Ameryka PółnocnaMeksyk

Podróż do Meksyku – porady, koszty. Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?

Podróż do Meksyku jak zorganizować koszty porady plan zwiedzania

Meksyk, a zwłaszcza półwysep Jukatan to bardzo popularny kierunek turystyczny w ostatnich latach. Podróżników przyciągają piękne plaże, ruiny Majów, doskonała kuchnia oraz tequila. Jeśli planujesz podróż do Meksyku to w poniższym wpisie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji praktycznych i porad na temat noclegów, zwiedzania i przemieszczanie się po kraju.

Podróż po Meksyku – nasz plan zwiedzania i najciekawsze atrakcje

Dzień 1-3.
Przylot na lotnisko w Cancun i transfer do Playa del Carmen. Skorzystaliśmy z usług przewoźnika ADO i za bilet dla jednej osoby zapłaciliśmy 216 MXN (około 48,30 zł).

W Playa del Carmen zatrzymaliśmy się na 3 noce w hotelu SuitesMB, za który zapłaciliśmy 83$. Hotel był w porządku – czysty, dobrze działający Internet, gospodarz mówiący po angielsku. Do plaży można dojść w ciągu 10 minut.

Resztę dnia spędziliśmy spacerując po okolicy. Trafiliśmy na bardzo dobry street food, tutaj znajdziesz dokładną lokalizację.

Więcej polecanych noclegów w Playa del Carmen znajdziesz tutaj.

Drugiego dnia w Playa del Carmen zwiedzaliśmy lokalne atrakcje czyli 5th Avenue (mnóstwo restauracji, barów i kawiarni) i okoliczne plaże. Kolejnego dnia postanowiliśmy poszukać najciekawszych street artów w Playa del Carmen.

playa del carmen meksyk
W Playa del Carmen rozpoczęliśmy naszą podróż po Meksyku.

Dzień 4-6.
Przejazd do Akumal busem Colectivo ze stacji ADO przy 5 Avenue w centrum Playa del Carmen. Za bilet dla jednej osoby zapłaciliśmy 38 MXN (około 8,50 zł).

W Akumal zatrzymaliśmy się w Condo Hotel Sak-Naj. Za 3 noce zapłaciliśmy 1510 MXN (około 337,36 zł). Hotel miał bardzo dobre WiFi, śniadanie w cenie i basen.

Tutaj znajdziesz więcej noclegów w Akumal.

W Akumal spędzaliśmy czas na plaży, pływaliśmy z żółwiami oraz odwiedziliśmy Cenote Azul.

Dowiedz się więcej – Żółwie w Akumal – urocze miasteczko w Meksyku

Jak zorganizować podróż po Meksyku
Jedna z najpiękniejszych plaż w Meksyku.

Dzień 7.
Postanowiliśmy, że w Akumal zostaniemy dzień dłużej ale niestety w naszym hotelu nie było już wolnych miejsc więc przenieśliśmy się do znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej hostelu. Za jedną noc zapłaciliśmy 500 MXN (około 111,81 zł).

Dzień 8-10.
Przyjazd to Tulum busem colectivo, który kosztował nas 40 MXN (około 8,94 zł) za osobę. Kursują one co kilka minut także nie ma żadnych problemów z dostępnością.

W Tulum zatrzymaliśmy się w hotelu Ruta del Sol – centrum miasta (zameldowanie było dostępne od 15 ale można wcześniej zostawić plecaki w schowku). Za 3 noce zapłaciliśmy 1851 MXN (około 413,92 zł).

E-Book

Z samego rana wynajęliśmy sobie rowery w naszym hotelu. Za 24 godzinny wynajem zapłaciliśmy po 125 MXN (około 27,95 zł). Wydaje mi się, że na mieście można znaleźć taniej ale najprawdopodobniej trzeba zostawić dokument jako zabezpieczenie.

Tego dnia zwiedzaliśmy ruiny w Tulum. Rowerem można dojechać tam w ciągu 30-40 minut maksymalnie. Bilet wstępu dla jednej osoby kosztuje 80 MXN. Korzystanie z profesjonalnego aparatu lub kamery kosztuje dodatkowe 50 MXN ale nikt tego nie sprawdza. Na zwiedzanie warto zaplanować sobie około 2 godzin i koniecznie trzeba przyjechać z samego rana zanim zjadą się grupy turystów.

Jak zorganizować podróż po Meksyku
Ruiny miasta Majów w Tulum.

Później wybraliśmy się jeszcze na plażę Playa Paraiso. Parking dla rowerów jest bezpłatny. Warto pamiętać o tym, że ceny w restauracjach na plaży są wysokie.

Ostatniego dnia w Tulum wybraliśmy się na Lagunę Kaan Luum i to była bardzo dobra decyzja. Na miejsce dojechaliśmy busem colectivo, za którego zapłaciliśmy 140 MXN za dwie osoby.

Nie ma tam tłumów i można w spokoju cieszyć się pięknym miejscem. Wstęp kosztuje 300 MXN za osobę (około 67,79 zł), pozwolenie na latanie dronem kosztuje dodatkowe 150 MXN. W drodze powrotnej złapaliśmy współdzieloną taksówkę (shared taxi), za którą zapłaciliśmy 100 MXN za dwie osoby.

O Tulum przeczytasz na naszym blogu – Tulum – najciekawsze atrakcje, plaże i co warto zobaczyć?

Alternatywne atrakcje w Tulum i okolicach: Gran Cenote, Rezerwat Przyrody Sian Kaan.

Dzień 11-14.
Przejazd do Valladolid z przewoźnikiem ADO. Przystanek autobusowy znajduje się w centrum, dokładnie tutaj.

W Valladolid wynajęliśmy sobie skuter i odwiedziliśmy Cenote Suytun i kolejnego dnia ruiny Chichen Itza.

Więcej dowiesz się z osobnym wpisów na naszym blogu:

Jak zorganizować podróż po Meksyku
Valladolid – kolonialne miasteczko w Meksyku.

Dzień 15.
Przejazd do Meridy autobusem przewoźnika ADO, za który zapłaciliśmy 278 MXN (okolo 62,17 zł) za osobę. W Meridzie zatrzymaliśmy się na 2 noce w hotelu Aventura, za który zapłaciliśmy 704 MXN (około 157,43 zł).

Więcej polecanych noclegów w Meridzie znajdziesz tutaj.

Dzień 16.
Na jeden dzień wybraliśmy się do Izamal, które znane jest jako żółte miasteczko. Więcej o tym miejscu przeczytasz tutaj – Żółte miasto Izamal w Meksyku – co warto zobaczyć?

Jak zorganizować podróż po Meksyku
Izamal w Meksyku.

Dzień 17.
Na jeden dzień wybraliśmy się do Progreso gdzie spędziliśmy trochę czasu na plaży.

Dzień 18.
Przyjazd do Rio Lagartos. Z Meridy dojechaliśmy autobusem przewoźnika do Tizimin (180 MXN za osobę) skąd po 5 minutach mieliśmy przesiadkę do Rio Lagartos (50 MXN za osobę). Obydwa połączenia obsługiwane są przez przewoźnika Noreste.

W Rio Lagartos zatrzymaliśmy się w hotelu Casa Ka’an Rio. Za 4 noce zapłaciliśmy 2200 MXN. Pokój ma bardzo dobry standard, kiepskie WiFi i super basen w cenie. Hotel znajduje się 10 minut na pieszo od portu.

Więcej polecanych noclegów w Rio Lagartos znajdziesz tutaj.

Dzień 19-20.
Głównym powodem, dla którego wybraliśmy się do Rio Lagartos była możliwość podziwiania flamingów w ich naturalnym środowisku.

Dowiedz się więcej – Rio Lagartos – flamingi, krokodyle i Las Coloradas

Jak zorganizować podróż po Meksyku
Krodkodyl spotkany w okolicach Rio Lagartos.

Dzień 21-25.
Przejazd z Tizimin do Chiquilá z przewoźnikiem Noreste, za który zapłaciliśmy 120 MXN za osobę. Cała trasa zajmuje około 2 godzin i 40 minut. Autobus odjeżdża o 4:00 i 12:30 a także 10:00 – tylko w soboty. Dworzec autobusy znajduje się tutaj.

Prom z Chiquilá na wyspę Holbox. Skorzystaliśmy z usług operatora 9 Hermanos. Bilety na prom kosztują 220 MXN (około 49,20 zł) za osobę. Drugim operatorem kursującym na tej trasie jest Holbox Express. Promy kursują co 30 minut.

