Ameryka PółnocnaGwatemala

Podróż do Gwatemali – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Gwatemala praktyczny porandik niezbędnik podróżnika

Nasza podróż do Gwatemali trwała ponad trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się odwiedzić kilka ciekawych miejsc oraz zapoznać z wyjątkową kulturą. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie praktyczne informacje, które pomogą Ci zorganizować swój wymarzony wyjazd do Gwatemali. Nasz niezbędnik podróżnika zawiera porady odnośnie noclegów, transportu, bezpieczeństwa oraz wiele więcej.

Zapraszamy do wpisu!

Dlaczego warto odwiedzić Gwatemalę?

Gwatemala to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, która jest widoczna w licznych zabytkach i atrakcjach turystycznych. W Gwatemali można zwiedzić wiele zabytków prekolumbijskich cywilizacji (Tikal) a także zobaczyć pozostałości po hiszpańskiej kolonizacji (Antigua), która miała miejsce w XVI wieku. Gwatemala słynie również z wyjątkowej przyrody, a w jej granicach znajdują się liczne parki narodowe i rezerwaty, gdzie można spotkać różnorodne gatunki roślin i dzikich zwierząt, między innymi jaguary, pumy czy wyjce.

Innymi atrakcjami turystycznymi Gwatemali są wyjątkowe wulkany (Fuego i Acatenango), wodospady (Semuc Champey), jeziora i rzeki, a także malownicze plaże (Monterrico i Livingstone). Gwatemala to również kraj o wyjątkowej kuchni, która jest połączeniem tradycji majańskiej i hiszpańskiej. Warto również wspomnieć o gościnnym i serdecznym nastawieniu lokalnych mieszkańców, którzy chętnie udzielają pomocy turystom.

Gwatemala niezbędnik podróżnika praktyczny poradnik
Wodospady Semuc Champey pośród gwatemalskiej dżungli.

Gwatemala – co warto zobaczyć?

Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Gwatemali? Już mówimy. Poniżej znajdziesz nasz plan podróż po Gwatemali.

Nasza podróż po Gwatemali rozpoczęła się w stolicy czyli Guatemala City. Bezpośrednio z lotniska złapaliśmy taksówkę, która zabrała nas do miasteczka Antigua, gdzie kilka dni spędziliśm aklimatyzując się na wyższej wysokości. Głównym punktem tego wyjazdu było zdobycie wulkanu Acatenango i podziwianie znajdującego się tuż obok Fuego, który regularnie co kilka minut wyrzuca z siebie ogromne ilości ławy.

Kolejnym naszym przystankiem było prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych jezior na świecie – Lago Atitlan. Odwiedziliśmy również niesamowite wodospady Semuc Champey, które ukryte są w bujnej, gwatemalskiej dżungli. Na sam koniec odwiedziliśmy Park Narodowy Tikal i miasteczko Flores.

Bardzo zależało nam na wizycie w Rio Dulce. Niestety nie udało nam się znaleźć noclegu i udaliśmy się prosto do Hondurasu, na wyspę Utila.

Gwatemala niezbędnik podróżnika praktyczny poradnik
Ruiny Miasta Tikal w Gwatemali.

O czym warto wiedzieć zanim wyruszysz w podróż do Gwatemali?

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie porady i praktyczne informacje, które z pewnością przydadzą Ci się w trakcie zarówno podróży jak i planowania wyjazdu.

Jak dostać się do Gwatemali?

Niestety nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Gwatemali dlatego też trzeba szukać lotów z przesiadką. Gdzie znaleźć tanie loty do Gwatemali? Skorzystaj z najpopularniejszych wyszukiwarek takich jak Google Flights, Azair czy Skyscanner. TUTAJ podpowiadamy jak zrobić to najszybciej a przy okazji sporo zaoszczędzić.

Podróż do Gwatemali możesz połaczyć razem ze zwiedzaniem Kolumbii. Linia lotnicza Avianca oferuje połączenia z Madrytu do Guatemala City z przesiadką w Madrycie. Aeromexico leci z Paryża do Guatemala City z przesiądką w Mexico City. Iberia ma w swojej ofercie połączenie z Madrytu do Guatemala City z przesiadką w San Salvador.

Drugą opcją są loty z przesiadką w USA lub Kanadzie z wielu europejskich miast – Berlin, Dublin, Londyn, Oslo, Helsinki, Frankfurt, Amsterdam, Barcelona czy Wiedeń.

