Not Your language? Translate: EnglishPolish

Północna Szkocja – kilkudniowy Road Trip, co zobaczyć? [MAPA]

północna szkocja atrakcje co warto zobaczyć

Szkocja jest niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym w ostatnich latach. Tanie bilety lotnicze kuszą pasjonatów trekkingu. Z racji, że od ponad dwóch lat mieszkamy w Szkocji mamy wszystkie atrakcje na wyciągnięcie ręki, a raczej w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. Tym razem wybraliśmy się na północ Szkocji popularną trasą North Coast 500.

Miejsca, które warto zobaczyć

Duck Bay

Popularna zatoka nad jeziorem Loch Lomond, z której rozpościera się niesamowity widok na najwyższy szczyt w okolicy – Ben Lomond.

duck bay

Black Rock Cottage w Glen Coe

Miejsce znane z kalendarzy czy kartek pocztowych. Więcej o tym miejscu możecie przeczytać w naszej relacji z wyjazdu w Glen Coe i Isle of Skye.

black rock cottage

Glen Coe

glen coe

Kinlochleven

Malutka wieś Kinlochleven położona nad brzegiem jeziora Loch Leven to idealne miejsce na nocleg.

kinlochleven

Loch Ness

Loch Ness to jezioro, w którym według legend zamieszkuje potwór Nessie.

loch ness

Urqhuart Castle

Zamek Urqhuart Castle został wybudowany około XIII wieku. Z trzech stron otoczony jest wodami jeziora Loch Ness. Został on wysadzony po zakończeniu bitwy pod Haug of Cromdale w 1690 roku, kolejne zniszczenia powstały podczas silnego sztormu w 1725 roku. W kolejnych latach mimo chęci zamek nie został już odbudowany. Aktualnie dostępny jest dla zwiedzających.

urqhuart castle

Invermoriston Falls

Invermoriston to malutka wieś położona 11 km na północ od Fort Augustus. Główną atrakcją jest most wybudowany w 1813 roku przez szkockiego architekta Thomasa Telforda, który prowadzi nad wodospadami River Moriston. Most służył jak droga łącząca Drumnadrochit i Fort Augustus aż do 1930 roku.

invermoriston falls

Plodda Falls

Wodospad Plodda Falls znajduje się w dolinie Glen Afrric. Jego wysokość – 46 metrów oraz objętość spadającej wody czyni go jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów w Szkocji. Prowadzi do niego trasa długości 1 km.

plodda falls

Corrieshalloch Gorge National Nature Reserve

Corrieshalloch Gorge to milowy kanion, w którym płynie rzeka Droma. Jego nazwa w języku galickim znaczy ” brzydkie zagłębienie”. Krótki spacer zaprowadzi Was do wiszącego 60 metrów nad serią wodospadów mostu wiktoriańskiego.

corrieshaloch gorge

Ulapool

Położone nad brzegiem jeziora Loch Broom miasteczko to idealne miejsce aby zjeść świeże owoce morza lub popularny fish&chips. Ulapool to również idealne miejsce na nocleg przed dalszą wyprawą.

ulapool

Ardmair

Rybacka wioska o nazwie Ardmair znana jest jako miejsce campingowe, z domków wakacyjnych oraz pięknej kamienistej plaży.

Achmelvich Beach

Plaża w Szkocji? Oczywiście, i to jaka. Jedno z naszych ulubionych miejsc z całego wyjazdu. Spokój i cisza gwarantowane. Przez prawie godzinę nie spotkaliśmy nikogo.

achmelvich beach

Oldshoremore Beach

Kolejna karaibska plaża na zachodnim wybrzeżu Szkocji i kolejne spokojne miejsce.

oldshoremore beach

Durness Beach

Plaża w Durness jest z kolei bardziej oblegana przez turystów. Prawdopodobnie wynika to z tego, że położona jest przy drodze głównej.

durness beach

Smoo Cave

Położona w pobliżu plaży w Durness jaskinia to jedna z najpopularniejszych atrakcji północnej Szkocji.

smoo cave

Puffin Cove

Miejsce, w którym znajdziecie maskonury. Nam jednak nie udało się ich zobaczyć.

puffin cove

Duncansby Stacks

Przylądek Duncansby Head to jeden z najdalej wysuniętych na północ punktów Szkocji. Te wyjątkowe formacje skalne nazywane są Thirle Door i the Stacks of Duncansby. Największa z nich wznosi się na wysokość 60 metrów.

duncansby stacks
duncansby stacks
duncansby stacks

Inverness

Inverness to kolejne miejsce na północy Szkocji, w którym można znaleźć nocleg i odpocząć przed dalszą podróżą. Miasto to znane jest z Zamku Inverness oraz Katedry Św. Andrzeja.

Nairn Beach

Ta długa i piaszczysta plaża w północnej części Szkocji – idealne miejsce na krótki spacer w ciszy i spokoju.

nairn beach

Lossiemouth East Beach

Kolejna piaszczysta i spokojna plaża otoczona wydmami.

Lossiemouth East Beach
Lossiemouth East Beach

Fraserburgh Beach

Długa plaża w Fraseburgh, położona w zatoce Moray Firth jest kolejnym miejscem w północnej części Szkocji, które warto odwiedzić a sprzyjające tam warunki służą uprawianiu sportów wodnych.

Fraserburgh Beach
Fraserburgh Beach

Longhaven Cliffs Nature Reserve

Czerwone granitowe klify Longhaven wpadające wprost do morza są gwarancją niesamowitych widoków w postaci jaskiń czy łuków skalnych takich jak na przykad Bullers of Buchan. Longhaven Cliffs Wildlife Reserve to miejsce, w którym w okresie od maja do sierpnia można spotkać maskonury.

Slains Castle

Ruiny zamku Slains Castle położone są na krawędzi klifów, tuż nad zatoka Cruden. Początek historii zamku datowany jest na 1597 rok, kiedy to James Hay rozbudował wcześniej już istniejącą wieżę Bowness. W 1925 roku zamek został pozbawiony dachu aby uniknąć płacenia wysokich podatków. Według miejscowych legend Slains Castle nawiedzony jest przez ducha hrabiego Victora Alexandra Hay zmarłego w 1928 roku.

slains castle
slains castle
Udostępnij: