Nordkapp

Podróż marzeń na Nordkapp – jak ją zorganizować samemu?

Nordkapp jak zorganizować podróż

Marzy Ci się podróż na jeden z najbardziej wysuniętych na północ przylądków Norwegii? To unikalne miejsce przyciąga turystów ze wszystkich stron świata. Aby się tam wybrać, wcale nie musisz kupować drogiej wycieczki w biurze podróży. Możesz postawić na niezależność i podróżować dokładnie tak, jak chcesz. Zobacz, jak przygotować się do wyprawy.

Nordkapp – dlaczego warto?

Na początek trochę faktów. Nordkapp, czyli Przylądek Północny, to punkt geograficzny na półwyspie Magerøya w Norwegii. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Skandynawii, ponieważ Nordkapp jest uważany za jedno z najbardziej wysuniętych na północ miejsc w Europie oraz jest położony blisko koła podbiegunowego.

To popularne, choć niezbyt oczywiste, turystyczne miejsce przyciąga wiele osób z całego świata. Jest tak przede wszystkim ze względu na swoją spektakularną lokalizację i niezwykłego widoki, które można z niego zobaczyć.

Ciekawostka! Nordkapp, wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem w kontynentalnej części Norwegii. Jest nim Kinnarodden.

Dlaczego warto wybrać się na Nordkapp?

Jeśli przynajmniej jeden z poniższych punktów przemawia do Twojej wyobraźni, możesz mieć pewność, że rzeczywistość przekroczy Twoje oczekiwania.

  • Unikalne położenie – Nordkapp to jeden z najdalej wysuniętych na północ punktów Europy. To kultowe miejsce przyciągające podróżników, którzy marzą o wybraniu się tak daleko na północ, jak to tylko możliwe.
  • Niepowtarzalne widoki – Ocean Arktyczny, rozległe obszary skalistej równiny, nieustanne zmiany pogody i unikalne krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach. Na przylądek warto się wybrać choćby po to, aby zobaczyć je na własne oczy.
  • Zorze polarne – wyjątkowe zjawiska świetlne są na tym obszarze widywane często i bardzo wyraźne. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można je oglądać w pełnej krasie. Są szczególnie dobrze widoczne w okresie jesienno-zimowym.
  • Dzień polarny – okolice Nordkapp oferują wyjątkowe warunki oświetleniowe dla fotografów, ze względu na to, że słońce nigdy tam nie zachodzi przez około dwa miesiące w okresie letnim. To daje niesamowite możliwości fotograficzne, ale nie tylko. Dzień polarny to z pewnością unikalne doświadczenie dla każdego.
  • Symboliczne znaczenie – Nordkapp ma ważne znaczenie kulturowe dla Norwegii, ale też dla całej Europy. W tym miejscu znajduje się symboliczny pomnik kuli ziemskiej – słynny globus z 1978 roku.

Jesteś przekonany do wyprawy na Nordkapp? Doskonale! Teraz sprawdź, jak ją zaplanować.

E-Book

Jak dotrzeć na Nordkapp?

Podróż na Nordkapp warto dobrze zaplanować. W końcu czeka Cię daleka droga. Na przylądek prowadzi otwarta przez cały rok droga, którą można dojechać na wyspę podmorskim tunelem. Przed wyjazdem sprawdź, czy przejazd nim jest bezpłatny – to może się zmieniać.

 Przygotuj się, że na pewno zapłacisz za wjazd na sam wjazd na przylądek (również warto wcześniej sprawdzić dokładny cennik).

Jeśli nie planujesz wyjazdu własnym samochodem, możesz podróżować samolotem i autokarem.

Liniami lotniczymi Norwegian lub WizzAir dolecisz z Polski do Tromsø lub Alta na północy Norwegii. Dalej możesz pojechać lokalnymi liniami autobusowymi do miejscowości Honningsvåg na wyspie Magerøya. Stamtąd bezpośrednio na Nordkapp również kursuje autobus. Możesz także szukać lotów do Honningsvåg, jednak to zwykle oznacza spory wydatek.

A może wyprawa z przystankami?

Jeśli chcesz wybrać się w tak daleką podróż, warto zaplanować po drodze dłuższe postoje, które pozwolą Ci zobaczyć również inne ciekawe miejsca w Europie.

Ryga

Podróżując z Polski możesz na przykład zrobić przystanek w Rydze. Przepiękna starówka, wielowiekowa historia i niskie ceny z pewnością zachęcają do zatrzymania się właśnie tutaj. Choć Ryga nie leży „po drodze” na Nordkapp, to łączą ją w Norwegią bardzo dogodne połączenia lotnicze. Jeśli masz więcej czasu, warto nieco zboczyć z trasy.

Co zobaczyć w Rydze? Z pewnością warto pospacerować po starówce. Większość ważnych zabytków można zwiedzić w jeden dzień, ponieważ wszystkie leżą w ścisłym centrum.

To między innymi Katedra w Rydze, Dom Bractwa Czarnogłowych czy Kamienice Trzej Bracia. Jednym z najbardziej nietypowych miejsc, które warto zobaczyć, jest z kolei Dom Kotów, czyli secesyjny budynek znajdujący się w Starym Mieście, z którym wiążą się liczne legendy.

Przeczytaj więcej o pobycie w stolicy Łotwy: https://rankomat.pl/kraje/lotwa/ryga.

Oslo

Kolejnym przystankiem na trasie może być Oslo. Ten punkt leży już z pewnością znacznie bliżej Twojego celu, dlatego nie warto go omijać.

Stolica Norwegii nie jest zbyt duża, jednak obfituje w bardzo atrakcyjne punkty turystyczne.

Ciekawostka! Miasto i obszar wokół niego to najbardziej zaludniona część Norwegii. Od lat Oslo uznawane jest także za jedno z najlepszych do życia miejsc na świecie.  

Co zobaczyć w Oslo? Koniecznie trzeba podejść pod Pałac Królewski (Slottet) i przespacerować się po pięknym parku z zabytkowymi pomnikami. Nie można pominąć także Radhuset, czyli charakterystycznego budynku ratusza miejskiego. Z wieży co godzinę odzywa się kilkadziesiąt dzwonów, wygrywając wybraną melodię.

Miłośnicy sportów zimowych z pewnością skierują się w stronę Skoczni i Muzeum Narciarstwa Holmenkollen.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Oslo? Sprawdź szczegóły tutaj: https://rankomat.pl/kraje/norwegia/oslo.

* Materiał zewnętrzny

2 Comments

  • Cieszę się, że mogę przeczytać o tym magicznym miejscu jakim jest Nordkapp! Twój entuzjazm i pasja do opisywania tego przylądka są naprawdę zaraźliwe. Z pewnością Nordkapp jest jednym z tych miejsc na Ziemi, które przyciągają podróżników z całego świata ze względu na swoją unikalną lokalizację i piękne krajobrazy. Dziękuję za tak wciągający opis tego wyjątkowego miejsca!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!