Pollok Country Park – najpiękniejszy park w Glasgow

Pollok Country Park w Glasgow to jedno z naszych ulubionych miejsc w największym szkockim mieście. Bardzo często wpadamy tam na spacer a nawet mały piknik. Jeszcze kilka lat temu mieszkaliśmy w okolicy dzięki czemu odwiedzaliśmy go praktycznie w każdy weekend!

Dlaczego warto odwiedzić Pollok Country Park w Glasgow?

Pollok Country Park to największy park w Glasgow (146 hektarów). Znajduje się on 3 mile na południe od centrum miasta. W 2007 roku został on uznany za najlepszy park w Wielkiej Brytanii a w 2008 roku za najlepszy park w Europie. Znając uroki tego miejsca jesteśmy w stanie potwierdzić, że obie nagrody zostały przyznane słusznie.

Pollok Country Park - najpiękniejszy park w Glasgow
Pollok Country Park - najpiękniejszy park w Glasgow
Pollok Country Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Na terenie parku znajduje się klub krykieta Poloc Cricket Club, boisko do rugby klubu Cartha Queens Park RFC, klub jeździeckie Dumbreck Riding School i dwa kluby golfowe – Haggs Castle oraz Pollok a także klub bowlingowy Pollokshaws Bowling Club. 

Old Pollok Estate – rodzinna posiadłość

Pollok Country Park w Glasgow przez ponad 700 lat był w posiadaniu rodziny Maxwellów. Dopiero w 1996 roku został on przekazany władzom miasta i udostępniony dla zwiedzających i lokalnych mieszkańców. 

Pollok Country Park - najpiękniejszy park w Glasgow
Pollok Country Park - parki w glasgow

Burell Collection – co warto zobaczyć w Glasgow?

The Burrell Collection to ogromna kolekcja sztuki – ponad 8 tysięcy eksponatów zgromadzonych przez jedną osobę. Niestety obiekt jest aktualnie zamknięty z powodu prac remontowych.

Pollok House

Najciekawszą atrakcją w Pollok Country Park jest Pollok House czyli XVIII wieczna rezydencja szkockiej rodziny Maxwellów. Wnętrze skrywa w sobie mnóstwo hiszpańskich dzieł sztuki. 

Pollok Country Park - parki w glasgow

Warto wspomnieć o ogrodach otaczających posiadłość. To właśnie one spodobały nam się najbardziej. Spacerując można w zgubić się w wąskich ścieżkach otoczonych najróżniejszą roślinnością.

Pollok House zarządzany jest przez National Trust for Scotland i jest dostępny dla zwiedzających. Ceny biletów wyglądają następująco:


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


 • Dorośli £7.50
 • Rodzina £18.50
Pollok Country Park - parki w glasgow
Pollok Country Park - parki w glasgow

Pollok Country Park – najpiękniejsze miejsce w Glasgow?

Do niedawna można było wejść na teren stajni i obejrzeć z bliska słynną rasę koni pochodzących z regionu Lanarkshire – Clydesdale horses. Nazwa pochodzi od rzeki Clyde, która dzieli Glasgow na dwie części. Niestety aktualnie to miejsce jest niedostępne dla zwiedzających.

Milena jako miłośniczka zwierząt a jednocześnie amazonka czuła się tam jak w domu. Z niecierpliwością czekamy aż konie powrócą do Pollok Country House aby móc ponownie je odwiedzić.

Pollok Country Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Jeden z koni nazywa się Chancer co tłumacząc na język polski oznacza „cwaniak”. W Szkocji słowem tym nazywa się kogoś, kto wykorzystuje nadarzającą się sytuacje aby osiągnąć korzyść. W takim momencie usłyszymy pewnie Yer a chancer.

P.S. Niezły cwaniaczek musi być z tego konia.

Pollok Country Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Highland Cattles w Szkocji

Pollok Country Park jest także domem dla zdobywających wiele odznaczeń na wystawach krów znanych jako Highland Cattles. Puchate, rogate krowy są wizytówką Szkocji. Często można je spotkać na pastwiskach przy wejściach na szlaki górskie.

Wizyta w parku jest doskonałą okazją aby zobaczyć krowy nie oddalając się od miasta.

highland cattles w szkocji glasgow
highland cattles w szkocji
highland cattles w szkocji glasgow
highland cattles w szkocji glasgow

Co warto zrobić w Pollok Country Park?

11 kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych sprawia, że Pollok Country Park jest bardzo chętnie odwiedzany przez miłośników aktywnego spędzania czasu.

Pollok Country Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Na terenie parku znajdują się stoliki, które sprzyjają grillowaniu. Jest to także miejsce na spacer z psem.

Niedługo na naszym blogu pojawią się wpisy, w których przedstawimy Wam najciekawsze miejsca w Glasgow. Jesteście ciekawi?


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

9 komentarzy do “Pollok Country Park – najpiękniejszy park w Glasgow”

 1. Niesamowita zieleń. Jak ja lubię właśnie takie miejsca. Niech tylko granice otworzą a będę działać. Park w Glasgow koniecznie muszę odwiedzić. Z Teneryfy to nie tak daleko 🙂

  Odpowiedz
 2. Kocham i uwielbiam ogrody i mogłabym tam spędzić godziny.
  Z góry park wygląda imponująco.
  Super,że macie możliwość odwiedzania tego miejsca.
  Do tego piękna rezydencja.Krowy,konie.Wymarzone miejsce na wypoczynek.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz