Kolumbia to jeden z najpiękniejszych krajów w Ameryce Południowej. Turystów przyciąga niesamowita przyroda, piękne miasta, wyjątkowa kuchnia i potężne góry. Spędziliśmy miesiąc na odkrywaniu najciekawszych miejsc i atrakcji. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie praktyczne informacje, które pomogą Ci zorganizować swój własny wyjazd do Kolumbii. Nasz niezbędnik podróżnika zawiera porady odnośnie noclegów, transportu, kosztów oraz wiele więcej.
Zapraszamy do wpisu!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
- 1 Dlaczego warto odwiedzić Kolumbię?
- 2 Kolumbia – co warto zobaczyć?
- 3 O czym warto wiedzieć zanim wyruszysz w podróż do Kolumbii?
- 3.1 Jak dostać się do Kolumbii?
- 3.2 Bilet powrotny lub do innego kraju
- 3.3 Wiza do Kolumbii
- 3.4 Waluta w Kolumbii czyli kolumbijskie pesos, dolary i euro
- 3.5 Czy w Kolumbii jest bezpiecznie czyli bezpieczeństwo w podróży!
- 3.6 Język angielski w Kolumbii? Czy można podróżować po Kolumbii bez znajomości języka hiszpańskiego?
- 3.7 Jak przemieszczać się po Kolumbii?
- 3.8 Przykładowe ceny w Kolumbii
- 3.9 Noclegi w Kolumbii – ceny, standard i gdzie ich szukać?
- 3.10 Standard gniazdek elektrycznych
- 3.11 Karta SIM w Kolumbii
- 3.12 Kontakt do polskiej Ambasady w Kolumbii
- 4 Podróż do Kolumbii – pozostałe wpisy
- 5 Co jeszcze warto zobaczyć w tej części świata?
Dlaczego warto odwiedzić Kolumbię?
Kolumbia to niezwykle piękny kraj, pełen wyjątkowych miejsc, dzikiej przyrody oraz niesamowitych gór. W trakcie naszej, prawie miesięcznej podróży odkryliśmy wiele cudownych miejscówek, próbowaliśmy lokalnego jedzenia (arepas wymiatają) i przekonaliśmy się, że Kolumbia ma znacznie więcej do zaoferowania niż historia Pablo Escobara, który zresztą nie jest osobą szanowaną w tym kraju.
Kolumbia – co warto zobaczyć?
Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Kolumbii? Już mówimy. Poniżej znajdziesz nasz plan podróż po Kolumbii.
Nasza podróż zaczęła się w stolicy czyli Bogocie. Miasto zachwyciło nas pięknym street artem, kuchnią kolumbijską i kilkoma ciekawymi zabytkami. Następnie polecieliśmy na karaibskie wybrzeże do Cartageny, gdzie podziwialiśmy jedną z najpiękniejszych kolonialnych starówek w obu Amerykach. Kolejny przystanek to Santa Marta i Park Narodowy Tayrona. Miejsce to przez wielu uznawane jest za najpiękniejszy region w Kolumbii. Piękna dżungla pełna dzikich zwierząt łączy się z Morzem Karaibskim. Cudowny widok! Kolejne kilka dni spędziliśmy w Palomino spacerując wzdłuż długich plaż. Minca zachwyciła nas niesamowitymi wodospadami i po raz kolejny niezwykłą kolumbijską dżunglą!

Kilka dni później udaliśmy się na lotnisko i polecieliśmy do Medellin, gdzie zwiedzaliśmy słynną 13 dzielnice i niesamowitą skałę w Guatape. Kolejny przystanek to klimatyczne, kolonialne miasteczko Jardin, gdzie wędrowaliśmy wśród Andów w poszukiwaniu pięknych widoków. W Salento spędziliśmy dwa dni na zwiedzaniu okolicznej doliny, w której rosną najwyższe palmy na świecie. Nasza podróż po Kolumbii zakończyła się w Bogocie skąd polecieliśmy na karaibską wyspę Curacao.
Jest jeszcze kilka miejsce, które według nas warto zobaczyć w Kolumbii. Niestety nie udało nam się odwiedzić wszystkich w trakcie naszego pobytu. W północnej Kolumbii ciekawym miejscem wydaje się być pustynia La Guajira i Punta Gallinas. Z rozmów z innymi podróżnikami wiemy, że warto wybrać się na kilkudniowy trekking do Zaginionego Miasta (hiszp. Ciudad Perdida). Marzy nam się również podróż na San Andres – uroczą wyspę na Morzu Karaibskim. Na południu Kolumbii warto odwiedzić stolicę światowej Salsy czyli Cali a także pustynię Tatacoa.