Bilet powrotny lub do innego kraju

W trakcie odprawy na lot do Gwatemali (z Meksyku) zostaliśmy poproszeni o okazanie biletu na środek transportu, którym opuścimy Gwatemalę. Udało nam się przekonać urzędnika, że opuścimy kraj drogą lądową do Hondurasu. W innej tego typu sytuacji (w Salwadorze przed lotem do Kostaryki) musieliśmy na szybko zarezerwować autobus do Panamy. Warto przygotować się na taką ewentualność. Jeśli masz bilet powrotny do domu to nie musisz martwić się tym punktem.

Jeśli podróżujesz z biletem w jedną stronę przez Ameryce Środkową lub Południową to musisz o tym pamiętać. Zwłaszcza jeśli nie masz ściśle zaplanowanego pobytu w Gwatemali. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług linii lotniczych, które oferują darmową (lub płatną) zmianę lotu lub darmowe(lub płatne) odwołanie lotu. Spotkani po drodze podróżnicy mówili o linii lotniczej Copa Air.

Odradzamy korzystanie z serwisów typu fake ticket generator. W trakcie dokładniejszej kontroli może być „przypał”. W razie czego warto mieć na uwadze możliwe konsekwencje.

Wiza do Gwatemali – czy jest wymagana?

Polacy mogą podróżować w celach turystycznych do Gwatemali bez wizy do 90 dni. Wspomniane 90 dni obowiązuje w Hondurasie, Gwatemali, Nikaragui i Salwadorze czyli krajów, które podpisały porozumienie Central America-4 Border Control Agreement. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących lub aplikacji mobilnej Polak za granicą.

Wymagane jest aby paszport był ważny przez minimum 6 miesięcy w momencie przekroczenia granicy.

Gwatemala niezbędnik podróżnika praktyczny poradnik
Gwatemalskie krajobrazy zachwycają na każdym kroku.

Waluta w Gwatemali czyli quetzal, dolar i euro

Walutą obowiązującą w Gwatemali jest quetzal (w momencie publikacji artykuły 100 Q to około 56 zł). W wielu miejscach, zwłaszcza w typowo turystycznych powszechnie akceptowane są także dolary amerykańskie oraz euro (spotkaliśmy się kilkakrotnie z taką sytuacją). W kantorach bez problemu można wymienić dolary, funty brytyjskie, euro oraz franki szwajcarskie. Pamiętaj, że na lotnisku kurs będzie bardzo niekorzystny.

Amerykańskie dolary polecamy zatrzymać na czarną godzinę a do płatności korzystać z lokalnej waluty. Można je wypłacić bezpośrednio z bankomatu z kartą Revolut). Zamówisz ją TUTAJ.

Czy w Gwatemali jest bezpiecznie czyli bezpieczeństwo w podróży!

Takie pytania pojawiają się bardzo często. Czy w Gwatemali jest bezpiecznie? Czy podróż po Gwatemali na własną rękę jest niebezpieczna? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. W Internecie krąży wiele opowieści o niebezpiecznych sytuacjach.

W trakcie naszego wyjazdu nie mieliśmy żadnych niekomfortowych, nieprzyjemnych ani tym bardziej niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście zawsze mieliśmy na uwadze swoje bezpieczeństwo. Nie chodziliśmy po ciemnych, podejrzanych uliczkach nocą, korzystaliśmy tylko i wyłącznie z Ubera jako transport wieczorem i na lotnisko. Nie odwiedzaliśmy miejsc, które uznawane są za niebezpieczne ani nie wdawaliśmy się w rozmowy z podejrzanymi typami. Zawsze mieliśmy oczy dookoła głowy i pilnowaliśmy swoich plecaków.

Rozsądne podejmowanie decyzji w każdej sytuacji powinno sprawić, że podróż będzie przyjemna, komfortowa i z dala od wszelkich niebezpieczeństw.

Gwatemala niezbędnik podróżnika praktyczny poradnik
Nasz dzienny budżet na zwiedzanie Gwatemali wynosił 300 złotych na dwie osoby.

Język angielski w Gwatemali. Czy można podróżować po Gwatemali bez znajomości języka hiszpańskiego?

Niestety jak w większości krajów w Ameryce Środkowej i Południowej poziom znajomości języka angielskiego wśród lokalnych mieszkańców jest dość niski. Bardzo rzadko mieliśmy okazję porozmawiać z kimś w tym języku ale zawsze znalazł się ktoś w pobliżu kto był w stanie nam pomóc. W mniejszych miasteczkach niestety może pojawić się problem ale nie należy się poddawać.

