Ameryka PółnocnaKostaryka

Podróż do Kostaryki – porady, koszty. Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?

Kostaryka porady koszty informacje praktyczne

Kostaryka to kraj, który z pewnością znajduje się na liście marzeń wielu podróżników. Niesamowita przyroda, mnóstwo dzikich zwierząt a także rajskie plaże… To wszystko oraz wiele więcej przyciąga tysiące turystów każdego roku. Jak wiadomo dobra organizacja podróży to podstawa. W solidnym przygotowaniu można uniknąć stresu oraz wydawania dodatkowych pieniędzy. Dzisiaj podpowiemy w jaki sposób samodzielnie zorganizować wyjazd do Kostaryki.

Zapraszamy do wpisu!

Ile kosztuje podróż do Kostaryki? Nasze podsumowanie kosztów

Poniżej znajdziesz podsumowanie kosztów naszej trzytygodniowej podróży po Kostaryce w czterech kategoriach: wyżywienie, zakwaterowanie, płatne atrakcje i pozostałe wydatki.

Wyżywienie

W ciągu trzech tygodni na wyżywienie przeznaczyliśmy 2425,29 złotych.

W jaki sposób można zaoszczędzić? W Kostaryce można skorzystać z tanich, rodzinnych restauracji znanych jako Soda. W La Fortuna za porządny obiad płaciliśmy 2000-2400 CRC (około 13-15 złotych) a w pozostałych częściach kraju 3000-3800 CRC (około 19,80-25,09 zł). Koszt kolacji lub obiadu w „lepszej” restauracji to około 40-70 zł.

Ile kosztuje podróż po Kostaryce?
Tak wygląda Casado czyli tradycyjny, kostarykański posiłek.

Większość hoteli i hosteli w Kostaryce oferuje dostęp do dobrze wyposażonej kuchni gdzie często sami przygotowywaliśmy posiłki. Makaron i warzywa z sosem można przygotować szybko, tanio i smacznie. Do tego kupowaliśmy dużo owoców. Ceny są porównywalne z tymi w Polsce. Trzeba mieć na uwadze, że importowane produkty będą droższe niż te lokalne.

Do tej kategorii zaliczamy śniadania, obiady, kolacje, przekąski, napoje i alkohol (spokojnie, w rozsądnych ilościach).

Transport

Na przemieszczanie się transportem publicznym po Kostaryce wydaliśmy 441,60 złotych. Poniżej umieściliśmy listę wszystkich naszych połączeń wraz z indywidualną ceną:

 • Lotnisko – San Jose – 650 CRC za osobę
 • San Jose – La Fortuna: 21,50 zł za osobę
 • La Fortuna – San Ramon – Puntaarenas – Santa Elena: – 47,29 zł za osobę
 • Santa Elena – Puntarenas – Qeupos – Manuel Antonio: 36,73 zł za osobę
 • Quepos – Uvita – 12,95 zł za osobę
 • Uvita – Quepos – 12,95 zł za osobę
 • Quepos – San Jose – 32,03 zł za osobę
 • 10 razy przejazd na trasie Quepos/Manuel Antonio – na plaże 10×350 CRC (10 x 2,34 zł)
 • Kilka przejazdów taksówkami – 12 000 CRC (80,62 zł)
Ile kosztuje podróż po Kostaryce?
Po Kostaryce przemieszczaliśmy się tylko i wyłącznie publicznym transportem.

Płatne atrakcje

Wybierając się do Kostaryki trzeba liczyć się z tym, że większość atrakcji turystycznych jest tutaj płatna, i to wcale nie tak mało. Jako, że podróżujemy budżetowo zawsze szukaliśmy tańszych lub darmowych opcji. Na płatne atrakcje wydaliśmy łącznie 806,66 zł.

 • zipline w hotelu Los Lagos – 45$ za osobę
 • rejs na wieloryby w Parku Narodowym Marino Ballena – 47$ za osobę

Noclegi w Kostaryce

Na noclegi w Kostaryce wydaliśmy łącznie 2121,74 złote. W większości przypadków zatrzymaliśmy się najtańszych hostelach i hotelach, które posiadały względnie dobre opinie i warunki. Zawsze mieliśmy dostęp do dobrego WiFi. Poniżej zamieszczamy listę naszych noclegów wraz z ceną i krótkim komentarzem odnośnie warunków. Porzucamy też namiary na alternatywne noclegi.

