Pielgrzymka do Fatimy

Pielgrzymka do Fatimy – poznaj miejsce, w którym wydarzył się Cud Słońca

Fatima jest miastem wybranym przez Maryję. Matka Boska Fatimska po raz pierwszy ukazała się młodej, niemej pasterce w 1758 roku. Po objawieniu dziewczyna odzyskała głos. Spotkanie na zawsze zmieniło życie młodej dziewczyny i wszystkich mieszkańców wioski. Do cudownego zdarzenia doszło w wyjątkowo trudnym historycznie okresie dla kraju. Wsparcie Matki Boskiej miało być pokrzepieniem dla wierzących i nadzieją na lepsze jutro.

Dzisiaj, po kilkuset latach od mistycznego wydarzenia, miliony pątników każdego roku odwiedzają portugalską wioskę, aby złożyć modlitwę przed obliczem Matki Boskiej. Pielgrzymka do Fatimy dla wielu osób jest początkiem nowego, lepszego życia, szansą na znalezienie ukojenia i odpokutowanie za grzechy.

Zapraszamy do wpisu!

Pielgrzymki do Fatimy: początek kultu maryjnego

Fatima to niewielkie miasteczko położone w sercu Portugalii. Punktem zwrotnym w jego historii był 1917 rok, kiedy doszło do drugiego objawienia. Troje pasterzy, rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos ogłosiło, że ukazała im się Matka Boska i wyjawiła trzy tajemnice fatimskie. Tłum zebrany w miejscu objawienia mógł zaobserwować wówczas tak zwany „Cud Słońca” – nienaturalną aktywność słońca, które miało wirować na niebie.

Przez długi czas słowa Matki Boskiej skierowane do pasterzy były utajnione. Dopiero w 1941 roku na polecenie biskupa Fatimy spisano i opublikowano dwie z nich. Trzecią wizję upubliczniono dopiero w 2000 roku. W 1930 roku władze Kościoła oficjalnie uznały cud fatimski.

Celem każdej pielgrzymki do Fatimy jest Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej. Piękny kompleks został wybudowany na polecenie samej Maryi, która miała powiedzieć młodym pasterzom: Chcę […] powiedzieć, żeby zbudowano tu na moją cześć kaplicę. Jestem Matką Boską Różańcową. Pątnicy odwiedzający miejsce kultu składają swoje modlitwy w bazylice Matki Bożej Różańcowej oraz nowej bazylice Trójcy Przenajświętszej. Aby jeszcze głębiej doświadczyć mistycznego przeżycia, warto odwiedzić miejsca bezpośrednio związane z życiem pastuszków. Dla pielgrzymów cennym doświadczeniem jest uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do Valinhos (miejsca objawień Anioła Portugalii) oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka, Hiacynty i Łucji.

Alcobaca – legendarny klasztor

Nieopodal Fatimy znajduje się kolejne miejsce, które dla katolików ma szczególną wartość – Alobaca. Symbolem miasta położonym w malowniczym regionie Oeste jest imponujący klasztor i kościół założony przez cystersów w 1153 roku. Budynek wpisany jest na listę UNESCO. Kompleks był pierwszą portugalską budowlą zaprojektowaną w stylu gotyckim. Na terenie opactwa znajduje się grobowiec tragicznie zakochanych Pedro I i Inês de Castro. Historia ich miłości do dzisiaj żyje w malarstwie i poezji, inspirując kolejne pokolenia.

Portugalia dla każdego

Pielgrzymkę do Fatimy warto połączyć ze zwiedzaniem Portugalii – niewielkiego państwa, które w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Europejczyków pragnących wypocząć w wyjątkowej scenerii. W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Państwo o powierzchni wynoszącej zaledwie 92 tysiące kilometrów kwadratowych graniczy jedynie z Hiszpanią. Wybrzeże z szerokimi plażami oblewają krystaliczne wody Oceanu Atlantyckiego. Kameralny klimat, doskonała kuchnia bazująca na świeżych owocach morza, kultowe wino Porto i zróżnicowany krajobraz naturalny zachwycą nawet doświadczonego podróżnika. Portugalię można zwiedzać przez cały rok. W okresie wakacyjnym temperatury oscylują wokół 30 stopni, a zimą – 12 stopni. Stolicą Portugalii jest Lizbona. Jej wizytówką są liczne zabytki (zamek św. Jerzego, klasztor Hieronimitów, panteon i łuk triumfalny Arco da Rua Augusta), żółte tramwaje i fasady pokryte charakterystycznymi płytkami azulejos. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Portugalii jest kolacja w nastrojowej restauracji, w której zespół gra na żywo muzykę fado. Uwadze miłośników obcowania z żywą, nieokiełznaną naturą polecamy urzekające Algarve rozciągające się nad wybrzeżem.

Pielgrzymki do Fatimy dla starszych i młodszych

Ujrzenie na własne oczy miejsca objawień fatimskich i złożenie modlitwy przed ołtarzem w sanktuarium jest marzeniem wielu wierzących osób. Wiek, bariera językowa, strach przed samodzielnym podróżowaniem poza własny kraj nie musi być ograniczeniem. Misja Travel to biuro podróży specjalizujące się w organizacji pielgrzymek do Fatimy i innych miejsc, które mają dla wiernych szczególnie znaczenie. Doświadczony touroperator zapewnia wszystkim uczestnikom opiekę wykwalifikowanej kadry. Wycieczki są dopięte na ostatni guzik. Wygodny transport, zakwaterowanie w obiektach o wysokim standardzie, przemyślany harmonogram, ubezpieczenie i zakup biletów wstępu – wszystkimi najważniejszymi kwestiami zajmują się pracownicy biura. W programie pielgrzymek uwzględniony jest czas zarówno na modlitwę i zwiedzanie miejsc sakralnych, jak i relaks, zakupy czy delektowanie się lokalną kuchnią.

* Materiał zewnętrzny.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *