Przewodnik po Loch Lomond​

Utworzony w 2002 roku Park Narodowy Loch Lomond and The Trossachs to najczęściej odwiedzane przez nas miejsce w Szkocji. W ciągu kilku lat podróżowania odkryliśmy mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, które zebraliśmy w jednym miejscu tworząc Przewodnik po Loch Lomond.

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do skorzystania z sekcji komentarzy na dole strony.

Dlaczego warto odwiedzić Loch Lomond?

Okolice Loch Lomond słyną z pięknych, górskich krajobrazów, które w połączeniu z jeziorami tworzą bajkowy klimat. Miejsce to jest idealne na długie, weekendowe spacery. Zachodnim brzegiem jeziora prowadzi najsłynniejsza trasa trekkingowa w Szkocji – West Highland Way, która zaprowadzi Was do wyjątkowych miejsc! Ale to nie wszystko co Park Narodowy Loch Lomond & the Trossachs ma do zaoferowania turystom. Zebraliśmy 6 powodów, dla których warto spędzić czas nad największym jeziorem w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj więcej – 6 powodów, dla których warto odwiedzić Loch Lomond!

Atrakcje w okolicach Loch Lomond​

Loch Lomond to okolica, w której uwielbiamy spędzać swój wolny czas. Jak do tej pory mieliśmy okazję odkryć mnóstwo ciekawych miejsc, które opisaliśmy na naszym blogu. Poniżej znajdziecie sporo inspiracji (mamy nadzieję) do zorganizowania własnej podróży. Lista ta będzie na bieżąco aktualizowana!

Co warto zobaczyć w okolicach Loch Lomond?

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Pakru Narodowym Loch Lomond & The Trossachs jest malowniczo położona wioska Luss.

Co można robić w Luss? Rejs statkiem po Loch Lomond, wspinaczka na Beinn Dubh lub spacer brzegiem jeziora. Decyzja należy do Was!

Dowiedz się więcej – Luss – malownicza wioska na brzegu Loch Lomond

Miasteczka nad jeziorem Loch Lomond

Na terenie Parku Narodowego Loch Lomond & The Trossachs znajduje się kilka miasteczek oraz wiosek, które idealnie nadają się aby zarezerwować w nich nocleg, wybrać się na krótki spacer lub zatrzymać się i spróbować lokalnych przysmaków czy choćby kupić pamiątki przed wyjazdem ze Szkocji. 

Oto kilka z nich – Aberfoyle, Arrochar, Balmaha, Balloch, Callander, Crianlarich, Killin, Lochearnhead, Tarbet, Tyndrum.

Zwiedzanie Loch Lomond kajakiem 

Na jeziorze Loch Lomond znajduje się około 60 wysp. Najpopularniejsze z nich to Inchcailloch, Inchmoan oraz Inchmurrin. Polecamy Wam popłynąć na Inchonnachan oraz Inchtavannah, które znajdują się w bliskiej odległości od Aldochlay.

W Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs znajdują się 22 jeziora. The Trossachs jest domem dla kilku jezior, które idealnie nadają się do uprawiania sportów wodnych – Loch Ard, Loch Chon, Loch Earn czy Loch Venachar. Wizyta w takim miejscu to doskonała okazja aby popływać kajakiem czy łodzi lub po prostu wybrać się na długi spacer. 

Wodospady w Szkocji – Loch Lomond

Wokół jeziora Loch Lomond znajduje się kilka ciekawych wodospadów, które warto włączyć do swojego planu zwiedzania. Falls of Falloch w północnej części parku narodowego oraz Bracklinn Falls w Callander to dwa najpopularniejsze.

Tutaj znajdziesz więcej inspiracji oraz gotowy plan podróży wokół Loch Lomond szlakiem wodospadów – Wodospady w Loch Lomond & The Trossachs.

Munro Bagging w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs

Munro to wszystkie szczyty w Szkocji, których wysokość przekracza 914,4 metrów nad poziomem morza. W wielu przypadkach wejście na szczyt rozpoczyna się praktycznie od poziomu morza co niejednokrotnie oznacza, że do zdobycia mamy ponad 1000 metrów przewyższenia.

Park Narodowy Loch Lomond & The Trossachs jest domem dla 21 munrosów. Bez wątpienia najpopularniejszym z nich jest znajdujący się po wschodniej stornie jeziora Ben Lomond. Po przeciwnej stronie jeziora znajdują się Ben Vane oraz Ben Vorlich, które przy dobrej pogodzie są gwarancja niesamowitych widoków.

Kolejne trzy munro znajdują się w okolicach Arrochar. Ze znajdującego się w miastecku parkingu można wyruszyć na Beinn Ime oraz Beinn Narnain. Kilkanaście kilometrów dalej, przy fiordzie Loch Fyne rozpoczyna się 22 kilometrowy szlak na odosobnionego munro – Beinn Bhuidhe

Kolejne 5 munro znajduje się w okolicach Tyndrum. Jeden z najpiękniejszych szczytów w tej okolicy jest Ben Lui, który można zdobyć podczas jednej wspinaczki z Beinn a’Chleibh. W niedalekiej odległości znajdują się także Ben Oss oraz Beinn Dubhchraig a także Ben Challum

Kolejne 7 szczytów znajduje się w okolicach Crianlarich. Najpopularniejszym z nich jest Ben More – w trakcie jednego trekkingu można zdobyć także Stob Binnein. Kilka miesięcy temu zdobyliśmy An Caisteal a także Beinn a’Chroin podczas całodniowej wyprawy. Trzeba przyznać, że widoki z obu szczytów robią ogromne wrażenie. Pozostała trójka to Cruach Ardrain oraz Beinn Tulaichean a także Sgiath Chuil.

Dwa munro, które warto zdobyć znajdują się w okolicach Lochearnhead. Mowa o Ben Vorlich oraz Stuc a’Chroin, które można zdobyć tego samego dnia. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej wymagający. Można także zdecydować się na wejście na Ben Vorlich i powrót na brzeg jeziora Loch Earn. Kawałek dalej znajduje się już ostatni munro na liście czyli Beinn Chabhair.