O czym warto wiedzieć zanim wyruszysz w podróż do Kolumbii?
Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie porady i przydatne informacje, które z pewnością przydadzą Ci się w trakcie zarówno podróży jak i planowania wyjazdu.
Jak dostać się do Kolumbii?
Zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest znalezienie odpowiedniego połączenia lotniczego. Gdzie znaleźć tanie loty do Kolumbii? Skorzystaj z najpopularniejszych wyszukiwarek takich jak Google Flights czy Skyscanner. TUTAJ podpowiadamy jak zrobić to najszybciej a przy okazji sporo zaoszczędzić.
Możesz bez problemu znaleźć bezpośrednie loty Bogoty z kilku europejskich miast – Londyn, Barcelona i Madryt (Avianca lub Iberia) a także Paryż (Air France) czy do Medellin z Madrytu (Avianca lub Air Europa).
Drugą opcją są loty z przesiadką USA lub Kanadzie z wielu europejskich miast – Berlin, Wiedeń, Rzym, Edynburg, Oslo, Madyt, Warszawa, Sztokholm, Monachium czy Barcelona.

Bilet powrotny lub do innego kraju
W trakcie odprawy na lot do Kolumbii (z Salwadoru) zostaliśmy poproszeni o okazanie biletu na środek transportu, którym opuścimy Kolumbiie. Mieliśmy już wcześniej zarezerwowany lot do Londynu ale wiele osób w kolejce musiało „na szybko” coś znaleźć. Warto o tym pamiętać żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Jeśli podróżujesz z plecakiem przez Ameryce Środkową lub Południową to musisz o tym pamiętać. Zwłaszcza jeśli nie masz ściśle zaplanowanego pobytu w Kolumbii. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług linii lotniczych, które oferują bezpłatną (lub płatną) zmianę lotu lub bezpłatne (lub płatne) odwołanie lotu. Spotkani po drodze podróżnicy mówili o linii lotniczej Copa Air.
Odradzamy korzystanie z serwisów typu fake ticket generator. W trakcie dokładniejszej kontroli może być „przypał”. W razie czego warto mieć na uwadze możliwe konsekwencje.
Wiza do Kolumbii
Polacy mogą podróżować w celach turystycznych do Kolumbii bez wizy do 90 dni (można za opłatą przedłużyć o kolejne 90 dni). Więcej na ten temat znajdziesz na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących lub aplikacji mobilnej Polak za granicą.

Waluta w Kolumbii czyli kolumbijskie pesos, dolary i euro
Walutą obowiązującą w Kolumbii jest kolumbijskie pesos (w momencie publikacji artykuły 1000 COP to około 0,90 zł). W wielu miejscach, zwłaszcza w typowo turystycznych akceptowane są także dolary amerykańskie oraz euro (spotkaliśmy się z taką sytuacją). W kantorach bez problemu można wymienić dolary, euro, franki szwajcarskie oraz funty brytyjskie. Pamiętaj, że na lotnisku kurs będzie bardzo niekorzystny.
Amerykańskie dolary polecamy zatrzymać na czarną godzinę a do codziennych płatności korzystać z lokalnej waluty czyli kolumbijskiego pesos. Można je wypłacić bezpośrednio z bankomatu z kartą Revolut (bezpłatnie w bankomatach BBVA).
Czy w Kolumbii jest bezpiecznie czyli bezpieczeństwo w podróży!
Takie pytania pojawiają się bardzo często. Czy w Kolumbii jest bezpiecznie? Czy podróż po Kolumbii na własną rękę jest niebezpieczna? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie.
W trakcie naszego wyjazdu nie mieliśmy żadnych niekomfortowych, nieprzyjemnych ani tym bardziej niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście zawsze mieliśmy na uwadze swoje bezpieczeństwo. Nie chodziliśmy po podejrzanych uliczkach nocą, korzystaliśmy tylko i wyłącznie z Ubera jako transport wieczorem i na lotnisko. Nie odwiedzaliśmy miejsc, które uznawane są za niebezpieczne ani nie wdawaliśmy się w rozmowy z typami, którzy wołali „pssst Pablo… Amigo coco, weed, everything… „. Zawsze mieliśmy oczy dookoła głowy i pilnowaliśmy swoich plecaków.
Trzymając się podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądne podejmowanie decyzji w każdej sytuacji powinno sprawić, że podróż będzie przyjemna, komfortowa i z dala od wszelkich niebezpieczeństw.

