, na której wymieniają się informacjami o lokalizacji spotkanych wielorybów. Chwilę po starcie nasz kapitan otrzymał dokładne namiary i kilka minut później mogliśmy podziwiać najprawdopodobniej cztery humbaki, w tym jedno dziecko. Kilka minut później widzieliśmy także kilkanaście delfinów.

Pod koniec rejsu mieliśmy okazję snorkować wokół kamiennej wyspy. Widzieliśmy co prawda kilka kolorowych rybek ale szału nie było. Zdecydowanie wolelibyśmy dłużej popływać za wielorybami ale niestety tak wyglądał plan wycieczki.

wieloryby w Kostaryce Uvita
Tego widoku nie zapomnimy nigdy!

Humbaki – kilka ciekawostek na ich temat

Przy okazji rejsu udało nam się zebrać kilka ciekawostek na temat humbaków, którymi chcemy się z Wami podzielić.

 • Dorosłe humbaki osiągają nawet 17 metrów długości oraz nawet do 65 ton wagi.
 • Zaskakujący jest sposób w jaki humbaki zdobywają pożywienie. Nurkują na 15 metrów, następnie tworzą okrąg i wypuszczają powietrze, które tworzy „sieć” i wypycha ryby na powierzchnię.
 • Ich pokarmem są kryle, mniejsze ryby (sardele, makrele czy dorsze) oraz skorupiaki.
 • Na czas rozmnażania humbaki płyną do rejonów tropikalnych. Pożywienie zdobywają w wodach arktycznych i antarktycznych.
 • Humbaki żyją w grupach liczących od 4 do 10 osobników.
 • Humbaki żyją do 80 lat.
 • Humbaki są zagrożone wyginięciem. W XX wieku zniknęło 97% całej populacji.
wieloryby w Kostaryce Uvita
Tak wyglądała nasz łódka, którą wyruszyliśmy w rejs.

Plaże w Parku Narodowym Marino Ballena

W Parku Narodowym Marino Ballena poza dziką przyrodą można także spędzić wolny czas na pięknych kostarykańskich plażach. Wzdłuż wybrzeża, na kilka kilometrów ciągnie się Playa Uvita. Co sprawia, że miejsce to jest wyjątkowe? W trakcie odpływu woda odkrywa niesamowitą plaże w kształcie płetwy wieloryba. Na samym końcu znajdują się ogromne głazy, o które rozbijają się wzburzone fale. Spacerując po plaży kształt ten nie rzuca się w oczy ale z perspektywy drona wygląda to znacznie lepiej.

Poznaj także ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty na temat Kostaryki!

uvita plaże w Kostaryce

Bilet wstępu do parku narodowego upoważnia do pozostania w nim do końca dnia (można wyjść i wrócić jeszcze tego samego dnia). Bardzo polecamy wizytę na plaży w trakcie zachodu słońca. Spacer w takim miejscu to sama przyjemność a oglądanie nieba mieniącego się pięknymi kolorami to idealne zakończenie dnia.

Spacer po kostarykańskiej dżungli

W Parku Narodowym Marino Ballena jest kilka naprawdę pięknych szlaków w dżungli, gdzie można trochę pospacerować, poznać kostarykańską roślinność i podejrzeć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Nam udało się zobaczyć ary, które najczęściej latają w parach.

PS. Uważaj na krokodyle!

E-Book

Wodospady w Uvita

Co jeszcze warto zobaczyć w tej okolicy? Dowiedzieliśmy się o pięknym wodospadzie, który znajduje się kilka kilometrów od naszego hostelu. Postanowiliśmy, że wybierzemy się na spacer i przekonamy się na własne oczy czy faktycznie jest on taki jak o nim mówią. Na miejsce dotarliśmy po około godzinnej, luźnej i spokojnej wędrówce.

W trakcie kąpieli w zimnej wodzie spadającej z wodospadu mogliśmy najpierw usłyszeć a później zobaczyć przemieszczające się po koronach drzew stado kapucynek. Wcześniej widzieliśmy je w Manuel Antonio.

wodospady w Kostaryce Uvita

O czym warto wiedzieć przed podróżą do Parku Narodowego Marino Ballena?

Poniżej znajdziesz przydatne informacje, którą pomogą Ci zaplanować podróż po Kostaryce i wizytę w Parku Narodowym Marino Ballena.

Kiedy warto przyjechać do Marino Ballena?

Najlepsze pory roku na obserwacje wielorybów w Parku Narodowy Marino Ballena to okres od grudnia do kwietnia i od lipca do listopada. W tym czasie park odwiedzają migrujące humbaki, które przypływają, aby rozmnażać się w cieplejszych wodach tropikalnych u wybrzeży Ameryki Środkowej.

Marino Ballena informacje praktyczne

Noclegi w Uvita, w okolicach Parku Narodowego Marino Ballena

Noclegi w Kostaryce są dużo droższe niż w pozostałych krajach Ameryki Środkowej. Jeśli w poszukiwania okazyjnych cen włożysz trochę wysiłku na pewno znajdziesz coś budżetowego. Tutaj podpowiadamy jak to zrobić.

Przed zwiedzaniem Parku Narodowego Marino Ballena zatrzymaliśmy się w miasteczku Uvita, które oddalone jest zaledwie o kilkaset metrów od bram. Spośród wielu hoteli czyli hosteli zdecydowaliśmy się na Yubarta Lodge.

Za 25 000 colones (około 162,93 złote) za noc zatrzymaliśmy się w dwuosobowym pokoju z prywatną łazienką oraz kuchnią. Do naszej dyspozycji był także zadbany basen, jacuzzi oraz darmowe kokosy bez limitów. Oczywiście trzeba było sobie je samemu otworzyć!

Więcej tanich i polecanych noclegów w Uvicie znajdziesz tutaj.

Jak dojechać do Parku Narodowego Marino Ballena?

Transport publiczny w Kostaryce działa bardzo dobrze. W praktycznie każde miejsce można dojechać autobusem. Jeśli wylądował*ś na lotnisku w San Jose to najpierw złap autobus lub taksówkę do centrum. W centrum możesz złapać bezpośredni autobus do Uvita. Bilet powinien kosztować około 30-40 złotych. Cała podróż trwa około 4,5 godziny.

Jeśli podróżujesz wynajętym samochodem to z lotniska w San Jose dojedziesz w mniej więcej 4 godziny.

Dowiedz się jak samodzielnie zorganizować podróż do Kostaryki (koszty, porady i atrakcje)

Podróż po Kostaryce – pozostałe wpisy

Jeśli planujesz podróż do Kostaryki lub nadal zastanawiasz się czy warto za zajrzyj do poniższych wpisów:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...