Na wyspie Holbox zatrzymaliśmy się w hotelu Los Arcos. Za 3 noce zapłaciliśmy 3375 MXN (około 754,71 zł). WiFi działa tylko przy recepcji, pokój jest czysty, lokalizacja bardzo dobra (w samym centrum turystycznego miasteczka). Więcej polecanych noclegów znajdziesz tutaj.

Poznaj najciekawsze atrakcje – Holbox w Meksyku – praktyczny przewodnik po rajskiej wyspie

Jak zorganizować podróż po Meksyku
Na Holbox spędzliśmy mnóstwo czasu na plaży.

Dzień 26-28.
Przyjazd do Cancun lokalnym shuttle busem, który można wykupić w centrum miasteczka na wyspie Holbox. Koszt biletu za jedną osobę to 350 MXN (około 78,27 zł). Zatrzymaliśmy się w hotelu Aldeazul by Andiani Travel. Za 3 noce zapłaciliśmy 104$. Mieliśmy do dyspozycji prywatny apartament z kuchnią i bardzo dobre WiFi.

Więcej polecanych noclegów znajdziesz tutaj.

Przeczytaj o plażach i atrakcjach – Cancún w Meksyku czyli jak spędzić wakacje na plaży?

Jak zorganizować podróż po Meksyku
Cancun to prawdopodobnie najpopularniejsza miejscówka w Meksyku.

Filmy z Meksyku – podróżuj razem z nami

Na naszym kanale YouTube obejrzysz kilkanaście filmów z naszej podróży po Meksyku. Jeśli szukasz ciekawostek, inspiracji czy pięknych kadrów to odsyłam do playlisty z wszystkimi vlogami.

Obejrzyj naszą podróż do Meksyku na kanale YouTube.

Podróż do Meksyku – o czym warto pamiętać?

Poniżej znajdziesz informacje praktyczne oraz porady, które pomogą Ci zorganizować wyjazd do Meksyku.

Kuchnia meksykańska – co zjeść i czego warto spróbować?

Będąc w Meksyku mogliśmy poznać jedną z najpopularniejszych i najsmaczniejszych kuchni świata. Mieliśmy okazję podróżować po tym kraju prawie miesiąc i w tym czasie udało nam się spróbować wielu popularnych dań i niejednokrotnie sparzyć podniebienia ostrymi sosami. Zebraliśmy w osobnym wpisie kilkanaście propozycji na szybkie przekąski i dania główne, które warto spróbować podróżując po Meksyku.

Dowiedz się więcej – Kuchnia meksykańska – dania i potrawy, które warto spróbować!

Jaki standard gniazdek elektrycznych obowiązuje w Meksyku?

Przed podróżą do Meksyku warto zaopatrzyć się w adapter do gniazdek elektrycznych (obowiązuje standard amerykański). Z takiego korzystamy od bardzo dawna i wszędzie sprawdza się doskonale.

Język angielski w Meksyku

Niestety znajomość języka angielskiego w Meksyku jest bardzo słaba. W wielu miejscach mieliśmy problem z dogadaniem się bez znajomości języka hiszpańskiego ALE z pomocą tłumacza zawsze udało się załatwić wszystko co potrzebne.
Warto nauczyć się przed wyjazdem kilku podstawowych słówek i zdań.

Jak zorganizować podróż po Meksyku

Jak płacić w Meksyku? Dolary, funty, euro czy pesos?

Zagraniczne waluty są powszechnie akceptowane w Meksyku. Oczywiście nie musimy wspominać o tym, że płacąc dolarami tracisz na niekorzystnej wymianie. Nie tylko w Meksyku ale w każdym kraju na świecie. Zawsze płać lokalną walutą.

Jak dostać się do Meksyku?

Jeśli jesteś na etapie planowania podróży i szukasz lotów to koniecznie przeczytaj nasz poradnik na ten temat – Jak kupić tanie bilety lotnicze? 10 wskazówek.

Wypłaty pieniędzy z bankomatów w Meksyku

W większych kurortach takich jak Cancun, Playa del Carmen nie mieliśmy żadnych problemów z wypłacaniem pieniędzy. Korzystaliśmy z karty Revolut, działała ona w każdym bankomacie. Możesz ją sobie wyrobić pod tym linkiem.

Praktycznie każdy bankomat, z którego korzystaliśmy pobierał prowizje za wypłatę. Najmniejsza prowizja wynosiła około 17 MXN a najwyższa 42 MXN. Problem pojawia się w mniejszych miasteczkach, tych mniej turystycznych. Pieniądze można wypłacić na przykład w aptece ale wiąże się to z prowizją w wysokości 5% (Rio Lagartos) lub 10% (Las Coloradas). Warto o tym pamiętać i wypłacić pieniądze przed przyjazdem do tego typu miejsc.