Język angielski w Kolumbii? Czy można podróżować po Kolumbii bez znajomości języka hiszpańskiego?
Niestety jak w większości krajów w Ameryce Środkowej i Południowej poziom znajomości języka angielskiego wśród lokalnych mieszkańców jest dość niski. Bardzo rzadko mieliśmy okazję porozmawiać z kimś w tym języku – wyjątkiem jest Salento, które jest mocno nastawione na turystów. Większość sprzedawców na ulicznych stoiskach, pracowników w restauracjach i kawiarnia zna język angielski.
Czy można podróżować po Kolumbii bez znajomości języka hiszpańskiego? Oczywiście, że tak. Na początek polecamy nauczyć się podstaw czyli powitanie, przedstawienie się, zapytanie o drogę oraz cenę.
Przydatną może okazać się aplikacja mobilna Google Translate lub inna dowolna. Wielokrotnie pomagała nam ona dogadać się w trudnej sprawie. Jakie jeszcze aplikacje na telefon mogą przydać się w podróży? Zerknij na naszą listę TUTAJ.
Jak przemieszczać się po Kolumbii?
Podróżując przez prawie miesiąc po Kolumbii przemiszczaliśmy się autobusami, samolotami a w większych miastach taksówkami.
Loty wewnątrz Kolumbii
Dobrym sposobem na przemieszczanie się po kraju są samoloty. W Kolumbii jest dość sporo lotnisk, znajdują się one w każdym głównym mieście. Z Bogoty do Cartageny można dolecieć w godzinę i 15 minut zamiast tłuc się autobusem przez kilkanaście godzin. W naszym przypadku bilet autobusowy i bilet lotniczy kosztowały praktycznie tyle samo.
Linie lotnicze, które oferują swoje usługi na terenie Kolumbii to Avianca, Viva Air oraz Wingo.
Transport publiczny czyli autobusy i autokary
Transport autobusowy w Kolumbii jest bardzo dobrze rozwinięty. Bez problemu można przemieszczać się zarówno pomiędzy głównymi miastami jak i tymi mniejszymi. Połączenia można wyszukać korzystać z portalu lub aplikacji mobilnej Rome2rio.
Jeśli ktoś podróżował przez Amerykę Środkową to pewnie nie raz zajmował miejsce stojące w autobusie. Nam przydarzyło się to wielokrotnie. Kilkugodzinna podróż „na stojąco” nie należy do przyjemności. Natomiast w Kolumbii sprzedawane są wyłącznie bilety na miejsca siedzące. Gdy autobus jest już pełen sprzedaż jest zamykana.
Autobusy dalekobieżne są bardzo komfortowe. Bardzo często są wyposażone w toalety, wygodne fotele i WiFi.

Przykładowe ceny w Kolumbii
W momencie publikacji artykułu 1000 COP to około 0,90 zł. Dla ułatwienia obliczeń możesz odjąć z kolumbijskiej ceny trzy zera.
- Lokalne piwo w sklepie (Poker, Aguila oraz Club de Colombia) 3 000-4 000 COP
- Lokalne piwo w restauracji lub barze 5 000-6 000 COP
- Woda mineralna 1 litr – 1 000 COP (może być drożej)
- Obiad menu dnia – ryż, mięso, warzywa, platany + sok + zupa – 10 000-15 000 COP
- Pokój dwuosobowy z prywatną łazienką – 40 000-80 000 COP
- Pomidory 400-800 COP za kilogram
- Banany 300-700 COP za kilogram
- Ananas 3000-5000 za sztukę
Noclegi w Kolumbii – ceny, standard i gdzie ich szukać?
W Bogocie zatrzymaliśmy się w pensjonacie Casa Artistica (nie polecamy), kilkaset metrów od Plaza de Bolivar. Zapłaciliśmy 47$ za 3 noce – prywatny pokój z wspólną łazienką. Przed wylotem do Londynu zatrzymaliśmy się w Casa Sabelle. Zapłaciliśmy 53$ za 4 noce – prywatny pokój z prywatną łazienką.
W Santa Marta zatrzymaliśmy się w Hotelu Miami SM. Za 3 noce zapłaciliśmy 208 złotych. Warunki w porządku, WiFi działało dobrze. Pokój był duży i czysty. Cena adekwatna do jakości.
W Palomino zatrzymaliśmy się w dwóch obiektach. Pierwszym był Palomino Hostel (prywatny pokój z łazienką), gdzie za 3 noce zapłaciliśmy 110 złotych. Drugim miejscem było Palomino EcoHouse (prywatny pokój z wspólną łazienką). gdzie za dwie noce zapłaciliśmy 87 złotych.
W trakcie naszego pobytu w Minca zatrzymaliśmy się w prywatnym domku znalezionym na Airbnb. Za dwie noce zapłaciliśmy 226,58 złotych. Postanowiliśmy przedłużyć nasz pobyt i o cenę na kolejne dwie noce dogadaliśmy się już na miejscu.
W Salento zatrzymaliśmy się w hostelu Combi. Za dwuosobowy pokój z balkonem, prywatną łazienką i dostępem do kuchni za 2 noce zapłaciliśmy 106 złotych.
Noclegi w Kolumbii – gdzie ich szukać? Większość obiektów rezerwowaliśmy poprzez Booking.com. Ceny zawsze były najkorzystniejsze. Poniżej znajdziesz odnośniki do sprawdzonych obiektów hoteli i hosteli w najpopularniejszych kolumbijskich miastach.
Cartagena de Indias | Bogotá | Santa Marta | Medellín | Cali | San Andrés | Barranquilla | Pereira | Villa de Leyva | Armenia | Bucaramanga | Girardot | Villavicencio | Manizales | Salento | Guatapé | Ricaurte | San Gil