W stolicy czyli San Jose spędziliśmy jedną noc i zatrzymaliśmy się w Hotelu Coto. Zapłaciliśmy 6,080 CRC (40,46 zł). Hotel był bardzo skromny i w kiepskiej lokalizacji, do dyspozycji mieliśmy prywatny pokój i dobre WiFi. Więcej noclegów w San Jose znajdziesz tutaj.

W La Fortunie zatrzymaliśmy się na 5 nocy w Budget Inn Arenal, zapłaciliśmy 55,050 CRC (366,35zł). Do dyspozycji mieliśmy przestronny pokój z prywatną łazienką i dostępem do WiFi. Więcej noclegów w La Fortuna znajdziesz tutaj.

Dowiedz się więcej – La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

Ile kosztuje podróż po Kostaryce?
Kostaryka w porównaniu z resztą krajów w Ameryce Środkowej jest droga ale przy odrobinie wysiłku można podróżować budżetowo.

W Monteverde zatrzymaliśmy się na 2 noce w Mi Casa Tica, zapłaciliśmy 15,200 CRC (101,15 zł). Do dyspozycji mieliśmy malutki pokój, wspólną łazienkę i dostęp do kuchni. WiFi działało bardzo dobrze. Wiecej noclegów w Monteverde znajdziesz tutaj.

E-Book

Dowiedz się więcej – Las mglisty Monteverde w Kostaryce – piękne widoki i niezwykłe atrakcje

W Manuel Antonio zatrzymaliśmy się na 4 noce w mieszkaniu znalezionym na Airbnb, zapłaciliśmy 578,9 zł. Do dyspozycji mieliśmy dużą sypialnie, prywatną łazienkę, wspólną kuchnię oraz chętnie odwiedzany przez dzikie zwierzęta ogród. WiFi działało bardzo dobrze. Więcej noclegów w Manuel Antonio znajdziesz tutaj.

W okolicach Parku Narodowego Marino Ballena zatrzymaliśmy się na 3 noce w Yubarta Lodge, zapłaciliśmy 75,000 CRC (499,11 zł). Do dyspozycji mieliśmy prywatny pokój, prywatną kuchnię i łazienkę, czysty i zadbany basen. WiFi działało bardzo dobrze. Więcej noclegów w Uvita znajdziesz tutaj.

Ile kosztuje podróż po Kostaryce?
Kostaryka do raj dla fanów dzikich zwierząt.

W Quepos zatrzymaliśmy się na 2 noce w Wide Mouth Frog, zapłaciliśmy 243,43 zł. Do dyspozycji mieliśmy malutki, prywatny pokój z łóżkiem piętrowym, wspólną łazienkę i kuchnię. WiFi działało całkiem dobrze. Więcej polecanych noclegów w Quepos znajdziesz tutaj.

W Quepos zatrzymaliśmy się też na jedną w jakimś lipnym hotelu i zapłaciliśmy 14,000 CRC (60,18 zł). Warunki bardzo przeciętne. Nazwy niestety nie pamiętamy.

W Alajuela zatrzymaliśmy się na dwie noce w pokoju znalezionym na Airbnb. Zapłaciliśmy 232,16 zł. Do dyspozycji mieliśmy prywatny pokój z prywatną łazienką i wspólną kuchnią. WiFi działało bardzo dobrze. Więcej polecanych noclegów w Alajueli znajdziesz tutaj.

Ile kosztuje podróż po Kostaryce? Pozostałe wydatki

 • Karta SIM sieci Movistar kosztowała nas 5900 CRC (+5000 CRC doładowania) – 71,98 zł łącznie. Danych komórkowych wystarczyło nam na cały pobyt.
 • Prowizje od wypłaty z bankomatu – okolo 4000 CRC (około 26,41 zł) za każdą transakcję. Niektóre bankomaty jej nie pobierają, na przykład Banco de Costa Rica.
 • Pranie kosztuje około 50 zł za około 4,5 kg ciuchów jednorazowo.
 • Napiwki w wysokości 10%, które często są z automatu wliczane do rachunku.
 • Kosmetyki
 • Większość publicznych toalet jest płatna (i wyliczają po 3 listki papieru :D)
 • Inne pozostałe wydatki na rzeczy potrzebne w podróży.

Poznaj także ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty na temat Kostaryki!

Ile kosztuje podróż po Kostaryce?

Podsumowanie wszystkich wydatków

Całkowity koszt za 21 dni podróży to 6295,29 zł za dwie osoby. Średni dzienny koszt na osobę to około 149 złotych.