Czy można podróżować po Gwatemali i pozostałych krajach Ameryki Środkowej bez znajomości języka hiszpańskiego? Oczywiście, że tak. Na początek zawsze polecamy nauczyć się podstaw takich jak powitanie, przedstawienie się, zapytanie o drogę oraz cenę.

Przydatna może okazać się aplikacja mobilna Google Translate lub inna z podobnymi funkcjami. Wielokrotnie pomogła nam ona dogadać się w trudnej sprawie. Jakie jeszcze aplikacje na telefon mogą przydać się w podróży? Zerknij na naszą listę TUTAJ.

Kiedy jechać do Gwatemali?

Jaki jest najlepszy czas na podróż do Gwatemali? Pora sucha trwa od listopada do kwietnia. Warto mieć na uwadze, że na terenach górskich może być zimno, zwłaszcza wieczorami. Pora deszczowa rozpoczyna się w maju i trwa aż do listopada. Nie oznacza to, że nie warto jechać do Gwatemali w tym czasie. Znamy historię podróżników, którzy zwiedzali w tym czasie ten piękny kraj i wrócili do domu zadowoleni.

W Gwatemali byliśmy w grudniu i pogoda dopisała nam przez cały pobyt.

Gwatemala niezbędnik podróżnika praktyczny poradnik

Jak przemieszczać się po Gwatemali?

Podróżując przez trzy tygodnie po Gwatemali przemieszczaliśmy się głównie autobusami turystycznymi znanymi jako shuttle bus. Można je zarezerwować w lokalnych biurach podróży lub u ulicznych sprzedawców, którzy zaczepiają turystów w popularnych miejscach. Pamiętaj o negocjowaniu cen! Pierwsza oferta jest znacznie zawyżona tak aby naciągnąć nieświadomych turystów.

Loty wewnątrz Gwatemali

Dwa lotniska w Gwatemali posiadają status międzynarodowych portów lotniczych. Główne lotnisko to Guatemala La Aurora (GUA). Tutaj rozpoczyna swoją podróż w tym miejscu. Tak samo było w naszym przypadku. Drugie lotnisko znajduje się we Flores (FRS). Korzystają z niego turyści, którzy planują zwiedzanie Miasta i Parku Narodowego Tikal.

Loty na trasie pomiędzy stolicą a Flores oferują następujący przewoźnicy – TAG i Avianca.

Transport publiczny czyli autobusy chichen busy

Popularne chicken busy to nic innego jak stare, amerykańskie autobusy szkolne, które zostały wyremontowane i odświeżone a następnie przystosowane na potrzeby lokalnego transportu publicznego. Można nimi dojechać w każdy punkt w Gwatemali i to naprawdę „za groszę”. Należy jednak mieć w nich oczy dookoła głowy. Często zdarzają się w nich kradzieże.

Gwatemala niezbędnik podróżnika praktyczny poradnik
Tak właśnie wyglądają tradycyjne chicken busy z Ameryki Środkowej.

Standard gniazdek elektrycznych

W Gwatemali obowiązuje amerykański standard gniazdek elektrycznych. Żeby skorzystać z europejskich lub brytyjskich wtyczek (pozdrawiamy wszystkich Polaków na emigracji!) potrzebny będzie porządny adapter. Polecamy kupno takiego, który sprawdzi się w większości miejsc na świecie. Od jakiegoś czasu korzystamy z TAKIEGO i sprawdza się idealnie.

Noclegi w Gwatemali – ceny, standard i gdzie ich szukać?

W Antigua zatrzymaliśmy się w Hotelu De Cortez Y Larraz. Pokój można nazwać budżetowym, ciężko będzie znaleźć inny w lepszej cenie. Na duży plus można wymienić taras widokowy na dachu, z którego rozciągał się niesamowity widok na miasto i okoliczne wulkany. Za 3 noce zapłaciliśmy 363 złote.

W Lanquin trafiliśmy do obskurnego, brudnego hostelu Pachamaya River Hostel, które do złudzenia przypominało stodołę. Spaliśmy w betonowych boksach, w których leżały materace. Do tego można dorzucić zimną wodę, brak prądu i mnóstwo robactwa. Niestety był nasz najgorszy nocleg podczas półrocznej podróży po Ameryce Środkowej. Za dwie noce zapłaciliśmy 109 złotych.

We Flores udało nam się znaleźć bardzo fajne mieszkanko z dostępem do kuchni, prywatną łazienką i klimatyzacją, która w Gwatemali (zwłaszcza w tej części) jest niezwykle przydatna. Znajdziesz go w portalu Airbnb. Noc w tym miejscu kosztowała nas 120 złotych dziennie.