Standard gniazdek elektrycznych
W Kolumbii obowiązuje amerykański standard gniazdek elektrycznych. Żeby skorzystać z europejskich lub brytyjskich wtyczek (pozdrawiamy Polaków na emigracji!) potrzebny będzie adapter. Polecamy kupno takiego, który sprawdzi się w większości krajów na świecie. Od jakiegoś czasu korzystamy z TAKIEGO i sprawdza się idealnie.
Karta SIM w Kolumbii
Po przyjeździe do Kolumbii warto zaopatrzyć się w kartę SIM z dostępem do Internetu. Za kartę Tigo, z której korzystaliśmy w trakcie podróży zapłaciliśmy 15 000 pesos. Za pakiet 7,5 GB danych, minuty i smsy na numery lokalne na 30 dni zapłaciliśmy 30 000 pesos.
W cenie wliczony jest nielimitowany dostęp do Facebooka i WhatsApp. Niestety żaden z operatorów nie oferuje bezpłatnych danych na korzystanie z Instagrama.
Inni operatorzy,których oferty warto sprawdzić to Movistar oraz Claro.
Kontakt do polskiej Ambasady w Kolumbii
Ambasada RP w Bogocie
adres: carrera 21 bis No. 104A -15, Bogotá, Colombia
telefon: +57 601 2140400; +57 601 2142931
e-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Podróż do Kolumbii – pozostałe wpisy
Jeśli jesteś w trakcie planowania podróży do Kolumbii to być może zainteresują Cię poniższe wpisy:
- Kolumbia. Co warto zobaczyć? 11 niezwykłych miejsc!
- Park Narodowy Tayrona, Kolumbia – dżungla i plaże! O czym warto wiedzieć?
- Salento i Cocora Valley – Kolumbia, najpopularniejsze atrakcje!
- Palomino – surfing i hipisowka wioska nad Morzem Karaibskim
- Santa Marta i Taganga – karaibskie plaże i okoliczne atrakcje
- Minca – kolumbijska wioska w wysokich górach Sierra Nevada
- Medellín – 13 dzielnica, street art i Pablo Escobar. Kolumbia i główne atrakcje
Vlogi z podróży po Kolumbii znajdziesz na naszym kanale YouTube – tutaj link do playlisty.
Co jeszcze warto zobaczyć w tej części świata?
Ameryka Środkowa okazała się być dla nas mega pozytywnym zaskoczeniem. Było znacznie piękniej, ciekawiej i bardziej różnorodnie niż się spodziewaliśmy.
W takim razie co warto zobaczyć w Ameryce Środkowej? Przede wszystkim polecamy Gwatemalę, która słynie z pięknej natury i wyjątkowych wulkanów. Kostaryka ma do zaoferowania piękne parki narodowe i mnóstwo dzikiej przyrody. Salwador to doskonały pomysł na budżetową podróż, w trakcie której za naprawdę małe pieniądze można zdobywać wulkany i wygrzewać się nad Pacyfikiem. Meksyk z kolei może pochwalić się jedną z najsmaczniejszych kuchni na świecie. Honduras to doskonałe miejsce do nurkowania na rafie koralowej i wędrówek pośród pięknej przyrody.
W jakim miesiącu byliście ?
W marcu.