Pistyll Rhaeadr – najwyższy wodospad w Walii

Pistyll Rhaeadr – najwyższy, 73 metrowy wodospad w Walii. Jeden z siedmiu cudów tego kraju. Spadająca woda i towarzyszący jej huk tworzą niesamowity krajobraz. To miejsce powinno znaleźć się w planie podróży każdej osoby zwiedzającej Walię.

Wodospad znajduje się w północno-wschodniej części Walii. Oddalony jest o kilka kilometrów od bardzo urokliwego, niewielkiego miasteczka Llanrhaeadr-ym-Mochnant.

najwyższy wodospad w walii
Ekipa w komplecie

W Llanrhaeadr-ym-Mochnant przy ulicy Waterfall Street rozpoczyna się sześcio kilometrowa trasa turystyczna prowadząca do Pistyll Rhaeadr.

Pistyll Rhaeadr – jak dojść do niego?

Dostępna jest również krótsza trasa prowadząca do wodospadu. Aby się nią wybrać należy zostawić auto na bezpłatnym parkingu a następnie udać się na 20 minutowy spacer przez piękne polany wzdłuż strumyka.

Pistyll Rhaeadr walia

U podnóża wodospadu można przycupnąć na ławeczce lub kocyku i zostać tam na dłuższą chwilę aby móc w pełni nacieszyć się tymże niezwykłym miejscem.

najwyższy wodospad w walii

Osoby aktywne namawiamy do wejścia na szczyt wodospadu. Nie jest to proste, ponieważ nie prowadzi na szczyt żadna trasa i trzeba się przedzierać pomiędzy krzakami i drzewami po śliskiej trawie ale warto trochę się pobrudzić i wysilić. Widoki są obłędne i relaks na 73 metrowym wodospadzie jest niesamowity.

Przeczytaj także – Cadair Idris – szczyt, który musisz zdobyć! Walia

Pistyll Rhaeadr walia
Pistyll Rhaeadr walia

Park Narodowy Snowdonia – ciekawostki

Park Narodowy Snowdonia został utworzony w 1951 roku.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Znajdujący się w Parku Narodowym Snowdonia Snowdon to najwyższy szczyt w Walii (3,560 stóp czyli 1085 metrów).

Przeczytaj także – Wspinaczka na Snowdon – Walia Północna

Łączna długość szlaków pieszych to około 1497 mil.

W Parku Narodowym znajduje się 9 łańcuchów górskich. W tym 15 szczytów o wysokości co najmniej 3000 stóp czyli 914,4 metry. Zajmują one ponad 52% jego powierzchni.

Snowdonia jest trzecim największym parkiem narodowym w Wielkiej Brytanii. Jego powierzchnia wynosi 823 mile kwadratowe czyli ponad 2131 kilometrów kwadratowych.

Na terenie Parku Narodowego Snowdonia znajduje się największe walijskie jezioro – Bala Lake. Jego powierzchnia wynosi wynosi 1,82 mili kwadratowych czyli ponad 4,80 kilometrów kwadratowych.

Park Narodowy Snowdonia odwiedzany jest przez 350 tysięcy ludzi rocznie, głównie pasjonatów aktywnego wypoczynku.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze do “Pistyll Rhaeadr – najwyższy wodospad w Walii”

  1. Dzieki! Właśnie spedzamy z narzeczoną krótki urlop w Llandudno, a jutro wybieramy do tego parku. Wasze wskazówki sa dla nas cenne i chetnie z nich skorzystamy🙂.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz