Anglia

Peak District – atrakcje na weekend. Ale widoki!

Peak District atrakcje na weekend co zobaczyć

Peak District został założony 17 kwietnia 1951 roku. Czyni go to najstarszym Parkiem Narodowym w Wielkiej Brytanii. Każdego roku Peak District odwiedza około 12.5 miliona ludzi. Przyszła kolej i na nas. Swój krótki urlop postanowiliśmy spędzić na odkrywaniu atrakcji w tej pięknej okolicy.

Jest to już piąty odwiedzony przez nas Park Narodowy w Wielkiej Brytanii. Oprócz Peak District mieliśmy okazję rozkoszować się pięknymi widokami Loch Lomond & The Trossachs i Cairngorms w Szkocji, Snowdonii w Walii oraz Lake District w Anglii.

Peak District – ciekawostki i mało znane fakty

Tereny te zamieszkuje około 38 tysięcy osób. Trochę zazdrościmy im pięknych widoków, które mieszkańcy mogą podziwiać każdego dnia.

Park Narodowy Peak District zajmuje powierzchnię 555 mil kwadratowych i znajduje się na terenie pięciu hrabstw – Derbyshire, Cheshire, Staffordshire, Yorkshire oraz Greater Manchester.

Peak District - ciekawostki i mało znane fakty

Pennine Way to najstarszy długodystansowy narodowy szlak pieszy w Wielkiej Brytanii. Rozpoczyna się on w  Edale a kończy w Kirk Yetholm. Cała trasa liczy sobie około 431 kilometrów (268 mil). Z pewnością jest to wyprawa na kilka tygodni. Jak do tej pory nasz najdłuższy trekking to West Highland Way w Szkocji.

Prawie 90 procent Parku Narodowego Peak District zajmują gospodarstwa rolne, których liczbę szacuje się na 1800.

E-Book

Ujęcia do filmu Duma i Uprzedzenie powstały w kilku miejscach w Peak District. Ekipa filmowa pojawiła się w Chatsworth House, Haddon Hall, Lyme Hall oraz North Lees Hall.

Peak District - ciekawostki i mało znane fakty

Co warto zobaczyć w Peak District?

Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, w którym pokażemy najciekawsze atrakcje w Peak District spośród tych, które udało nam się odwiedzić. Podrzucimy Wam także informacje praktyczne, które z pewnością okażą się pomocne w tworzeniu planu podróży.

Bakewell – wioska pośród gór

Miasteczko, chociaż szczerze mówiąc jest to wioska słynie z podobno przepysznej tarty. Postanowiliśmy przyjechać tutaj i to sprawdzić. Jak dobrze wiecie dobrego jedzenie nigdy nie odmawiamy. Tarta, o której mowa kosztowała nas £7 i nie była specjalnie smaczna. Brytyjczycy mają nieco inny gust i takie słodkości im smakują.

Nie jest to jedyny powód, dla którego warto tutaj przyjechać. Kiedyś znaleźliśmy Bakewell na liście najpiękniejszych wiosek w Wielkiej Brytanii. Co prawda nie widzieliśmy wszystkich ale po spacerze stwierdzamy, że zdecydowanie znalazła się tam ona zasłużenie.

Co warto zobaczyć w Peak District? Bakewell

Najpiękniejsze wioski w Wielkiej Brytanii? Na naszej liście z pewnością znajdzie się Luss nad Loch Lomond, Fittie w Aberdeen (wioska wchłonięta przez miasto), Port Isaac w Kornwalii a także Castleton w Peak District, o którym za chwilę będziecie mogli przeczytać.

Co warto zobaczyć w Peak District? Bakewell

Parking w Bakewell znajdziecie tutaj: adres do nawigacji – Market St, Bakewell DE45 1HA).

Kinder Scout – piękny brytyjski krajobraz

Podróżując uwielbiamy podziwiać górskie krajobrazy. Tak też było w Peak District. Warto wspomnieć o tym, że Kinder Scout to płaskowyż. Nie mniej jednak fani pieszych wędrówek będą zachwyceni. Według mnie to właśnie tak wygląda typowy brytyjski krajobraz. Wzgórza, mnóstwo zieleni i tysiące owiec porozrzucanych po okolicy. Na prawdę pięknie to wygląda!

Co warto zobaczyć w Peak District? Kinder Scout

Zatrzymując się na parkingu w Edale (99 Hope Road, Edale) można wyruszyć na spacer przepełniony pięknymi widokami. Opcji jest kilka. Pierwsza z nich zakłada wędrówkę doliną Hope Valley pośród wzgórzy. Druga trasa prowadzi w górę i zapewnia piękne widoki na dolinę. Zdecydowana większość turystów wybiera ten łatwiejszy szlak (pierwszy). Myślę, że jest to także doskonały pomysł na spacer po Peak District z dziećmi.

Co warto zobaczyć w Peak District? Kinder Scout
Co warto zobaczyć w Peak District? Kinder Scout
Co warto zobaczyć w Peak District? Kinder Scout
Co warto zobaczyć w Peak District? Kinder Scout

Ile kosztuje parking w Edale?

  • do 1 godziny – £1.60
  • 1-2 godziny – £2.50
  • 2-4 godziny – £4.00
  • powyżej 4 godzin (maksymalnie 10 godzin) – £6.00
  • 24 godziny – £7.00

Castleton – atrakcje w Peak District

Wieś która liczy sobie niewiele więcej niż 600 mieszkańców zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Nasza uwagę zwróciły piękne domki wybudowane z wapiennych kamieni. Nazwa wioski najprawdopodobniej nawiązuje do znajdującego się niedaleko zamku Peveril. Do dnia dzisiejszego zachowały się już tylko ruiny. Mimo wszystko zamek ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Atrakcje w Peak District Castleton

Na lokalnym parkingu (Castleton, Hope Valley S33 8WN ) doświadczyliśmy bardzo miłej sytuacji. Wjeżdżając otrzymaliśmy od starszego mężczyzny całodniowy bilet parkingowy co wiązało się dla nas z oszczędnością £6. Oczywiście wyjeżdżając podarowaliśmy bilet innej osobie.

Atrakcje w Peak District Castleton
Atrakcje w Peak District Castleton

Winnats Pass

Jeżdżąc samochodem wśród pięknych angielskich krajobrazów nie sposób przegapić przełęczy Winnats Pass. Jest to miejsce niezwykle piękne! Spacerując po wzgórzach podziwiać można doskonale widoki.

Peak District atrakcje co warto zobaczyć
Peak District atrakcje co warto zobaczyć
Peak District atrakcje co warto zobaczyć

Thor’s Cave – najpiękniejsza jaskinia w Peak District?

Wisienką na torcie naszego wyjazdu do Peak District była jaskinia o nazwie Thor’s Cave. To miejsce jest po prostu fenomenalne a co ciekawe można je nazwać ukrytą perełką. Wśród wielu artykułów, które czytaliśmy przed podróżą żadne nie wskazywało tego miejsca stąd też do końca nie wiedzieliśmy jak tam dotrzeć.

Thors Cave jaskinia w Peak District

Nazwa najprawdopodobniej nawiązuje do mitologii nordyckiej. Thor był bogiem burzy i piorunów. Ten kto oglądał serial Wikingowie z pewnością wie całkiem sporo na ten temat. Jest jeszcze druga prawdopodobna geneza nazwy. Może ona pochodzić z Religii Germańskiej.

O ile pochodzenia nazwy nie jesteśmy pewni to jedno możemy powiedzieć. Warto odwiedzić jaskinie Thora jeśli będziecie w tej okolicy.

Według badań archeologicznych w dawnych czasach mieszkali tutaj ludzie. Na terenie jaskini znaleziono narzędzia a także szczątki ludzi.

Parking w niedalekiej okolicy od Thor’s Cave jest bezpłatny. Tutaj macie adres do nawigacji – Wetton North East of Milldale. Na miejscu znajduje się kilkanaście miejsc parkingowych i bezpłatne toalety.

Thors Cave jaskinia w Peak District
Thors Cave jaskinia w Peak District

Mapa z atrakcjami

Poniżej zaznaczyłem wszystkie najciekawsze miejsca na mapie aby każdy mógł bez problemów dotrzeć i przekonać się na własne oczy jak wyglądają atrakcje w Peak District.

Noclegi w Peak District

Weekendowy lub kilkudniowy pobyt na ternie Peak District wiąże się z koniecznością znalezienia dogodnego noclegu. Najtańsze i najlepsze noclegi zarezerwować można w portalu boooking.com. Miasta, w których warto rozglądać się za noclegami to – Bakewell, Matlock, Buxton, Foolow, Chesterfield, Castleton, Tissington lub Hartington.

Polecam zerknąć także na Airbnb. Można tam bardzo często znaleźć tanie noclegi w Peak District.

Jest jeszcze wersja dla osób podróżujących budżetowo. Na terenie Peak District znajduje się kilka hosteli, które można znaleźć na stronie https://www.hostelworld.com/.

Noclegi w Peak District

Ile czasu spędzić w Peak District?

Park Narodowy Peak District to miejsce niezwykle piękne i pełne niesamowitych atrakcji. Chociaż można byłoby spędzić tutaj kilka tygodni dwa dni powinny wystarczyć aby odwiedzić kilka najciekawszych miejsc oraz nacieszyć oczy pięknymi widokami. Jeśli macie do dyspozycji więcej czasu to pewnością nie będziecie się nudzić.

Kampingi i pola namiotowe w Peak District

Jak to bywa w Parkach Narodowych i w Peak District znaleźć można szeroką bazę campingów i pól namiotowych. Jeśli interesuje Was taką forma noclegów to polecam zerknąć na stronę https://coolcamping.com/campsites/uk/england/peak-district.

Wild Camping w Peak District

Tak samo jak w przypadku Lake District wild camping nie jest dozwolony w Peak District ale jest akceptowany pod warunkiem dostosowania się do kilku podstawowych zasad. Pierwsza i najważniejsza to leave no trace czyli nie pozostawiamy żadnych śladów po sobie. Więcej na ten temat napisałem w osobnym wpisie na naszym blogu.

Jeśli szukacie miejsca, w którym moglibyście zaparkować kamperem lub samochodem z przyczepą kampingową polecam zajrzeć na stronę https://park4night.com/ lub pobrać sobie aplikację mobilną o tej samej nazwie.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Kornwalia atrakcje przewodnik co warto zobaczyć
Anglia

Kornwalia – piękne plaże i atrakcje. Przewodnik!

Podróż do Kornwalii to jedna z naszych podróżniczych marzeń. Już od dawna...

Manchester przewodnik atrakcje co zobaczyć
Anglia

Manchester – atrakcje na weekend, co warto zobaczyć?

Manchester to jedno z największych miast w Wielkiej Brytanii. Spędziliśmy tam jeden...

szare wiewiórki w wielkiej brytanii
AngliaSzkocjaWalia

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Szare wiewiórki to nieodłączny element brytyjskich parków i ogrodów. Można je spotkać...

liverpool niesamowity street art murale
Anglia

Co warto zobaczyć w Liverpoolu? Street Art!

Co warto zobaczyć w Liverpoolu? Odpowiadamy bez chwili zastanowienia – Street Art!...