Polecamy wyrobić sobie kartę Revolut przed wyjazdem aby móc wypłacać pieniądze przy korzystnym kursie. W trakcie jednego wyjazd można zaoszczędzić kilkaset złotych.

Jak zorganizować podróż po Meksyku

Płatności kartą w Meksyku

W wielu miejscach w Meksyku można płacić kartą. Niektóre restauracje, bary czy hotele za taką formę płatności doliczają sobie 5% prowizji dlatego też warto mieć przy sobie gotówkę aby uniknąć dodatkowych kosztów. Taka sytuacja zdarza się głównie w mniejszych hotelach czy restauracjach.

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?

Dużo mówi się o tym, że w Meksyku jest niebezpiecznie. W trakcie naszej 4 tygodniowej podróży nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej ani tym bardziej niebezpiecznej sytuacji. Można powiedzieć, że czuliśmy się pewnie i bezpiecznie w miejscach, w których przebywaliśmy.

Warto jednak pamiętać o tym, że bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Nie chcemy wyznaczać Wam konkretnych zasad ale przede wszystkim warto robić wszystko rozsądnie i myśleć na każdym kroku. Czasem warto odpuścić sobie zdjęcie w podejrzanej dzielnicy.

Jak zorganizować podróż po Meksyku

Autobusy w Meksyku – jak szukać połączeń?

W trakcie naszej podróży po Meksyku połączeń autobusowych szukaliśmy na poniższych stronach:

 • Rome2rio
 • ADO Bus
 • BusUsd

Jeśli chodzi o colectivo to najlepiej zapytać się recepcjonisty lub gospodarza w hotelu. Wielokrotnie w taki sposób uzyskaliśmy wiele cennych informacji na temat transportu. Warto także dowiedzieć się ile będzie kosztował dany przejazd aby być zorientowanym.

Karta sim w Meksyku – Internet w telefonie

Warto mieć przy sobie telefon z dostępem do internetu. Przydaje się on bardzo często. Mapa, tłumacz i wiele innych. W Meksyku przez 4 tygodnie korzystaliśmy z karty SIM Telcel. Doładowanie Internetu 4,5 GB na 28 dni kosztuje 200 MXN.

Nie mieliśmy większych problemów z zasięgiem. W mniej turystycznych miejscach czasem był on słabszy ale mimo wszystko działał.

Pozostałe ważne informacje

 • Jeśli jest taka możliwość lepiej korzystać z Ubera niż z Taksówki. Warto pobrać sobie aplikację przed przyjazdem do Meksyku. Łap zniżkę na pierwszy przejazd.
 • Jeśli wybierasz taksówkę koniecznie ustal cenę z kierowcą na samym początku.

Nasze błędy w trakcie podróży do Meksyku i jak ich uniknąć

 • Trzeba pamiętać o zmianie czasu przy przekraczaniu granicy między prowincjami Quintana Roo i Jukatan.
 • Przed zamówieniem jedzenia warto sprawdzić menu lub koniecznie zapytać o cenę nawet jeśli sprzedawca wydaje się być bardzo miły. Parę razy daliśmy się oszukać w ten sposób. Nie były to wielkie kwoty ale zawsze są to pieniądze, które można przeznaczyć na inny cel.
 • Jeśli zamawiasz tani nocleg to najlepiej najpierw go obejrzyj i wtedy zdecyduj czy warto w nim się zatrzymać.
 • Jeśli podróżujesz transportem publicznym warto kilka godzin a najlepiej dzień wcześniej upewnić się, że połączenie jest aktualne i kupić bilety aby zapewnić sobie miejsce siedzące.
 • Zamawiając zimne napoje lepiej jest zrezygnować z dodatkowego lodu. Może on być zrobiony z wody niezdatnej do picia co z kolei może wywołać zatrucie pokarmowe.
 • Najpopularniejsze atrakcje turystyczne najlepiej odwiedzać jak najwcześniej z rana aby uniknąć tłumów.
 • Przy kupnie fakultatywnych wycieczkach warto porównać ceny w kilku miejscach bo zawsze może trafić się tańsza opcja. Ceny zazwyczaj można targować.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...