W cenę nie wliczone są przeloty z Salwadoru do Kostaryki i kolejny do Kolumbii. W podsumowaniu nie uwzględniłem także ubezpieczenia turystycznego Safety Wings. Tutaj możesz przejrzeć warunki i w razie zainteresowania wykupić swoją polisę.

Co warto zobaczyć w Kostaryce?

W Kostaryce jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Parki Narodowe: Manuel Antonio, Marino Ballena, La Arenal, Corcovado, Guanacaste, Tortuguero oraz wiele innych. Warto również wspiąć się na jeden z wielu wulkanów: Cerro Chato, Rincon de la Vieja lub Poás. Jeśli szukasz pięknych plaż to warto odwiedzić Manuel Antonio, Tamarindo, Dominical, Montezuma czy Santa Teresa.

Tutaj znajdziesz 10 najciekawszych miejsc z naszej podróży po Kostaryce!

Nasze filmy z podróży po Kostaryce

Na naszym kanale YouTube pokazujemy dokładniej wszystkie ciekawe miejsca w Kostaryce, które udało nam się odwiedzić:

O czym warto wiedzieć przed podróżą do Kostaryki?

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci zorganizować własną wymarzoną podróż, pozwolą zaoszczędzić pieniądze, czas i sporo stresu.

Gdzie rezerwować noclegi?

Noclegi w Kostaryce są znacznie droższe niż w pozostałych krajach Ameryki Środkowej ale przy odrobinie wysiłku można znaleźć coś w korzystnej cenie. W jednym z naszych poradników podpowiadamy jak zaoszczędzić na noclegach. Warto mieć na uwadze, że najdrożej za hotel zapłacisz na wybrzeżu Pacyfiku – w PuntarenasJacoPlaya HermosaDominicalManuel AntonioUvita oraz półwyspie Nicoya.

Tutaj znajdziesz najlepsze i najtańsze noclegi w Kostaryce.

Waluta w Kostaryce

Walutą obowiązującą w Kostaryce jest colon. Jako, że kraj ten nastawiony jest na turystów akceptowane są także amerykańskie dolary. Oczywiście nie musimy wspominać o tym, że płacąc dolarami tracisz na niekorzystnej wymianie. Nie tylko w Kostaryce ale w każdym kraju na świecie. Zawsze płać lokalną walutą. W niektórych bankomatach wypłacisz je bez prowizji (na przykład w Banco de Costa Rica) z kartą Revolut. Możesz ją sobie wyrobić pod tym linkiem.

Ile kosztuje podróż po Kostaryce?
W Kostaryce wszędzie zapłacisz dolarami ale lepiej korzystać z lokalnej waluty.

Język angielski w Kostaryce

Kostarykańczycy mówią bardzo dobrze w języku angielskim, zwłaszcza w miejscach typowo turystycznych. Warto jednak nauczyć się kilku podstawowych zwrotów lub słówek w języku hiszpańskim bo mogą okazać się pomocne. Polecamy także korzystać z aplikacji Google Translate w codziennych sytuacjach. Zobacz jakie aplikacje mobilne mogą przydać się w podróży.

Pozostałe przydatne informacje

Żeby przejść odprawę przez lotem do Kostaryki trzeba mieć wykupiony bilet powrotny (lub do innego kraju, może być zarówno samolotowy lub autobusowy) – tak przynajmniej wyglądało to przed naszym lotem z Salwadoru. Warto o tym pamiętać zwłaszcza jeśli ktoś podróżuje z plecakiem przez Amerykę Środkową.

W Kostaryce obowiązuje prawostronny ruch drogowy.

Koniecznie zabierz ze sobą krem z filtrem i nakrycie głowy bo tutejsze słońce potrafi nieźle przygrzać. Na dłuższe wędrówki zabieraj ze sobą co najmniej dwa litry wody.

W Kostaryce funkcjonuje i to bardzo dobrze Uber. Polecamy korzystać i zamawiać przejazdy za pośrednictwem aplikacji, jest znacznie taniej i bezpieczniej. Łap zniżkę na pierwszy przejazd.

Bądź gotowy na amerykański standard gniazdek elektrycznych. Zabierz ze sobą adapter, najlepiej uniwersalny. Z takiego korzystamy od bardzo dawna i wszędzie sprawdza się doskonale.

Darmowe i bardzo szybkie WiFi dostępne jest w większości hoteli, kawiarni i restauracji.

Podróż po Kostaryce – pozostałe wpisy

Jeśli planujesz podróż do Kostaryki lub nadal zastanawiasz się czy warto zajrzyj do poniższych wpisów:

Wszystkie vlogi z Kostaryki w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...