Noclegi w Gwatemali – gdzie najlepiej ich szukać? Większość obiektów rezerwowaliśmy poprzez Booking.com. Ceny w większości przypadków były tam najkorzystniejsze. Poniżej znajdziesz odnośniki do sprawdzonych hoteli i hosteli w najpopularniejszych gwatemalskich miastach.

Antigua | Guatemala City | Panajachel | Quetzaltenango | San Pedro La Laguna | Flores | Cobán | Monterrico | San Marcos La Laguna | Rio Dulce | Santa Cruz La Laguna | Lívingston

Gwatemala niezbędnik podróżnika praktyczny poradnik
W Gwatemali znajduje się jedno z najpiękniejszych jezior na świecie – Lago Atitlan.

Podróż do Gwatemali – pozostałe wpisy

Jeśli interesuje Cię podróż do Gwatemali to poniżej znajdziesz wpisy, które mogą przydać się w planowaniu Twojego wyjazdu.

Vlogi z podróży po Gwatemali znajdziesz na naszym kanale YouTube – tutaj link do playlisty.

Co jeszcze warto zobaczyć w tej części świata?

Ameryka Środkowa okazała się być dla nas ogromnym, pozytywnym zaskoczeniem. Było znacznie piękniej, ciekawiej i bardziej różnorodnie niż się spodziewaliśmy.

W takim razie co trzeba zobaczyć w Ameryce Środkowej? Przede wszystkim polecamy Kolumbię, która słynie z pięknej natury, niezwykłych miast i wyjątkowych plaż na wybrzeżu Karaibskim. Kostaryka ma do zaoferowania cudowne parki narodowe i niesamowitą dziką przyrodę. Salwador to idealny pomysł na budżetową podróż, w trakcie której za naprawdę niewielkie pieniądze można zdobywać wulkany i wygrzewać się na plażach Pacyfiku. Meksyk z kolei może pochwalić się jedną z najpopularniejszych kuchni na świecie. Honduras to doskonałe miejsce do nurkowania na niezwykłej rafie koralowej i wędrówek pośród pięknej przyrody.

3 Comments

      • Bylismy na przełomie marca i kwietnia. Deszcz był… przez jakieś 5 minut 😉. Lecieliśmy Iberią z Berlina z przesiadką na Iberię w Madrycie. W tamtą stronę nie ma międzylądowania w San Salwador. Jest takowe przy powrocie.

        Odnosnie pieniędzy – faktycznie Revolut ma dobry przelicznik więc warto. Warto też mieć na uwadze, że można spotkać się z odmową realizacji transakcji przez bankomat i to niezależnie od używanego systemu karty (Visa lub Mastercard) więc dobrze mieć przy sobie dolary lub euro. Można je wymienić w kantorach lub w bankach z tym, że banki oczekują idealnego stanu banknotów.

        Atitlan jest piękne, ale i bardzo turystyczne. Warto pozwiedzać nabrzeżne miasteczka.

        Semuc cudowne. Teoretycznie z Lanquin to tylko 40 minut jazdy, ale teraz remontują drogę i przepuszczają auta raz na godzinę. Nam zajęło to ok. 2 godzin, bo jechaliśmy tzw. „colectivo”, które zatrzymywało się w każdej wioseczce. I tak warto 😉.

        Tikal wspaniałe, duże i z wieloma turystami. Dzień późnie byliśmy w kompleksie Yax-ha. Mniejsze, klimatyczne i dzikie. Polecamy.

        Acatenango i de Fuego warte każdej wylanej kropli potu. Z tym, że nie z marszu. Lekkie przygotowanie wydolnościowe i aklimatyzacja w Antigua mile widziane.

        Zasilanie 120V i amerykańskie gniazdka. Poradzilismy sobie przywożąc transformator turystyczny. Zdał egzamin w 100%, ale waży prawie 1 kg.

        Pamiątki brać na Atitlanem, bo jest tego mnóstwo. Wystarczy wybrać się i POTARGOWAĆ. W Antigua ceny z sufitu i wybór średni.

        Konkluzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Ruta de las Flores co warto zobaczyć przewodnik
Ameryka PółnocnaSalwador

Ruta de las Flores – najpiękniejszy region Salwadoru

Ruta de las Flores to jedna z najciekawszych atrakcji Salwadoru. W trakcie...

Meksyk ciekawostki i mało znane fakty
Ameryka PółnocnaMeksyk

Meksyk – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Meksyk mieliśmy okazję odwiedzić w trakcie naszej półrocznej podróży po Ameryce Środkowej....